Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr. inż. Tomaszem Ciesielczukiem i komentarz…
2018-01-23, 10:28 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z dr. inż. Tomaszem Ciesielczukiem i komentarz Manfreda Grabelusa

Dr inż. Tomasz Ciesielczuk o tym, że 20 groszy opłaty recyklingowej za jedną torbę to za mało
Dr inż. Tomasz Ciesielczuk z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego
Dziś celebrowano Dzień bez Opakowań Foliowych. To inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów pro-ekologicznych. Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady, będące najczęściej występującymi śmieciami na terenach zaludnionych. O tym, jak wielki jest to problem dla naszej planety i jak się z nim uporać, rozmawialiśmy w rozmowie „W cztery oczy” ze specjalistą gospodarowania odpadami dr. inż. Tomaszem Ciesielczukiem z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego. Okazuje się, że przeciętny Polak zużywał nawet do 450 takich toreb rocznie, podczas gdy Duńczyk zaledwie 5. Rocznie przez foliowe odpady ginie aż 2 miliony zwierząt, a jedna torba potrafi rozkładać się aż 400 lat. Co więcej, jak nas poinformował nasz gość, niektóre torby oznakowane jako biodegradowalne, wcale takimi nie są – po latach kompostowania blednie na nich tylko farba z logo. Nasz gość uważa, że 20 groszy opłaty recyklingowej za jedną torbę to za mało, aby Polacy przestali ich używać.
Manfred Grabelus o zasadności przeznaczana opłat za torby foliowe na walkę ze smogiem
Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO
A w „Poglądach i osądach” naszym gościem był Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO, z którym rozmawialiśmy o zasadności przeznaczana opłat za torby foliowe na walkę ze smogiem. Opłata recyklingowa za tak zwane foliówki to efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jak poinformowała Kancelaria Premiera – dochód z wprowadzonego od nowego roku podatku za jednorazowe torebki foliowe w sklepach został „zarezerwowany” na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Chodzi między innymi i wymianę kotłów węglowych i termomodernizację budynków. Czy to dobry pomysł? Co jeszcze robić, aby nasze powietrze stało się czystsze? I czy rzeczywiście reklamówki nie będą już zaśmiecać środowiska w Polsce?
Z dr. inż. Tomaszem Ciesielczukiem rozmawia Zbigniew Górniak
Z Manfredem Grabelusem rozmawia Zbigniew Górniak

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »