Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-07-10, 13:26 Autor: Agnieszka Lubczańska

Rusza IV Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - w programie aż sześć koncertów

wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
To jedyna tego typu impreza w Polsce, jedna z niewielu w Europie. Już po raz czwarty odbywa się w Nysie. Mowa o Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. W tym roku odbędzie się od 12 do 22 lipca. Jej uczestnicy szykują aż sześć koncertów. Każdy z nich prezentuje instrument w nieco innym świetle: od solowych występów, poprzez zespoły wiolonczelowe w muzyce klasycznej, wiolonczelę w muzyce rozrywkowej i jazzie, aż po orkiestrę wiolonczelową. Na wszystkie wstęp wolny. Koncert inauguracyjny już w najbliższy w czwartek (13.07). Program kolejnych podajemy poniżej.

Rusza IV Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - w programie aż siedem koncertówNa czym polega idea akademii?


W IV edycji wydarzenia weźmie udział aż 45 młodych instrumentalistów z całej Europy. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa ma formułę warsztatów muzycznych. Jej ideą jest rozpropagowanie wśród młodych wiolonczelistów zwyczaju gry kameralnej w zespołach wiolonczelowych. Akademię prowadzą zagraniczni profesorowie oraz organizatorzy przedsięwzięcia - grupa Polish Cello Quartet, złożona z polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Jeden z członków zespołu - Krzysztof Karpeta, pochodzi z Opola i jest absolwentem opolskiej PSM. Grupa w dorobku ma liczne nagrody na konkursach solowych oraz kameralnych, a swój repertuar opiera głównie na utworach oryginalnie napisanych na kwartet wiolonczel.


Jakie szykują się koncerty?


Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się wMuzeum Powiatowe w Nysie
będzie okazja posłuchania zespołu Polish Cello Quartet, czyli organizatorów całego przedsięwzięcia. Początek o godz. 19:00.


Dwa kolejne koncerty odbędą się w sobotę (15.07). Podczas plenerowego koncertu od godz. 18:00 na dziedzińcu Muzeum Powiatowego w Nysie wystąpią Polish Cello Quartet, Mats Lidström, Jakob Kullberg, Jeroen Reuling, Marcel Markowski oraz uczestnicy MAW. Tego dnia o godz. 20:30 na Dworze Biskupim w Nysie odbędzie się jazzowe after party z udziałem zespołu Karpeta Jazz Brothers i uczestników MAW.


Z kolei w poniedziałek w sali koncertowej PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie odbędzie się koncert kameralny samych wykładowców MAW.


Nie zabraknie także koncertu w kościele. W środę (19.07) o godz. 19:00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie zabrzmi muzyka Jana Sebastiana Bacha.


Na zakończenie tegorocznego spotkania wiolonczelistów w Nysie odbędzie się koncert finałowy. Odbędzie się on w piątek (21.07) w Nyskim Domu Kultury. Początek o godz. 18:00. Zaprezentują się kwartety wiolonczelowe uczestników MAW oraz Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.


Więcej informacji tu: Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa.


Radio Opole objęło IV Międzynarodową Akademię Wiolonczelową patronatem medialnym. Wydarzenie będzie relacjonowane w serwisach oraz w audycji Opolskie klasycznie.


Harmonogram koncertów
:
Czwartek 13 lipca
godz. 19:00, Muzeum Powiatowe w Nysie
Koncert inauguracyjny MAW
wykonawcy: Polish Cello Quartet
Sobota 15 lipca
godz. 18:00, Dziedziniec Muzeum Powiatowego w Nysie
Koncert plenerowy MAW
wykonawcy: Polish Cello Quartet, Mats Lidström, Jakob Kullberg, Jeroen Reuling, Marcel Markowski oraz uczestnicy MAW
Sobota 15 lipca
godz. 20:30, Stereo Live Music Club, Dwór Biskupi w Nysie
Jazzowe after party
Koncert zespołu Karpeta Jazz Brothers z udziałem wiolonczelistów IV MAW

Niedziela 16 lipca
godz. 20:30, Stereo Live Music Club, Dwór Biskupi w Nysie
"Cello By Night" - koncert improwizowany
wykonawcy: wykładowcy i uczestnicy IV MAW

Poniedziałek 17 lipca
godz. 18:00, Sala Koncertowa PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie
Koncert kameralny wykładowców MAW
wykonawcy: Mats Lidström, Jakob Kullberg, Jeroen Reuling, Polish Cello Quartet
Maria Daroch-Kujawińska, Michał Rot, Marcel Markowski

Środa 19 lipca
godz. 18:00, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie
Bach w kościele
wykonawcy: uczestnicy MAW

Piątek 21 lipca
godz. 18:00, Nyski Dom Kultury
Koncert finałowy MAW
wykonawcy: kwartety wiolonczelowe uczestników MAW
Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

Zobacz także

2017-07-28, godz. 00:06 Drum Fest – zobacz program, wybierz koncert i przyjdź! Trudno wyobrazić sobie jesień bez tego festiwalu… 24 września koncertem Mealanie Charles International Quintet rozpocznie się 26. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest. Wydarzenie inaugurujące festiwal będzie równocześnie koncertem ... » więcej 2017-07-27, godz. 15:30 Poznaj Opole z wyjątkowej perspektywy Dla tych, którzy Opole znają - to okazja, by spojrzeć na miasto z całkiem innej perspektywy, a Ci którzy jeszcze go nie znają - będą mieli okazję, by je poznać w wyjątkowo atrakcyjny sposób. Już w najbliższą sobotę (29.07) i niedzielę (30 ... » więcej 2017-07-27, godz. 14:13 Kamil Bednarek jedną z gwiazd V Aeropikniku nad Zalewem Paczkowskim Kilkanaście ekip balonowych z całej Polski oraz z Czech weźmie udział w Balonowym Pucharze Polski, który już w piątek (28.07) o godz. 18:30 oficjalnie otwarty zostanie na Stadionie Miejskim w Paczkowie. W sobotę (29.07) impreza przeniesie ... » więcej 2017-07-26, godz. 14:11 Już wkrótce Wielki Dzień Pszczół! Albert Einstein powiedział kiedyś, że jeśli pszczoły znikną, wkrótce to samo stanie się z ludźmi. Na obchody Wielkiego Dnia Pszczół zaprasza 8 sierpnia Muzeum Wsi Opolskiej. Będzie można wziąć udział w grze terenowej, spotkaniach z pszcze ... » więcej 2017-07-25, godz. 17:36 Słynna opera Verdiego już wkrótce w amfiteatrze Należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie, a w tym roku mija 175 lat od pierwszego jej wystawienia. Mowa o operze „Nabucco”. Arcydzieło Giuseppe Verdiego 5 sierpnia będzie można obejrzeć w opolskim amfiteat ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »