Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herbert ...
2018-06-07, 09:36 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herberta Czai

Adrian Czubak o tym, jakie formy pomocy oferuje rząd tym, którzy stali się ofiarami ostatnich nawałnic
Adrian Czubak, wojewoda opolski
- Trwa liczenie strat po ostatnich nawałnicach, na razie żadna z gmin nie złożyła wniosków o odszkodowania, na to musimy jeszcze poczekać. Na razie mamy bilans zdarzeń: było 157 interwencji, w których brało odział około 1 200 strażaków z 240 zastępców straży państwowej i ochotniczej. Ulewy najbardziej dotknęły trzy powiaty: było 60 interwencji w powiecie nyskim i po około 40 w kluczborskim i opolskim - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda Adrian Czubak.

Nasz gość poinformował, że zaraz po weekendzie zorganizował wideokonferencję z władzami najbardziej poszkodowanych powiatów, przypomniał także, że już w maju zorganizował spotkanie z przedstawicielami służb kryzysowych z powiatów, by się upewnić, czy są gotowe do interwencji i usuwania szkód. Czubak przypomniał także, że w zeszłym roku odszkodowania dla rolników dotkniętych kaprysami aury zostały wypłacone w ciągu jednego dnia.

Zapytany o radar meteo na Górze św. Anny, stwierdził, że pomysł narodził się 10 lat temu, ale poprzednia ekipa nie dopilnowała jego realizacji. - My doprowadziliśmy do uchwalenia specustawy, która pozwoli na budowę tego radaru. Legislację mamy za sobą, teraz musimy zając się kwestiami technicznymi, administracyjnymi i finansowymi - stwierdził Czubak.
Herbert Czaja o tym, jak kaprysy pogody szkodzą opolskim rolnikom
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Kiedyś mieliśmy cztery pory roku, teraz pogoda zwariowała, albo mamy suszę, albo podtopienia. Czy ostatnie opady zaszkodzą uprawom? Efekty będą tragiczne, na przykład grad w powiecie prudnickim poszatkował buraki - mówił w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Czaja stwierdził także, że wielu rolników rezygnuje z kosztownych ubezpieczeń i woli podjąć ryzyko. - Z doświadczenia wiedzą, jakie problemy robi ubezpieczyciel z wypłatą odszkodowań - tłumaczy.

Pytany o spółki wodne, prezes Izby Rolniczej stwierdził, że dobrze działają te, które skutecznie ściągają składki od wszystkich rolników, bo wtedy mogą sięgać po dodatkowe dotacje na prace melioracyjne. Przyznał przy tym, że z powodu częstych susz i wyjątkowo niskiego poziomu wód gruntowych wielu gospodarzy nie ma przekonania, że o rowy melioracyjne warto się troszczyć choćby na wszelki wypadek.

Zobacz także

2018-12-15, godz. 09:00 Rozmowa z Beatą Kaczor i Joanną Bąk o książce "Na skrzydłach pasji" "Na skrzydłach pasji", to tytuł książki, która ma być dedykowana dzieciom. Zbiór motywujących historii z życia mniej i bardziej znanych osób ma inspirować i s ... » więcej 2018-12-15, godz. 08:35 Rozmowa dr. Stankomirem Nicieją z Uniwersytetu Opolskiego – Mieliśmy w tym tygodniu wizytę 20 dziekanów z naszej partnerskiej uczelni, Uniwersytetu Bawijaya z Javy z Indonezji. W kwietniu podpisaliśmy umowę o współpr ... » więcej 2018-12-14, godz. 10:42 Karina Bedrunka i Barbara Zając o wydawaniu unijnych pieniędzy Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych - Po wyborach mamy trochę zmian, 21 nowych wójtów i burmistrzów i 7 starostów, chcem ... » więcej 2018-12-13, godz. 09:49 Rozmowy z Romanem Kolkiem i Violettą Porowską o konwencie marszałków Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Rozmowy były bardzo rzeczowe, konkretne, rozmawialiśmy na temat psychiatrii dziecięcej - powiedział w pora ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:35 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Andrzejem Mrowcem Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ – Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowywane przez NFZ, a także tych rea ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:52 Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:54 Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej ... » więcej 2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »