Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Violettą Porowską oraz komentarz Józef ...
2017-09-06, 09:30 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. MS)

Rozmowa z Violettą Porowską oraz komentarz Józefa Swaczyny

Violetta Porowska o przygotowaniach do wdrożenia systemu sieci szpitali
Violetta Porowska, wicewojewoda opolska

- Szpitale będą musiały dobrze skoordynować opiekę poszpitalną, na czym pacjenci skorzystają - zapewniła w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska pytana o najważniejsze zmiany jakie przynosi wchodząca w życie od października ustawa o sieci szpitali.

- W pierwszym kwartale obowiązywania ustawy do opolskich szpitali objętych centralnym finansowaniem trafi 160 milionów złotych a 15 milionów do przychodni przyszpitalnych - wynika z podpisanych właśnie umów z NFZ - dodała.

Z 29 szpitali na Opolszczyźnie w sieci o zagwarantowanym centralnym finansowaniu znalazło się 23 w tym wszystkie powiatowe a pozostałe jednostki o fundusze starają się w konkursach przeprowadzanych przez NFZ i na dziś jest już podpisanych prawie 100 procent umów - zaznaczył nasz gość.

- Dodatkowo wszystkie opolskie placówki, które znalazły się w sieci, otrzymają pieniądze na tzw. świadczenia wyodrębnione, czyli nielimitowane. Są to między innymi porody, czy opieka nad noworodkami - mówiła Violetta Porowska.

Pytaliśmy także, czy nowe zasady finansowania służby zdrowia skrócą kolejki do lekarzy specjalistów.
Józef Swaczyna o tym, na jakim etapie są prace nad wdrożeniem sieci szpitali
Józef Swaczyna, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego

- Mieszamy w tej samej herbacie, ale pieniędzy większych na służbę zdrowia w regionie nie ma. Szpitale powiatowe tego nie odczuwają - tak w "Poglądach i osądach" wchodzącą od października tzw. sieć szpitali ocenił przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego, Józef Swaczyna. Jako przykład podał sytuację w szpitalu powiatowym w Strzelcach Opolskich, który ma zagwarantowane ryczałtowe rozliczanie do końca roku. - Jednak nie wiemy, kiedy ten ryczałt będzie płacony - dodaje.

Nasz gość podkreślił, iż na tę chwilę strzelecki szpital ma zrealizowane nadwykonania na kwotę 1,8 mln złotych.

Nadwykonania były w całości płacone do końca 2015 roku. Natomiast kiedy weszły przepisy o podwyżkach dla pielęgniarek, za 2016 i 2017 rok, te nadwykonania nie zostały jeszcze uregulowane - stwierdza.

- Dzisiaj szpitale do tego interesu dopłacają i jak nie będzie jeszcze zapłacony rok 2017 to placówki medyczne popadną w bardzo duże kłopoty finansowe - stwierdził w "Poglądach i osądach" starosta Józef Swaczyna.

Zobacz także

2017-09-25, godz. 09:38 Rozmowa z Katarzyną Czocharą i komentarz Wojciecha Rudego Katarzyna Czochara, posłanka PiS Nieoczekiwana nadwyżka budżetowa, rosnąca produkcja przemysłowa i handel, podwyżki płac, malejące bezrobocie - to wszystko ni ... » więcej 2017-09-24, godz. 08:40 Rozmowa z Jackiem Łuczakiem W niedzielnej rozmowie "W cztery oczy" podharcmistrz Jacek Łuczak, przewodniczący zarzadu opolskiego obwodu ZHR opowiadał o pomyśle na "Harcerską Pocztę Polow ... » więcej 2017-09-23, godz. 08:30 Rozmowa z Edwardem Spyrką Edward Spyrka był przez lata muzycznym filarem Radia Opole, przepracował w nim 42 lata z 65 lat, jakie liczy sobie RO, a zaczął pracować przez przypadek. Był ... » więcej 2017-09-22, godz. 09:44 Rozmowa z Arkadiuszem Szymańskim i komentarz Tomasza Kostusia To skutek tego, że realizujemy swoje obietnice wyborcze, ludzie widzą, że mogą nam ufać - tak w rozmowie "W cztery oczy" Arkadiusz Szymański, radny wojewódzki ... » więcej 2017-09-21, godz. 10:07 Rozmowa z Magdaleną Matyjaszek i komentarz Magdaleny Czercowy Magdalena Matyjaszek, Naczelnik kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Opola Przedstawiciele siedmiu miast partnerskich odwiedzą już jutro ... » więcej 2017-09-20, godz. 09:35 Rozmowa z Arturem Wilpertem i komentarz ks. dr. Arnolda Drechslera W rozmowie "W cztery oczy" koordynator projektu "Kromka chleba dla sąsiada" Artur Wilpert opowiadał o idei akcji prowadzonej przez Caritas Diecezji Opolskiej. ... » więcej 2017-09-19, godz. 09:52 Rozmowy z Grzegorzem Adamczykiem z opolskiej "Solidarności" Dziś w obu porannych rozmowach - "W cztery oczy" i "Poglądy i osądy" - naszym gościem był Grzegorz Adamczyk, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Śląska ... » więcej 2017-09-18, godz. 08:32 Rozmowa z Pawłem Staufferem i komentarz Katarzyny Zawadzkiej - Najważniejsza jest próba uchwycenia emocji. I w tym roku to się udało, jestem bardzo zadowolony z kilku zdjęć, które zrobiłem Maryli Rodowicz. Świetny konce ... » więcej 2017-09-17, godz. 08:40 Rozmowa z Janem "Yachem" Paszkiewiczem - W Gdańsku formuła się zakończyła, ponadto miasto nie inwestowało w tę formę kultury - Tak o powodach przenosin festiwalu Yach Film do Opola powiedział w roz ... » więcej 2017-09-16, godz. 08:43 Rozmowa z zespołem Ogień, który wygrał konkurs na najlepszy debiut 54. KFPP - Adrenalina jeszcze nie zeszła, jesteśmy zaskoczeni, aż tak dużym wsparciem ze strony słuchaczy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Filip Popów ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »