Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Janem Burniakiem i komentarz ks. Arnol ...
2017-12-01, 10:14 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Janem Burniakiem i komentarz ks. Arnolda Drechslera

Jan Burniak o zbiórce jedzenia dla najuboższych
W 37 sklepach w 15 miejscowościach Opolszczyzny od dziś do niedzieli prowadzona będzie przedświąteczna zbiórka produktów. - W tym roku akcja Banku Żywności będzie trochę skromniejsza, tylko w części sklepów będą wolontariusze - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Jan Burniak, dyrektor opolskiego Banku Żywności. - Placówka na co dzień pomaga 20-stu tysiącom osób w naszym regionie. - Nasz gość dodał, że mimo tego, iż poziom ubóstwa w Polsce spada najszybciej w Europie, (w 2008 roku blisko 13 Polaków żyła w biedzie, w tej chwili to 24 procent obywateli) to z pomocy Banku Żywności korzysta więcej osób. Jana Burniaka pytaliśmy także o ilość marnowanej żywności. Około 9 mln ton jedzenie w Polsce każdego roku trafia do koszy na śmieci. Co jest tego przyczyną? O to pytaliśmy w rozmowie "W cztery oczy".
Ks. Arnold Drechsler o łaźniach dla bezdomnych
- Nikt dokładnie nie policzył ilu biednych mieszka w naszym regionie - tak w - Poglądach i osądach - powiedział ks. dr. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. - Pomagając innym opieramy się na własnych danych. - Tłumaczył - obecnie w regionie mamy około 300 parafialnych zespołów Caritas i według informacji przez nas zebranych na 1000 osób 10 potrzebuje naszej pomocy - podkreślił nasz gość.

W programie pytaliśmy, czy w związku z tym, że spada poziom ubóstwa w kraju spada także liczba tych, którzy korzystają z pomocy Caritas. - Moim zdaniem liczba jest podobna jak w latach poprzednich - mówił Arnold Drechsler. Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej zachęcał także do przystąpienia do akcji - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. - W tym roku pieniądze ze sprzedaży świec zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci w szkołach a będzie można je nabyć tylko w kościołach parafialnych od pierwszej niedzieli adwentu.

Zobacz także

2018-03-23, godz. 10:47 Rozmowa z Ireneuszem Jakim i komentarz prof. Arkadiusza Nowaka Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu – Obchody Światowego Dnia Wody to dla nas nie tylko okazja do pokazania opolanom, jak działamy, a ... » więcej 2018-03-22, godz. 09:46 Rozmowa ze Stanisławem Barem i komentarz Rafała Bartka Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Zamknięcie śledztwa oznacza, że prokurator wykonał już wszystkie zaplanowane czynności. Teraz zebrany ma ... » więcej 2018-03-21, godz. 09:17 Rozmowy z Maciejem Wujcem i Marcinem Gambcem Maciej Wujec, wiceprezydent Opola – W tej sprawie wszystko od początku do końca odbywa się lege artis, a te transakcje są bardzo korzystne dla miasta. Przypom ... » więcej 2018-03-20, godz. 09:32 Rozmowy z Katarzyną Kownacką i Krzysztofem Dryndą Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – To, że szybko dzielimy unijne pieniądze, powinno raczej cieszyć niż martwić, bo te pienią ... » więcej 2018-03-19, godz. 10:02 Rozmowa z Marcinem Żukowskim i komentarz Tomasza Kosmali Marcin Żukowski, asystent wojewody opolskiego do spraw społeczeństwa obywatelskiego - Fundusz Inicjatyw Pozarządowych to program rządowy, nic więc dziwnego, ż ... » więcej 2018-03-18, godz. 09:00 Rozmowa z Agnieszką Łukasińską z Centrum Informacyjno-Edukacyjnego Senior w Opolu – Staramy się ciągle podnosić sobie poprzeczkę, by nadal seniorów zaskakiwać i wprowadzać nowe inicjatywy – powiedziała Agnieszka Łukasińska, instruktor kultu ... » więcej 2018-03-18, godz. 08:30 Rozmowa z Grzegorzem Haliczynem, studentem z Opola, który stanął w obronie Ukraińców zaatakowanych przez pijanego mężc ... – To był instynkt – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział Grzegorz Haliczyn, który stanął w obronie Ukraińców. Za ten czyn nasz gość otrzymał nagrodę im. ... » więcej 2018-03-17, godz. 09:00 Rozmowa z Szymonem Wolfem, koordynatorem tegorocznej 28. edycji Zimowej Giełdy Piosenki – Mam nadzieję, że XXVIII Zimowa Giełda Piosenki zapisała się dużymi zgłoskami w historii festiwali studenckich – powiedział w sobotnich „Poglądach i osądach” ... » więcej 2018-03-17, godz. 08:30 Rozmowa z Justyną Osiecką-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ruszył konkurs "Opolskie dla Rodziny" który jest przeznaczony dla pracodawców którzy oferują zniżki dla klientów. - Chcemy docenić tych, którzy przystąpili do ... » więcej 2018-03-16, godz. 09:00 Rozmowa z Dariuszem Byczkowskim oraz komentarz Macieja Stefańskiego Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Jest już prawie pewne, że Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu decyzją Narodowego Instytutu Dziedzic ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »