Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herbert ...
2018-06-07, 09:36 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herberta Czai

Adrian Czubak o tym, jakie formy pomocy oferuje rząd tym, którzy stali się ofiarami ostatnich nawałnic
Adrian Czubak, wojewoda opolski
- Trwa liczenie strat po ostatnich nawałnicach, na razie żadna z gmin nie złożyła wniosków o odszkodowania, na to musimy jeszcze poczekać. Na razie mamy bilans zdarzeń: było 157 interwencji, w których brało odział około 1 200 strażaków z 240 zastępców straży państwowej i ochotniczej. Ulewy najbardziej dotknęły trzy powiaty: było 60 interwencji w powiecie nyskim i po około 40 w kluczborskim i opolskim - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda Adrian Czubak.

Nasz gość poinformował, że zaraz po weekendzie zorganizował wideokonferencję z władzami najbardziej poszkodowanych powiatów, przypomniał także, że już w maju zorganizował spotkanie z przedstawicielami służb kryzysowych z powiatów, by się upewnić, czy są gotowe do interwencji i usuwania szkód. Czubak przypomniał także, że w zeszłym roku odszkodowania dla rolników dotkniętych kaprysami aury zostały wypłacone w ciągu jednego dnia.

Zapytany o radar meteo na Górze św. Anny, stwierdził, że pomysł narodził się 10 lat temu, ale poprzednia ekipa nie dopilnowała jego realizacji. - My doprowadziliśmy do uchwalenia specustawy, która pozwoli na budowę tego radaru. Legislację mamy za sobą, teraz musimy zając się kwestiami technicznymi, administracyjnymi i finansowymi - stwierdził Czubak.
Herbert Czaja o tym, jak kaprysy pogody szkodzą opolskim rolnikom
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Kiedyś mieliśmy cztery pory roku, teraz pogoda zwariowała, albo mamy suszę, albo podtopienia. Czy ostatnie opady zaszkodzą uprawom? Efekty będą tragiczne, na przykład grad w powiecie prudnickim poszatkował buraki - mówił w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Czaja stwierdził także, że wielu rolników rezygnuje z kosztownych ubezpieczeń i woli podjąć ryzyko. - Z doświadczenia wiedzą, jakie problemy robi ubezpieczyciel z wypłatą odszkodowań - tłumaczy.

Pytany o spółki wodne, prezes Izby Rolniczej stwierdził, że dobrze działają te, które skutecznie ściągają składki od wszystkich rolników, bo wtedy mogą sięgać po dodatkowe dotacje na prace melioracyjne. Przyznał przy tym, że z powodu częstych susz i wyjątkowo niskiego poziomu wód gruntowych wielu gospodarzy nie ma przekonania, że o rowy melioracyjne warto się troszczyć choćby na wszelki wypadek.

Zobacz także

2018-09-22, godz. 09:00 Rozmowa z Kamilą Gasiuk-Pihowicz o tym, co w programie dla samorządu Koalicji Obywatelskiej jest pomysłem Nowoczesnej - Nowoczesna i jej kandydaci na listach Koalicji Obywatelskiej to gwarancja świeżej krwi w samorządzie oraz gwarancja przywiązania do wolnościowych kwestii, p ... » więcej 2018-09-22, godz. 08:30 Rozmowa z Borysem Budką, wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej o kandydatach Koalicji Obywatelskiej - Kandydaci Koalicji Obywatelskiej, to fajna dobra ekipa, która ma kwalifikacje i kompetencje - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Borys Budka, wi ... » więcej 2018-09-21, godz. 09:45 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Piotrem Woźniakiem o kandydatach KWW Arkadiusza Wiśniewskiego i KW SLD LEWICA RAZE ... Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola - Idea jaka przyświecała przy konstruowaniu list to działanie na rzecz miasta. Tu nie ma osób z partii polityczny ... » więcej 2018-09-20, godz. 10:10 Rozmowy z Katarzyną Czocharą i Andrzejem Bułą Katarzyna Czochara, przewodnicząca PiS na Opolszczyźnie – Wiele osób na naszych listach sejmikowych kandydowało już w poprzednich wyborach samorządowych, aczk ... » więcej 2018-09-19, godz. 09:25 Rozmowa z Adrianem Czubakiem o I Kongresie Żeglugi Śródlądowej i Violettą Porowską o jej kandydatach do rady miasta Adrian Czubak, wojewoda opolski - Celem jest podsumowanie tego wszystkiego, co już udało się dokonać. Zebranie wszystkich osób zaangażowanych w proces odbudow ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:14 Rozmowa z Rafałem Bartkiem o programie wyborczym MN oraz komentarz Natalii Klimaschki na temat działalności TSKN na Śl ... Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Są to przede wszystkim ludzie stąd, znani społecznicy, aktywiści, fachowcy różnych branż - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:00 Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku ... » więcej 2018-09-16, godz. 09:00 Roman Jerye o Polskiej Kolei i nie tylko W dniu maszynisty gościem Poglądów i osądów był Roman Jerye, maszynista, instruktor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Nasz gość opowiedział o problem ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Józef Włodasz o Dobrodzieńskiej Secie Gościem rozmowy "W cztery oczy" był Józef Włodarz, który mówił o niedzielnej "Dobrodzieńskiej secie", czyli maratonie kolarskim o bardzo długiej i chlubnej tr ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:00 Rozmowa z Joanną Kasprzak-Dżyberti i Bogumiłą Wosik o III Opolskim Marszu Nordic Walking Gośćmi "Poglądów i osądów" były panie Joanna Kasprzak - Dżyberti oraz Bogumiła Wosik, które opowiedziały o sobotniej III edycji Opolskiego Marszu Nordic Walki ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »