Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-07-10, 13:26 Autor: Agnieszka Lubczańska

Rusza IV Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - w programie aż sześć koncertów

wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
To jedyna tego typu impreza w Polsce, jedna z niewielu w Europie. Już po raz czwarty odbywa się w Nysie. Mowa o Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. W tym roku odbędzie się od 12 do 22 lipca. Jej uczestnicy szykują aż sześć koncertów. Każdy z nich prezentuje instrument w nieco innym świetle: od solowych występów, poprzez zespoły wiolonczelowe w muzyce klasycznej, wiolonczelę w muzyce rozrywkowej i jazzie, aż po orkiestrę wiolonczelową. Na wszystkie wstęp wolny. Koncert inauguracyjny już w najbliższy w czwartek (13.07). Program kolejnych podajemy poniżej.

Rusza IV Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - w programie aż siedem koncertówNa czym polega idea akademii?


W IV edycji wydarzenia weźmie udział aż 45 młodych instrumentalistów z całej Europy. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa ma formułę warsztatów muzycznych. Jej ideą jest rozpropagowanie wśród młodych wiolonczelistów zwyczaju gry kameralnej w zespołach wiolonczelowych. Akademię prowadzą zagraniczni profesorowie oraz organizatorzy przedsięwzięcia - grupa Polish Cello Quartet, złożona z polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Jeden z członków zespołu - Krzysztof Karpeta, pochodzi z Opola i jest absolwentem opolskiej PSM. Grupa w dorobku ma liczne nagrody na konkursach solowych oraz kameralnych, a swój repertuar opiera głównie na utworach oryginalnie napisanych na kwartet wiolonczel.


Jakie szykują się koncerty?


Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się wMuzeum Powiatowe w Nysie
będzie okazja posłuchania zespołu Polish Cello Quartet, czyli organizatorów całego przedsięwzięcia. Początek o godz. 19:00.


Dwa kolejne koncerty odbędą się w sobotę (15.07). Podczas plenerowego koncertu od godz. 18:00 na dziedzińcu Muzeum Powiatowego w Nysie wystąpią Polish Cello Quartet, Mats Lidström, Jakob Kullberg, Jeroen Reuling, Marcel Markowski oraz uczestnicy MAW. Tego dnia o godz. 20:30 na Dworze Biskupim w Nysie odbędzie się jazzowe after party z udziałem zespołu Karpeta Jazz Brothers i uczestników MAW.


Z kolei w poniedziałek w sali koncertowej PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie odbędzie się koncert kameralny samych wykładowców MAW.


Nie zabraknie także koncertu w kościele. W środę (19.07) o godz. 19:00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie zabrzmi muzyka Jana Sebastiana Bacha.


Na zakończenie tegorocznego spotkania wiolonczelistów w Nysie odbędzie się koncert finałowy. Odbędzie się on w piątek (21.07) w Nyskim Domu Kultury. Początek o godz. 18:00. Zaprezentują się kwartety wiolonczelowe uczestników MAW oraz Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.


Więcej informacji tu: Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa.


Radio Opole objęło IV Międzynarodową Akademię Wiolonczelową patronatem medialnym. Wydarzenie będzie relacjonowane w serwisach oraz w audycji Opolskie klasycznie.


Harmonogram koncertów
:
Czwartek 13 lipca
godz. 19:00, Muzeum Powiatowe w Nysie
Koncert inauguracyjny MAW
wykonawcy: Polish Cello Quartet
Sobota 15 lipca
godz. 18:00, Dziedziniec Muzeum Powiatowego w Nysie
Koncert plenerowy MAW
wykonawcy: Polish Cello Quartet, Mats Lidström, Jakob Kullberg, Jeroen Reuling, Marcel Markowski oraz uczestnicy MAW
Sobota 15 lipca
godz. 20:30, Stereo Live Music Club, Dwór Biskupi w Nysie
Jazzowe after party
Koncert zespołu Karpeta Jazz Brothers z udziałem wiolonczelistów IV MAW

Niedziela 16 lipca
godz. 20:30, Stereo Live Music Club, Dwór Biskupi w Nysie
"Cello By Night" - koncert improwizowany
wykonawcy: wykładowcy i uczestnicy IV MAW

Poniedziałek 17 lipca
godz. 18:00, Sala Koncertowa PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie
Koncert kameralny wykładowców MAW
wykonawcy: Mats Lidström, Jakob Kullberg, Jeroen Reuling, Polish Cello Quartet
Maria Daroch-Kujawińska, Michał Rot, Marcel Markowski

Środa 19 lipca
godz. 18:00, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie
Bach w kościele
wykonawcy: uczestnicy MAW

Piątek 21 lipca
godz. 18:00, Nyski Dom Kultury
Koncert finałowy MAW
wykonawcy: kwartety wiolonczelowe uczestników MAW
Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

Zobacz także

2017-09-20, godz. 18:30 Weekend pod znakiem piłki ręcznej w Dąbrowie I Ogólnopolski Turniej Amatorów w Piłce Ręcznej odbędzie się w sobotę i niedzielę (23-24.09) w Dąbrowie koło Opola. Start o godz. 9:00. Każdy, kto ma ochotę spróbować swoich sił w szczypiorniaku, jest mile widziany. Ci, którzy nie mają pl ... » więcej 2017-09-20, godz. 11:47 Pierwszy Bieg Grudzicki wystartuje już w sobotę Bieg Grudzicki to inicjatywa mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, którzy chcą promować aktywny tryb życia. Pierwsza edycja tej imprezy jest zaplanowana na sobotę (23.09). Zapisy ruszają od godz. 8:00 w biurze zawodów przy strzelnicy sp ... » więcej 2017-09-20, godz. 09:40 Głubczyce zapraszają na Festiwal Cittaslow “Barwy jesieni” W sobotę (23.09) w ramach IV Głubczyckich Senioraliów odbędzie się Festiwal Cittaslow “Barwy jesieni”. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 14:00 w amfiteatrze przy ul. Kochanowskiego w Głubczycach. Festyn poprowadzi Maria Fara ... » więcej 2017-09-19, godz. 16:41 Najlepsi judocy i judoczki z całej Polski zmierzą się w Opolu Od piątku (22.09) do niedzieli (24.09) Halę Sportową przy ul. Kowalskiej 2 w Opolu opanują najlepsi w Polsce judocy. Wszystko za sprawą Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w Judo. Wstęp ... » więcej 2017-09-19, godz. 12:54 Multimedialne widowisko z muzyką na żywo już wkrótce w "Okrąglaku" Sufit hali „Okrąglak” przeobrazi się w kopułę planetarium i rozbłyśnie tysiącami świateł, a wszystkiemu będzie towarzyszyć suita „Planety” w wykonaniu Filharmoników Opolskich. To multimedialne widowisko z muzyką na żywo znacznie wykroczy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »