Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-01-21, 14:33 Autor: Justyna Krzyżanowska

Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły!

Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły! [fot. na podstawie materiałów organizatora]
Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły! [fot. na podstawie materiałów organizatora]
W związku z 75. rocznicą marszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Śląsk, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała projekt edukacyjny „Droga do Wolności – 19 stycznia 1945 roku”.
Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych została sformowana rozkazem Komendanta Głównego NSZ 11 sierpnia 1944 r. na Kielecczyźnie. Jej celem było połączenie się z aliantami zachodnimi. Marsz za linię frontu był możliwy dzięki stanowi taktycznego „niewojowania” z Niemcami, których uznano za stronę przegraną w wojnie. Sowietów natomiast uznano za główne zagrożenie niepodległego bytu państwa polskiego.

Wśród celów w/w projektu organizatorzy wymieniają m.in. przybliżenie mieszkańcom regionu historii największej polskiej jednostki niepodległościowej okresu niemieckiej okupacji, z naciskiem na wciąż zapomniany epizod przemarszu przez Śląsk. Dodajmy, że relacje żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ z „marszu na Zachód” stanowią cenne i unikatowe świadectwo stosunków polskich żołnierzy z rdzenną ludnością Śląska.

Na projekt składają się dwie plansze edukacyjne:

  • „Marsz Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Śląsk”,
  • „Brygada Świętokrzyska NSZ – wysiłek zbrojny”.

Dodajmy, że wydruki plansz edukacyjnych (1 m x 1,3 m) będą prezentowane przez autorów projektu w miastach na trasie przemarszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Ponadto, materiały przekazywane do placów kulturalnych i edukacyjnych.

Podczas spotkania wystąpią pracownicy Delegatury IPN w Opolu – dr Tomasz Greniuch i Marcin Żukowski.

Prezentacja projektu „Droga do Wolności – 19 stycznia 1945 roku” odbędzie się 24.01.2020 r. (piątek) w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach przy ul. Mickiewicza 1. Początek o godz. 17:00.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły! [materiały organizatora]

Zobacz także

2020-02-18, godz. 15:34, Patronaty - polecamy Przed nami kolejna edycja Family Cup w Zieleńcu – poznaj szczegóły! Już w najbliższą niedzielę (23.02) zostaną po raz kolejny rozegrane Amatorskie Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Tegoroczne zawody Family Cup odbędą się w Zieleńcu, uczestnicy będą rywalizować w kilku… » więcej 2020-02-18, godz. 11:39, Patronaty - polecamy Noworoczne spotkanie dla dzieci i rodzin zastępczych z terenu powiatu opolskiego Dzieci przebywające w rodzinnej pieczy zastępczej oraz ich opiekunowie z powiatu opolskiego spotkają się w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w ramach promocji kultury wysokiej wśród podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu. » więcej 2020-02-17, godz. 14:39, Patronaty - polecamy „Środa z Profilaktyką” w opolskim NFZ – sprawdź, co oddział szykuje w tym tygodniu! Dyrekcja Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zaprasza na kolejną „Środę z Profilaktyką”. Tym razem cały dzień zostanie poświęcony walce z depresją. » więcej 2020-02-17, godz. 14:15, Patronaty - polecamy Sinfonia Iuventus w Opolu! Niezwykły koncert w Filharmonii Sinfonia Iuventus to młoda orkiestra, która powstała zaledwie 10 lat temu, a obecnie koncertuje z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami. Patronat objął nad nią maestro Krzysztof Penderecki, a to oznacza zawsze najwyższą jakość wykonań… » więcej 2020-02-17, godz. 14:06, Patronaty - polecamy Gala „Opolska Kobieta Sukcesu 2020” już w sobotę – poznaj szczegóły! Przed nami pierwsza gala rozdania statuetek Opolskim Kobietom Sukcesu. Głównym celem wydarzenia jest uhonorowanie sukcesów kobiet działających na terenie województwa opolskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »