Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-06-17, 17:35 Autor: Agnieszka Lubczańska

Trzydniowa uczta muzyczna w Pokoju

XV Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów w Pokoju [fot. materiały organizatora]
XV Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów w Pokoju [fot. materiały organizatora]
W czwartek (20.06) w Pokoju rozpocznie się XVI Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. Festiwal potrwa do soboty (22.06). Koncerty będą się odbywać w tamtejszych zabytkowych kościołach: katolickim i ewangelickim. Festiwal poprowadzi Hubert Prochota, kierownik artystyczny festiwalu. Wstęp bezpłatny.

Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 16:00 w czwartek (20.06) w Kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju. W piątek (21.06) o godz. 17:00 miejscem muzycznej uczty będzie Ewangelicki Dom Parafialny w Pokoju. Festiwal zakończy się w sobotę (22.06) o godz. 19:00 koncertem w Kościele Katolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju, a poprzedzi go oprawiona muzycznie msza święta (msza rozpocznie się o godz. 18:00).


Celem festiwalu jest prezentacja twórczości kompozytora okresu romantyzmu Carla Marii von Webera, który gościł na terenie Opolszczyzny, a pobyt w Pokoju był dla niego inspiracją do stworzenia opery „Wolny strzelec" („Freischütz"). Lokalizacja festiwalu nie jest przypadkowa - w XIX w. Pokój był przodującym w regionie centrum życia kulturalno-artystycznego. Mało znany dziś park, który lata swej świetności przeżywał w czasach, gdy ród Württembergów utrzymywał Pokój jako swoją rezydencję, dziś - ze względu na walory przyrodnicze i historyczne - stanowi ogromną, choć niedocenianą atrakcję Opolszczyzny. Dla upamiętnienia kompozytora 3 czerwca 2010 roku odsłonięto w Pokoju jego popiersie. Pomnik znajduje się na placu przy Kościele Księżnej Zofii w Pokoju.

W tym roku - oprócz muzyki Carla Marii von Webera - będzie można usłyszeć utwory twórców takich jak: Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn Bartholdy, Fryderyk Chopin i Jan Maklakiewicz.

Głównymi organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Pokój Organizacja Pożytku Publicznego przy wsparciu Urzędu Gminy Pokój. Radio Opole objęło festiwal patronatem medialnym. Szczegółowy program koncertów zamieszczamy poniżej.


Program:
Czwartek 20 czerwca

16:00
Kościół ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Fantasia super: Komm, Heiliger Geist BWV 651
Jesu, meine Freude BWV 227

Felix Mendelssohn Bartholdy
(1809 – 1847)
II Sonata c-moll op. 65 nr 2
Abschied vom Walde op. 59 nr 3
Der wandernde Musikant op. 88 nr 6
Abendständchen op. 75 nr 2
Der frohe Wandersmann op. 75 nr 1
Morgengebet op. 48 nr 5
Der Glückliche op. 88 nr 2

Carl Maria von Weber
(1786 - 1826)
Gebet aus Leier und Schwert op. 42 nr 3
Trinklied aus Leier und Schwert op. 42 nr 5
Felix Mendelssohn Bartholdy
Jagdlied op. 59 nr 6

Wykonawcy:
Chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses
Zespół Stoltzer Ensemble
Piotr Karpeta – dyrygent
Tomasz Głuchowski – organy

Piątek 21 czerwca

17:00 Ewangelicki Dom Parafialny w Pokoju
Fryderyk Chopin
Sonata na fortepian i wiolonczelę g-moll op. 65
I Allegro moderato
II Scherzo, Allegro con brio
III Largo
IV Finale, Allegro

Carl Maria von Weber
Sonata na skrzypce i fortepian F-dur op.10 (b)

Carl Maria von Weber
Trio g-moll op.63 (J.259)
Allegro moderato
Scherzo. Allegro vivace
Schäfers Klage. Andante espressivo
Finale. Allegro

Wykonawcy:
Aleksandra Czajor – skrzypce
Krzysztof Karpeta – wiolonczela
Michał Rot – fortepian

Sobota 22 czerwca

18:00 Kościół Katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju
18:00 Oprawa muzyczna wieczornej mszy świętej
19:00 Koncert
Jan Maklakiewicz (1899 – 1954)
Msza polska na sopran, tenor i organy (1944)

Wykonawcy:
Bartosz Nowak - tenor
Michał Blechinger - organy
Chór Filharmonii Opolskiej
Chór Katedralny
Chór „Laudate Dominum” z parafii bł. Czesława w Opolu
Chór „Exultate Deo” z parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu
Chór „Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego

Dyrygenci:
Przemysław Neumann
Józef Chudalla
Ludmiła Wocial-Zawadzka
Tomasz Krzemiński
Hubert Prochota

Zobacz także

2019-07-23, godz. 13:49, Patronaty - polecamy XII Zlot Motocyklowy Prudnik Las już w weekend – też tam będziemy! Motocykliści z całej Polski ponownie przyjadą do Prudnika. Przed nami dwunasta edycja Zlotu Motocyklowego Prudnik Las, na który zaprasza Opolskie Towarzystwo Motocyklowe. W programie m.in. parada motocyklowa, pokaz motocykli, rajdy integr ... » więcej 2019-07-23, godz. 09:26, Patronaty - polecamy Znów poleje się woda – zbliża się XIX Międzynarodowy Turniej Piłki Prądowej Wasserball 2019! Wasserball to trudna konkurencja polegająca na umiejętnym operowaniu piłką unoszoną nad rzeką strumieniem wody ze strażackiego węża. Przeważnie mokrzy są nie tylko strażacy, ale także publiczność, zatem impreza ma swoisty klimat i dużo ur ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:12, Patronaty - polecamy II Letnia Szkółka Muzyczna w Głogówku Warsztaty wokalno-sceniczne, warsztat gospel, lekcje z emisji głosu, zabawy umuzykalniające, warsztat autoprezentacji, do tego wspólna zabawa, wieczór talentów, a na zakończenie Koncert Uwielbienia - bogato zapowiada się program II Letnie ... » więcej 2019-07-18, godz. 12:20, Patronaty - polecamy Przed nami Dni Olesna 2019 – poznaj program wydarzeń! Burmistrz Olesna po raz kolejny zaprasza na wspólne świętowanie z okazji dni miasta. W programie m.in.: koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów, występ Marcina Dańca, koncert Kwartetu Bojowego z Michałem Gaszem, koncert oleskie ... » więcej 2019-07-18, godz. 10:47, Patronaty - polecamy Festiwal Opolskich Smaków w tym roku na pl. Kopernika Idea slow life będzie tematem przewodnim Festiwalu Opolskich Smaków. Najsmaczniejszy festiwal w stolicy regionu zacznie się w sobotę (27.07). Tradycyjnie pojawią się domki z pysznościami, nie zabraknie warsztatów kulinarnych, degustacji, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »