Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Tomaszem Ognistym i komentarz Herberta…
2018-03-07, 10:29 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Tomaszem Ognistym i komentarz Herberta Czai

Tomasz Ognisty o głodzie ziemi
Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego
- Za poprzednich rządów preferowani byli plantatorzy, latyfundyści, ziemia była często przez tzw. słupy, czyli osoby przez tych wielkich dzierżawców podstawione. Teraz ta polityka się zmienia, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaczął wreszcie uwzględniać potrzeby rolników indywidualnych. Zgodnie z polskim prawem, przypominam, podstawą rolnictwa winny być gospodarstwa rodzinne - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego.

Dowodem nowej polityki jest fakt, że KOWR skorzystał z prawa pierwokupu i za 20 mln zł kupił 500 hektarów ziemi w powiecie namysłowskim, którą jedna spółka chciała sprzedać drugiej. Przy okazji przejął też 360 hektarów dzierżawione przez spółkę. Docelowo ziemia ta zostanie wydzierżawiona gospodarstwom rodzinnym z okolicy. - Długo o to zabiegaliśmy, bardzo dziękujemy postawie KORW, przede wszystkim dyrektorowi Piotrowi Semakowi, który od początku rozumiał nasze interesy - mówił Ognisty.
Herbert Czaja o sporach o ziemię
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- My reprezentujemy interesy wszystkich tych, którzy płacą podatek rolny, a więc i małych rolników indywidualnych, i dużych dzierżawców. Generalnie zgadzamy się jednak z linią przyjętą przez KOWR, izba pozytywnie zaopiniowała decyzję o kupnie kilkuset hektarów pod Namysłowem - mówił w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Zapytany o to, jak wygląda opolskie rolnictwo, Czaja stwierdził, że średnia wielkość gospodarstwa w regionie to 27 hektarów (nieco większa niż w kraju), ale połowa gospodarstw ma do 5 hektarów a 70 procent do 10 hektarów. - W mojej gminie Zębowice było kiedyś około 300 gospodarzy, dziś prawdziwych rolników jest mniej niż 10 - stwierdził gość Radia Opole.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »