Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Krzysztofem Mutzem i komentarz dr. Pio ...
2018-04-12, 09:34 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Krzysztofem Mutzem i komentarz dr. Piotra Opałki

Krzysztof Mutz o tężni, która ma powstać w Tarnowie Opolskim
Krzysztof Mutz, wójt Tarnowa Opolskiego
Coraz więcej miejscowości na Opolszczyźnie chce sobie zafundować tężnię. Głuchołazy, Wołczyn, Tarnów Opolski. Wyjątkowy sposób leczenia, który kojarzył się dotąd z Ciechocinkiem może stać się równie popularny jak siłownie na wolnym powietrzu. Tymczasem mało kto wie, co jest istotą tężni, jak ona wygląda, jak działa i jakie ma właściwości zdrowotne.

W rozmowie "W cztery oczy" o zasadności budowy tężni w małej miejscowości rozmawialiśmy z wójtem Tarnowa Opolskiego Krzysztofem Mutzem. Tężnia w Tarnowie będzie nawiązywać nawet promocyjnie do nazwy i herbu miasta, gdyż będzie wykonana z tarniny. Do jej budowy dołożyły się tutejsze wapienniki, kierując się ideą społecznej odpowiedzialności biznesu. Tężnia będzie ogólnodostępna i za darmo, jej działanie jest zbawienne na drogi oddechowe, alergie i nerwice. Godzina pobytu w tężni to tyle co trzy dni wdychania jodu na bałtyckiej plaży.
Dr Piotr Opałka o tym, jak buduje się tężnie
Dr Piotr Opałka, architekt z Nysy
W "Poglądach i osądach" rozmawialiśmy z architektem z Nysy dr Piotrem Opałką, który wybudował tężnię w Głuchołazach. Ma być ona otwarta najpóźniej w czerwcu b.r.. Nasz gość wyjaśnił nam, jak się buduje tężnie, jakie są ich rodzaje i przeznaczenie. I jak ważna dla procesu inhalacji jest odpowiednia wysokość tężni oraz, dlaczego do jej budowy wykorzystuje się gałęzie tarniny. W Polsce bardzo trudno jest znaleźć firmę potrafiącą wybudować tężnie według właściwych zasad, stąd, jak mówił nasz rozmówca, wiele tężni w małych miejscowościach jest albo poprawianych, albo działa na zasadzie placebo.

Zobacz także

2018-04-21, godz. 09:00 Rozmowa z Ewą Więcek, prezes Uczniowskiego Integracyjnego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego „Piruette-Opole” - "Opolska łyżwa" to zawody, które w Opolu odbywają się już od 13 lat. Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego wpisał je w swój kalendarz, cieszą się dużym powo ... » więcej 2018-04-21, godz. 08:30 Rozmowa z Agnieszką Jóźwin-Dalecką, rzecznik prasową Izby Administracji Skarbowej w Opolu - Do 30 kwietnia podatnicy powinni rozliczyć się z fiskusem - tak w rozmowie "W cztery oczy" powiedziała Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik Izby Administracji ... » więcej 2018-04-20, godz. 09:00 Rozmowa z Janiną Kuźmicką oraz komentarz prof. Roberta Rauzińskiego Prof. Robert Rauziński, opolski demograf - Po wojnie Opolszczyzna miała najwyższy przyrost naturalny w Polsce, głownie za sprawą przesiedlonej ludności kresow ... » więcej 2018-04-19, godz. 10:53 Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Łukasza Sowady Krzysztof Drynda, przewodniczący Klubu Radnych Razem dla Opola - Pojawia się moje nazwisko, to prawda. Ale tu nic nie jest przesądzone. Zastanawiamy się nad t ... » więcej 2018-04-18, godz. 09:40 Rozmowa z Violettą Porowska i komentarz dr. hab. Marka Białokura Violetta Porowska, wicewojewoda opolski - To autorski pomysł wojewody Adriana Czubaka, jeździmy do szkół podstawowych, przede wszystkim tych małych, by tam op ... » więcej 2018-04-17, godz. 09:56 Rozmowa z Józefem Swaczyną i komentarz Michała Sieka Józef Swaczyna, starosta strzelecki - Na debacie z okazji 20-lecia powstania powiatów Irena Lipowicz, jedna z autorek reformy samorządowej, mówiła, że powiaty ... » więcej 2018-04-16, godz. 10:22 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Pawłem Nakoniecznym Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Na dopłatę do wymiany ogrzewania na ekologiczne mamy w tym roku 1,6 mln zł, ale docelowo będą to 2 mln zł rocznie ... » więcej 2018-04-15, godz. 09:10 Rozmowa z Mariuszem Migałą, przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu - 50 lat temu dziewięcioletnia wówczas dziewczynka, głuchołazianka Ewa Chrobak po kryjomu, nikogo z dorosłych nie informując, wzięła udział w konkursie na pro ... » więcej 2018-04-15, godz. 08:35 Rozmowa z Grzegorzem Sawickim, prezesem Kolejarza Opole W niedzielnej rozmowie „W cztery oczy” poznaliśmy awizowane składy na niedzielny mecz drugiej rundy 2. Ligi Żużlowej, w którym Kolejarz Opole podejmie Polonię ... » więcej 2018-04-14, godz. 09:00 Rozmowa z Krzysztofem Karoniem, badaczem historii marksizmu - Unia Europejska nie ma chrześcijańskich korzeni, a informacje przekazywane w szkołach są w każdym elemencie kłamstwem - powiedział w "Poglądach i osądach" K ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »