Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej ...
2017-10-14, 08:35 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego

Rafał Tkacz o tym, co dla wyborców by oznaczało wprowadzenie JOW-ów
– Ograniczenie roli jednomandatowych okręgów wyborczych oznacza, że wyborcy nie będą wybierać kandydatów z list jednoosobowych – tak w rozmowie „W cztery oczy” mówił Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. – W tej sytuacji, to kandydujący będą musieli znaleźć miejsce na bardziej popularnej liście, bo to lista będzie bardziej decydować niż nazwisko na liście jednoosobowej – dodał nasz gość.
W programie pytaliśmy także o ocenę pomysłu wprowadzenia kamer w lokalach wyborczych i powołania dwóch komisji. Rafał Tkacz podkreślił, że w przypadku powołania dwóch komisji wyborczych ma obawy związane z chęciami do pracy w takich komisjach. – Obecnie problem mamy ze skompletowaniem jednej komisji do lokalu – podkreślił.

Przypomnijmy, w tym tygodniu marszałek senatu Stanisław Karczewski zapowiedział na antenie Polskiego Radia, że reforma ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych obejmie ograniczenie roli jednomandatowych okręgów wyborczych, wprowadzenie drugiej komisji do liczenia głosów oraz monitoringu w siedzibach komisji wyborczych.

Rafał Tkacz przypomniał, także że do 17 października opolska delegatura przyjmuje zgłoszenia do Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”, organizowanego przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, który jest skierowany do uczniów szkół średnich (ponadgimnazjalnych). Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych.

Zobacz także

2017-11-17, godz. 10:33 Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz prof. Małgorzaty Rozbickiej Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – To, że tegoroczna ogólnopolska gala Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się w Opolu, to dowód docenienia naszej akty ... » więcej 2017-11-16, godz. 09:38 Rozmowa z Antonim Konopką oraz komentarz Dionizego Duszyńskiego Antoni Konopka, wicemarszałek Województwa Opolskiego - Jak ważna jest gospodarka rybacka dla Opolszczyzny? To jakieś 400 etatów i 50 firm, ale także trzecie m ... » więcej 2017-11-15, godz. 09:57 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Michała Kramarza - Każdy najemca musi się liczyć z tym, że umowa najmu może kiedyś zostać wymówiona. Nie jest moją winą, że samorząd województwa, który istnieje od 20 lat, nie ... » więcej 2017-11-14, godz. 10:31 Rozmowa z Krzysztofem Kleszczem i komentarz prof. Marii Kalczyńskiej Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec – Dziś tradycje kresowe trzeba pielęgnować, trzeba o nie dbać. Kiedyś, gdy żyli ludzie pamiętający życi ... » więcej 2017-11-13, godz. 10:08 Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim i komentarz Łukasza Sowady - Mamy w biurze prasowym trzy i pół etatu, a wydatki na promocję związane są między innymi z obchodami 800-lecia Opola. I one wcale nie służyły promocji prezy ... » więcej 2017-11-12, godz. 08:35 Rozmowa z Antonim Malaką, dyrektorem opolskiego ZUS-u Ponad 80 procent mieszkańców naszego regionu jeśli wybiera pracę za granicą, to kieruje się do Niemiec. W związku z tym, w rozmowie „W cztery oczy” poruszyliś ... » więcej 2017-11-11, godz. 08:35 Rozmowa z Małgorzatą Stelnicką z Urzędu Miasta Opola – Chcemy, aby wróciło życie na ulicę Krakowską i żeby mieszkańcy zaczęli wykorzystywać to miejsce – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedziała Małgorzata Stel ... » więcej 2017-11-10, godz. 10:47 Rozmowa z Aleksandrem Temkinem i komentarz prof. Piotra Steca Aleksander Temkin, przewodniczący Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej – Reforma Jarosława Gowina będzie dla uczelni regionalnych, na przykład tych w Opo ... » więcej 2017-11-09, godz. 10:27 Rozmowy ze Zbigniewem Kubalańcą i Sławomirem Batko Zbigniew Kubalańca, przewodniczący klubu radnych PO w opolskiej Radzie Miasta – Nowe okręgi wyborcze w Opolu są znacznie lepsze od poprzednich, które były po ... » więcej 2017-11-08, godz. 10:22 Rozmowa z Szymonem Ogłazą i komentarz Zbigniewa Bahryja Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - To najdroższa inwestycja drogowa w dziejach samorządu województwa, warta 120 mln złotych. Skomplikowana, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »