Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Joanną Kuźmicką i komentarz prof. Kazi ...
2018-03-09, 09:40 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Joanną Kuźmicką i komentarz prof. Kazimierza Szczygielskiego

Joanna Kuźmicka o setnych urodzinach Głównego Urzędu Statystycznego
Joanna Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu
- Mamy podwójną okazję do zorganizowania Dni Otwartych: Dzień Statystyki oraz setna rocznica powołania Głównego Urzędu Statystycznego. Warto przypomnieć, że GUS został powołany do życia przez Radę Regencyjną na kilka miesięcy przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Dodajmy, że pierwszy spis został zarządzony przez Sejm Czteroletni 230 lat temu, miał sprawdzić, czy podatki wystarczą do utrzymania stutysięcznej armii - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Joanna Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu. US zaprasza do swojej siedziby przy ul. Kołłątaja 16 w Opolu do godzony 15:30, będzie można zobaczyć okolicznościową wystawę i zapoznać się z metodami korzystania z danych zebranych w bazach GUS. Jak mówi nasz gość, następny spis rolny został zaplanowany na rok 2020 a powszechny na rok 2021.
Prof. Kazimierz Szczygielski o tym do czego potrzebujemy statystki
Prof. Kazimierz Szczygielski, demograf i członek Rządowej Rady Ludnościowej
- Od zawsze wiadomo, że informacja to władza, pierwsze spisy ludności przeprowadzali 4 tysiące lat temu Chińczycy. Podstawowe cele była dwa: trzeba było wiedzieć, jak silną armię państwo może wystawić i czy podatki wystarczą na jej utrzymanie. Także dziś dane statystyczne są niezwykle potrzebne rządzącym - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Kazimierz Szczygielski, opolski demograf, członek Rządowej Rady Ludnościowej. Dobrym przykładem może być modyfikacja regionalnej polityki Opolszczyzny na podstawie pesymistycznych prognoz demograficznych.

Zobacz także

2018-06-19, godz. 09:39 Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim - Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie pro ... » więcej 2018-06-18, godz. 09:48 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Łukasza Sowady Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola - Skoro najpierw wojewódzki a potem naczelny sąd administracyjny przyznały rację rad ... » więcej 2018-06-17, godz. 09:02 Rozmowa z ks. Pawłem Landwójtowiczem, dyrektorem Diecezjalnej Poradni Rodzinnej Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia obchodzi 25-lecie istnienia. W jej strukturach działa poradnia rodzinna, a przez wszystkie lata istnienia odwiedziło ją pon ... » więcej 2018-06-17, godz. 08:30 Rozmowa z ks. Jerzym Kostorzem o piłce nożnej, kibicowaniu i wierze w cuda Gdy trwa mundial, w grze jest nie tylko piłka, ale i wielkie emocje. W oczekiwaniu na mecze polskiej reprezentacji, duszpasterza opolskich sportowców, ks. Jer ... » więcej 2018-06-16, godz. 09:02 Rozmowa z Eweliną Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Możliwość zwiedzania szkoły, wspólne czytanie bajek, koncerty chóralne - to niektóre atrakcje odbywającego się w sobotę na festynie, na który zaprasza Diecezj ... » więcej 2018-06-16, godz. 08:30 Rozmowa z Tomaszem Hormańskim o tym, że w zapobieganiu uzależnieniom najważniejsza jest bliskość Niemal w każdym tygodniu media informują o kolejnych zatruciach dopalaczami. Na Opolszczyźnie, w Brzegu, odnotowano przypadek hospitalizacji po spożyciu tward ... » więcej 2018-06-15, godz. 09:30 Rozmowy na temat rozpoczynającego się Mundialu z Antonim Piechniczkiem oraz Józefem Żymańczykiem Antoni Piechniczek, były selekcjoner reprezentacji Polski Kto wygra moskiewski Mundial? Jak wysoko zajdzie polska reprezentacja? Co by doradził Adamowi Nawałc ... » więcej 2018-06-14, godz. 10:35 Rozmowy z Elżbietą Kampą i Tadeuszem Chrobakiem W piątek 15 czerwca startuje 3 Festiwal Książki w Opolu organizowany przez Fabrykę Inspiracji i jedną z najbardziej prestiżowych drukarni w Polsce, czyli Opol ... » więcej 2018-06-13, godz. 09:45 Rozmowa z Manfredem Grabelusem i komentarz Marka Lei Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO Na terenie gminy Dąbrowa zatrzymano nielegalny transport niemieckich śmieci, który miał wylądo ... » więcej 2018-06-12, godz. 09:46 Rozmowy o historycznym spotkaniu Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem z dr. Bartoszem Maziarzem oraz dr Markiem Kawą Dr Bartosz Maziarz, politolog i specjalista ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Opolskiego Dziś w Singapurze historyczne (i oby przełomowe) spotkanie prezydenta ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »