Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Zdzisławem Markiewiczem i komentarz T ...
2017-10-02, 09:09 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa ze Zdzisławem Markiewiczem i komentarz Tomasza Kwiatka

Zdzisław Markiewicz o przypadkach osób nieubezpieczonych
- W tamtym roku mieliśmy ponad 150 takich postępowań, w tym roku już około 140, więc w sumie może być ich ze 200. One są pracochłonne, trzeba zrobić wywiad, wyjść w teren, wydać decyzje w kilku egzemplarzach - tak w rozmowie "W cztery oczy" dr Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, mówił o postępowaniach w sprawie osób nie posiadających ubezpieczenia zdrowotnego, które skorzystały ze świadczeń medycznych. MOPR wszczyna takie postępowanie na wniosek osoby zainteresowanej albo placówki, która udzieliła usługi. - Najlepiej by było, gdyby z takich postępowań po prostu zrezygnować, skoro - jak wiemy - wszyscy mają mieć prawo do opieki medycznej dodaje nasz gość. Przypomnijmy: teoretycznie od stycznia tego roku wystarczy, że u lekarza rodzinnego pacjent złoży oświadczenia, że ma ubezpieczenie, w praktyce jednak urzędy nadal stosują obowiązujące wcześniej procedury administracyjne. Jak kilka dni temu tłumaczył na antenie Radia Opole Robert Bryk, dyrektor NFZ w Opolu, jesteśmy jeszcze "w okresie przejściowym".
Tomasz Kwiatek o tym jak zmienia się poziom bezrobocia po reformie
- Żadnych wytycznych z naszego ministerstwa nie dostaliśmy, więc nadal płacimy ubezpieczenie zdrowotne za naszych zarejestrowanych bezrobotnych - stwierdził w "Poglądach i osądach" Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Nasz gość mówi, że trudno ocenić, jak duża liczba bezrobotnych rejestruje się tylko w celu uzyskania ubezpieczenia, ale do myślenia daje fakt, że około 30 procent należy do tak zwanego profilu trzeciego, czyli tego najbardziej oddalonego od rynku pracy. - I tu można podejrzewać, że dla części z nich ubezpieczenie jest istotniejsze od szukania pracy - ocenia Kwiatek. Dodajmy, że w tej chwili bezrobocie jest rekordowo niskie: w Opolu to 4,5 a w powiecie opolskim 7,5 procent.

Zobacz także

2018-07-21, godz. 08:35 Rozmowa z asp. Karolem Brandysem o bezpiecznych wakacjach O dobre wspomnienia z wakacji zatroszczyliśmy się razem z asp. Karolem Brandysem z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Rozmawialiśmy o tym ... » więcej 2018-07-20, godz. 09:30 Rozmowa z Henrykiem Fersterem i komentarz Dariusza Gieronia Jak nie susza, to ulewy i zagrożenie powodziowe. Od dwóch dni telewizje straszą nas obrazkami wylewających rzek i zalanych łąk. Czy na Opolszczyźnie stosowne ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:24 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Tomaszem Turbą Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Program Dostępność Plus będzie jedną z największych inwestycji rząd ... » więcej 2018-07-18, godz. 09:37 Rozmowa z o. Kamilem Tymeckim i komentarz ks. Łukasza Kniecia Ojciec Kamil Tymecki - współorganizator Święta Młodzieży na Górze świętej Anny Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. Kilkuset młodych ludzi obu płci p ... » więcej 2018-07-17, godz. 09:23 Rozmowy z dr. Stankomirem Nicieją i prof. Wiesławą Piątkowską-Stepaniak Dr Stankomir Nicieja, koordynator Letniego Uniwersytetu UO Po 3 latach działalności, English Summer School przyjmuje formułę Summer University. 60 uczestników ... » więcej 2018-07-16, godz. 09:24 Rozmowa z Antonim Piechniczkiem i komentarz Józefa Żymańczyka Antoni Piechniczek, były trener kadry W poniedziałek "pomundialowy" wróciliśmy w porannych rozmowach do naszych gości, z którymi rozmawialiśmy tuż przed mistr ... » więcej 2018-07-15, godz. 08:30 Rozmowa z Wojtkiem Mieczysławskim o czytaniu i szanowaniu książek Statystyki pokazują, że niechętnie sięgamy po książki. Czy widać ten problem z perspektywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu? O tym, czy sięgamy po słow ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:00 Rozmowa z Mirosławem Aranowiczem o IX Festiwalu Ognia i Wody w Nysie Przed nami 9. edycja Festiwalu Ognia i Wody, który tradycyjnie odbędzie się nad Jeziorem Nyskim. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Co jest wyjątkoweg ... » więcej 2018-07-14, godz. 08:35 Rozmowa z Jackiem Skowrońskim o kajakowym spływie „Z nurtem Opola” W trzy wakacyjne soboty będzie można popłynąć „Z nurtem Opola”. Już po raz drugi organizowany jest spływ kajakowy na Odrze i Młynówce. Kilka godzin przed star ... » więcej 2018-07-13, godz. 09:55 Rozmowa z Sabiną Wiatkowską i komentarz Mieczysława Wojtaszka To jest bardzo dobry krok w stronę dalszych prac nad rozwiązaniami systemowymi - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »