Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2018-12-12, 10:35

Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Andrzejem Mrowcem

Mieczysław Wojtaszek o tym, że spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowywane przez NFZ
Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ
– Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowywane przez NFZ, a także tych realizowanych z budżetów samorządów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ. Rada Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia podjęła stanowisko, w którym wskazuje, że przepisy dotyczące programów zdrowotnych powinny być zmienione. – Proponujemy, żeby gminy o populacji do 15 tysięcy mieszkańców mogły uzyskać dofinansowanie wynoszące 80%, a nie jak jest to obecnie, gminy poniżej 5 tys. mieszkańców – powiedział Mieczysław Wojtaszek. – Chcemy również, aby wnioski o dofinansowanie programu zdrowotnego mogły być składane dwa razy w roku – dodał.więcej »
2018-12-11, 09:52

Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach

Przemysław Zych o nowych kartach "Opolska rodzina" i "Opolski senior"
Przemysław Zych, wiceprezydent Opola
- Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi mamami, po których zdecydowaliśmy o zakupie takich urządzeń do pięciu żłobków - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. Pojawiły się one w pięciu miejskich placówkach a do 20 grudnia będą prowadzone badania, które wskażą, jaka jest ich skuteczność. Wiceprezydent dodał także, że od nowego roku będą obowiązywały nowe karty "Opolska rodzina" i "Opolski senior". Aby je uzyskać należy złożyć w urzędzie stosowny wniosek.więcej »
2018-12-10, 09:54

Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem

Robert Bryk o konsekwencjach nie ubezpieczania dzieci
Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ
- 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ. To 21 procent wszystkich niepełnoletnich mieszkańców regionu. - Gdyby wszystkie te dzieci były zgłoszone do ubezpieczenia, województwo opolskie otrzymało by 50 mln zł więcej na leczenie. - Każde, nawet niezgłoszone do ubezpieczenia dziecko, otrzyma pomoc lekarską, ale niestety nie są one brane pod uwagę przy podziale środków przez Narodowy Fundusz Zdrowia - wyjaśnił. Opolski NFZ na początku przyszłego roku ruszy z kampanią informacyjną zachęcającą rodziców do zgłoszenia swoich dzieci w zakładach pracy do ubezpieczenia zdrowotnego. - Kampania potrwa do końca marca, bo centrala NFZ pobiera 31 marca dane o liczbie ubezpieczonych w regionie i na tej podstawie przygotowuje prognozę planu finansowego na leczenie w kolejnym roku.więcej »
2018-12-09, 08:40

Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu

Marek Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu
- Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Marek Łabno, organizator 5. Marszu Mikołajów. Przejdzie on dzisiaj (9.12) ulicami Opola. Z założenia ma wzbudzić ducha świąt. - To jest miłość, dobroć i hojność - wyjaśnił gość porannej rozmowy.więcej »
2018-12-08, 09:00

Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej

Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej
Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedzielę adwentu. Nasz gość przybliżył kulisy powstania imprezy, zdradził też, za co artyści cenią miejscowy XIX-wieczny kościół oraz co sprawia, że tak chętnie koncertują w niewielkiej, bo liczącej nieco ponad 1000 mieszkańców miejscowości. Impreza oprócz popularyzowania muzyki sakralnej, jest także okazją do medytacji, o której także powiedział nasz gość.więcej »
2018-12-08, 08:40

Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO

Jolanta Kawecka o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO
- Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Jolanta Kawecka. Radna Opola startowała z list Koalicji Obywatelskiej, nie wstąpiła jednak do klubu radnych. Kawecka należy do Platformy Obywatelskiej, a statut partii mówi, że jeśli nie jest się członkiem klubu radnych, nie jest się także w PO.więcej »
2018-12-07, 10:43

Rozmowa z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach

Dr Anna Rajchel o kształceniu e-umiejętności
Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej
- Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylko o ludzi starszych, którzy nie nadążają za nowymi technologiami, ale także ludzi bardzo młodych, których trzeba nauczyć mądrego korzystania z nowych mediów. Bo żyjemy w czasach, gdy już trzyletnie dzieci dostają w prezencie tablety. Taką e-edukację wypadałoby zacząć już w przedszkolu - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej, jedna z organizatorek ogólnopolskiej konferencji naukowej "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwaniem dla XXI wieku".

Zdaniem naszego gościa trzeba zrobić wszystko, by zapobiec cyfrowemu wykluczeniu, bo nienadążanie za rozwojem technologii prowadzi do swego rodzaju analfabetyzmu, sprawia, że ludzie przestają sobie radzić i na rynku pracy, i w życiu prywatnym. - Co do wyzwań edukacyjnych, to trzeba zadbać o przygotowanie nauczycieli. Czasy tablicy i kredy dawno minęły, uczniowie mają możliwość korzystania ze smartfonów, szybkiej weryfikacji informacji i nauczyciele muszą to uwzględnić - mówił nasz gość.więcej »
2018-12-06, 09:33

Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Sylwestrem Brząkałą o transporcie kolejowym i nowych inwestycjach

Szymon Ogłaza o inwestycjach w infrastrukturę kolejową
Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego
- Do funkcjonowania spółki Polregio, w której jako region mamy około 3 procent udziałów, dołożyliśmy w ty roku 47 mln zł. To nasz największy wydatek pokrywany z własnych dochodów, to około 10 procent budżetu województwa. Problem w tym, że cena energii ma znacząco wzrosnąć, Koleje Mazowieckie usłyszały już, że nawet o 80 procent. A 60 procent naszych pociągów korzysta z trakcji elektrycznych - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Jak dodaje nasz gość, region ma do wybory trzy rozwiązania: zwiększenie dopłaty (co byłoby trudne), likwidacja części połączeń albo podwyżka cen biletów. Na razie sytuacja jest jednak dobra dla pasażerów: w zaplanowanym rozkładzie jest 3 mln 360 tys tzw. pociągokilometrów, czyli o 200 tys. więcej niż w tym roku.

Samorząd województwa finansuje także remont lokalnych linii kolejowych, sięgając po unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dołożył 110 mln zł do modernizacji linii Opole - Nysa, dzięki której czas przejazdu skróci się z ponad półtorej godziny do 50 minut. - Ta linia ma wielki potencjał. Nawet teraz, mimo czasu przejazdu, mamy tam sporo pasażerów. Czemu to my finansujemy remont? Bo ta linia nie ma wielkiego znaczenia dla PLK i raczej by się na taką modernizację nie zdecydowała - tłumaczy Ogłaza.więcej »
2018-12-05, 09:00

Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Bogusławem Januszko o szkolnictwie zawodowym i branżowym

Lesław Tomczak o warsztatach dla członków Klubu Dyrektora Szkoły Zawodowej
Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji
- Sześć lat temu założyliśmy Klub Dyrektora Szkoły Zawodowej i z satysfakcją muszę stwierdzić, że wstąpili do niego dyrektorzy wszystkich szkół zawodowych w regionie. Ta współpraca układa się bardzo dobrze. Trzy lata temu zorganizowaliśmy spotkanie z organami prowadzącymi tych szkół, czyli starostwami, żeby uzgodnić, na jakie kierunki nauczania postawić w konkretnych powiatach. Chodziło o to, żeby położone po sąsiedzku szkoły nie konkurowały ze sobą - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji.

RZPWE oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zorganizowało dwudniowe warsztaty dla dyrektorów, podczas których będzie mowa o tzw. edukacji włączającej (nastawionej na uczniów z różnymi dysfunkcjami) oraz utworzeniu Szkolnych Punktów Informacji i Kariery Zawodowej.

- To takie miejsce, gdzie szkoła i potencjalny pracodawca spotykają się z uczniem, by pomóc mu zaplanować karierę po ukończeniu szkoły - tłumaczy Tomczak. Dodajmy, że projekt "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2", realizowany przez zespół został uznany za najlepszy w Europie. - Doceniono to, że obejmował nie tylko staże czy praktyki, ale także działania na rzecz rozwijania innych zdolności uczniów. Na przykład ci uzdolnieni muzycznie mieli okazję nagrania płyty - mówi nasz gość.
więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »