Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2017-09-26, 09:37

Rozmowa z prof. Aleksandrą Trzcielińską-Polus i komentarz Rafała Bartka

Prof. Aleksandra Trzcielińska-Polus o wygranej partii Angeli Merkel
W rozmowie "W cztery oczy" prof. Aleksandra Trzcielińska-Polus, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Opolskim, skomentowała wyniki wyborów w Niemczech i prognozowała, jak mogą one wpłynąć na sytuację w Polsce oraz wyraziła opinię, jaką politykę powinna Polska prowadzić wobec Niemiec po wyborach.więcej »
2017-09-25, 09:38

Rozmowa z Katarzyną Czocharą i komentarz Wojciecha Rudego

Katarzyna Czochara o nadwyżce budżetowej
Katarzyna Czochara, posłanka PiS
Nieoczekiwana nadwyżka budżetowa, rosnąca produkcja przemysłowa i handel, podwyżki płac, malejące bezrobocie - to wszystko nie pochodzi z propagandowych biuletynów partyjnych, lecz z twardych danych GUS. Czy i jak władza chce się podzielić tą obfitością z ludem? Ile z tej nadwyżki skapnie na Opolszczyznę? - na ten temat rozmawialiśmy z posłanką Prawa i Sprawiedliwości Katarzyną Czocharą.więcej »
2017-09-24, 08:40

Rozmowa z Jackiem Łuczakiem

Jacek Łuczak o Harcerskiej Poczcie Polowej ZHR
W niedzielnej rozmowie "W cztery oczy" podharcmistrz Jacek Łuczak, przewodniczący zarzadu opolskiego obwodu ZHR opowiadał o pomyśle na "Harcerską Pocztę Polową ZHR", której skrzynki zawisły na jakiś czas w Opolu. Ten projekt nawiązuje do rocznicy powstania Polski Podziemnej, czyli nielegalnych struktur państwa polskiego pod niemiecką okupacją. W tym tygodniu opolanie mogą wysyłać do swych bliskich kartki pocztowe, które 30 września rozniesie po domach harcerska poczta, czyli umundurowane patrole. Jest to hołd złożony Szarym Szeregom, o których nasz rozmówca (zawodowo związany z Radiem Opole) opowiedział w syntetycznym, barwnym kilkuminutowym wykładzie.więcej »
2017-09-23, 08:30

Rozmowa z Edwardem Spyrką

Edward Spyrka o pracy z zespołem SBB
Edward Spyrka był przez lata muzycznym filarem Radia Opole, przepracował w nim 42 lata z 65 lat, jakie liczy sobie RO, a zaczął pracować przez przypadek. Był jurorem w trakcie pierwszego KFPP, stworzył w Radiu oryginalną orkiestrę, towarzyszył powstaniu kultowych płyt SBB, spędził w redakcji wiele nocy, a radio było dla niego czymś niezwykle ważnym. Dał także kilka dobrych rad obecnym dziennikarzom radiowym.więcej »
2017-09-22, 09:44

Rozmowa z Arkadiuszem Szymańskim i komentarz Tomasza Kostusia

Arkadiusz Szymański o wyborach samorządowych i ewentualnej koalicji
To skutek tego, że realizujemy swoje obietnice wyborcze, ludzie widzą, że mogą nam ufać - tak w rozmowie "W cztery oczy" Arkadiusz Szymański, radny wojewódzki PiS, skomentował wyniki opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”najnowszego sondażu IBRIS, w którym pytano badane osoby, na który z komitetów oddałyby głos w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. W rankingu prowadzi prawica. Według sondażu na Prawo i Sprawiedliwość, Prawicę Razem i Solidarną Polskę w wyborach do sejmiku wojewódzkiego głos oddałoby 29,8 proc. W tym samym badaniu na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 20,4 proc. badanych. 10,1 proc osób deklaruje natomiast, że odda głos na bezpartyjny komitet samorządowy.

Arkadiusz Szymański wyraził opinię, że zwycięstwo w sejmiku pozwoliłoby PiS-owi przejść z roli recenzenta do roli gospodarza. Wykluczył także koalicję z Mniejszością Niemiecką, uzasadniając to "higieną polityczną".więcej »
2017-09-21, 10:07

Rozmowa z Magdaleną Matyjaszek i komentarz Magdaleny Czercowy

Magdalena Matyjaszek o udziale przedstawicieli siedmiu miast partnerskich w historycznej paradzie z okazji 800-lecia Opola
Magdalena Matyjaszek, Naczelnik kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Opola
Przedstawiciele siedmiu miast partnerskich odwiedzą już jutro Opole, aby wziąć udział w wielkiej historycznej paradzie oraz uczestniczyć w konferencji "Społeczna i międzykulturowa współpraca miast kluczem do europejskiej solidarności".

Goście z Alytusa, Ingolstadt, Poczdamu, Kuopio, Bruntála, Iwano-Frankiwska i Székesfehérvár będą dzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi budowania społeczeństwa europejskiego i włączania mieszkańców we współdecydowanie o kierunkach polityki rozwoju miast.

Opowiadała o tym w rozmowie "W cztery oczy" Magdalena Matyjaszek, naczelnik kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Opola. Podkreślała, jak ważna jest współpraca z miastami partnerskimi oraz zaprzyjaźnionymi, wyjaśniła, kto na tym korzysta. Opole ma 12 partnerów zagranicznych, w tym nawet w USA.więcej »
2017-09-20, 09:35

Rozmowa z Arturem Wilpertem i komentarz ks. dr. Arnolda Drechslera

Artur Wilpert o celach akcji "Kromka chleba dla sąsiada"
W rozmowie "W cztery oczy" koordynator projektu "Kromka chleba dla sąsiada" Artur Wilpert opowiadał o idei akcji prowadzonej przez Caritas Diecezji Opolskiej. To akcja promocyjna, która ma pomóc dostrzec nam ludzi potrzebujących wsparcia, głównie żywnościowego, ale i higienicznego.więcej »
2017-09-19, 09:52

Rozmowy z Grzegorzem Adamczykiem z opolskiej "Solidarności"

Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę
Dziś w obu porannych rozmowach - "W cztery oczy" i "Poglądy i osądy" - naszym gościem był Grzegorz Adamczyk, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Śląska Opolskiego NSZZ "Solidarność". Pierwsza rozmowa dotyczyła obietnicy, jaką Piotr Duda, szef "Solidarności", złożył w niedzielę na Jasnej Górze, że już wkrótce związek doprowadzi do zakazu handlu w niedzielę. Zdaniem Grzegorza Adamczyka będzie to korzystne dla polskich kobiet i polskich rodzin. Zmieni się styl życia Polaków, bo przestaną spędzać niedziele w centrach handlowych. Mitem według naszego rozmówcy, są też argumenty, że skoro jesteśmy państwem na dorobku, to powinno się pracować nie w niedziele, gdyż zyski z tego handlu i tak są transferowane za granicę.więcej »
2017-09-18, 08:32

Rozmowa z Pawłem Staufferem i komentarz Katarzyny Zawadzkiej

Paweł Stauffer o roli fotografa podczas festiwalu
- Najważniejsza jest próba uchwycenia emocji. I w tym roku to się udało, jestem bardzo zadowolony z kilku zdjęć, które zrobiłem Maryli Rodowicz. Świetny koncert, świetny taniec flamenco, to diva, która zawsze niesamowicie czuła scenę muzyczną. Udało mi się także zrobić kilka portretów Jana Pietrzaka, myślę, że ciekawych. To był w ogóle fajny festiwal – tak o swojej pracy na 54. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki opowiadał w rozmowie „W cztery oczy” Paweł Stauffer, fotoreporter, który od lat fotografuje festiwalowe gwiazdy. – Zdziwiła mnie bliska relacja Maryli i Dody, widać, że panie się lubią. Doda dojrzała, zawsze miała świetny głos, ale była w niej też ta „sodówka”. Teraz wyglądało to inaczej – dodał.więcej »
2017-09-17, 08:40

Rozmowa z Janem "Yachem" Paszkiewiczem

Jan "Yach" Paszkiewicz o tym dlaczego to w Opolu odbędzie się festiwal Yach Film
- W Gdańsku formuła się zakończyła, ponadto miasto nie inwestowało w tę formę kultury - Tak o powodach przenosin festiwalu Yach Film do Opola powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Jan "Yach" Paszkiewicz. Gość programu dodał, że o wyborze Opola zdecydowała także obecność Muzeum Polskiej Piosenki. - Jeszcze nie widziałem tak świetnie przygotowanej historii polskiej muzyki i historii obrazowania tych twórców - tłumaczył Yach Paszkiewicz.
Pytaliśmy także jak zrobić dobry wideoklip - Trzeba cały czas przekraczać konwencję. Teraz artyści szukają formy krótkiego filmu, noweli, która pokaże zupełnie inny świat w który chce wciągnąć widza - mówił nasz gość. - Pamiętajmy, że każdy rodzaj muzyki ma swoje podejście do pokazania i w momencie kiedy przełamujemy te konwencje to wtedy staje się to interesujące - zaznaczył reżyser.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »