Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Zdzisławem Markiewiczem i komentarz T ...
2017-10-02, 09:09 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa ze Zdzisławem Markiewiczem i komentarz Tomasza Kwiatka

Zdzisław Markiewicz o przypadkach osób nieubezpieczonych
- W tamtym roku mieliśmy ponad 150 takich postępowań, w tym roku już około 140, więc w sumie może być ich ze 200. One są pracochłonne, trzeba zrobić wywiad, wyjść w teren, wydać decyzje w kilku egzemplarzach - tak w rozmowie "W cztery oczy" dr Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, mówił o postępowaniach w sprawie osób nie posiadających ubezpieczenia zdrowotnego, które skorzystały ze świadczeń medycznych. MOPR wszczyna takie postępowanie na wniosek osoby zainteresowanej albo placówki, która udzieliła usługi. - Najlepiej by było, gdyby z takich postępowań po prostu zrezygnować, skoro - jak wiemy - wszyscy mają mieć prawo do opieki medycznej dodaje nasz gość. Przypomnijmy: teoretycznie od stycznia tego roku wystarczy, że u lekarza rodzinnego pacjent złoży oświadczenia, że ma ubezpieczenie, w praktyce jednak urzędy nadal stosują obowiązujące wcześniej procedury administracyjne. Jak kilka dni temu tłumaczył na antenie Radia Opole Robert Bryk, dyrektor NFZ w Opolu, jesteśmy jeszcze "w okresie przejściowym".
Tomasz Kwiatek o tym jak zmienia się poziom bezrobocia po reformie
- Żadnych wytycznych z naszego ministerstwa nie dostaliśmy, więc nadal płacimy ubezpieczenie zdrowotne za naszych zarejestrowanych bezrobotnych - stwierdził w "Poglądach i osądach" Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Nasz gość mówi, że trudno ocenić, jak duża liczba bezrobotnych rejestruje się tylko w celu uzyskania ubezpieczenia, ale do myślenia daje fakt, że około 30 procent należy do tak zwanego profilu trzeciego, czyli tego najbardziej oddalonego od rynku pracy. - I tu można podejrzewać, że dla części z nich ubezpieczenie jest istotniejsze od szukania pracy - ocenia Kwiatek. Dodajmy, że w tej chwili bezrobocie jest rekordowo niskie: w Opolu to 4,5 a w powiecie opolskim 7,5 procent.

Zobacz także

2017-12-14, godz. 10:02 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Bożeny Czapskiej-Czoch Zbigniew Kubalańca, dyrektor Wydziału Edukacji i Rynku Pracy UMWO – Takie konkursy, jak ten organizowany po raz drugi przez Uniwersytet Opolski, są bardzo pot ... » więcej 2017-12-13, godz. 09:31 Dr Zbigniew Bereszyński i Janusz Wójcik o stanie wojennym na Opolszczyźnie - W nocy z 12 na 13 grudnia internowano na Opolszczyźnie 69 osób. Na liście, którą przygotowywano od października 1980 roku, było 84 działaczy, ale nie wszysc ... » więcej 2017-12-12, godz. 10:02 Rozmowa z Kariną Bedrunką i komentarz Jolanty Wasiel Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO - Program "Opolska Mama Ma Moc" to część projektu "Opolskie dla rodziny". W 201 ... » więcej 2017-12-11, godz. 09:43 Rozmowa z Tomaszem Zawadzkim oraz komentarz Szymona Ogłazy Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Transportu w opolskim magistracie - Mamy w Opolu 93 tysiące samochodów, 715 na tysiąc mieszkańców, co daje nam trzecie mie ... » więcej 2017-12-10, godz. 08:30 Rozmowa z ks. prałatem Zygmuntem Lubienieckim - W tym roku Wigilia dla Samotnych, Bezdomnych i Potrzebujących w Opolu odbędzie się 22 grudnia w piątek o 16.00 w opolskim Centrum Wystawienniczo - Kongresow ... » więcej 2017-12-09, godz. 08:35 Rozmowa z Pawłem Dytką W listopadzie ruszył konkurs na prototyp polskiego samochodu elektrycznego. W konkursie bierze udział projekt z Opolszczyzny. To niewielkie, rodzinne auto o n ... » więcej 2017-12-08, godz. 09:27 Rozmowa z Katarzyną Czocharą i komentarz Pawła Grabowskiego W rozmowie "W cztery oczy" połączyliśmy się z Warszawą, skąd Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, skomentowała nam wybór nowego premiera. Wed ... » więcej 2017-12-07, godz. 10:15 Rozmowa z dr inż. Iwoną Kłosok-Bazan i komentarz Mateusza Filipowskiego Dr inż. Iwona Kłosok-Bazan z Politechniki Opolskiej, ekspert ds. jakości wody i technolog wody W rozmowie „W cztery oczy” naszym gościem była dr inż. Iwona Kł ... » więcej 2017-12-06, godz. 10:00 Rozmowa z Mirą Olszewską i komentarz Daniela Klisia Aż 68 procent przypadków przemocy seksualnej ma miejsce w rodzinach naturalnych, a nie adopcyjnych, więc wystrzegajmy się krzywdzących uogólnień, które mogą z ... » więcej 2017-12-05, godz. 09:57 Rozmowa z Kamilą Świerc i komentarz Anny Pabiś W rozmowie "W cztery oczy" gościem Radia Opole była Miss Polski Kamila Świerc z Opola, która w niedzielę w Krynicy zdobyła tytuł najpiękniejszej Polki. Kamila ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »