Radio Opole » Muzyka » Felietony muzyczne » Daj szansę sobie i muzyce... czyli rzecz o doświadczaniu…
2018-08-13, 11:48 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Daj szansę sobie i muzyce... czyli rzecz o doświadczaniu muzyki

kontrabas © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
kontrabas © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Czy da się zrozumieć klasyczną muzykę współczesną? Pewnie się da, ale czy zawsze jest to konieczne? Na to pytanie nie umiem Wam odpowiedzieć, bo to sprawa dość złożona i indywidualna. Natomiast z całą pewnością genialną sprawą jest móc jej doświadczyć. I czasami potrzeba tylko jednego koncertu, żeby zrozumieć, że tzw. współczecha może być bardziej doświadczeniem dźwiękowym niż muzyką do słuchania - w tradycyjnym i najbardziej oczywistym dla nas rozumieniu tego słowa. Co jakiś czas przekonuję Słuchaczy o różnorodności muzyki współczesnej, bo w istocie tak jest. Niby czemu mielibyśmy odrzucać wszystko co po romantyzmie, skoro muzyka XX czy nawet XXI wieku ma wiele odcieni, włącznie z różnymi neo-nawiązaniami do epok minionych (neoromantyzm, neoklasycyzm etc.). Ale co z tym obszarem muzyki współczesnej, któremu z melodią i znajomą nam harmonią nie zawsze po drodze?

Niedawno, będąc na koncercie polskiej muzyki współczesnej, doświadczyłam dźwiękowych wrażeń, które przyniosły zupełnie nowe spojrzenie i nowe refleksje. I jednoczesnie odpowiedź na postawione przed chwilą pytanie, bo tym razem chodzi właśnie o typowe utwory określane jako "muzyka trudna". Wbrew pozorom ta muzyka, przez samych artystów zapowiadana jako "trudna", wcale taką nie była. A stało się tak z kilku powodów. Genialni wykonawcy to raz, bo wspaniały muzyk o bogatej wyobraźni muzycznej z pewnością łatwiej przekona słuchacza niż ktoś kto sprawia wrażenie toczącego walkę z oporna materią. Świetny dobór i układ programu - to drugi powód, a uwierzcie mi, że konstruowanie programów to wielka sztuka i niekiedy wręcz połowa sukcesu! Wreszcie najważniejsze: akustyka jednego z opolskich kościołów. Powiedzmy sobie szczerze: dla wykonawców taki pogłos mógł być koszmarem, zwłaszcza w przypadku fragmentów bardziej żywiołowych. Z perspektywy słuchacza pozwoliło to natomiast rozkoszować się dźwiękami bogatymi w alikwoty, dźwiękami wzbogaconymi licznymi odbiciami. Nakładanie się dźwięków, barw, fal dźwiękowych o (siłą rzeczy!) różnej dynamice i właśnie wzmocnione dzięki akustyce niuanse dynamiczne. To wszystko sprawiało niesamowite wrażenie, dodatkowo spotęgowane, gdy choć na chwilę zamknęło się oczy. I wiecie co? O dziwo wcale nie trzeba było doszukiwać się melodii i brzmień wygodnych dla ucha, a przecież w jakimś sensie schematycznych.

W tej dźwiękowej otulinie przyszła jeszcze jedna refleksja: takie momenty bezwzględnie trzeba przeżyć na żywo. Nie da się doświadczyć takich dźwiękowych wrażeń słuchając płyty. To jest też odpowiedź dlaczego tak trudno jest muzykę współczesną przedstawiać w radiu. Oczywiście dotyczy to tylko części utworów i zawsze trzeba próbować, choćby przedstawiając zaledwie fragmenty dzieł. Tego zresztą zamierzam się trzymać. Warto natomiast samemu spróbować i doświadczyć muzyki pozornie niezrozumiałej i nieprzystępnej, poznać ją w bezpośrednim kontakcie. Zamknąć oczy i dać się porwać. Jeśli nie dziś, to następnym razem. Jeśli nie ten koncert to może inny, w innym czasie i innych okolicznościach. Warto dać szansę: sobie i muzyce.

Ja dałam sobie taką szansę i choć temat akustyki intryguje mnie odkąd pamiętam, w tamtej, koncertowej chwili, zdałam sobie sprawę, jak wielką wagę w doświadczeniu muzyki nieznanej i pozornie nieprzystępnej, może mieć akustyka...

Zobacz także

2018-11-04, godz. 17:28 Płyta tygodnia: Greta Van Fleet - Anthem of The Peaceful Army Największe rockowe odkrycie ostatnich lat, nieustannie porównywane do Led Zeppelin wydają długo oczekiwany, debiutancki album „Anthem of The Peaceful Army”. Jake… » więcej 2018-10-28, godz. 22:19 Płyta tygodnia: MAANAM i Goście 28 lipca tego roku zmarła Kora, podpora jednej z najważniejszych grup polskiego rocka - Maanam. Fani wokalistki i zespołu mogą wzbogacić swoją kolekcję o album… » więcej 2018-10-21, godz. 20:05 Płyta tygodnia: Michał Szpak "Dreamer" Najnowszy krążek Michała Szpaka już po tygodniu od premiery odniósł ogromny sukces! Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy sprzedaży OLiS. Jest bardzo zróżnicowany… » więcej 2018-10-14, godz. 19:04 Płyta tygodnia: ścieżka dźwiękowa z filmu "Narodziny gwiazdy" 5 października ukazała się ścieżka dźwiękowa z filmu „Narodziny gwiazdy” (A Star Is Born). Główne role zagrali w nim Lady Gaga oraz Bradley Cooper. Co ciekawe… » więcej 2018-10-07, godz. 18:19 Płyta tygodnia: Paul McCartney - Egypt Station Paul McCartney wciąż w świetnej formie. Ex-Beatles zaprasza w muzyczną podróż z "Egypt Station". Tytuł krążka nosi również jeden z obrazów namalowanych przez… » więcej 2018-10-01, godz. 13:52 Płyta tygodnia: Varius Manx - ENT Jesienią Varius Manx promuje na koncertach swój najnowszy album ENT, którego premiera odbyła się jeszcze przed wakacjami. Historia zespołu pisze się dalej... Po… » więcej 2018-09-03, godz. 10:30 Mocna strona słabej płci. Koncert wokalistek programu Dobre Granie Ekstra Każda z opolskich wokalistek prowadzących program Dobre Granie Ekstra w Radiu Opole ma swój niepowtarzalny wizerunek sceniczny. Kamila Dauksz jest subtelna i rozmarzona… » więcej 2018-08-27, godz. 07:48 Podarte smyczki - koniec klasyki czy narodziny "nowej" klasyki? Co robić gdy kwartet czy kwintet smyczkowy nie wypełnia sali koncertowej? Podpiąć wzmacniacze i grać - tak mocno, aż posypie się włosie w smyczkach! Czy to przepis… » więcej 2018-08-03, godz. 14:19 Jedna z najciekawszych, młodych grup metalowych zagra jesienią w Radiu Opole. Internal Quiet chce wydać płytę live To nie są łatwe czasy dla zespołów metalowych. Masowa publiczność już dawno uciekła od rocka do brzmień popowych i tanecznych. Jednak przykład światowych gwiazd… » więcej 2018-07-24, godz. 11:28 Kompakty słabo się sprzedają. Handel może zatrzymać trend, pod jednym warunkiem Płyty cd się już nie sprzedają, takie stwierdzenie słychać dzisiaj z ust wszystkich uczestników rynku muzycznego. Powtarzają to: wykonawcy, wydawcy, menedżerowie… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »