Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Krzysztofem Mutzem i komentarz dr. Pio ...
2018-04-12, 09:34 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Krzysztofem Mutzem i komentarz dr. Piotra Opałki

Krzysztof Mutz o tężni, która ma powstać w Tarnowie Opolskim
Krzysztof Mutz, wójt Tarnowa Opolskiego
Coraz więcej miejscowości na Opolszczyźnie chce sobie zafundować tężnię. Głuchołazy, Wołczyn, Tarnów Opolski. Wyjątkowy sposób leczenia, który kojarzył się dotąd z Ciechocinkiem może stać się równie popularny jak siłownie na wolnym powietrzu. Tymczasem mało kto wie, co jest istotą tężni, jak ona wygląda, jak działa i jakie ma właściwości zdrowotne.

W rozmowie "W cztery oczy" o zasadności budowy tężni w małej miejscowości rozmawialiśmy z wójtem Tarnowa Opolskiego Krzysztofem Mutzem. Tężnia w Tarnowie będzie nawiązywać nawet promocyjnie do nazwy i herbu miasta, gdyż będzie wykonana z tarniny. Do jej budowy dołożyły się tutejsze wapienniki, kierując się ideą społecznej odpowiedzialności biznesu. Tężnia będzie ogólnodostępna i za darmo, jej działanie jest zbawienne na drogi oddechowe, alergie i nerwice. Godzina pobytu w tężni to tyle co trzy dni wdychania jodu na bałtyckiej plaży.
Dr Piotr Opałka o tym, jak buduje się tężnie
Dr Piotr Opałka, architekt z Nysy
W "Poglądach i osądach" rozmawialiśmy z architektem z Nysy dr Piotrem Opałką, który wybudował tężnię w Głuchołazach. Ma być ona otwarta najpóźniej w czerwcu b.r.. Nasz gość wyjaśnił nam, jak się buduje tężnie, jakie są ich rodzaje i przeznaczenie. I jak ważna dla procesu inhalacji jest odpowiednia wysokość tężni oraz, dlaczego do jej budowy wykorzystuje się gałęzie tarniny. W Polsce bardzo trudno jest znaleźć firmę potrafiącą wybudować tężnie według właściwych zasad, stąd, jak mówił nasz rozmówca, wiele tężni w małych miejscowościach jest albo poprawianych, albo działa na zasadzie placebo.

Zobacz także

2018-10-17, godz. 09:48 Rozmowa z Marcinem Ociepą i komentarz Zbigniewa Kubalańcy Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marszałek Andrzej Buła raz mówił, że nie będzie debatował, bo do niego nie zadzwoniłem. Później ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:33 Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ - Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego cza ... » więcej 2018-10-15, godz. 09:28 Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym ... » więcej 2018-10-14, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018 - To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek ... » więcej 2018-10-14, godz. 08:30 Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwi ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut ... » więcej 2018-10-13, godz. 08:30 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury KBW, o tworzonym na Opolszczyźnie programie obliczającym wy ... - Robimy wszystko, aby tym razem system nie zawiódł. Jesteśmy po dwóch testach. 3 października okazało się, że sieć była źle skonfigurowana i zrobiły się pewn ... » więcej 2018-10-12, godz. 10:29 Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ... » więcej 2018-10-11, godz. 10:11 Rozmowa z Radosławem Dimitrowem o tegorocznej kampanii wyborczej – Pamiętamy, jakie cztery lata temu były problemy z liczeniem głosów, ale mamy nadzieję, że w tym roku wszystko spraw nie zadziała i będziemy mogli w miarę sz ... » więcej 2018-10-10, godz. 09:36 Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Mieczysława Wojtaszka Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej - Pieniędzy na pewno nie zabraknie, polityka socjalna jest dla rządu PiS niezwykle ważna. R ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »