Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-11-05, 18:04 Autor: Agnieszka Lubczańska (na podstawie materiałów nadesłanych przez FO)

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Na uroczysty koncert w 100-rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości zaprasza w najbliższą niedzielę (11.11) Filharmonia Opolska. To okazja posłuchania Krzysztofa Książka - pianisty nagrodzonego w tym roku na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Po przerwie opolscy filharmonicy pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentują premierę - IV Symfonię D-dur Witolda Maliszewskiego, która do niedawna istniała tylko w rękopisach. Początek koncertu o godz. 18:00. Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Koncert rozpocznie uwertura do oratorium "Powrót syna marnotrawnego" Feliksa Nowowiejskiego. To monumentalne oratorium. Uwertura (nagrana przez Opolskich Filharmoników we wrześniu ubiegłego roku i wydana przez wytwórnię DUX na płycie Nowowiejski "Dzieła symfoniczne") rozpocznie koncert opowiadający o drodze do wolności, o powrocie Polski na mapy Europy i świata.

Niepodległej nie byłoby prawdopodobnie bez zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego. Swój "Koncert fortepianowy a-moll" ukończył w roku 1888, rok później zinstrumentował dzieło i wtedy też doszło do jego premierowego wykonania. W Opolu koncert ten zaprezentuje Krzysztof Książek, laureat III Nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Po przerwie zaprezentowana zostanie IV Symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego o znamiennym tytule: "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie". Dwa przymiotniki łączą tu dwie rzeczywistości – globalną (w której nasz kraj znajdował się w 1923 roku) oraz tę osobistą Maliszewskiego, twórcy z pogranicza kilku kultur i światów. Dzieło przez prawie sto lat pozostawało jedynie w rękopisie. Dzięki staraniom Filharmonii Opolskiej utwór ten został w ciągu ostatniego roku wydany i nagrany, a publiczność uczestnicząca w koncercie w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świadkami jego premierowego wykonania.

Więcej informacji i bilety tu: Filharmonia Opolska.

Zobacz także

2018-11-19, godz. 16:46, Patronaty - polecamy Wyjątkowe jubileusze PSP nr 11 w Opolu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia oraz włącza się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W środę (21.11), czwartek (22.11) i piątek (23.11) odbędą ... » więcej 2018-11-19, godz. 16:10, Patronaty - polecamy Zbliża się V Opolski Festiwal Tańca – znamy program! Międzynarodowe warsztaty z różnych technik i stylów tanecznych o różnych poziomach zaawansowania przy udziale międzynarodowej klasy instruktorów z kraju i zagranicy, bitwy taneczne w znanych stylach tańca ulicznego, a przede wszystkim kon ... » więcej 2018-11-19, godz. 12:51, Patronaty - polecamy Zbliżają się Jazzduszki – sprawdź, kto wystąpi na scenie NCPP w Opolu! Opolskie Towarzystwo Jazzowe zaprasza na wyjątkowy koncert artystów jazzowych związanych z Opolszczyzną. Będzie to pierwsze muzyczne spotkanie po niedawnej reaktywizacji. » więcej 2018-11-19, godz. 12:19, Patronaty - polecamy Jubileuszowy Maraton Inspiracji 2 dla Jasia Walosa już w środę – dowiedz się więcej! Stowarzyszenie i fundacja Środowe Inspiracje zaprasza na Jubileuszowy Maraton Inspiracji 2 z okazji 150 Środowych Inspiracji dla Opolan. Całe wydarzenie dedykowane jest Jasiowi Walosowi, który urodził się z wrodzoną wada kończyn dolnych - ... » więcej 2018-11-19, godz. 10:31, Patronaty - polecamy Liczy się każda kropla – zbliża się kolejna edycja „Wampiriady” na Politechnice Opolskiej! Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej zaprasza do włączenia się w kolejną Akcję Studenckiego Honorowego Krwiodawstwa „Wampiriada”. Oddać krew może każdy - nie tylko studenci, ale także mieszkańcy Opola. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »