Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Bogusławem Bardonem i komentarz Tomasz ...
2017-10-24, 09:30 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Bogusławem Bardonem i komentarz Tomasza Kwiatka

Bogusław Bardon wspomina Ryszarda Kowalczyka
- To dla mnie bardzo smutna chwila, prawdopodobnie nie będę w stanie dziś zabrać głosu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Bogusław Bardon, opolski działacz "Solidarności", aktywista antykomunistycznego podziemia w latach 80 , przyjaciel Ryszarda Kowalczyka. O 11-tej na cmentarzu Półwsi w Opolu rozpocznie się pożegnanie opozycjonisty w asyście wojskowej i z udziałem m.in. państwowych oficjeli, przyjaciół doktora Kowalczyka oraz parlamentarzystów. Ryszard Kowalczyk, doktor fizyki, dokonał obliczeń, a Jerzy, jego młodszy brat, podłożył ładunek. Aula ówczesnej WSP wyleciała w powietrze kilkanaście godzin przed akademią, na której miano odznaczyć funkcjonariuszy MO i SB odpowiedzialnych za tłumienie robotniczych protestów na Wybrzeżu. Ryszard Kowalczyk wyszedł z więzienia po 12 latach odsiadki w 1983 roku - wspominał na naszej antenie Bogusław Bardon.
Ryszard Kowalczyk i Bogusław Bardon, 5.10.2016 r. [materiały B. Bardona]
Ryszard Kowalczyk i Bogusław Bardon, 5.10.2016 r. [materiały B. Bardona]
Tomasz Kwiatek wspomina rozmowę z Jerzym Kowalczykiem
Drugi z braci Kowalczyków - Jerzy wyjechał na leśne odludzie, żyje dziś jak pustelnik. 6 lat temu odwiedził go Tomasz Kwiatek, redaktor naczelny Niezależnej Gazety Obywatelskiej, który przeprowadził z nim długi wywiad. - Jerzy Kowalczyk siedział w więzieniu 13 lat. Władza uruchomiła wszystkie siły, żeby złapać sprawców wybuchu - mówił Kwiatek w naszej drugiej porannej rozmowie "Poglądy i osądy". Wybuch - jak tłumaczyli później bracia - był aktem protestu przeciwko komunistycznej władzy, ale przygotowano go tak, aby nikt nie zginął. Braci zatrzymano w lutym 1972 roku, Jerzego skazano na karę śmierci, a Ryszarda na 25 lat więzienia. Na wolność wyszli w latach 80.

Zobacz także

2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »