Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-17, 16:16 Autor: Agnieszka Lubczańska

XXIV Seminarium Śląskie od wtorku w Kamieniu Śląskim

XXIV Seminarium Śląskie odbędzie się od wtorku (22.10) do czwartku (24.10) na Zamku w Kamieniu Śląskim [fot. Piotr Wrona]
XXIV Seminarium Śląskie odbędzie się od wtorku (22.10) do czwartku (24.10) na Zamku w Kamieniu Śląskim [fot. Piotr Wrona]
„Powrót do Europy – 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej” to temat przewodni XXIV Seminarium Śląskiego. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy wtorek (22.10) i potrwa do czwartku (24.10) na Zamku w Kamieniu Śląskim. W poszczególnych panelach wezmą udział znane w świecie nauki i publicystyki osoby. Uroczysta inauguracja wydarzenia o godz. 10:00. Radio Opole będzie na miejscu m.in. we wtorek (22.10) z audycją Loża Radiowa.

Do dyskusji na temat integracji europejskiej z polskiej, niemieckiej oraz śląskiej perspektywy zaproszono przedstawicieli różnych środowisk naukowych z Polski, Czech i Niemiec. Ponadto w tym roku, w ramach zmienionej formuły, prelegentami będą też przedstawiciele opinii publicznej, m.in. dziennikarze i publicyści. Ma to pozwolić na szeroką wymianę myśli.

Na bogaty program wydarzenia składają się sesje plenarne oraz spotkania wieczorne. Szczegóły można znaleźć w zamieszczonym poniżej załączniku.

Seminarium zainauguruje we wtorek 0 10:45 debata w ramach cyklu spotkań „Rozmowy o Europie”. Jej tytuł to„15 lat Polski w Unii Europejskiej. Nowe wyzwania dla Polski, Niemiec i Europy”. Debata organizowana wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera będzie preludium do tematu Polski w Unii Europejskiej, uwzględniając kwestię stosunków polsko-niemieckich oraz temat wyzwań przed jakimi stoi obecnie Wspólnota.

Dodajmy, że pierwszego dnia wieczorem zaplanowano m.in. spotkanie „Chrześcijańskie korzenie Europy” z udziałem m.in. ks. abp. Alfonsa Nossola oraz ks. Kazimierza Sowy.

Do czwartku (24.10) w poszczególnych panelach wezmą udział znane w świecie nauki i publicystyki osoby m.in.: red. Marcin Antosiewicz (Newsweek.pl, korespondent TVP w Berlinie w latach 2009–2016), Piotr Buras - dyrektor Oddziału European Council on Foreign Relations (ECFR) w Polsce, dr Kai-Olaf Lang (Stiftung Wissenschaft und Politik w Berlinie), dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus - prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych UO, prof. dr hab. Krzysztof Zuba, dr Barbara Curyło i dr Błażej Choroś (Instytut Politologii, Uniwersytet Opolski), dr hab. Anna Pacześniak, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, red. Marek Twaróg (redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”) czy dr hab. Zbigniew Kadłubek - prof. Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach.


Głównym organizatorem 24. Seminarium Śląskiego jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2019-11-21, godz. 17:22, Patronaty - polecamy Do Opola zjadą najlepsi pięściarze z całego kraju! Po prawie 50-letniej przerwie Opole znów będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie. To jubileuszowy 90. turniej! Losowanie odbędzie się w najbliższą sobotę (23.11), a pierwsze walki eliminacyjne odbędą się w niedzielę (24.11)… » więcej 2019-11-21, godz. 14:42, Patronaty - polecamy Opolski Dzień Aptekarza już w poniedziałek – poznaj szczegóły! Na wydarzenie zaprasza Opolska Okręgowa Izba Aptekarska wraz opolskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Urzędem Miasta Opola. » więcej 2019-11-21, godz. 12:11, Patronaty - polecamy Zbliża się VI Opolski Festiwal Tańca – poznaj szczegóły! Przed nami szósta odsłona Opolskiego Festiwalu Tańca. Ideą wydarzenia jest zderzenie kultur różnych stylów i technik tanecznych, wzajemna wymiana wiedzy i przede wszystkim świetna zabawa. » więcej 2019-11-21, godz. 10:32, Patronaty - polecamy Finał XXVI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na Ty” już w sobotę! Konkurs jest skierowany do pasjonatów i miłośników historii lokalnych. Jak podkreślają organizatorzy, jednym z jego celów jest również dokumentowanie śląskich gwar i dialektów. » więcej 2019-11-19, godz. 17:42, Patronaty - polecamy Wydarzenie sezonu w Filharmonii Opolskiej! Opera z gwiazdorską obsadą Szykuje się okazja, aby usłyszeć w Opolu jedno z największych dzieł operowych - „Aidę” Giuseppe Verdiego. Na scenie Filharmonii Opolskiej wystąpią światowe gwiazdy m.in. Izabela Matuła, Małgorzata Walewska czy węgierski tenor Boldizsár László… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »