Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Violettą Porowską oraz komentarz Józef ...
2017-09-06, 09:30 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. MS)

Rozmowa z Violettą Porowską oraz komentarz Józefa Swaczyny

Violetta Porowska o przygotowaniach do wdrożenia systemu sieci szpitali
Violetta Porowska, wicewojewoda opolska

- Szpitale będą musiały dobrze skoordynować opiekę poszpitalną, na czym pacjenci skorzystają - zapewniła w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska pytana o najważniejsze zmiany jakie przynosi wchodząca w życie od października ustawa o sieci szpitali.

- W pierwszym kwartale obowiązywania ustawy do opolskich szpitali objętych centralnym finansowaniem trafi 160 milionów złotych a 15 milionów do przychodni przyszpitalnych - wynika z podpisanych właśnie umów z NFZ - dodała.

Z 29 szpitali na Opolszczyźnie w sieci o zagwarantowanym centralnym finansowaniu znalazło się 23 w tym wszystkie powiatowe a pozostałe jednostki o fundusze starają się w konkursach przeprowadzanych przez NFZ i na dziś jest już podpisanych prawie 100 procent umów - zaznaczył nasz gość.

- Dodatkowo wszystkie opolskie placówki, które znalazły się w sieci, otrzymają pieniądze na tzw. świadczenia wyodrębnione, czyli nielimitowane. Są to między innymi porody, czy opieka nad noworodkami - mówiła Violetta Porowska.

Pytaliśmy także, czy nowe zasady finansowania służby zdrowia skrócą kolejki do lekarzy specjalistów.
Józef Swaczyna o tym, na jakim etapie są prace nad wdrożeniem sieci szpitali
Józef Swaczyna, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego

- Mieszamy w tej samej herbacie, ale pieniędzy większych na służbę zdrowia w regionie nie ma. Szpitale powiatowe tego nie odczuwają - tak w "Poglądach i osądach" wchodzącą od października tzw. sieć szpitali ocenił przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego, Józef Swaczyna. Jako przykład podał sytuację w szpitalu powiatowym w Strzelcach Opolskich, który ma zagwarantowane ryczałtowe rozliczanie do końca roku. - Jednak nie wiemy, kiedy ten ryczałt będzie płacony - dodaje.

Nasz gość podkreślił, iż na tę chwilę strzelecki szpital ma zrealizowane nadwykonania na kwotę 1,8 mln złotych.

Nadwykonania były w całości płacone do końca 2015 roku. Natomiast kiedy weszły przepisy o podwyżkach dla pielęgniarek, za 2016 i 2017 rok, te nadwykonania nie zostały jeszcze uregulowane - stwierdza.

- Dzisiaj szpitale do tego interesu dopłacają i jak nie będzie jeszcze zapłacony rok 2017 to placówki medyczne popadną w bardzo duże kłopoty finansowe - stwierdził w "Poglądach i osądach" starosta Józef Swaczyna.

Zobacz także

2017-11-25, godz. 08:35 Rozmowa z Januszem Kuliberdą Co zrobić z niechcianymi zakupami? To główny temat, który poruszyliśmy w programie z powiatowym rzecznikiem konsumentów w Kluczborku Januszem Kuliberdą. Nasz ... » więcej 2017-11-24, godz. 09:38 65. urodziny Radia Opole - rozmowa z prezesem Piotrem Mocem i szefem IT Tomaszem Turbą W rozmowie "W cztery oczy" gościem Zbigniewa Górniaka był prezes Radia Opole - Piotr Moc, który był przepytywany na okoliczność 65. urodzin Radia Opole, które ... » więcej 2017-11-23, godz. 09:47 Rozmowa z Romanem Piniasiem oraz komentarz Marcina Kołodziejczyka Roman Piniaś, terapeuta, szef Monaru w podopolskim Zbicku W rozmowie "W cztery oczy" naszym gościem był Roman Piniaś, terapeuta, szef Monaru w podopolskim Zbi ... » więcej 2017-11-22, godz. 10:23 Rozmowa z dr. hab. Markiem Białokurem i komentarz dr Anny Gołębiowskiej Dr hab. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Korfanty, Witos – takie podobizny mężów stanu z dwudziestolecia mię ... » więcej 2017-11-21, godz. 09:33 Rozmowa z Pawłem Kukizem i komentarz Adriana Czubaka Paweł Kukiz, szef Kukiz'15 W rozmowie "W cztery oczy" Paweł Kukiz z Kukiz'15 odniósł się do pomysłów zmian w ordynacji wyborczej, jakie obóz Zjednoczonej Praw ... » więcej 2017-11-20, godz. 08:17 Rozmowa z Jerzym Naszkiewiczem oraz komentarz Bolesława Bezega Jerzy Naszkiewicz, pełnomocnik wojewody opolskiego W rozmowie "W cztery oczy" Jerzy Naszkiewicz, świeżo nominowany pełnomocnik wojewody opolskiego d.s. przysz ... » więcej 2017-11-19, godz. 08:35 Rozmowa z kpt. Tomaszem Golcem z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu – W Brzegu i Opolu 2 grudnia ruszają kursy samoobrony dla pań. Kobiety będą uczyły się obrony przed uderzeniem, duszeniem czy kopnięciem – tak mówił w rozmowi ... » więcej 2017-11-18, godz. 08:35 Rozmowa z Arkadiuszem Kapuścikiem, Okręgowym Inspektorem Pracy w Opolu Czy przedsiębiorcy przestrzegają zasad minimalnej stawki godzinowej? O to pytaliśmy w rozmowie „W cztery oczy” Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu Arkadiusz K ... » więcej 2017-11-17, godz. 10:33 Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz prof. Małgorzaty Rozbickiej Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – To, że tegoroczna ogólnopolska gala Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się w Opolu, to dowód docenienia naszej akty ... » więcej 2017-11-16, godz. 09:38 Rozmowa z Antonim Konopką oraz komentarz Dionizego Duszyńskiego Antoni Konopka, wicemarszałek Województwa Opolskiego - Jak ważna jest gospodarka rybacka dla Opolszczyzny? To jakieś 400 etatów i 50 firm, ale także trzecie m ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »