Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Damianem Kapinosem i komentarz Sylwest ...
2018-05-14, 09:40 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Damianem Kapinosem i komentarz Sylwestra Brząkały

Damian Kapinos o spadającej liczbie pasażerów korzystających z transportu kolejowego
Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei
- To prawda, że w planie transportu publicznego dla Opolszczyzny najważniejszy jest transport kolejowy, ale w ostatnich latach liczba pasażerów spadła o dwa miliony, czyli o prawie 30 procent. Dolnośląskie jest dowodem, że może być inaczej, tam liczba pasażerów wzrosła o ponad połowę. Ale tam samorządowa spółka Koleje Dolnośląskie konsultuje z pasażerami nie tylko rozkład jazdy, ale także wyposażenie wagonów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie.

Jak przypomina nasz gość, OKOKO powstało kilkanaście lat temu, by bronić połączeń na trasach Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg. Dziś wspólnie z pasażerami zabiega o kolejne linie, sukcesem zakończyła się walka o linię Nysa - Wrocław. Jak mówi jednak Kapinos, nadal warto starać się o poprawę rozkładu jazdy.
Sylwester Brząkała o kondycji kolei na Opolszczyźnie
Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO
- Spadek pasażerów był nieunikniony, to efekt spadku liczby ludności, w tym ludności w wieku produkcyjnym, ale przede wszystkim - stopniowej likwidacji połączeń InterRegio. W 2012 było ich bardzo dużo, w 2015 zniknęły - tak w "Poglądach i osądach" spadek liczby Opolan korzystających z przejazdów koleją tłumaczył Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału POLREGIO, dodając, że regularnie z przejazdów kolejowych korzysta kilka tysięcy osób, co rocznie daje liczbę około 4 milionów pasażerów.
W tej chwili po torach na Opolszczyźnie jeździ tabor kupiony przez samorząd województwa, czyli 11 szynobusów, cztery składy elektryczne (tzw. ezety) i pięć nowoczesnych Impulsów (będą jeszcze dwa), a także 28 pociągów należących do POLREGIO (w tym roku dojdą dwa duże, czterowagonowe). Jak dodaje nasz gość, samorząd województwa dopłaca do przejazdów pasażerskich od 42 do 44 mln zł rocznie.

Zobacz także

2018-05-27, godz. 09:10 Rozmowa z Grzegorzem Rudeckim z Urzędu Miejskiego w Głuchołazach Ponad 1000 osób utworzyło dziś wielkie logo Orderu Uśmiechu w Głuchołazach. Nagroda, której autorka pochodzi z Głuchołaz, obchodzi w tym roku 50. urodziny. Ja ... » więcej 2018-05-27, godz. 08:35 Rozmowa z Jarosławem Wasikiem, dyrektorem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Sławomir – artysta określający swoją muzykę jako rock-polo zagra także podczas 55 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Czy na festiwalu powinni zagrać tacy ... » więcej 2018-05-26, godz. 09:05 Rozmowa z Małgorzatą Kozak, wicedyrektorem MOPR w Opolu Piątkowy rajd rowerowy otworzył obchody Dni Rodzicielstwa Zastępczego. Dziś przed nami kolejny dzień obchodów. Jak wyglądają? Na co chcą zwrócić uwagę organiz ... » więcej 2018-05-26, godz. 08:35 Rozmowa z Norbertem Krajczym, przewodniczącym sejmiku województwa Województwo opolskie funkcjonuje 20 lat. W związku z tą rocznicą do studia Radia Opole zaprosiliśmy przewodniczącego sejmiku Norberta Krajczego. Nasz gość pyt ... » więcej 2018-05-25, godz. 10:49 Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Mieczysława Wojtaszka Violetta Porowska, wicewojewoda opolski Miliard złotych trafił już w ramach programu „Rodzina 500 plus” do opolskich rodzin. W związku z tym w Opolu odbędzie ... » więcej 2018-05-24, godz. 10:53 Rozmowa z Bożeną Krawczuk w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych Bożeną Krawczuk-prezes Zrzeszenia Inspektorów Ochrony Danych Od 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamen ... » więcej 2018-05-23, godz. 10:35 Rozmowa z Ryszardem Gallą i komentarz Michała Sieka Ryszard Galla, poseł MN z Opolszczyzny Ministerstwo Edukacji Narodowej zakwestionowało możliwość nauczania języka niemieckiego równolegle jako języka mniejszo ... » więcej 2018-05-22, godz. 10:35 Rozmowa z prof. Witem Pichurskim i komentarz Magdaleny Matyjaszek Prof. Wit Pichurski, twórca pomnika Kazimierza I Opolskiego Kazimierz I Opolski – jego pomnik odsłonięto w weekend na Rynku w Opolu. Prof. Wit Pichurski z Un ... » więcej 2018-05-21, godz. 10:00 Rozmowa z Mateuszem Młyńczakiem oraz komentarz Izabeli Kaczyńskiej Mateusz Młyńczak, zastępca przewodniczącego Samorządu Studenckiego PO Na to wydarzenie czekają nie tylko studenci opolskich uczelni, ale również mieszkańcy m ... » więcej 2018-05-20, godz. 09:00 Rozmowa z Adamem Kałą, laureat plebiscytu "Bohater Katechezy" - Tytuł "Bohatera katechezy" zobowiązuje i mobilizuje do jeszcze większego zaangażowania niż do tej pory - powiedział w "Poglądach i osądach" Adam Kała, Bohat ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »