Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym oraz komentarz dr…
2017-05-19, 09:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym oraz komentarz dr. Mateusza Pszczyńskiego

Stanisław Rakoczy o zagrożeniach dla polskich samorządów
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek z ramienia PSL

- Pierwszy Kongres Sejmików przyjął deklarację w obronie samorządów. I był zgrzyt. Wcześniej radni PiS twierdzili, że jeśli będzie on apolityczna, to ją poprą. Ale na kongres do Łodzi przyjechali z własnym projektem deklaracji - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek z ramienia PSL, który był jednym w 500 wojewódzkich radnych obecnych na I Kongresie Sejmików. Zdaniem Rakoczego, trwa stopniowe osłabianie samorządów poprzez odbieranie im kolejnych kompetencji i instytucji. - Obawiam się, że na końcu czeka nas model węgierski, gdzie komitaty, odpowiedniki naszych regionów, są instytucjami fasadowymi. Muszą zostać, bo Unia Europejska przekazuje pieniądze regionom, ale mają niewiele do powiedzenia. Zatrudniają kilkadziesiąt osób, nie mają żadnych poważnych kompetencji, samorząd de facto nie funkcjonuje - stwierdził Rakoczy.
Dr Mateusz Pszczyński o różnych europejskich modelach samorządności
Dr Mateusz Pszczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego

- Nasz samorząd był tworzony od góry, to rząd przekazał część swoich kompetencji: najpierw w 1990 roku gminom, potem w 1998 roku powiatom i regionom. Ten model się zmieniał, najpierw włodarza gminy wybierali radni, od pewnego momentu jest wybierany w wyborach bezpośrednich przez mieszkańców gminy - mówił w "Poglądach i osądach" dr Mateusz Pszczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość dodaje, że w Konstytucji RP zapisany jest unitarny charakter państwa polskiego. Takim wzorcowym unitarnym państwem jest Francja, gdzie kompetencje samorządów są znacznie mniejsze niż w Polsce. Na przeciwnym biegunie mamy federalistyczne Niemcy i Hiszpanię, gdzie regiony cieszą się bardzo dużą autonomią.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »