Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Krzysztofem Mutzem i komentarz dr. Pio ...
2018-04-12, 09:34 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Krzysztofem Mutzem i komentarz dr. Piotra Opałki

Krzysztof Mutz o tężni, która ma powstać w Tarnowie Opolskim
Krzysztof Mutz, wójt Tarnowa Opolskiego
Coraz więcej miejscowości na Opolszczyźnie chce sobie zafundować tężnię. Głuchołazy, Wołczyn, Tarnów Opolski. Wyjątkowy sposób leczenia, który kojarzył się dotąd z Ciechocinkiem może stać się równie popularny jak siłownie na wolnym powietrzu. Tymczasem mało kto wie, co jest istotą tężni, jak ona wygląda, jak działa i jakie ma właściwości zdrowotne.

W rozmowie "W cztery oczy" o zasadności budowy tężni w małej miejscowości rozmawialiśmy z wójtem Tarnowa Opolskiego Krzysztofem Mutzem. Tężnia w Tarnowie będzie nawiązywać nawet promocyjnie do nazwy i herbu miasta, gdyż będzie wykonana z tarniny. Do jej budowy dołożyły się tutejsze wapienniki, kierując się ideą społecznej odpowiedzialności biznesu. Tężnia będzie ogólnodostępna i za darmo, jej działanie jest zbawienne na drogi oddechowe, alergie i nerwice. Godzina pobytu w tężni to tyle co trzy dni wdychania jodu na bałtyckiej plaży.
Dr Piotr Opałka o tym, jak buduje się tężnie
Dr Piotr Opałka, architekt z Nysy
W "Poglądach i osądach" rozmawialiśmy z architektem z Nysy dr Piotrem Opałką, który wybudował tężnię w Głuchołazach. Ma być ona otwarta najpóźniej w czerwcu b.r.. Nasz gość wyjaśnił nam, jak się buduje tężnie, jakie są ich rodzaje i przeznaczenie. I jak ważna dla procesu inhalacji jest odpowiednia wysokość tężni oraz, dlaczego do jej budowy wykorzystuje się gałęzie tarniny. W Polsce bardzo trudno jest znaleźć firmę potrafiącą wybudować tężnie według właściwych zasad, stąd, jak mówił nasz rozmówca, wiele tężni w małych miejscowościach jest albo poprawianych, albo działa na zasadzie placebo.

Zobacz także

2018-07-21, godz. 08:35 Rozmowa z asp. Karolem Brandysem o bezpiecznych wakacjach O dobre wspomnienia z wakacji zatroszczyliśmy się razem z asp. Karolem Brandysem z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Rozmawialiśmy o tym ... » więcej 2018-07-20, godz. 09:30 Rozmowa z Henrykiem Fersterem i komentarz Dariusza Gieronia Jak nie susza, to ulewy i zagrożenie powodziowe. Od dwóch dni telewizje straszą nas obrazkami wylewających rzek i zalanych łąk. Czy na Opolszczyźnie stosowne ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:24 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Tomaszem Turbą Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Program Dostępność Plus będzie jedną z największych inwestycji rząd ... » więcej 2018-07-18, godz. 09:37 Rozmowa z o. Kamilem Tymeckim i komentarz ks. Łukasza Kniecia Ojciec Kamil Tymecki - współorganizator Święta Młodzieży na Górze świętej Anny Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. Kilkuset młodych ludzi obu płci p ... » więcej 2018-07-17, godz. 09:23 Rozmowy z dr. Stankomirem Nicieją i prof. Wiesławą Piątkowską-Stepaniak Dr Stankomir Nicieja, koordynator Letniego Uniwersytetu UO Po 3 latach działalności, English Summer School przyjmuje formułę Summer University. 60 uczestników ... » więcej 2018-07-16, godz. 09:24 Rozmowa z Antonim Piechniczkiem i komentarz Józefa Żymańczyka Antoni Piechniczek, były trener kadry W poniedziałek "pomundialowy" wróciliśmy w porannych rozmowach do naszych gości, z którymi rozmawialiśmy tuż przed mistr ... » więcej 2018-07-15, godz. 08:30 Rozmowa z Wojtkiem Mieczysławskim o czytaniu i szanowaniu książek Statystyki pokazują, że niechętnie sięgamy po książki. Czy widać ten problem z perspektywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu? O tym, czy sięgamy po słow ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:00 Rozmowa z Mirosławem Aranowiczem o IX Festiwalu Ognia i Wody w Nysie Przed nami 9. edycja Festiwalu Ognia i Wody, który tradycyjnie odbędzie się nad Jeziorem Nyskim. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Co jest wyjątkoweg ... » więcej 2018-07-14, godz. 08:35 Rozmowa z Jackiem Skowrońskim o kajakowym spływie „Z nurtem Opola” W trzy wakacyjne soboty będzie można popłynąć „Z nurtem Opola”. Już po raz drugi organizowany jest spływ kajakowy na Odrze i Młynówce. Kilka godzin przed star ... » więcej 2018-07-13, godz. 09:55 Rozmowa z Sabiną Wiatkowską i komentarz Mieczysława Wojtaszka To jest bardzo dobry krok w stronę dalszych prac nad rozwiązaniami systemowymi - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »