Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Damianem Kapinosem i komentarz Sylwest ...
2018-05-14, 09:40 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Damianem Kapinosem i komentarz Sylwestra Brząkały

Damian Kapinos o spadającej liczbie pasażerów korzystających z transportu kolejowego
Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei
- To prawda, że w planie transportu publicznego dla Opolszczyzny najważniejszy jest transport kolejowy, ale w ostatnich latach liczba pasażerów spadła o dwa miliony, czyli o prawie 30 procent. Dolnośląskie jest dowodem, że może być inaczej, tam liczba pasażerów wzrosła o ponad połowę. Ale tam samorządowa spółka Koleje Dolnośląskie konsultuje z pasażerami nie tylko rozkład jazdy, ale także wyposażenie wagonów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie.

Jak przypomina nasz gość, OKOKO powstało kilkanaście lat temu, by bronić połączeń na trasach Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg. Dziś wspólnie z pasażerami zabiega o kolejne linie, sukcesem zakończyła się walka o linię Nysa - Wrocław. Jak mówi jednak Kapinos, nadal warto starać się o poprawę rozkładu jazdy.
Sylwester Brząkała o kondycji kolei na Opolszczyźnie
Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO
- Spadek pasażerów był nieunikniony, to efekt spadku liczby ludności, w tym ludności w wieku produkcyjnym, ale przede wszystkim - stopniowej likwidacji połączeń InterRegio. W 2012 było ich bardzo dużo, w 2015 zniknęły - tak w "Poglądach i osądach" spadek liczby Opolan korzystających z przejazdów koleją tłumaczył Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału POLREGIO, dodając, że regularnie z przejazdów kolejowych korzysta kilka tysięcy osób, co rocznie daje liczbę około 4 milionów pasażerów.
W tej chwili po torach na Opolszczyźnie jeździ tabor kupiony przez samorząd województwa, czyli 11 szynobusów, cztery składy elektryczne (tzw. ezety) i pięć nowoczesnych Impulsów (będą jeszcze dwa), a także 28 pociągów należących do POLREGIO (w tym roku dojdą dwa duże, czterowagonowe). Jak dodaje nasz gość, samorząd województwa dopłaca do przejazdów pasażerskich od 42 do 44 mln zł rocznie.

Zobacz także

2018-10-21, godz. 08:40 Rozmowa z Cezarym Obermajerem o podstawowych zasady, o których należy pamiętać podczas trwającej ciszy wyborczej Gościem porannej rozmowy był Cezary Obermajer, komisarz wyborczy w Opolu. Naszego gościa zapytaliśmy m.in. go o przebieg wyborów, sposoby oddawania ważnych gł ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:38 Rozmowa z Violettą Porowską i Pawłem Grabowskim o sondażach przedwyborczych Violetta Porowska, kandydatka PiS na prezydenta Opola - Ten sondaż pokazuje trendy - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, kandyd ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:12 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Marcinem Gambcem o poparciu Norberta Honki z MN dla urzędującego prezydenta oraz d ... - Dla mnie poparcie Norberta Honki nie było zaskoczeniem. Przez ostatnie miesiące mocno współpracowaliśmy, podjęliśmy różne inicjatywy skierowane do mieszkańc ... » więcej 2018-10-17, godz. 09:48 Rozmowa z Marcinem Ociepą i komentarz Zbigniewa Kubalańcy Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marszałek Andrzej Buła raz mówił, że nie będzie debatował, bo do niego nie zadzwoniłem. Później ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:33 Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ - Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego cza ... » więcej 2018-10-15, godz. 09:28 Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym ... » więcej 2018-10-14, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018 - To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek ... » więcej 2018-10-14, godz. 08:30 Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwi ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut ... » więcej 2018-10-13, godz. 08:30 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury KBW, o tworzonym na Opolszczyźnie programie obliczającym wy ... - Robimy wszystko, aby tym razem system nie zawiódł. Jesteśmy po dwóch testach. 3 października okazało się, że sieć była źle skonfigurowana i zrobiły się pewn ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »