Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2018-02-18, 09:00

Violetta Szczepkowska o akcjach, do których chętnie włączają się uczniowie ZSB W Opolu

Violetta Szczepkowska o akcjach, do których chętnie włączają się uczniowie ZSB W Opolu
Opolscy uczniowie w ramach swoich praktyk zawodowych remontują oddział dermatologii Szpitala Wojewódzkiego. Nie tak dawno pomogli także swojemu koledze w odrestaurowaniu domu. O akcjach, do których chętnie włączają się uczniowie opowie Violetta Szczepkowska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Jana Pawła II w Opolu.więcej »
2018-02-17, 09:00

Dariusz Puk o Ogólnopolskich Prezentacjach Muzycznych "TerePaczków"

Dariusz Puk o Ogólnopolskich Prezentacjach Muzycznych "TerePaczków"
Minął termin zgłoszeń do tegorocznej edycji Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych "Terepaczków". Do walki o nagrody w pierwszy weekend marca staną wykonawcy z kręgu piosenki turystycznej, poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej. O historii i programie wydarzenia, które odbędzie się po raz 23. mówiliśmy w "Poglądach i osądach".więcej »
2018-02-17, 08:30

Jarosław Kuźmiński o likwidacji dzików z użyciem statków powietrznych

Jarosław Kuźmiński o likwidacji dzików z użyciem statków powietrznych
Z Jarosławem Kuźmińskim "W cztery oczy" (17.02.2018) rozmawia Piotr Wójtowicz
Sławomir Izdebski, twórca nowych przepisów o łowiectwie zapowiada likwidację dzików z użyciem statków powietrznych. Powód: dziki roznoszą wirusa ASF, więc powinny być odstrzelone. W likwidację zwierząt chce zaangażować drony z termowizją po to, aby myśliwi nie robili wykrętów, że nie udało im się znaleźć dzików. Jak do tego pomysłu odnoszą się myśliwi?więcej »
2018-02-16, 09:50

Rozmowa z dr. Witoldem Potworą i komentarz Sebastiana Szczurka

Dr Witold Potwora o reformie emerytur
Dr Witold Potwora, ekonomista i specjalista ds. otwartych funduszy inwestycyjnych

Złote plany na złotą jesień życia czy kolejne gruszki na emeryckiej wierzbie? Rusza właśnie jedno z flagowych przedsięwzięć premiera Morawieckiego, czyli projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych. To reforma emerytur, która ma nam zapewnić dostatnie świadczenia w przyszłości. Czy rzeczywiście tak się stanie? Na czym polegają PPK? Ile dodatkowo będzie można otrzymać do emerytury? O tym rozmawialiśmy "W cztery oczy" z dr. Witoldem Potworą, ekonomistą i specjalistą ds. otwartych funduszy inwestycyjnych.więcej »
2018-02-15, 10:54

Rozmowa z kpt. Tomaszem Golcem i komentarz dr. Bartosza Kuświka

Kpt. Tomasz Golec o tym jak wygląda formowanie jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej na Opolszczyźnie
Kpt. Tomasz Golec z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego
– Takie nam Bóg dał położenie, że musimy dbać o bezpieczeństwo właściwie przez wieki i cały czas dzisiaj, i w latach które jeszcze nadejdą – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej przysięgi żołnierzy WOT we Włodawie. A jak wygląda formowanie jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej na Opolszczyźnie? Czy są chętni? Kto ich będzie szkolił? Kto wyposaży? Kiedy pierwsza przysięga? Czym się zajmie WOT na wypadek wojny i pokoju? Czy istnieje możliwość – co wyraźnie sugeruje opozycja i związane z nią media – że „terytorialsi” będą gwardią, którą obecna władza wykorzysta do tłumienia oporu społecznego? O tym rozmawialiśmy w rozmowie „W cztery oczy” z kpt. Tomaszem Golcem z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. Oprócz odpowiedzi na powyższe pytania, otrzymaliśmy i taką, że Opolska Brygada Obrony Terytorialnej powstanie w 2019 roku.więcej »
2018-02-14, 10:10

Rozmowa z ks. Mateuszem Buczmą oraz komentarz dr. Piotra Leśniaka

Ks. Mateusz Buczma o tym, kim był patron zakochanych, św. Walenty
Ks. Mateusz Buczma z opolskiej Kurii Diecezjalnej
W tym roku walentynki wypadły w środę popielcową. Jak połączyć święto zakochanych, oparte na kulcie radości, zbytku i cielesnych uciech z pierwszym dniem postu, wymagającym umiaru, spokoju, namysłu nad życiem, oczyszczenia się z grzechu, unikania korzystania z uciech? Czy można mówić o kolizji? Czy wierzący powinni odwoływać rezerwację w kinach i restauracjach? O tym rozmawialiśmy „W cztery oczy” z ks. Mateuszem Buczmą z opolskiej Kurii Diecezjalnej. Spytaliśmy go także o to, czy Kościół krzywym okiem patrzy na kojarzące się komercyjnie święto zakochanych i kim był patron zakochanych św. Walenty. Kto mu kazał ściąć głowę, kiedy i za co.więcej »
2018-02-13, 10:33

Rozmowa z Maciejem Wujcem i komentarz Sławomira Batko

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola o przeniesieniu targowiska
Targowisko "Centrum" w Opolu zostanie przeniesione na teren "Cytruska", czyli na drugą stronę ulicy Targowej. To wzburzyło wielu kupców oraz niektórych radnych. Ratusz zamierza zamienić teren, na którym działa targowisko na działki w Grudzicach, gdzie urządzi tereny rekreacyjno-sportowe. Deweloper, który robi interes z miastem, postawi na terenie po targowisku domy mieszkalne i dopłaci miastu ponad 2,5 mln złotych. Czy to opłacalna transakcja? Radni PiS uważają, że w oficjalnym przetargu miasto za działkę dostałoby więcej niż obecna wycena (4,6 mln).

Czy kupcy z targowiska mają prawo czuć się zaniepokojeni? Czy i kiedy zlikwiduje się kultowy dla miasta "Cytrusek"?

Rozmawialiśmy o tym "W cztery oczy" z wiceprezydentem Opola Maciejem Wujcem.więcej »
2018-02-12, 10:47

Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Czesława Biłobrana

Violetta Porowska o tym jakie kroki powinny podjąć samorządy prowadzące szpitale
- O takiej sytuacji wiemy od lat, dziwne, że nie protestowano wcześniej - Tak w rozmowie "W cztery oczy" powiedziała wicewojewoda Violetta Porowska pytana o akcję starostów "Razem dla zdrowia". Samorządowcy którzy się do niej przyłączyli podkreślają, że Opolszczyzna dostaje rocznie 2,4% świadczeń NFZ w skali kraju. Natomiast do odpowiedniego funkcjonowania opolskiej służby zdrowia brakuje, jeszcze 0,2%, czyli 140 mln zł. Zdaniem naszego gościa problem leży nie tylko w pieniądzach, ale także w organizacji. - Mapy potrzeb zdrowotnych jednoznacznie pokazały jak marnowane są pieniądze, w parze z większym finansowaniem opieki zdrowotnej musi iść przekształcenie jednostek służby zdrowia tak, by optymalnie pogodzić zapotrzebowanie pacjentów z dostępnością do konkretnego rodzaju świadczeń - powiedziała.

Przypomnijmy, na ostatnim spotkaniu starostów i dyrekcji opolskich szpitali w Nysie, rozpoczęto akcję "Razem dla zdrowia. Samorządowy protest przeciw dyskryminacji Opolskiego". W tej chwili trwa zbiórka podpisów, które wraz z postulatami samorządowców trafią do wojewody oraz ministra zdrowia i premiera. Rocznie opolski NFZ otrzymuje na ochronę zdrowia około 1,7 mld zł.więcej »
2018-02-11, 09:00

Rozmowa z Jerzym Chmielem, prezesem głuchołaskiego oddziału PTTK

Jerzy Chmiel o regionalnych mistrzostwach w narciarstwie biegowym
- Tradycje narciarskie w Górach Opawskich sięgają XIX wieku - przypomniał w Poglądach i osądach Jerzy Chmiel, prezes głuchołaskiego oddziału PTTK. - Prekursorem narciarstwa na tych terenach był niegdyś mieszkaniec Zlatych Hor o nazwisku Wolf. Jego imieniem nazwana jest jedna z piękniejszych tras biegowych, która prowadzi przez Kopę Biskupią - dodał. Tegoroczna aura nie pozwala na wytyczenie tras narciarskich w okolicy Głuchołaz, ale miejscowy PTTK zachęca do wspólnych wycieczek za południową granicę. Podsumowaniem sezonu będą mistrzostwa województwa, które rozegrane zostaną tradycyjnie podczas Biegu Piastów w Jakuszycach.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »