Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Janem Burniakiem i komentarz ks. Arnol ...
2017-12-01, 10:14 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Janem Burniakiem i komentarz ks. Arnolda Drechslera

Jan Burniak o zbiórce jedzenia dla najuboższych
W 37 sklepach w 15 miejscowościach Opolszczyzny od dziś do niedzieli prowadzona będzie przedświąteczna zbiórka produktów. - W tym roku akcja Banku Żywności będzie trochę skromniejsza, tylko w części sklepów będą wolontariusze - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Jan Burniak, dyrektor opolskiego Banku Żywności. - Placówka na co dzień pomaga 20-stu tysiącom osób w naszym regionie. - Nasz gość dodał, że mimo tego, iż poziom ubóstwa w Polsce spada najszybciej w Europie, (w 2008 roku blisko 13 Polaków żyła w biedzie, w tej chwili to 24 procent obywateli) to z pomocy Banku Żywności korzysta więcej osób. Jana Burniaka pytaliśmy także o ilość marnowanej żywności. Około 9 mln ton jedzenie w Polsce każdego roku trafia do koszy na śmieci. Co jest tego przyczyną? O to pytaliśmy w rozmowie "W cztery oczy".
Ks. Arnold Drechsler o łaźniach dla bezdomnych
- Nikt dokładnie nie policzył ilu biednych mieszka w naszym regionie - tak w - Poglądach i osądach - powiedział ks. dr. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. - Pomagając innym opieramy się na własnych danych. - Tłumaczył - obecnie w regionie mamy około 300 parafialnych zespołów Caritas i według informacji przez nas zebranych na 1000 osób 10 potrzebuje naszej pomocy - podkreślił nasz gość.

W programie pytaliśmy, czy w związku z tym, że spada poziom ubóstwa w kraju spada także liczba tych, którzy korzystają z pomocy Caritas. - Moim zdaniem liczba jest podobna jak w latach poprzednich - mówił Arnold Drechsler. Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej zachęcał także do przystąpienia do akcji - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. - W tym roku pieniądze ze sprzedaży świec zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci w szkołach a będzie można je nabyć tylko w kościołach parafialnych od pierwszej niedzieli adwentu.

Zobacz także

2018-07-22, godz. 08:35 Rozmowa z Ewą Trojok o niedzielnych wycieczkach rowerowych W niedzielny poranek do rowerowej aktywności zachęcaliśmy z Ewą Trojok z Opolskiego Klubu Turystyki Rowerowej Rajder. Wycieczki, rajdy to pasja członków i sym ... » więcej 2018-07-21, godz. 08:35 Rozmowa z asp. Karolem Brandysem o bezpiecznych wakacjach O dobre wspomnienia z wakacji zatroszczyliśmy się razem z asp. Karolem Brandysem z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Rozmawialiśmy o tym ... » więcej 2018-07-20, godz. 09:30 Rozmowa z Henrykiem Fersterem i komentarz Dariusza Gieronia Jak nie susza, to ulewy i zagrożenie powodziowe. Od dwóch dni telewizje straszą nas obrazkami wylewających rzek i zalanych łąk. Czy na Opolszczyźnie stosowne ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:24 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Tomaszem Turbą Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Program Dostępność Plus będzie jedną z największych inwestycji rząd ... » więcej 2018-07-18, godz. 09:37 Rozmowa z o. Kamilem Tymeckim i komentarz ks. Łukasza Kniecia Ojciec Kamil Tymecki - współorganizator Święta Młodzieży na Górze świętej Anny Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. Kilkuset młodych ludzi obu płci p ... » więcej 2018-07-17, godz. 09:23 Rozmowy z dr. Stankomirem Nicieją i prof. Wiesławą Piątkowską-Stepaniak Dr Stankomir Nicieja, koordynator Letniego Uniwersytetu UO Po 3 latach działalności, English Summer School przyjmuje formułę Summer University. 60 uczestników ... » więcej 2018-07-16, godz. 09:24 Rozmowa z Antonim Piechniczkiem i komentarz Józefa Żymańczyka Antoni Piechniczek, były trener kadry W poniedziałek "pomundialowy" wróciliśmy w porannych rozmowach do naszych gości, z którymi rozmawialiśmy tuż przed mistr ... » więcej 2018-07-15, godz. 08:30 Rozmowa z Wojtkiem Mieczysławskim o czytaniu i szanowaniu książek Statystyki pokazują, że niechętnie sięgamy po książki. Czy widać ten problem z perspektywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu? O tym, czy sięgamy po słow ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:00 Rozmowa z Mirosławem Aranowiczem o IX Festiwalu Ognia i Wody w Nysie Przed nami 9. edycja Festiwalu Ognia i Wody, który tradycyjnie odbędzie się nad Jeziorem Nyskim. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Co jest wyjątkoweg ... » więcej 2018-07-14, godz. 08:35 Rozmowa z Jackiem Skowrońskim o kajakowym spływie „Z nurtem Opola” W trzy wakacyjne soboty będzie można popłynąć „Z nurtem Opola”. Już po raz drugi organizowany jest spływ kajakowy na Odrze i Młynówce. Kilka godzin przed star ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »