Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Damianem Kapinosem i komentarz Sylwest ...
2018-05-14, 09:40 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Damianem Kapinosem i komentarz Sylwestra Brząkały

Damian Kapinos o spadającej liczbie pasażerów korzystających z transportu kolejowego
Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei
- To prawda, że w planie transportu publicznego dla Opolszczyzny najważniejszy jest transport kolejowy, ale w ostatnich latach liczba pasażerów spadła o dwa miliony, czyli o prawie 30 procent. Dolnośląskie jest dowodem, że może być inaczej, tam liczba pasażerów wzrosła o ponad połowę. Ale tam samorządowa spółka Koleje Dolnośląskie konsultuje z pasażerami nie tylko rozkład jazdy, ale także wyposażenie wagonów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie.

Jak przypomina nasz gość, OKOKO powstało kilkanaście lat temu, by bronić połączeń na trasach Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg. Dziś wspólnie z pasażerami zabiega o kolejne linie, sukcesem zakończyła się walka o linię Nysa - Wrocław. Jak mówi jednak Kapinos, nadal warto starać się o poprawę rozkładu jazdy.
Sylwester Brząkała o kondycji kolei na Opolszczyźnie
Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO
- Spadek pasażerów był nieunikniony, to efekt spadku liczby ludności, w tym ludności w wieku produkcyjnym, ale przede wszystkim - stopniowej likwidacji połączeń InterRegio. W 2012 było ich bardzo dużo, w 2015 zniknęły - tak w "Poglądach i osądach" spadek liczby Opolan korzystających z przejazdów koleją tłumaczył Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału POLREGIO, dodając, że regularnie z przejazdów kolejowych korzysta kilka tysięcy osób, co rocznie daje liczbę około 4 milionów pasażerów.
W tej chwili po torach na Opolszczyźnie jeździ tabor kupiony przez samorząd województwa, czyli 11 szynobusów, cztery składy elektryczne (tzw. ezety) i pięć nowoczesnych Impulsów (będą jeszcze dwa), a także 28 pociągów należących do POLREGIO (w tym roku dojdą dwa duże, czterowagonowe). Jak dodaje nasz gość, samorząd województwa dopłaca do przejazdów pasażerskich od 42 do 44 mln zł rocznie.

Zobacz także

2018-08-15, godz. 09:05 Rozmowa z Beatą Cichewicz o VII Opolskich Dniach Madonn Kresowych 15 sierpnia to w Kościele katolickim Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już w najbliższą niedzielę w Wójcicach odbędą się VII Opolskie Dni Ma ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:00 Rozmowa kpt. Piotrem Płuciennikiem o opolskich obchodach Święta Wojska Polskiego Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, którego zapytaliśmy m.in. o opolskie ob ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:44 Herbert Czaja o stanie opolskiego rolnictwa Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu - Gdy mieliśmy w gospodarce system centralnego planowania takie spisy miały sens, bo na nich rząd opierał swoją p ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:43 Monika Bartel o badaniach wysokości plonów Trwa badanie wysokości zbioru plonów, rzepaku i rzepiku. Wylosowaliśmy tysiąc rolników, których poprosiliśmy o wypełnienie w internecie specjalnego formularza ... » więcej 2018-08-13, godz. 10:11 Roman Kolek i Józef Swaczyna o opolskiej sieci szpitali Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie – Na Opolszczyźnie już kilkanaście lat temu zamknęliśmy najmniejsze szpitale, zwykle pr ... » więcej 2018-08-12, godz. 09:07 Ks. Tomasz Jałowy o 42. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej Dziś z Nysy wyruszają pierwsze grupy uczestniczące w 42. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej. W poniedziałek wyruszą uczestnicy z Opola, Raciborza i Głubczyc, a we ... » więcej 2018-08-12, godz. 08:35 Rozmowa z Łukaszem Berlikiem o Opolskiej Nocy Przyrodników – Noc jest interesującą porą, bo uaktywnia się wtedy wiele zwierząt i ptaków, a nawet te, które kojarzymy z dziennym trybem życia, też można podpatrzeć po zmr ... » więcej 2018-08-11, godz. 09:04 Irena Otremba w "Poglądach i osądach" Z Ireną Otrembą, prezes opolskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, rozmawialiśmy o tym jak podczas upałów dbać o zwierzęta oraz o dużej liczbie b ... » więcej 2018-08-11, godz. 08:35 Rozmowa z Wiolettą Frankiewicz o tegorocznym „Tarnograniu” To jeden z najbardziej kameralnych letnich festiwali. Dziś (11.00) III Festiwal Muzyki Alternatywnej „Tarnogranie” w Tarnowcu. Z prezes Stowarzyszenia „Tarnow ... » więcej 2018-08-10, godz. 09:47 Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Małgorzaty Rabiegi Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu radnych Razem dla Opola – Uważamy, że jest pilna potrzeba dokonania inwentaryzacji miejskiej zieleni. Kontrola komisji ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »