Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Zdzisławem Markiewiczem i komentarz T ...
2017-10-02, 09:09 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa ze Zdzisławem Markiewiczem i komentarz Tomasza Kwiatka

Zdzisław Markiewicz o przypadkach osób nieubezpieczonych
- W tamtym roku mieliśmy ponad 150 takich postępowań, w tym roku już około 140, więc w sumie może być ich ze 200. One są pracochłonne, trzeba zrobić wywiad, wyjść w teren, wydać decyzje w kilku egzemplarzach - tak w rozmowie "W cztery oczy" dr Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, mówił o postępowaniach w sprawie osób nie posiadających ubezpieczenia zdrowotnego, które skorzystały ze świadczeń medycznych. MOPR wszczyna takie postępowanie na wniosek osoby zainteresowanej albo placówki, która udzieliła usługi. - Najlepiej by było, gdyby z takich postępowań po prostu zrezygnować, skoro - jak wiemy - wszyscy mają mieć prawo do opieki medycznej dodaje nasz gość. Przypomnijmy: teoretycznie od stycznia tego roku wystarczy, że u lekarza rodzinnego pacjent złoży oświadczenia, że ma ubezpieczenie, w praktyce jednak urzędy nadal stosują obowiązujące wcześniej procedury administracyjne. Jak kilka dni temu tłumaczył na antenie Radia Opole Robert Bryk, dyrektor NFZ w Opolu, jesteśmy jeszcze "w okresie przejściowym".
Tomasz Kwiatek o tym jak zmienia się poziom bezrobocia po reformie
- Żadnych wytycznych z naszego ministerstwa nie dostaliśmy, więc nadal płacimy ubezpieczenie zdrowotne za naszych zarejestrowanych bezrobotnych - stwierdził w "Poglądach i osądach" Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Nasz gość mówi, że trudno ocenić, jak duża liczba bezrobotnych rejestruje się tylko w celu uzyskania ubezpieczenia, ale do myślenia daje fakt, że około 30 procent należy do tak zwanego profilu trzeciego, czyli tego najbardziej oddalonego od rynku pracy. - I tu można podejrzewać, że dla części z nich ubezpieczenie jest istotniejsze od szukania pracy - ocenia Kwiatek. Dodajmy, że w tej chwili bezrobocie jest rekordowo niskie: w Opolu to 4,5 a w powiecie opolskim 7,5 procent.

Zobacz także

2018-03-21, godz. 09:17 Rozmowy z Maciejem Wujcem i Marcinem Gambcem Maciej Wujec, wiceprezydent Opola – W tej sprawie wszystko od początku do końca odbywa się lege artis, a te transakcje są bardzo korzystne dla miasta. Przypom ... » więcej 2018-03-20, godz. 09:32 Rozmowy z Katarzyną Kownacką i Krzysztofem Dryndą Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – To, że szybko dzielimy unijne pieniądze, powinno raczej cieszyć niż martwić, bo te pienią ... » więcej 2018-03-19, godz. 10:02 Rozmowa z Marcinem Żukowskim i komentarz Tomasza Kosmali Marcin Żukowski, asystent wojewody opolskiego do spraw społeczeństwa obywatelskiego - Fundusz Inicjatyw Pozarządowych to program rządowy, nic więc dziwnego, ż ... » więcej 2018-03-18, godz. 09:00 Rozmowa z Agnieszką Łukasińską z Centrum Informacyjno-Edukacyjnego Senior w Opolu – Staramy się ciągle podnosić sobie poprzeczkę, by nadal seniorów zaskakiwać i wprowadzać nowe inicjatywy – powiedziała Agnieszka Łukasińska, instruktor kultu ... » więcej 2018-03-18, godz. 08:30 Rozmowa z Grzegorzem Haliczynem, studentem z Opola, który stanął w obronie Ukraińców zaatakowanych przez pijanego mężc ... – To był instynkt – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział Grzegorz Haliczyn, który stanął w obronie Ukraińców. Za ten czyn nasz gość otrzymał nagrodę im. ... » więcej 2018-03-17, godz. 09:00 Rozmowa z Szymonem Wolfem, koordynatorem tegorocznej 28. edycji Zimowej Giełdy Piosenki – Mam nadzieję, że XXVIII Zimowa Giełda Piosenki zapisała się dużymi zgłoskami w historii festiwali studenckich – powiedział w sobotnich „Poglądach i osądach” ... » więcej 2018-03-17, godz. 08:30 Rozmowa z Justyną Osiecką-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ruszył konkurs "Opolskie dla Rodziny" który jest przeznaczony dla pracodawców którzy oferują zniżki dla klientów. - Chcemy docenić tych, którzy przystąpili do ... » więcej 2018-03-16, godz. 09:00 Rozmowa z Dariuszem Byczkowskim oraz komentarz Macieja Stefańskiego Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Jest już prawie pewne, że Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu decyzją Narodowego Instytutu Dziedzic ... » więcej 2018-03-15, godz. 09:00 Rozmowa z Grzegorzem Adamczykiem oraz komentarz Sebastiana Koćwina Grzegorz Adamczyk, wiceszef opolskiej "Solidarności" Choć konstytucja zapewnia swobodę zrzeszania się w związki zawodowe, to ustawy i akty wykonawcze, a także ... » więcej 2018-03-14, godz. 11:31 Rozmowa z Jarosławem Sellinem, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego W rozmowie "W cztery oczy" oraz w "Poglądach i osądach" gościem Radia Opole był Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Spytaliśmy go ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »