Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2017-05-29, 08:57

Rozmowa z prof. Michałem Lisem i komentarz dr. Bernarda Linka

Prof. Michał Lis o historii Instytutu Śląskiego
Instytut Śląski w Opolu ma już 60 lat. Niegdyś naukowa potęga regionu, której podarowano wieżowiec w centrum miasta, dziś niewielka naukowa placówka. Niewielka, lecz ambitna. Powstał w 1934 w Katowicach, reaktywowany w 1957 w Opolu (stąd jubileusz), miał za pierwotne zadanie prowadzenie badań historycznych dowodzących piastowskich, a więc polskich korzeni Śląska.

O historii, celach i dokonaniach Instytutu Śląskiego rozmawialiśmy w rozmowie "W cztery oczy" z jego wieloletnim naukowym filarem profesorem Michałem Lisem. Opowiedział on o dwóch pomnikowych dokonaniach Instytutu Śląskiego: Encyklopedii Powstań Śląskich oraz Encyklopedii Wiedzy o Śląsku. Skarżył się na niedocenianie roli placówki przez władze w ostatnich latach, co przejawia się zmniejszeniem budżetu zarówno na etaty jak i badania naukowe.więcej »
2017-05-28, 08:40

Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem

Sebastian Szczurek o kampanii "Godny wybór"
- We wszystkich placówkach ZUS doradcy emerytalni pojawią się w poniedziałek 3 lipca - zapowiedział rzecznik opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Sebastian Szczurek. - Pilotaż tej akcji był prowadzony między innymi w Zabrzu. Tam najchętniej pytano o to kiedy będzie można złożyć wniosek o emeryturę, jak będzie ona naliczana, jakie dokumenty należy złożyć, czy przejście na emeryturę to prawo czy obowiązek. Na szereg takich i podobnych pytań będziemy odpowiadać - wyjaśnił gość rozmowy "W cztery oczy". W całym kraju trwa już kampania informacyjna pod hasłem "Godny wybór". W jej ramach 1 czerwca Opole odwiedzi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - To kampania, której inicjatorem jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz NSZZ "Solidarność" choć pani minister zaznaczyła w czasie inauguracji, że to ZUS jest partnerem eksperckim i merytorycznym - dodał rzecznik opolskiego oddziału ZUS.więcej »
2017-05-27, 08:40

Rozmowa z Małgorzatą Kozak

Małgorzata Kozak o tym na czym polega adopcja
- Chcielibyśmy, żeby te obchody zaskutkowały tym, że coraz więcej rodzin w naszym mieście będzie chciało pełnić funkcję rodziny zastępczej - powiedziała w porannej rozmowie Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. O godzinie 10.00 rusza piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. W Opolu jest 157 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 200 dzieci potrzeba jeszcze około 50. - Gdyby było ich o 50 więcej nie musielibyśmy kierować dzieci do domów dziecka - zaznaczył gość "W cztery oczy".
- Rodzina zastępcza to rodzina, do której trafia dziecko, którego rodzice biologiczni nie są pozbawieni praw rodzicielskich, a tylko mają je ograniczone. Sąd daje w ten sposób szansę rodzicom, żeby się poprawili - wyjaśnia wicedyrektor Kozak.
- Zapraszamy wszystkich państwa i rodziny zastępcze i wszystkie rodziny w naszym mieście na piknik w ogrodzie przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich w Opolu - dodaje.więcej »
2017-05-26, 08:36

Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz dr. Grzegorza Habra

Andrzej Buła o zwołanej wczoraj sesji sejmiku
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- Jesteśmy autentycznie zaniepokojeni tym, co się dzieje wokół festiwalu opolskiego. Wczorajsza sesja sejmiku poświęcona była promocji Opolszczyzny, więc sprawa festiwalu opolskiego bardzo do niej pasowała. Pomysł przyjęcia rezolucji wzywającej do tego, by zrobić wszystko w celu zatrzymania festiwalu w Opolu, wyszedł od wiceprzewodniczącego sejmiku Bogusława Wierdaka - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek Opolszczyzny Andrzej Buła. Nasz gość stwierdził, że rozumie to, że nie każda piosenka nadaje się do prezentacji w trakcie festiwalu, ale chciałby, żeby tę kwestię rozstrzygało niezależne gremium kierujące się jasnymi zasadami. Buła dodał też, że Opole, gdyby zdecydowało się na samodzielną organizację festiwalu, może liczyć na wsparcie, także finansowe, samorządu województwa.
więcej »
2017-05-25, 09:29

Rozmowa z płk rezerwy Edwardem Łakomym

Płk rezerwy Edward Łakomy o obchodach Dnia Weterana w Opolu
– Mamy dziś święto tych wszystkich, którzy brali udział w różnego rodzaju misjach: pokojowych misjach ONZ a potem misjach organizowanych przez NATO. Zaczęło się od misji w Korei w roku 1953, ale pierwsze zwarte polskie jednostki wysłaliśmy w ramach misji ONZ do Egiptu, by pomagać w utrzymaniu pokoju po konflikcie izraelsko-egipskim – mówił w rozmowie „W cztery oczy” płk rezerwy Edward Łakomy, uczestnik misji w Egipcie, dziś prezes kola nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Koło to organizuje dziś w Klubie 10. Opolskiej Brygady Logistycznej obchody Dnia Weterana połączone z wręczeniem nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursach organizowanych przez stowarzyszenie. – Jesteśmy jedynym kołem w kraju, które organizuje konkursy na taką skalę, tylko w konkursie plastycznym w ostatnich latach wzięło udział 1450 opolskich uczniów – mówi nasz gość.więcej »
2017-05-24, 08:57

Rozmowa z dr. Bartłomiejem Machnikiem

Bartłomiej Machnik o współpracy samorządu Opola z opolskimi uczelniami
- Studenci nie mogli dostać dofinansowania do żakinady, bo złożyli wniosek za późno, a poza tym ustawa o finansach publicznych nie pozwala dwa razy dofinansować jednej imprezy. Ale wyciągnęliśmy z tej sytuacji wnioski, już teraz zabierzemy się za planowanie przyszłorocznych Piastonaliów - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Bartłomiej Machnik, doradca prezydenta Opola do spraw kontaktów z uczelniami wyższymi. W jego ocenie te kontakty są bardzo dobre.

- Mamy ponad 30 tysięcy studentów, bardzo dobrze sprawdza się sześciopak studencki, czyli adresowany do nich program stypendialny. Mamy też coraz więcej studentów z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy, chcemy uruchomić specjalny program pomocowy, który ułatwi im odnalezienie się w Opolu. Dodam, że to nie tylko studenci, ale także absolwenci, którzy chcą u nas zostać - dodaje nasz gość.więcej »
2017-05-23, 00:00

Rozmowa z Małgorzatą Wilkos i komentarz Sławomira Batko

Małgorzata Wilkos o zamieszaniu wokół festiwalu opolskiego
Małgorzata Wilkos, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola
- To są bardzo przykre dni dla Opola. Naprawdę obawiam się, że to może być koniec festiwalu w Opolu. Nawet jeśli jakaś komercyjna stacja telewizyjna będzie zainteresowana jego organizacją, to będzie to już zupełnie inny festiwal - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Wilkos, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola. Radna Klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego ocenia działania Wiśniewskiego bardzo krytycznie. Jej zdaniem niepotrzebnie skonfliktował się z TVP, dając wiarę medialnym doniesieniom o rzekomo istniejących w telewizji "czarnych listach" artystów. - Za kształt artystyczny imprezy odpowiadała TVP i choć różnie festiwal oceniano, to jednak co roku w czerwcu kilka milionów Polaków zasiadało przed telewizorami i oglądało nasz opolski festiwal - stwierdziła.więcej »
2017-05-22, 08:59

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim i komentarz Tomasza Bazana

Arkadiusz Wiśniewski o sytuacji wokół 54. KFPP
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola
- Nie ma zgody na festiwal kiczu i obciachu. Przypominam, że to my jesteśmy właścicielem marki i właścicielem amfiteatru opolskiego - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, ponawiając propozycję przełożenia tegorocznego Krajowego Festiwalu Piosenki polskiej na inny termin. Przypomnijmy: z udziału w imprezie rezygnują kolejni artyści, protestując przeciwko - jak to nazywają - selekcji artystów z powodów politycznych. Bojkot festiwalu to reakcja na wykluczenie z programu zespołu Dr Misio i plotki o wykluczeniu Kayah. Prezydent Opola proponuje, by to Opole przejęło organizację festiwalu, przekazując jego planowanie w ręce specjalnie w tym celu utworzonej Akademii Polskiej Piosenki. TVP miałaby się - według wizji prezydenta - zająć techniczną realizacja i zarabiać na reklamach. Wiśniewski przyznał, że do tej pory Opole jako współorganizator festiwalu było zdecydowanie słabszym partnerem, ale - jak twierdzi - jest zdeterminowany, by tę sytuacje zmienić.więcej »
2017-05-21, 08:30

Rozmowa z Andrzejem Bułą

Andrzej Buła o święcie województwa opolskiego
- Od 11:30 sportowcy zaczną zmagać się na boisku Orlika, atrakcji będzie dużo nie tylko dla sportowców ale dla wszystkich - zapowiada zabawę w czasie święte województwa opolskiego marszałek regionu Andrzej Buła. W tym roku obchody zorganizowano w Kędzierzynie-Koźlu.

- Na scenie wystąpią lokalni artyści oraz inne społeczności - dodał gość porannej rozmowy. Święto województwa jest połączone z Piknikiem z Funduszami Europejskimi. Podobne pikniki odbywają się dzisiaj w całym kraju. Zainteresowani będą mieli okazję porozmawiać z tymi, którzy z tych funduszy skorzystali. - Łączymy święto województwa z promocją funduszy europejskich. Chcemy mówić o znaczeniu tych funduszy bo przyzwyczailiśmy się do nich a wszystko, czym się chwalimy jest finansowane przez UE - wyjaśnia marszałek Buła.

Gwiazdą święta województwa i Pikniku z Funduszami Europejskimi będzie Patrycja Markowska, której koncert rozpoczyna się o godzinie 19.00, a wszystko to w Kędzierzynie-Koźlu w Domu Kultury "Koźle" na ul. Skarbowej.więcej »
2017-05-20, 08:40

Rozmowa z Magdaleną Matyjaszek

Magdalena Matyjaszek o planie obchodów Dni Opola
Magdalena Matyjaszek, Wydział Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej
- Trwa fiesta balonowa i zapraszamy wieczorem na pokaz balonów, które będą startować z wałów przeciwpowodziowych Odry obok mostu piastowskiego - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej. - Będą także warsztaty budowania latawców "Polowanie na wiatr", można wygrać lot balonem - dodała. To tylko niektóre z atrakcji z jakich można skorzystać w czasie Dni Opola połączonych z obchodami 800-lecia miasta.
W tym roku w czasie Dni Opola przypada także Noc Muzeów. - Koordynatorem tej nocy w Opolu jest Muzeum Polskiej Piosenki. Przygotowało ono wyjątkową wystawę o opolskich festiwalach widzianych nie oczami gwiazd, ale oczami techników, operatorów i mieszkańców. Takiej wystawy jeszcze nie było - zaznacza naczelnik Matyjaszek. - Do północy będzie można zwiedzać muzea w Opolu - dodaje. W niedzielę również nie zabraknie wydarzeń związanych z Dniami Opola. Szczegóły można znaleźć na ulotkach, plakatach i stronie internetowej Opola.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »