Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Joanną Kuźmicką i komentarz prof. Kazi ...
2018-03-09, 09:40 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Joanną Kuźmicką i komentarz prof. Kazimierza Szczygielskiego

Joanna Kuźmicka o setnych urodzinach Głównego Urzędu Statystycznego
Joanna Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu
- Mamy podwójną okazję do zorganizowania Dni Otwartych: Dzień Statystyki oraz setna rocznica powołania Głównego Urzędu Statystycznego. Warto przypomnieć, że GUS został powołany do życia przez Radę Regencyjną na kilka miesięcy przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Dodajmy, że pierwszy spis został zarządzony przez Sejm Czteroletni 230 lat temu, miał sprawdzić, czy podatki wystarczą do utrzymania stutysięcznej armii - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Joanna Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu. US zaprasza do swojej siedziby przy ul. Kołłątaja 16 w Opolu do godzony 15:30, będzie można zobaczyć okolicznościową wystawę i zapoznać się z metodami korzystania z danych zebranych w bazach GUS. Jak mówi nasz gość, następny spis rolny został zaplanowany na rok 2020 a powszechny na rok 2021.
Prof. Kazimierz Szczygielski o tym do czego potrzebujemy statystki
Prof. Kazimierz Szczygielski, demograf i członek Rządowej Rady Ludnościowej
- Od zawsze wiadomo, że informacja to władza, pierwsze spisy ludności przeprowadzali 4 tysiące lat temu Chińczycy. Podstawowe cele była dwa: trzeba było wiedzieć, jak silną armię państwo może wystawić i czy podatki wystarczą na jej utrzymanie. Także dziś dane statystyczne są niezwykle potrzebne rządzącym - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Kazimierz Szczygielski, opolski demograf, członek Rządowej Rady Ludnościowej. Dobrym przykładem może być modyfikacja regionalnej polityki Opolszczyzny na podstawie pesymistycznych prognoz demograficznych.

Zobacz także

2018-03-20, godz. 09:32 Rozmowy z Katarzyną Kownacką i Krzysztofem Dryndą Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – To, że szybko dzielimy unijne pieniądze, powinno raczej cieszyć niż martwić, bo te pienią ... » więcej 2018-03-19, godz. 10:02 Rozmowa z Marcinem Żukowskim i komentarz Tomasza Kosmali Marcin Żukowski, asystent wojewody opolskiego do spraw społeczeństwa obywatelskiego - Fundusz Inicjatyw Pozarządowych to program rządowy, nic więc dziwnego, ż ... » więcej 2018-03-18, godz. 09:00 Rozmowa z Agnieszką Łukasińską z Centrum Informacyjno-Edukacyjnego Senior w Opolu – Staramy się ciągle podnosić sobie poprzeczkę, by nadal seniorów zaskakiwać i wprowadzać nowe inicjatywy – powiedziała Agnieszka Łukasińska, instruktor kultu ... » więcej 2018-03-18, godz. 08:30 Rozmowa z Grzegorzem Haliczynem, studentem z Opola, który stanął w obronie Ukraińców zaatakowanych przez pijanego mężc ... – To był instynkt – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział Grzegorz Haliczyn, który stanął w obronie Ukraińców. Za ten czyn nasz gość otrzymał nagrodę im. ... » więcej 2018-03-17, godz. 09:00 Rozmowa z Szymonem Wolfem, koordynatorem tegorocznej 28. edycji Zimowej Giełdy Piosenki – Mam nadzieję, że XXVIII Zimowa Giełda Piosenki zapisała się dużymi zgłoskami w historii festiwali studenckich – powiedział w sobotnich „Poglądach i osądach” ... » więcej 2018-03-17, godz. 08:30 Rozmowa z Justyną Osiecką-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ruszył konkurs "Opolskie dla Rodziny" który jest przeznaczony dla pracodawców którzy oferują zniżki dla klientów. - Chcemy docenić tych, którzy przystąpili do ... » więcej 2018-03-16, godz. 09:00 Rozmowa z Dariuszem Byczkowskim oraz komentarz Macieja Stefańskiego Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Jest już prawie pewne, że Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu decyzją Narodowego Instytutu Dziedzic ... » więcej 2018-03-15, godz. 09:00 Rozmowa z Grzegorzem Adamczykiem oraz komentarz Sebastiana Koćwina Grzegorz Adamczyk, wiceszef opolskiej "Solidarności" Choć konstytucja zapewnia swobodę zrzeszania się w związki zawodowe, to ustawy i akty wykonawcze, a także ... » więcej 2018-03-14, godz. 11:31 Rozmowa z Jarosławem Sellinem, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego W rozmowie "W cztery oczy" oraz w "Poglądach i osądach" gościem Radia Opole był Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Spytaliśmy go ... » więcej 2018-03-13, godz. 07:49 Rozmowa z dr. inż Szczepanem Paszkielem i komentarz prof. dr. hab. Grzegorza Francuza Dr inż Szczepan Paszkiel z Politechniki Opolskiej W rozmowie "W cztery oczy" naszym gościem był dr inż. Szczepan Paszkiel z Politechniki Opolskiej, przewodnic ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »