Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Violettą Porowską oraz komentarz Józef ...
2017-09-06, 09:30 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. MS)

Rozmowa z Violettą Porowską oraz komentarz Józefa Swaczyny

Violetta Porowska o przygotowaniach do wdrożenia systemu sieci szpitali
Violetta Porowska, wicewojewoda opolska

- Szpitale będą musiały dobrze skoordynować opiekę poszpitalną, na czym pacjenci skorzystają - zapewniła w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska pytana o najważniejsze zmiany jakie przynosi wchodząca w życie od października ustawa o sieci szpitali.

- W pierwszym kwartale obowiązywania ustawy do opolskich szpitali objętych centralnym finansowaniem trafi 160 milionów złotych a 15 milionów do przychodni przyszpitalnych - wynika z podpisanych właśnie umów z NFZ - dodała.

Z 29 szpitali na Opolszczyźnie w sieci o zagwarantowanym centralnym finansowaniu znalazło się 23 w tym wszystkie powiatowe a pozostałe jednostki o fundusze starają się w konkursach przeprowadzanych przez NFZ i na dziś jest już podpisanych prawie 100 procent umów - zaznaczył nasz gość.

- Dodatkowo wszystkie opolskie placówki, które znalazły się w sieci, otrzymają pieniądze na tzw. świadczenia wyodrębnione, czyli nielimitowane. Są to między innymi porody, czy opieka nad noworodkami - mówiła Violetta Porowska.

Pytaliśmy także, czy nowe zasady finansowania służby zdrowia skrócą kolejki do lekarzy specjalistów.
Józef Swaczyna o tym, na jakim etapie są prace nad wdrożeniem sieci szpitali
Józef Swaczyna, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego

- Mieszamy w tej samej herbacie, ale pieniędzy większych na służbę zdrowia w regionie nie ma. Szpitale powiatowe tego nie odczuwają - tak w "Poglądach i osądach" wchodzącą od października tzw. sieć szpitali ocenił przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego, Józef Swaczyna. Jako przykład podał sytuację w szpitalu powiatowym w Strzelcach Opolskich, który ma zagwarantowane ryczałtowe rozliczanie do końca roku. - Jednak nie wiemy, kiedy ten ryczałt będzie płacony - dodaje.

Nasz gość podkreślił, iż na tę chwilę strzelecki szpital ma zrealizowane nadwykonania na kwotę 1,8 mln złotych.

Nadwykonania były w całości płacone do końca 2015 roku. Natomiast kiedy weszły przepisy o podwyżkach dla pielęgniarek, za 2016 i 2017 rok, te nadwykonania nie zostały jeszcze uregulowane - stwierdza.

- Dzisiaj szpitale do tego interesu dopłacają i jak nie będzie jeszcze zapłacony rok 2017 to placówki medyczne popadną w bardzo duże kłopoty finansowe - stwierdził w "Poglądach i osądach" starosta Józef Swaczyna.

Zobacz także

2018-02-22, godz. 10:28 Rozmowy ze Sławomirem Batko i Zbigniewem Kubalańcą Sławomir Batko, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej Radzie Miasta – Jesteśmy stanowczo przeciw takiej transakcji, ona jest wręcz patologiczna a nawet ... » więcej 2018-02-21, godz. 09:51 Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Macieja Wujca Andrzej Buła, marszałek regionu - To PiS nas sprowokował do tego, żeby szukać nowej siedziby, bo wojewoda wypowiedział nam umowę najmu. W tej chwili działamy ... » więcej 2018-02-20, godz. 09:57 Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Romana Kolka Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Samorządowcy w roku wyborczym krzyczą o niesprawiedliwym algorytmie, nie pamiętając, że powstał w roku 2009, za czas ... » więcej 2018-02-19, godz. 09:52 Rozmowa z Joanną Maksymowicz i komentarz Pawła Grabowskiego Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury KBW - Wniosek o referendum w tak zwanej innej sprawie, nie związanej z odwołaniem organów samorządu, moż ... » więcej 2018-02-18, godz. 09:00 Violetta Szczepkowska o akcjach, do których chętnie włączają się uczniowie ZSB W Opolu Opolscy uczniowie w ramach swoich praktyk zawodowych remontują oddział dermatologii Szpitala Wojewódzkiego. Nie tak dawno pomogli także swojemu koledze w odre ... » więcej 2018-02-18, godz. 08:30 Rozmowa z Małgorzatą Pliszką o zmianie przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce Zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Czy to zmiany na dobre? To w rozmowie "W cztery oczy" wyjaśniała Małgorzata Pliszka, dyrek ... » więcej 2018-02-17, godz. 09:00 Dariusz Puk o Ogólnopolskich Prezentacjach Muzycznych "TerePaczków" Minął termin zgłoszeń do tegorocznej edycji Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych "Terepaczków". Do walki o nagrody w pierwszy weekend marca staną wykonawcy z ... » więcej 2018-02-17, godz. 08:30 Jarosław Kuźmiński o likwidacji dzików z użyciem statków powietrznych Sławomir Izdebski, twórca nowych przepisów o łowiectwie zapowiada likwidację dzików z użyciem statków powietrznych. Powód: dziki roznoszą wirusa ASF, więc pow ... » więcej 2018-02-16, godz. 09:50 Rozmowa z dr. Witoldem Potworą i komentarz Sebastiana Szczurka Dr Witold Potwora, ekonomista i specjalista ds. otwartych funduszy inwestycyjnych Złote plany na złotą jesień życia czy kolejne gruszki na emeryckiej wierzbi ... » więcej 2018-02-15, godz. 10:54 Rozmowa z kpt. Tomaszem Golcem i komentarz dr. Bartosza Kuświka Kpt. Tomasz Golec z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego – Takie nam Bóg dał położenie, że musimy dbać o bezpieczeństwo właściwie przez wieki i cały czas dzisiaj, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »