Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Grzegorzem Sawickim i komentarz dr. inż…
2018-02-07, 09:36 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Grzegorzem Sawickim i komentarz dr. inż. Tomasza Ciesielczuka

Grzegorz Sawicki o techniczno-finansowych zagadnieniach projektu rewitalizacji Pomologii
W środę w Sali Plafonowej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego parafowana została umowa na rzecz utworzenia Międzynarodowego Centrum Naukowo-Rozwojowego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Ten termin obejmuje także tzw rewitalizację Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie - Pomologii. Właśnie przyznano na nią ponad 32 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przy 11 milionowym wkładzie własnym UO daje to 41 mln złotych.
O techniczno-finansowych zagadnieniach projektu opowiadał w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Sawicki, dyrektora Biura Projektów Strategicznych UO i pełnomocnik naszej uczelni d.s. rewitalizacji Pomologii. To drugi - obok Wydziału Medycznego - strategiczny projekt UO. Pieniądze te zostaną spożytkowane m.in. na budowę nowoczesnych laboratoriów i zakup sprzętu światowej klasy. Naukowcy będą tam wykonywać badania na rzecz biznesu rolnego i rolno-spożywczego (praca nad nowymi nawozami, badanie jakości gleby, wody, żywności).
Dr inż. Tomasz Ciesielczuk o historii Królewskiej Akademii Nauk
W "Poglądach i osądach" dr inż. Tomasz Ciesielczuk z Samodzielnej Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi (jest absolwentem technikum w Prószkowie) opowiadał o historii Królewskiej Akademii Nauk. Została ona założona w 1866 roku przez króla Prus, sama zaś pomologia to nauka o odmianach drzew owocowych. Przy uczelni, która po wojnie straciła status akademii i zamieniła się w technikum, istniało gospodarstwo pomocnicze, unikatowy park, zespół szklarni, dziś zabytkowych. To wszystko zostanie odrestaurowane.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »