Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Janem Burniakiem i komentarz ks. Arnol ...
2017-12-01, 10:14 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Janem Burniakiem i komentarz ks. Arnolda Drechslera

Jan Burniak o zbiórce jedzenia dla najuboższych
W 37 sklepach w 15 miejscowościach Opolszczyzny od dziś do niedzieli prowadzona będzie przedświąteczna zbiórka produktów. - W tym roku akcja Banku Żywności będzie trochę skromniejsza, tylko w części sklepów będą wolontariusze - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Jan Burniak, dyrektor opolskiego Banku Żywności. - Placówka na co dzień pomaga 20-stu tysiącom osób w naszym regionie. - Nasz gość dodał, że mimo tego, iż poziom ubóstwa w Polsce spada najszybciej w Europie, (w 2008 roku blisko 13 Polaków żyła w biedzie, w tej chwili to 24 procent obywateli) to z pomocy Banku Żywności korzysta więcej osób. Jana Burniaka pytaliśmy także o ilość marnowanej żywności. Około 9 mln ton jedzenie w Polsce każdego roku trafia do koszy na śmieci. Co jest tego przyczyną? O to pytaliśmy w rozmowie "W cztery oczy".
Ks. Arnold Drechsler o łaźniach dla bezdomnych
- Nikt dokładnie nie policzył ilu biednych mieszka w naszym regionie - tak w - Poglądach i osądach - powiedział ks. dr. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. - Pomagając innym opieramy się na własnych danych. - Tłumaczył - obecnie w regionie mamy około 300 parafialnych zespołów Caritas i według informacji przez nas zebranych na 1000 osób 10 potrzebuje naszej pomocy - podkreślił nasz gość.

W programie pytaliśmy, czy w związku z tym, że spada poziom ubóstwa w kraju spada także liczba tych, którzy korzystają z pomocy Caritas. - Moim zdaniem liczba jest podobna jak w latach poprzednich - mówił Arnold Drechsler. Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej zachęcał także do przystąpienia do akcji - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. - W tym roku pieniądze ze sprzedaży świec zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci w szkołach a będzie można je nabyć tylko w kościołach parafialnych od pierwszej niedzieli adwentu.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 09:38 Rozmowa z Violettą Porowską i Pawłem Grabowskim o sondażach przedwyborczych Violetta Porowska, kandydatka PiS na prezydenta Opola - Ten sondaż pokazuje trendy - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, kandyd ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:12 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Marcinem Gambcem o poparciu Norberta Honki z MN dla urzędującego prezydenta oraz d ... - Dla mnie poparcie Norberta Honki nie było zaskoczeniem. Przez ostatnie miesiące mocno współpracowaliśmy, podjęliśmy różne inicjatywy skierowane do mieszkańc ... » więcej 2018-10-17, godz. 09:48 Rozmowa z Marcinem Ociepą i komentarz Zbigniewa Kubalańcy Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marszałek Andrzej Buła raz mówił, że nie będzie debatował, bo do niego nie zadzwoniłem. Później ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:33 Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ - Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego cza ... » więcej 2018-10-15, godz. 09:28 Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym ... » więcej 2018-10-14, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018 - To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek ... » więcej 2018-10-14, godz. 08:30 Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwi ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut ... » więcej 2018-10-13, godz. 08:30 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury KBW, o tworzonym na Opolszczyźnie programie obliczającym wy ... - Robimy wszystko, aby tym razem system nie zawiódł. Jesteśmy po dwóch testach. 3 października okazało się, że sieć była źle skonfigurowana i zrobiły się pewn ... » więcej 2018-10-12, godz. 10:29 Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »