Radio Opole » Muzyka » Felietony muzyczne » Podarte smyczki - koniec klasyki czy narodziny 'nowej'…
2018-08-27, 07:48 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Podarte smyczki - koniec klasyki czy narodziny "nowej" klasyki?

smyczek z popękanym włosiem © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
smyczek z popękanym włosiem © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Co robić gdy kwartet czy kwintet smyczkowy nie wypełnia sali koncertowej? Podpiąć wzmacniacze i grać - tak mocno, aż posypie się włosie w smyczkach! Czy to przepis na sukces? Sam wzmacniacz nie wystarczy.

Może się wydawać, że muzycy klasyczni rzeczywiście, dramatycznie łapią się metod, które przyciągają publiczność i doskonale sprawdzają się w świecie rozrywki. I w gruncie rzeczy kto zabroni szukania sposobu na dotarcie do ludzi i przekonanie, że skrzypce nie muszą skrzypieć? Zaczęło mnie jednak zastanawiać czy coraz większa popularność zespołów łączących różne style (klasyka, jazz, folk), a co za tym idzie - narodziny kolejnych formacji - to pewien trend czy może już nowy rozdział w najnowszej historii muzyki. Nie mam wątpliwości, że artyści z takich zespołów jak Vołosi czy Atom String Quartet (a wbrew pozorom to stuprocentowo polskie zespoły!) idą wytyczoną przez siebie drogą, bo tak czują, chcą iść własną drogą. Wcale zresztą nie odrzucają tradycji, a mocno z tej tradycji czerpią, nadając jej nowy kształt. To nie są kopie czegoś co dobrze znamy, lecz zupełnie nowa jakość. Otóż to! Jakość - słowo klucz. I odpowiedź na pytanie dlaczego sam wzmacniacz to za mało. Tak jak marny gitarzysta rockowy czy słaby jazzman nie przekona słuchacza (podobnie zresztą jak klasyk, który kaleczy materię muzyczną walcząc przy okazji z instrumentem), tak samo nikogo nie porwie "pitolenie" atakujące z głośników. I choćby nawet rytualnie roztrzaskiwać instrumenty - przyciągnie to co najwyżej ludzi żądnych sensacji, a nie wrażliwych muzycznie, otwartych i poszukujących ludzi.

Czy ten nowy rozdział muzyki przetrwa? To pokaże czas i publiczność. Nie jest to jednak z pewnością zamach na klasykę, bo wszystkie te zespoły, szukające własnego języka i stylu, czerpiąc pełnymi garściami z tego, co dostarczają dotychczasowe zdobycze muzyczne, do klasyki mają wielki szacunek, z klasyki się wywodzą (mają skończone akademie muzyczne!) i klasykę kochają. We własnej twórczości chcą jednak czegoś więcej. Nie wystarcza im szukanie kolejnych interpretacji tego samego zapisu nutowego, lecz chcą się muzyką bawić i pokazać publiczności, że "smyczki" też mogą być porywające. Nie martwię się też o klasykę, bo każdy odbiorca znajdzie "swoją muzykę". A zachwyt jedną muzyką czy zespołem nie przekreśla szacunku i przywiązania do innych gatunków. Klasyka miała, ma i będzie miała swoich miłośników, którzy - podobnie jak sami muzycy - od czasu do czasu szukają urozmaiceń.

A że niektórym muzykom smyczki zużywają się szybciej? To nic, przynajmniej lutnicy nie muszą martwić się o pracę.

Zobacz także

2018-11-18, godz. 17:46 Płyta tygodnia: BAJM - Best of 1978 - 2018 Największe hity Bajmu na 40-lecie zespołu. Te najbardziej ukochane przez fanów i publiczność. Trudno wybrać najważniejsze, bo większość na stałe zapisała… » więcej 2018-11-11, godz. 19:38 Płyta tygodnia: Dawid Podsiadło - Małomiasteczkowy Stare przysłowie mówi, że ze szczytu wszystkie drogi wiodą w dół. Ale choć jesienią 2016 roku Dawid Podsiadło był na szczycie – z dwiema diamentowymi… » więcej 2018-11-04, godz. 17:28 Płyta tygodnia: Greta Van Fleet - Anthem of The Peaceful Army Największe rockowe odkrycie ostatnich lat, nieustannie porównywane do Led Zeppelin wydają długo oczekiwany, debiutancki album „Anthem of The Peaceful Army”. Jake… » więcej 2018-10-28, godz. 22:19 Płyta tygodnia: MAANAM i Goście 28 lipca tego roku zmarła Kora, podpora jednej z najważniejszych grup polskiego rocka - Maanam. Fani wokalistki i zespołu mogą wzbogacić swoją kolekcję… » więcej 2018-10-21, godz. 20:05 Płyta tygodnia: Michał Szpak "Dreamer" Najnowszy krążek Michała Szpaka już po tygodniu od premiery odniósł ogromny sukces! Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy sprzedaży OLiS. Jest… » więcej 2018-10-14, godz. 19:04 Płyta tygodnia: ścieżka dźwiękowa z filmu "Narodziny gwiazdy" 5 października ukazała się ścieżka dźwiękowa z filmu „Narodziny gwiazdy” (A Star Is Born). Główne role zagrali w nim Lady Gaga oraz Bradley Cooper… » więcej 2018-10-07, godz. 18:19 Płyta tygodnia: Paul McCartney - Egypt Station Paul McCartney wciąż w świetnej formie. Ex-Beatles zaprasza w muzyczną podróż z "Egypt Station". Tytuł krążka nosi również jeden z obrazów namalowanych… » więcej 2018-10-01, godz. 13:52 Płyta tygodnia: Varius Manx - ENT Jesienią Varius Manx promuje na koncertach swój najnowszy album ENT, którego premiera odbyła się jeszcze przed wakacjami. Historia zespołu pisze się dalej..… » więcej 2018-09-03, godz. 10:30 Mocna strona słabej płci. Koncert wokalistek programu Dobre Granie Ekstra Każda z opolskich wokalistek prowadzących program Dobre Granie Ekstra w Radiu Opole ma swój niepowtarzalny wizerunek sceniczny. Kamila Dauksz jest subtelna… » więcej 2018-08-27, godz. 07:48 Podarte smyczki - koniec klasyki czy narodziny "nowej" klasyki? Co robić gdy kwartet czy kwintet smyczkowy nie wypełnia sali koncertowej? Podpiąć wzmacniacze i grać - tak mocno, aż posypie się włosie w smyczkach! Czy… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »