Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-07-10, 13:26 Autor: Agnieszka Lubczańska

Rusza IV Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - w programie aż sześć koncertów

wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
To jedyna tego typu impreza w Polsce, jedna z niewielu w Europie. Już po raz czwarty odbywa się w Nysie. Mowa o Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. W tym roku odbędzie się od 12 do 22 lipca. Jej uczestnicy szykują aż sześć koncertów. Każdy z nich prezentuje instrument w nieco innym świetle: od solowych występów, poprzez zespoły wiolonczelowe w muzyce klasycznej, wiolonczelę w muzyce rozrywkowej i jazzie, aż po orkiestrę wiolonczelową. Na wszystkie wstęp wolny. Koncert inauguracyjny już w najbliższy w czwartek (13.07). Program kolejnych podajemy poniżej.

Rusza IV Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - w programie aż siedem koncertówNa czym polega idea akademii?


W IV edycji wydarzenia weźmie udział aż 45 młodych instrumentalistów z całej Europy. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa ma formułę warsztatów muzycznych. Jej ideą jest rozpropagowanie wśród młodych wiolonczelistów zwyczaju gry kameralnej w zespołach wiolonczelowych. Akademię prowadzą zagraniczni profesorowie oraz organizatorzy przedsięwzięcia - grupa Polish Cello Quartet, złożona z polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Jeden z członków zespołu - Krzysztof Karpeta, pochodzi z Opola i jest absolwentem opolskiej PSM. Grupa w dorobku ma liczne nagrody na konkursach solowych oraz kameralnych, a swój repertuar opiera głównie na utworach oryginalnie napisanych na kwartet wiolonczel.


Jakie szykują się koncerty?


Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się wMuzeum Powiatowe w Nysie
będzie okazja posłuchania zespołu Polish Cello Quartet, czyli organizatorów całego przedsięwzięcia. Początek o godz. 19:00.


Dwa kolejne koncerty odbędą się w sobotę (15.07). Podczas plenerowego koncertu od godz. 18:00 na dziedzińcu Muzeum Powiatowego w Nysie wystąpią Polish Cello Quartet, Mats Lidström, Jakob Kullberg, Jeroen Reuling, Marcel Markowski oraz uczestnicy MAW. Tego dnia o godz. 20:30 na Dworze Biskupim w Nysie odbędzie się jazzowe after party z udziałem zespołu Karpeta Jazz Brothers i uczestników MAW.


Z kolei w poniedziałek w sali koncertowej PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie odbędzie się koncert kameralny samych wykładowców MAW.


Nie zabraknie także koncertu w kościele. W środę (19.07) o godz. 19:00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie zabrzmi muzyka Jana Sebastiana Bacha.


Na zakończenie tegorocznego spotkania wiolonczelistów w Nysie odbędzie się koncert finałowy. Odbędzie się on w piątek (21.07) w Nyskim Domu Kultury. Początek o godz. 18:00. Zaprezentują się kwartety wiolonczelowe uczestników MAW oraz Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.


Więcej informacji tu: Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa.


Radio Opole objęło IV Międzynarodową Akademię Wiolonczelową patronatem medialnym. Wydarzenie będzie relacjonowane w serwisach oraz w audycji Opolskie klasycznie.


Harmonogram koncertów
:
Czwartek 13 lipca
godz. 19:00, Muzeum Powiatowe w Nysie
Koncert inauguracyjny MAW
wykonawcy: Polish Cello Quartet
Sobota 15 lipca
godz. 18:00, Dziedziniec Muzeum Powiatowego w Nysie
Koncert plenerowy MAW
wykonawcy: Polish Cello Quartet, Mats Lidström, Jakob Kullberg, Jeroen Reuling, Marcel Markowski oraz uczestnicy MAW
Sobota 15 lipca
godz. 20:30, Stereo Live Music Club, Dwór Biskupi w Nysie
Jazzowe after party
Koncert zespołu Karpeta Jazz Brothers z udziałem wiolonczelistów IV MAW

Niedziela 16 lipca
godz. 20:30, Stereo Live Music Club, Dwór Biskupi w Nysie
"Cello By Night" - koncert improwizowany
wykonawcy: wykładowcy i uczestnicy IV MAW

Poniedziałek 17 lipca
godz. 18:00, Sala Koncertowa PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie
Koncert kameralny wykładowców MAW
wykonawcy: Mats Lidström, Jakob Kullberg, Jeroen Reuling, Polish Cello Quartet
Maria Daroch-Kujawińska, Michał Rot, Marcel Markowski

Środa 19 lipca
godz. 18:00, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie
Bach w kościele
wykonawcy: uczestnicy MAW

Piątek 21 lipca
godz. 18:00, Nyski Dom Kultury
Koncert finałowy MAW
wykonawcy: kwartety wiolonczelowe uczestników MAW
Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

Zobacz także

2018-06-22, godz. 21:07, Patronaty - polecamy Dyskusje ponad podziałami na wyznania i ideologie w Opolu Dwa dni potrwa IV Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Psychologii Religii i Duchowości, która odbędzie się w poniedziałek i wtorek (25-26.06) na Uniwersytecie Opolskim w budynku przy ul. Drzymały. Wstęp wolny. » więcej 2018-06-22, godz. 13:53, Patronaty - polecamy Piknik w ramach akcji "Zdrap pomarańczowy znak" W niedzielę (24.06) w parku miejskim w Zdzieszowicach odbędzie się piknik będący elementem kampanii na rzecz ochrony sędziwych drzew w Polsce pod hasłem 'Zdrap pomarańczowy znak'. Początek o godz. 14:00. Wstęp wolny. » więcej 2018-06-21, godz. 17:03, Patronaty - polecamy Krapkowice zapraszają na Piknik Rodzinny Będzie mnóstwo zabawy i atrakcji przez dzień cały, wieczorem wspólne oglądanie meczu Polska-Kolumbia, ale przede wszystkim będzie okazja, by pomóc Marcelowi Kulosie z Żyrowej, który walczy dzielnie ze skutkami wcześniactwa. To wszystko ju ... » więcej 2018-06-21, godz. 14:44, Patronaty - polecamy Piosenki Anny Jantar zabrzmią w sobotę w Komprachcicach „Wciąż blisko nas” po takim tytułem już po raz ósmy w Komprachcicach odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział 21 wykonawców. Zmierzą się w trzech kategoriach. F ... » więcej 2018-06-20, godz. 12:04, Patronaty - polecamy Opolski Jarmark Folkloru w Kluczborku już po raz ósmy Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” zaprasza na VIII Opolski Jarmark Folkloru. W programie m.in. warsztaty z rękodzieła (witraż, rzeźbiarstwo, zdobienie jajek i inne), występy artystyczne, koncerty orkiestr dętych i z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »