Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Violettą Porowską oraz komentarz Józef ...
2017-09-06, 09:30 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. MS)

Rozmowa z Violettą Porowską oraz komentarz Józefa Swaczyny

Violetta Porowska o przygotowaniach do wdrożenia systemu sieci szpitali
Violetta Porowska, wicewojewoda opolska

- Szpitale będą musiały dobrze skoordynować opiekę poszpitalną, na czym pacjenci skorzystają - zapewniła w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska pytana o najważniejsze zmiany jakie przynosi wchodząca w życie od października ustawa o sieci szpitali.

- W pierwszym kwartale obowiązywania ustawy do opolskich szpitali objętych centralnym finansowaniem trafi 160 milionów złotych a 15 milionów do przychodni przyszpitalnych - wynika z podpisanych właśnie umów z NFZ - dodała.

Z 29 szpitali na Opolszczyźnie w sieci o zagwarantowanym centralnym finansowaniu znalazło się 23 w tym wszystkie powiatowe a pozostałe jednostki o fundusze starają się w konkursach przeprowadzanych przez NFZ i na dziś jest już podpisanych prawie 100 procent umów - zaznaczył nasz gość.

- Dodatkowo wszystkie opolskie placówki, które znalazły się w sieci, otrzymają pieniądze na tzw. świadczenia wyodrębnione, czyli nielimitowane. Są to między innymi porody, czy opieka nad noworodkami - mówiła Violetta Porowska.

Pytaliśmy także, czy nowe zasady finansowania służby zdrowia skrócą kolejki do lekarzy specjalistów.
Józef Swaczyna o tym, na jakim etapie są prace nad wdrożeniem sieci szpitali
Józef Swaczyna, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego

- Mieszamy w tej samej herbacie, ale pieniędzy większych na służbę zdrowia w regionie nie ma. Szpitale powiatowe tego nie odczuwają - tak w "Poglądach i osądach" wchodzącą od października tzw. sieć szpitali ocenił przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego, Józef Swaczyna. Jako przykład podał sytuację w szpitalu powiatowym w Strzelcach Opolskich, który ma zagwarantowane ryczałtowe rozliczanie do końca roku. - Jednak nie wiemy, kiedy ten ryczałt będzie płacony - dodaje.

Nasz gość podkreślił, iż na tę chwilę strzelecki szpital ma zrealizowane nadwykonania na kwotę 1,8 mln złotych.

Nadwykonania były w całości płacone do końca 2015 roku. Natomiast kiedy weszły przepisy o podwyżkach dla pielęgniarek, za 2016 i 2017 rok, te nadwykonania nie zostały jeszcze uregulowane - stwierdza.

- Dzisiaj szpitale do tego interesu dopłacają i jak nie będzie jeszcze zapłacony rok 2017 to placówki medyczne popadną w bardzo duże kłopoty finansowe - stwierdził w "Poglądach i osądach" starosta Józef Swaczyna.

Zobacz także

2018-06-22, godz. 09:30 Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu oraz Pawłem Jaroszkiem o nieuniknionym ... - Mateusz Morawiecki był już na Opolszczyźnie, ale to jego pierwsza wizyta u nas jako premiera, więc w jakiejś mierze to wydarzenie historyczne. Spotka się z ... » więcej 2018-06-21, godz. 10:17 Rozmowy z ks. prof. Markiem Lisem i red. Krzysztofem Ogioldą o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny - Pielgrzymki Jana Pawła II przerwały coś, co socjologowie nazwali spiralą mil ... » więcej 2018-06-20, godz. 10:00 Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego - Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że ra ... » więcej 2018-06-19, godz. 09:39 Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim - Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie pro ... » więcej 2018-06-18, godz. 09:48 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Łukasza Sowady Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola - Skoro najpierw wojewódzki a potem naczelny sąd administracyjny przyznały rację rad ... » więcej 2018-06-17, godz. 09:02 Rozmowa z ks. Pawłem Landwójtowiczem, dyrektorem Diecezjalnej Poradni Rodzinnej Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia obchodzi 25-lecie istnienia. W jej strukturach działa poradnia rodzinna, a przez wszystkie lata istnienia odwiedziło ją pon ... » więcej 2018-06-17, godz. 08:30 Rozmowa z ks. Jerzym Kostorzem o piłce nożnej, kibicowaniu i wierze w cuda Gdy trwa mundial, w grze jest nie tylko piłka, ale i wielkie emocje. W oczekiwaniu na mecze polskiej reprezentacji, duszpasterza opolskich sportowców, ks. Jer ... » więcej 2018-06-16, godz. 09:02 Rozmowa z Eweliną Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Możliwość zwiedzania szkoły, wspólne czytanie bajek, koncerty chóralne - to niektóre atrakcje odbywającego się w sobotę na festynie, na który zaprasza Diecezj ... » więcej 2018-06-16, godz. 08:30 Rozmowa z Tomaszem Hormańskim o tym, że w zapobieganiu uzależnieniom najważniejsza jest bliskość Niemal w każdym tygodniu media informują o kolejnych zatruciach dopalaczami. Na Opolszczyźnie, w Brzegu, odnotowano przypadek hospitalizacji po spożyciu tward ... » więcej 2018-06-15, godz. 09:30 Rozmowy na temat rozpoczynającego się Mundialu z Antonim Piechniczkiem oraz Józefem Żymańczykiem Antoni Piechniczek, były selekcjoner reprezentacji Polski Kto wygra moskiewski Mundial? Jak wysoko zajdzie polska reprezentacja? Co by doradził Adamowi Nawałc ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »