Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Podsumowanie 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Pi ...
2018-06-11, 09:45 Autor: Marek Świercz

Podsumowanie 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki z red. Tomaszem Bazanem i Markiem Szubrytem

Red. Tomasz Bazan o tym, jak zmieniały się opolskie festiwalu
- Jest moda na krytykowanie opolskiego festiwalu, często nieuzasadnione. Ale pamiętam, że krytykowano także festiwale z początku lat 70. ubiegłego wieku, które dziś uważane są za legendarne. Oczywiście są koncerty bardziej i mnie udane, poza tym festiwal jest imprezą specyficzną, bo każdy artysta wykonuje co najwyżej kilka piosenek, a widzowie, którzy mają przecież różne upodobania, muszą się do tego dopasować. Ale opolska publiczność jest wyjątkowa, przeżywa to, co się dzieje w tej - nie waham się użyć tego słowa - świątyni polskiej piosenki - mówił w rozmowie "W cztery oczy" red. Tomasz Bazan, kierownik muzyczne Radia Opola.

Jego zdaniem, opolski festiwal mógłby być nieco krótszy, dwudniowy, bo wtedy łatwiej byłoby stworzyć scenariusz naprawdę atrakcyjnej imprezy, z najlepszymi artystami i utworami. Bazan dodaje, że festiwal nadal powinien łączyć tradycję ze współczesnością, gwiazdy sprzed lat z artystami, którzy dziś odnoszą sukcesy. - Ważne jest także łączenie tego, co komercyjne, z elementami muzyki ambitniejszej - przekonuje.
Marek Szubryt o artystach, którzy wystąpią w czwartym dniu festiwalu na koncercie muzyki alternatywnej
- Scena alternatywna zrzesza muzyków ambitnych, poszukujących, twórczych. Zdarza im się odnieść sukces komercyjny, ale nie ten sukces jest dla nich najważniejszy - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Szubryt z Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, zachęcając do wysłuchania koncertu muzyki alternatywnej w ramach czwartego dnia 55 KFPP.

W programie między innymi legenda alternatywnego rocka, czyli bezkompromisowy zespół Apteka, punk-jazzowy Pink Freud Wojciecha Mazolewskiego czy projekt Jazz Band Młynarski-Masecki, przywołujący tradycję przedwojennego jazzu i muzyki tanecznej.

Zobacz także

2018-06-24, godz. 09:00 Rozmowa z Markiem Zarankiewiczem o tym, dlaczego należy kochać przydrożne drzewa Chodzi o to by dostrzegać piękno jakie daje nam natura - mówił pomysłodawca kampanii "Zdrap Pomarańczowy Znak" Marek Zarankiewicz. Jak wyjaśnił, chodzi o pows ... » więcej 2018-06-24, godz. 08:30 Rozmowa z Jakubem Bireckim o premierowej edycji zawodów Triathlon Opole Opole wkracza na triathlonową mapę Polski. W niedzielę, 24 czerwca, mieszkańcy mogą kibicować zawodnikom pływającym w Odrze, jadącym na rowerze i biegającym p ... » więcej 2018-06-23, godz. 09:00 Rozmowa z ks. Mateuszem Buczmą o Bożym Weekendzie w Opolu Od piątku na ulicach Opola odbywa się Boży Weekend. Organizatorzy przygotowali wiele stref wolontariatu, m.in. integracyjną dla dzieci niepełnosprawnych, wars ... » więcej 2018-06-23, godz. 08:30 Rozmowa z Lidią Stotko o wolontariacie w opolskim Ekonomiku i o szpiku dla Jurka Młodzież opolskiego Ekonomika bardzo chętnie angażuje się w działalność wolontariacką. Szkoła ma już długie tradycje takiej aktywności, a w miniony poniedział ... » więcej 2018-06-22, godz. 09:30 Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu oraz Pawłem Jaroszkiem o nieuniknionym ... - Mateusz Morawiecki był już na Opolszczyźnie, ale to jego pierwsza wizyta u nas jako premiera, więc w jakiejś mierze to wydarzenie historyczne. Spotka się z ... » więcej 2018-06-21, godz. 10:17 Rozmowy z ks. prof. Markiem Lisem i red. Krzysztofem Ogioldą o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny - Pielgrzymki Jana Pawła II przerwały coś, co socjologowie nazwali spiralą mil ... » więcej 2018-06-20, godz. 10:00 Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego - Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że ra ... » więcej 2018-06-19, godz. 09:39 Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim - Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie pro ... » więcej 2018-06-18, godz. 09:48 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Łukasza Sowady Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola - Skoro najpierw wojewódzki a potem naczelny sąd administracyjny przyznały rację rad ... » więcej 2018-06-17, godz. 09:02 Rozmowa z ks. Pawłem Landwójtowiczem, dyrektorem Diecezjalnej Poradni Rodzinnej Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia obchodzi 25-lecie istnienia. W jej strukturach działa poradnia rodzinna, a przez wszystkie lata istnienia odwiedziło ją pon ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »