Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-11-27, 14:24 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spektakl o Grotowskim powstaje w Opolu. Premiera już 8 grudnia

Premiera spektaklu „Grotowski non-fiction” 8 grudnia. Kolejne spektakle zaplanowano na 9,15 i 16 grudnia [fot. materiały przesłane przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu]
Premiera spektaklu „Grotowski non-fiction” 8 grudnia. Kolejne spektakle zaplanowano na 9,15 i 16 grudnia [fot. materiały przesłane przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu]
Na Scenie Modelatornia w Opolu trwają próby do spektaklu „Grotowski non-fiction” zainspirowanego życiem i twórczością Jerzego Grotowskiego - twórcy słynnego Teatr 13 Rzędów w Opolu i Teatr Laboratorium we Wrocławiu. To koprodukcja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera 8 grudnia. Kolejne spektakle zaplanowano na 9, 15 i 16 grudnia.

Będzie to produkcja wyjątkowa, bo po raz pierwszy w historii opolska oraz wrocławska scena łączą siły, by zmierzyć się z fenomenem, twórczością, mitem i historią Jerzego Grotowskiego – jednego z największych reformatorów polskiego teatru.

Kluczowym elementem tej eksperymentalnej pracy jest próba odtworzenia postaci samego Grotowskiego poprzez uwagi, opinie, wspomnienia oraz wyobraźnię i fantazję aktorów, którzy – przewrotnie – stają się reżyserami i badaczami tematu, wciągając widzów w nietypowe prace rekonstrukcyjne.


Reżyserii podjęła się wyróżniona w tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje Katarzyna Kalwat. W trakcie pracy nad projektem powstała książka o Grotowskim pisana z perspektywy aktorów, a kontynuacją spektaklu jest wystawa Zbigniewa Libery. Szykuje się zatem rzecz na pograniczu spektaklu, wystawy i performansu.


Więcej informacji: https://teatropole.pl/15381/


Tekst
:
Krzysztof Szekalski oraz zespół aktorski
Koncepcja:
Katarzyna Kalwat
Zbigniew Libera
Kurator:
Joanna Zielińska
Muzyka:
Hanna Klepacka
Premiera spektaklu „Grotowski non-fiction” 8 grudnia. Kolejne spektakle zaplanowano na 9,15 i 16 grudniaRealizacja wideo/zdjęcia:
Tomasz Tyndyk
Światło:
Ewa Łuczak
Obsada:

Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu:
  • Magdalena Maścianica
  • Monika Stanek
  • Andrzej Jakubczyk
  • Rafał Kronenberger
Teatr Współczesny we Wrocławiu:
  • Ewelina Paszke-Lowitsch
  • Mariusz Bąkowski
  • Jerzy Senator
Gościnnie:
  • Hanna Klepacka
  • Roman Pawłowski
Inspicjent:
Jerzy Laskowski
Premiera spektaklu „Grotowski non-fiction” 8 grudnia. Kolejne spektakle zaplanowano na 9,15 i 16 grudnia

Zobacz także

2018-12-12, godz. 17:35, Patronaty - polecamy Stanisław Karpiel-Bułecka gościem Małej Akademii Piosenki Dźwięki 'spod samiuśkich Tater' zabrzmią w najbliższy poniedziałek (17.12) w Muzeum Polskiej Piosenki. Wszystko za sprawą gości specjalnych Małej Akademii Piosenki - Stanisława Karpiela-Bułecki, wokalisty zespołu Future Folk oraz skrzypka ... » więcej 2018-12-12, godz. 16:42, Patronaty - polecamy Andrzej Stasiuk i dwa finały w MBP Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Esej. W tym roku tematem przewodnim była twórczość Andrzeja Stasiuka. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w piątek (14.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Początek o godz. 11:00. ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:10, Patronaty - polecamy Casting Miss i Mister Opolszczyzny 2019 - zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do wtorku Jeszcze tylko do 18 grudnia można wysyłać zgłoszenia chęci udziału w konkursie Miss & Mister Opolszczyzny 2019. Finał konkursu odbędzie się w maju, żeby wziąć w nim udział trzeba przejść casting. Casting odbędzie się już 13 stycznia w Opo ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:04, Patronaty - polecamy Mikołajkowa Ślizgawka dla dzieci i rodzin zastępczych PCPR jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej po raz drugi wspólnie z klubem sportowym PGE Orlik Opole dzięki życzliwości MOSiR Opole organizuje 'Mikołajkową Ślizgawkę' dla dzieci i rodzin zastępczych z powiatu opolskiego. Impreza odb ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:26, Patronaty - polecamy Legendarny dyrygent i francuska pianistka wystąpią w Filharmonii Opolskiej » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »