Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herbert ...
2018-06-07, 09:36 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herberta Czai

Adrian Czubak o tym, jakie formy pomocy oferuje rząd tym, którzy stali się ofiarami ostatnich nawałnic
Adrian Czubak, wojewoda opolski
- Trwa liczenie strat po ostatnich nawałnicach, na razie żadna z gmin nie złożyła wniosków o odszkodowania, na to musimy jeszcze poczekać. Na razie mamy bilans zdarzeń: było 157 interwencji, w których brało odział około 1 200 strażaków z 240 zastępców straży państwowej i ochotniczej. Ulewy najbardziej dotknęły trzy powiaty: było 60 interwencji w powiecie nyskim i po około 40 w kluczborskim i opolskim - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda Adrian Czubak.

Nasz gość poinformował, że zaraz po weekendzie zorganizował wideokonferencję z władzami najbardziej poszkodowanych powiatów, przypomniał także, że już w maju zorganizował spotkanie z przedstawicielami służb kryzysowych z powiatów, by się upewnić, czy są gotowe do interwencji i usuwania szkód. Czubak przypomniał także, że w zeszłym roku odszkodowania dla rolników dotkniętych kaprysami aury zostały wypłacone w ciągu jednego dnia.

Zapytany o radar meteo na Górze św. Anny, stwierdził, że pomysł narodził się 10 lat temu, ale poprzednia ekipa nie dopilnowała jego realizacji. - My doprowadziliśmy do uchwalenia specustawy, która pozwoli na budowę tego radaru. Legislację mamy za sobą, teraz musimy zając się kwestiami technicznymi, administracyjnymi i finansowymi - stwierdził Czubak.
Herbert Czaja o tym, jak kaprysy pogody szkodzą opolskim rolnikom
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Kiedyś mieliśmy cztery pory roku, teraz pogoda zwariowała, albo mamy suszę, albo podtopienia. Czy ostatnie opady zaszkodzą uprawom? Efekty będą tragiczne, na przykład grad w powiecie prudnickim poszatkował buraki - mówił w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Czaja stwierdził także, że wielu rolników rezygnuje z kosztownych ubezpieczeń i woli podjąć ryzyko. - Z doświadczenia wiedzą, jakie problemy robi ubezpieczyciel z wypłatą odszkodowań - tłumaczy.

Pytany o spółki wodne, prezes Izby Rolniczej stwierdził, że dobrze działają te, które skutecznie ściągają składki od wszystkich rolników, bo wtedy mogą sięgać po dodatkowe dotacje na prace melioracyjne. Przyznał przy tym, że z powodu częstych susz i wyjątkowo niskiego poziomu wód gruntowych wielu gospodarzy nie ma przekonania, że o rowy melioracyjne warto się troszczyć choćby na wszelki wypadek.

Zobacz także

2018-06-24, godz. 09:00 Rozmowa z Markiem Zarankiewiczem o tym, dlaczego należy kochać przydrożne drzewa Chodzi o to by dostrzegać piękno jakie daje nam natura - mówił pomysłodawca kampanii "Zdrap Pomarańczowy Znak" Marek Zarankiewicz. Jak wyjaśnił, chodzi o pows ... » więcej 2018-06-24, godz. 08:30 Rozmowa z Jakubem Bireckim o premierowej edycji zawodów Triathlon Opole Opole wkracza na triathlonową mapę Polski. W niedzielę, 24 czerwca, mieszkańcy mogą kibicować zawodnikom pływającym w Odrze, jadącym na rowerze i biegającym p ... » więcej 2018-06-23, godz. 09:00 Rozmowa z ks. Mateuszem Buczmą o Bożym Weekendzie w Opolu Od piątku na ulicach Opola odbywa się Boży Weekend. Organizatorzy przygotowali wiele stref wolontariatu, m.in. integracyjną dla dzieci niepełnosprawnych, wars ... » więcej 2018-06-23, godz. 08:30 Rozmowa z Lidią Stotko o wolontariacie w opolskim Ekonomiku i o szpiku dla Jurka Młodzież opolskiego Ekonomika bardzo chętnie angażuje się w działalność wolontariacką. Szkoła ma już długie tradycje takiej aktywności, a w miniony poniedział ... » więcej 2018-06-22, godz. 09:30 Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu oraz Pawłem Jaroszkiem o nieuniknionym ... - Mateusz Morawiecki był już na Opolszczyźnie, ale to jego pierwsza wizyta u nas jako premiera, więc w jakiejś mierze to wydarzenie historyczne. Spotka się z ... » więcej 2018-06-21, godz. 10:17 Rozmowy z ks. prof. Markiem Lisem i red. Krzysztofem Ogioldą o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny - Pielgrzymki Jana Pawła II przerwały coś, co socjologowie nazwali spiralą mil ... » więcej 2018-06-20, godz. 10:00 Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego - Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że ra ... » więcej 2018-06-19, godz. 09:39 Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim - Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie pro ... » więcej 2018-06-18, godz. 09:48 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Łukasza Sowady Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola - Skoro najpierw wojewódzki a potem naczelny sąd administracyjny przyznały rację rad ... » więcej 2018-06-17, godz. 09:02 Rozmowa z ks. Pawłem Landwójtowiczem, dyrektorem Diecezjalnej Poradni Rodzinnej Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia obchodzi 25-lecie istnienia. W jej strukturach działa poradnia rodzinna, a przez wszystkie lata istnienia odwiedziło ją pon ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »