Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Kazi ...
2017-10-04, 08:29 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Kazimierza Szczygielskiego

Roman Kolek o zorganizowanej w Brukseli konferencji demograficznej
- Są w Europie regiony, które maja jeszcze większe problemy demograficzne niż Opolszczyzna, przykładem może być Hiszpania. Świadomość tego jest coraz większa, dlatego jest też nadzieja, że wpłynie to na unijną politykę. Chodzi o to, by przy podziale unijnych dotacji brać pod uwagę nie tylko PKB i wyrównywanie różnic, ale także kwestie ludnościowe - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Roman Kolek, wicemarszałek regionu, który brał udział w zorganizowanej w Brukseli konferencji demograficznej. Prezentował tam założenia programu "Opolskie dla rodziny". Konferencję zorganizował Dom Polski Południowej, w którym są trzy polskie województwa: opolskie, śląskie i małopolskie.
Prof. Kazimierz Szczygielski o tzw. "worku głubczyckim"
- Demografia jest nadal problemem numer jeden i dla Polski, i dla Opolszczyzny. Są trzy różne prognozy demograficzne GUS, ta najczarniejsza mówi, że będzie nas poniżej 30 milionów. W regionie mamy największy problem w tak zwanym "worku głubczyckim", gdzie w rejonie przygranicznym wioski po prostu pustoszeją - mówił w "Poglądach i osądach" opolski demograf prof. Kazimierz Szczygielski.

Zobacz także

2018-07-21, godz. 08:35 Rozmowa z asp. Karolem Brandysem o bezpiecznych wakacjach O dobre wspomnienia z wakacji zatroszczyliśmy się razem z asp. Karolem Brandysem z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Rozmawialiśmy o tym ... » więcej 2018-07-20, godz. 09:30 Rozmowa z Henrykiem Fersterem i komentarz Dariusza Gieronia Jak nie susza, to ulewy i zagrożenie powodziowe. Od dwóch dni telewizje straszą nas obrazkami wylewających rzek i zalanych łąk. Czy na Opolszczyźnie stosowne ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:24 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Tomaszem Turbą Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Program Dostępność Plus będzie jedną z największych inwestycji rząd ... » więcej 2018-07-18, godz. 09:37 Rozmowa z o. Kamilem Tymeckim i komentarz ks. Łukasza Kniecia Ojciec Kamil Tymecki - współorganizator Święta Młodzieży na Górze świętej Anny Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. Kilkuset młodych ludzi obu płci p ... » więcej 2018-07-17, godz. 09:23 Rozmowy z dr. Stankomirem Nicieją i prof. Wiesławą Piątkowską-Stepaniak Dr Stankomir Nicieja, koordynator Letniego Uniwersytetu UO Po 3 latach działalności, English Summer School przyjmuje formułę Summer University. 60 uczestników ... » więcej 2018-07-16, godz. 09:24 Rozmowa z Antonim Piechniczkiem i komentarz Józefa Żymańczyka Antoni Piechniczek, były trener kadry W poniedziałek "pomundialowy" wróciliśmy w porannych rozmowach do naszych gości, z którymi rozmawialiśmy tuż przed mistr ... » więcej 2018-07-15, godz. 08:30 Rozmowa z Wojtkiem Mieczysławskim o czytaniu i szanowaniu książek Statystyki pokazują, że niechętnie sięgamy po książki. Czy widać ten problem z perspektywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu? O tym, czy sięgamy po słow ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:00 Rozmowa z Mirosławem Aranowiczem o IX Festiwalu Ognia i Wody w Nysie Przed nami 9. edycja Festiwalu Ognia i Wody, który tradycyjnie odbędzie się nad Jeziorem Nyskim. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Co jest wyjątkoweg ... » więcej 2018-07-14, godz. 08:35 Rozmowa z Jackiem Skowrońskim o kajakowym spływie „Z nurtem Opola” W trzy wakacyjne soboty będzie można popłynąć „Z nurtem Opola”. Już po raz drugi organizowany jest spływ kajakowy na Odrze i Młynówce. Kilka godzin przed star ... » więcej 2018-07-13, godz. 09:55 Rozmowa z Sabiną Wiatkowską i komentarz Mieczysława Wojtaszka To jest bardzo dobry krok w stronę dalszych prac nad rozwiązaniami systemowymi - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »