Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej ...
2017-10-14, 08:35 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego

Rafał Tkacz o tym, co dla wyborców by oznaczało wprowadzenie JOW-ów
– Ograniczenie roli jednomandatowych okręgów wyborczych oznacza, że wyborcy nie będą wybierać kandydatów z list jednoosobowych – tak w rozmowie „W cztery oczy” mówił Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. – W tej sytuacji, to kandydujący będą musieli znaleźć miejsce na bardziej popularnej liście, bo to lista będzie bardziej decydować niż nazwisko na liście jednoosobowej – dodał nasz gość.
W programie pytaliśmy także o ocenę pomysłu wprowadzenia kamer w lokalach wyborczych i powołania dwóch komisji. Rafał Tkacz podkreślił, że w przypadku powołania dwóch komisji wyborczych ma obawy związane z chęciami do pracy w takich komisjach. – Obecnie problem mamy ze skompletowaniem jednej komisji do lokalu – podkreślił.

Przypomnijmy, w tym tygodniu marszałek senatu Stanisław Karczewski zapowiedział na antenie Polskiego Radia, że reforma ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych obejmie ograniczenie roli jednomandatowych okręgów wyborczych, wprowadzenie drugiej komisji do liczenia głosów oraz monitoringu w siedzibach komisji wyborczych.

Rafał Tkacz przypomniał, także że do 17 października opolska delegatura przyjmuje zgłoszenia do Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”, organizowanego przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, który jest skierowany do uczniów szkół średnich (ponadgimnazjalnych). Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych.

Zobacz także

2018-04-22, godz. 09:00 Rozmowa z Dariuszem Krawcem, wiceprezesem WOPR Województwa Opolskiego - Dla nas sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, ale już teraz trwają prace porządkowe przy naszych stanicach, aby przygotować infrastrukturę dla ratowników - ... » więcej 2018-04-22, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Grzegorzem Kłysem z Samodzielnej Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego Dlaczego na Opolszczyźnie powinien powstać Park Narodowy? To pytanie zadaliśmy gościowi rozmowy „W cztery oczy” dr. Grzegorzowi Kłysowi. Naukowiec z Samodziel ... » więcej 2018-04-21, godz. 09:00 Rozmowa z Ewą Więcek, prezes Uczniowskiego Integracyjnego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego „Piruette-Opole” - "Opolska łyżwa" to zawody, które w Opolu odbywają się już od 13 lat. Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego wpisał je w swój kalendarz, cieszą się dużym powo ... » więcej 2018-04-21, godz. 08:30 Rozmowa z Agnieszką Jóźwin-Dalecką, rzecznik prasową Izby Administracji Skarbowej w Opolu - Do 30 kwietnia podatnicy powinni rozliczyć się z fiskusem - tak w rozmowie "W cztery oczy" powiedziała Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik Izby Administracji ... » więcej 2018-04-20, godz. 09:00 Rozmowa z Janiną Kuźmicką oraz komentarz prof. Roberta Rauzińskiego Prof. Robert Rauziński, opolski demograf - Po wojnie Opolszczyzna miała najwyższy przyrost naturalny w Polsce, głownie za sprawą przesiedlonej ludności kresow ... » więcej 2018-04-19, godz. 10:53 Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Łukasza Sowady Krzysztof Drynda, przewodniczący Klubu Radnych Razem dla Opola - Pojawia się moje nazwisko, to prawda. Ale tu nic nie jest przesądzone. Zastanawiamy się nad t ... » więcej 2018-04-18, godz. 09:40 Rozmowa z Violettą Porowska i komentarz dr. hab. Marka Białokura Violetta Porowska, wicewojewoda opolski - To autorski pomysł wojewody Adriana Czubaka, jeździmy do szkół podstawowych, przede wszystkim tych małych, by tam op ... » więcej 2018-04-17, godz. 09:56 Rozmowa z Józefem Swaczyną i komentarz Michała Sieka Józef Swaczyna, starosta strzelecki - Na debacie z okazji 20-lecia powstania powiatów Irena Lipowicz, jedna z autorek reformy samorządowej, mówiła, że powiaty ... » więcej 2018-04-16, godz. 10:22 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Pawłem Nakoniecznym Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Na dopłatę do wymiany ogrzewania na ekologiczne mamy w tym roku 1,6 mln zł, ale docelowo będą to 2 mln zł rocznie ... » więcej 2018-04-15, godz. 09:10 Rozmowa z Mariuszem Migałą, przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu - 50 lat temu dziewięcioletnia wówczas dziewczynka, głuchołazianka Ewa Chrobak po kryjomu, nikogo z dorosłych nie informując, wzięła udział w konkursie na pro ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »