Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Spięliśmy się wszyscy'. Wojewoda Monika Jurek…
2024-12-06, 09:21 Autor: Ireneusz Prochera

"Spięliśmy się wszyscy". Wojewoda Monika Jurek o wypłacie zasiłków dla powodzian

"To jest proces który jeszcze będzie trwał przez kolejne miesiące" Monika Jurek
Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole była wojewoda opolska Monika Jurek, która pytana była m.in. o to czy zakończył się już proces wypłaty zasiłków powodzianom?

- Aż tak optymistycznie bym do tego nie podchodziła, dlatego że to jest proces, który będzie trwał tak naprawdę jeszcze przez kolejne miesiące, ponieważ jak dobrze wszyscy wiemy do 15 marca 2025 roku został przedłużony termin i możliwość składania wniosków przez osoby poszkodowane. Natomiast z dużą taką satysfakcją mogę powiedzieć, że spięliśmy się wszyscy, zarówno samorządowcy jak i pracownicy ośrodków pomocy społecznej, aby dzisiaj móc powiedzieć, że ponad 97% osób wnioskujących o te duże zasiłki do 200 tysięcy te pieniądze ma już na swoich kontach.
Czy proces wypłaty przyspieszyło wprowadzenie systemu zaliczkowego?

- Tak, oczywiście. To jest 3537 rodzin w skali naszego województwa. Natomiast jest tak, że jedna czwarta to są zaliczki, a trzy czwarte to są zasiłki. W tych dużych ośrodkach, czyli w Głuchołazach, w Lewinie Brzeskim, tam gdzie był problem z wydaniem decyzji, proces przyspieszył i spowodował, że mieszkańcy dostali pieniądze od zaraz. Natomiast oczywiście nie zwalnia to pracowników socjalnych i pracowników OPS-ów od procedowania i przygotowywania decyzji na podstawie protokołów sporządzonych przez komisje gminne, przygotowanych na podstawie wywiadu środowiskowego.


W niektórych Ośrodkach Pomocy Społecznej nastąpiła duża mobilizacja, by wypłaty odbywały się na podstawie szacunków strat.

- Wiem, że niektóre OPS-y pracowały do późnych godzin nocnych po to, żeby jednak zakończyć ten proces wydawania decyzji. Taka sytuacja miała na przykład miejsce w Nysie. Tam nie ma wypłaconej ani jednej zaliczki, a są wypłacone zasiłki. Po to, żeby uchronić się później od kolejnych zadań, które by były związane z tym, żeby w jakiś sposób wyegzekwować te nienależnie pobrane środki. (...)  Muszę powiedzieć, że są również takie sytuacje, że ktoś wnioskował o konkretną kwotę, która jest na przykład mniejsza niż 50 tysięcy. Bo wie, że poziom strat w jego domu czy w jego mieszkaniu jest niższy i w związku z tym wypłacane była nie 50 tysięcy, tylko ta wnioskowana kwota. Także niektórzy bardzo rozsądnie do tego podeszli. Oczywiście wszyscy będą się musieli z tych środków rozliczyć fakturami, które przedstawią na poniesione wydatki na cele remontowo-budowane. (...) Zdajemy sobie sprawę, że część, właściwie znaczna część tych remontów będzie trwała po prostu od wiosny. Dlatego nawet do końca przyszłego roku 2025 został wpisany termin na rozliczenie tych środków.


Co z tymi rodzinami, które nie mogły wrócić do swoich domów i mieszkań?

- Oczywiście mamy też rodziny, które wymagają zabezpieczenia bezpiecznego miejsca pobytu. Jest to przeróżnie w różnych miejscowościach, a generalnie skłanialiśmy się do tego, jakie potrzeby wyrażali mieszkańcy.  tak np. mamy znaną już chyba i bardzo medialną małą wioseczkę w gminie Lewin Brzeski, to jest Wronów. Muszę uspokoić wszystkich Państwa, którzy mówią, że Wronów został bez pomocy, że absolutnie jest to nieprawdą. Od pierwszych dni, kiedy jeszcze nie można było dojechać w żaden sposób do Wronowa, służby monitorowały bezpieczeństwo mieszkańców, a w tej chwili mieszkańcy mając możliwość zamieszkania w stworzonym specjalnie osiedlu kontenerowym zadecydowali, że dla nich korzystniejszej będzie postawienie kontenera przy domu, na terenie posesji i w takich właśnie warunkach mieszkają. I znowu tutaj też duża rola pełnomocnika mojego do spraw powodzi. Jest tam na miejscu, zarówno w Głuchołazach, jak i w Lewinie Brzeskim, mój pełnomocnik, który codziennie monitoruje sytuację. Niedawno właśnie od domu do domu przeszedł i pytał, czy jest jakaś potrzeba, jeżeli nie teraz, to potrzeba, którą będą mogli zgłosić, gdy te warunki jednak się pogorszą i będą potrzebowali jakiegoś innego miejsca.
Z Moniką Jurek rozmawia Ireneusz Prochera (6.12.2024)

Zobacz także

2025-01-16, godz. 08:52 Nowy przewodniczący Polski 2050 o swoich priorytetach. Paweł Wantuch zapowiada odbudowę struktur i wsparcie Szymona… - Wchodzimy w gorący czas kampanii wyborczej, który sprawi, że będziemy musieli dzielić nasze siły. Oczywiście naszym priorytetem jest odbudowa struktur… » więcej 2025-01-15, godz. 08:38 Wojewoda Monika Jurek: zielone światło dla ponad 200 zadań po aktualizacji Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie… Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało aktualizację Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie zdrowia dla województwa opolskiego na lata 2022-2026. Jak przekonywała… » więcej 2025-01-14, godz. 08:45 "Musimy dbać o centrowy elektorat ". Poseł Witold Zembaczyński o komisji śledczej i pomyśle na kampanię Rafała … Surowe kary finansowe za niestawienie się znalazły się w nowelizacji ustawy o komisjach śledczych. Projekt zmian został już wprowadzony na ścieżkę legislacyjną… » więcej 2025-01-12, godz. 12:32 "PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku" - Marcin Oszańca o głosowaniu wspólnie z opozycją w… - To jest pokazanie tego, co zawsze mówiliśmy w kampanii wyborczej o tym, że PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku. To obiecaliśmy… » więcej 2025-01-10, godz. 08:56 Dariusz Madera: rok 2024 dobrym rokiem dla USK, plany na kolejny rok ambitne - Dla mnie osobiście jest to niezwykle miłe być wyróżnionym w takim konkursie wśród osób, które wcześniej były wyróżnione. A tu myślę, że warto… » więcej 2025-01-09, godz. 08:40 "40 milionów i cały czas to są koszty szacunkowe". Andrzej Borowski o stratach strażaków-ochotników w powodzi Na około 40 milionów złotych oszacowano dotąd straty ochotniczych straży pożarnych z woj. opolskiego w ubiegłorocznej powodzi. Są to straty zarówno w… » więcej 2025-01-08, godz. 09:26 Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie na termin wyborów prezydenckich i ewentualne referendum w Nysie Wprowadzenie w południowo-zachodniej części kraju stanu nadzwyczajnego w związku z powodzią, wpłynęło na kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich i… » więcej 2025-01-07, godz. 08:44 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… - Ciągle możemy powiedzieć, że jeżeli chodzi o pamięć o tym wydarzeniu, czy o świadomość tego, co wtedy miało miejsce, to ona jest niewielka. - mówił… » więcej 2025-01-03, godz. 09:15 Na czym polega polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej? Dr Błażej Choroś gościem Radia Opole "Witaj, Polsko!" - napisała w środę po polsku Ursula von der Leyen na portalu X. W ten sposób przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała start polskiej… » więcej 2025-01-02, godz. 08:38 Obrona cywilna w Polsce - co oznacza dla zwykłego obywatela? Dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole Długo wyczekiwana i bardzo ważna ustawa 1 stycznia 2025 roku weszła w życie. Mowa o ustawie o obronie cywilnej, która zakłada powstanie systemu ochrony ludności… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »