Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Joanną Kuźmicką i komentarz prof. Kazi ...
2018-03-09, 09:40 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Joanną Kuźmicką i komentarz prof. Kazimierza Szczygielskiego

Joanna Kuźmicka o setnych urodzinach Głównego Urzędu Statystycznego
Joanna Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu
- Mamy podwójną okazję do zorganizowania Dni Otwartych: Dzień Statystyki oraz setna rocznica powołania Głównego Urzędu Statystycznego. Warto przypomnieć, że GUS został powołany do życia przez Radę Regencyjną na kilka miesięcy przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Dodajmy, że pierwszy spis został zarządzony przez Sejm Czteroletni 230 lat temu, miał sprawdzić, czy podatki wystarczą do utrzymania stutysięcznej armii - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Joanna Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu. US zaprasza do swojej siedziby przy ul. Kołłątaja 16 w Opolu do godzony 15:30, będzie można zobaczyć okolicznościową wystawę i zapoznać się z metodami korzystania z danych zebranych w bazach GUS. Jak mówi nasz gość, następny spis rolny został zaplanowany na rok 2020 a powszechny na rok 2021.
Prof. Kazimierz Szczygielski o tym do czego potrzebujemy statystki
Prof. Kazimierz Szczygielski, demograf i członek Rządowej Rady Ludnościowej
- Od zawsze wiadomo, że informacja to władza, pierwsze spisy ludności przeprowadzali 4 tysiące lat temu Chińczycy. Podstawowe cele była dwa: trzeba było wiedzieć, jak silną armię państwo może wystawić i czy podatki wystarczą na jej utrzymanie. Także dziś dane statystyczne są niezwykle potrzebne rządzącym - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Kazimierz Szczygielski, opolski demograf, członek Rządowej Rady Ludnościowej. Dobrym przykładem może być modyfikacja regionalnej polityki Opolszczyzny na podstawie pesymistycznych prognoz demograficznych.

Zobacz także

2018-09-24, godz. 09:30 Rozmowy z Arkadiuszem Szymańskim o decyzji o kandydowaniu do Rady Miasta Opola oraz Zbigniewem Kubalańcą o wyborczym s ... Arkadiusz Szymański, wojewódzki radny PiS - Rozczarował mnie marazm panujący w sejmiku. W Sejmie na 27 komisji 12 oddaliśmy opozycji, w opolskim sejmiku opozy ... » więcej 2018-09-23, godz. 09:00 Rozmowa z Adrianem Zandbergiem o tym, że Partia Razem jest zmianą, także pokoleniową - Razem zarejestrowało listy w całym kraju do sejmików wojewódzkich. Idziemy w tych wyborach z hasłem "Polska wygodny dom dla wszystkich". Jest wiele miejscow ... » więcej 2018-09-23, godz. 08:30 Rozmowa z Maciejem Kruszką o tym, że w sejmiku województwa potrzeba świeżej energii - Administracja publiczna nie radzi sobie z problemem smogu, wynika z raportu NIK. Programy ochrony powietrza przyjęte przez samorządy trzeba urealnić. Powinn ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:00 Rozmowa z Kamilą Gasiuk-Pihowicz o tym, co w programie dla samorządu Koalicji Obywatelskiej jest pomysłem Nowoczesnej - Nowoczesna i jej kandydaci na listach Koalicji Obywatelskiej to gwarancja świeżej krwi w samorządzie oraz gwarancja przywiązania do wolnościowych kwestii, p ... » więcej 2018-09-22, godz. 08:30 Rozmowa z Borysem Budką, wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej o kandydatach Koalicji Obywatelskiej - Kandydaci Koalicji Obywatelskiej, to fajna dobra ekipa, która ma kwalifikacje i kompetencje - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Borys Budka, wi ... » więcej 2018-09-21, godz. 09:45 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Piotrem Woźniakiem o kandydatach KWW Arkadiusza Wiśniewskiego i KW SLD LEWICA RAZE ... Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola - Idea jaka przyświecała przy konstruowaniu list to działanie na rzecz miasta. Tu nie ma osób z partii polityczny ... » więcej 2018-09-20, godz. 10:10 Rozmowy z Katarzyną Czocharą i Andrzejem Bułą Katarzyna Czochara, przewodnicząca PiS na Opolszczyźnie – Wiele osób na naszych listach sejmikowych kandydowało już w poprzednich wyborach samorządowych, aczk ... » więcej 2018-09-19, godz. 09:25 Rozmowa z Adrianem Czubakiem o I Kongresie Żeglugi Śródlądowej i Violettą Porowską o jej kandydatach do rady miasta Adrian Czubak, wojewoda opolski - Celem jest podsumowanie tego wszystkiego, co już udało się dokonać. Zebranie wszystkich osób zaangażowanych w proces odbudow ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:14 Rozmowa z Rafałem Bartkiem o programie wyborczym MN oraz komentarz Natalii Klimaschki na temat działalności TSKN na Śl ... Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Są to przede wszystkim ludzie stąd, znani społecznicy, aktywiści, fachowcy różnych branż - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:00 Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »