Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-08, 20:01 Autor: Agnieszka Lubczańska

Za życia autora sztuki tej nie chciał wystawić żaden austriacki teatr. „Prezydentki” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Plakat spektaklu "Prezydentki"
Plakat spektaklu "Prezydentki"
Był nałogowym alkoholikiem, o którym mówiono, że pisze swe sztuki jedynie późno w nocy, słuchając głośnej muzyki – kontrowersyjny austriacki dramatopisarz Werner Schwab jest autorem sztuki „Prezydentki”. Spektakl w reżyserii Giovanniego Castellanosa od piątku (11.10) w repertuarze Teatru im. Jana Kochanowskiego! W rolach głównych: Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska i Judyta Paradzińska. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire. Kolejne najbliższe spektakle: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.
Werner Schwab to, obok Elfriede Jelinek, jeden z najbardziej kultowych austriackich dramatopisarzy XX wieku. Jego twórczość przełamywała tabu i konwenanse europejskiego mieszczaństwa. Pisał o najbardziej obrzydliwych aspekty życia, ujawniał najwstydliwsze ludzkie słabości. Nic więc dziwnego, że jego twórczość i sama osoba budziły skrajne uczucia… Zmarł w 1994 roku z powodu przedawkowania alkoholu.

Bohaterkami „Prezydentek” są trzy stare kobiety: Ema, Greta oraz Maryjka. Rzecz dzieje się w kuchni jednej z bohaterek dramatu - Erny. Bieda, wulgarny język, drobnomieszczańska rutyna, pełne zawiści relacje, okrucieństwo, a do tego samotność zawieszona pomiędzy brudną rzeczywistością a kolorowym ekranem telewizora. „Dramat austriackiego dramatopisarza przybliża nam nędzę współczesnego świata. Nie tę materialną, a mentalną, duchową” – czytamy na stronie teatru.

Światowa prapremiera „Prezydentek” odbyła się w 1990 roku na eksperymentalnej scenie wiedeńskiego teatru Künstlerhaus. Polska premiera miała miejsce w 1997 roku w Olsztynie. Reżyserem był Tomasz Dudkiewicz. Rzecz na swój warsztat wziął później m.in. Krystian Lupa z ekipą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Widzowie być może mają jeszcze w pamięci znakomite role Bożeny Baranowskiej, Haliny Rasiakówny i Ewy Skibińskiej…

Jak wypadnie opolski spektakl? Będzie okazja przekonania się już w najbliższy piątek (11.10) na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Kolejne przedstawienia tej sztuki: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.

Reżyserem przedstawienia jest Giovanny Castellanos, który opolskiej publiczności dał się poznać 2 lata temu reżyserując "Moralności Pani Dulskiej". W spektaklu zobaczymy: Arletę Los-Pławszewską, dawno nie widzianą na deskach opolskiego dramatu - Grażynę Misiorowska oraz Judytę Paradzińską. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire.

Więcej tu: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Zobacz także

2020-09-22, godz. 19:47, Patronaty - polecamy Trwa kampania społeczna „W Betanii jest życie” – poznaj szczegóły! Przez ostatnie lata, tj. nieprzerwanie od 2012 roku, Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie włączało się w ogólnopolską akcję „Hospicjum to też życie”. W tym roku, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, ta akcja i wydarzenia… » więcej 2020-09-21, godz. 15:20, Patronaty - polecamy Mała Orkiestra Dni Naszych szykuje nową płytę! „Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę” - to motto towarzyszy im od 1988 roku. Albumów i koncertów na koncie mają już sporo (ich dyskografia to 16 płyt dla dorosłych i 9 dla dzieci). Mowa o zespole Mała Orkiestra Dni Naszych… » więcej 2020-09-21, godz. 13:24, Patronaty - polecamy Opolska Nagroda Jakości w tym roku wyjątkowa We wtorek (29.09) już po raz 17. wręczona zostanie Opolska Nagroda Jakości - nagroda co roku przyznawana przez Opolską Izbę Gospodarczą. Tegoroczna uroczystość będzie wyjątkowa, bo w całości zostanie poświęcona pracownikom służby… » więcej 2020-09-21, godz. 12:13, Patronaty - polecamy Gratka dla miłośników nordic walking już w sobotę w Prudniku II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Półmaratonie Górskim Nordic Walking oraz II Rajd Górski Nordic Walking na dystansie 5 km - to sportowe wydarzenia, które szykują się w najbliższą sobotę (26.09) dla miłośników marszu z kijkami… » więcej 2020-09-17, godz. 10:43, Patronaty - polecamy Folk Festiwal w Ozimku już w tę niedzielę! Folk Festiwal czyli Regionalny festiwal dźwięków, smaków i tradycji to wydarzenie organizowane po raz kolejny przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Talentów “Akces” w Ozimku. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w niedzielę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***