Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-11-02, 17:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Opolskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę [fot. Barbara Więcek]
Opolskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę [fot. Barbara Więcek]
Obchody Święta Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Obchody Święta Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Przed nami w stolicy regionu cykl uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę (11.11), ale jeszcze przed nim dwa wydarzenia: w środę (07.11) gala wręczenia odznaczeń państwowych, a w piątek (09.11) koncert „Droga do Niepodległości” – oba te wydarzenia odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

W środę (07.11) gala wręczenia odznaczeń państwowych rozpocznie się o godz. 11:00. Uroczystość uświetni występ artystyczny zespołu muzycznego w Grodkowa (początek o godz. 11:20) oraz spektakl „Wiatr Wolności” Teatru Nie Teraz z Tarnowa (początek o godz. 14:00).


W piątek (09.11) z kolei uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej z Opola szykują wyjątkowy koncert pod nazwą „Droga do Niepodległości”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:30 i będziemy je transmitować w audycji „Dobre Granie”. Tego wieczoru na sali koncertowej przy ul. Strzelców Bytomskich 18 odbędzie się także spektakl słowno-muzyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wierzbicy Górnej.

Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległościW dniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości o godz. 11:00 pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerują do Katedry Opolskiej, gdzie w samo południe rozpocznie się msza święta.

Po mszy uczestnicy przemaszerują na Plac Wolności, na którym o godz. 13:30 rozpoczną się główne uroczystości. Wydarzenie poprowadzą dziennikarze Radia Opole – Justyna Marcińska i Paweł Konieczny.


Nie zabraknie defilady pułku ułanów, musztry paradnej, a po głównych uroczystościach - poczęstunku wojskową grochówką. W uroczystościach udział weźmie 10. Opolska Brygada Logistyczna, poczty sztandarowe służb mundurowych, związków oraz stowarzyszeń kombatanckich, uczelni i szkół średnich, a także Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA.

Tego dnia o godz. 15:00 w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów 3 w Opolu otwarta zostanie wystawa pt. „Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich w latach I wojny światowej”. W tym samym czasie w sali im. Karola Musioła w ratuszu zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Opola.

Wieczorem Święto Niepodległości będzie można uczcić uczestnicząc w trzech różnych wydarzeniach. Wszystkie rozpoczną się o godz. 18:00. Będzie w czym wybierać...

W Teatrze EkoStudio (ul. Armii Krajowej 4) szykowane jest widowisko muzyczne „Powidoki Niepodległości”.

Filharmonia Opolska zaprasza na koncert pieśni patriotycznych, a NCPP na wydarzenie "Powróćmy jak za dawnych lat”, podczas którego wystąpi Alegancka Kapela - zespół rozmiłowany w międzywojennych szlagierach, repertuarem nawiązujący zarówno do dawnych rewii i kabaretów, jak i słynnych miejskich potańcówek. Zespół wspólnie z gośćmi (Piotr Cyrwus, Justyna Jary, Tomasz Krajewski, Emose Uhunmwangho) zagra retro szlagiery w stylowych aranżacjach. Utwory zapowiadane będą fragmentami z przedwojennych filmów, zaś całości dopełnią projekcje multimedialne nawiązujące do treści piosenek.


Głównymi organizatorami wydarzeń są Opolski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Radio Opole obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej objęło patronatem medialnym.

Program wydarzeń Święta Niepodległości w Opolu (11.11):

11:00 Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim
11:40 Uroczysty przemarsz do Katedry Opolskiej
12:00 Msza święta w Katedrze Opolskiej
13:15 Uroczysty przemarsz na Plac Wolności
13:30 Główne uroczystości na Placu Wolności
15:00 Wystawa w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych (ul. Minorytów 3) pt. „Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich w latach I wojny światowej”
15:00 Uroczysta sesja Rady Miasta Opola w Sali im. Karola Musioła w ratuszu
18:00 Widowisko muzyczne „Powidoki Niepodległości” w Teatrze EkoStudio (ul. Armii Krajowej 4)
18:00 Uroczysty koncert pieśni patriotycznych w Filharmonii Opolskiej
18:00 Koncert"Powróćmy jak za dawnych lat” w NCPP (ul. Piastowska 14a)
Zobacz także

2018-11-19, godz. 16:46, Patronaty - polecamy Wyjątkowe jubileusze PSP nr 11 w Opolu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia oraz włącza się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W środę (21.11), czwartek (22.11) i piątek (23.11) odbędą ... » więcej 2018-11-19, godz. 16:10, Patronaty - polecamy Zbliża się V Opolski Festiwal Tańca – znamy program! Międzynarodowe warsztaty z różnych technik i stylów tanecznych o różnych poziomach zaawansowania przy udziale międzynarodowej klasy instruktorów z kraju i zagranicy, bitwy taneczne w znanych stylach tańca ulicznego, a przede wszystkim kon ... » więcej 2018-11-19, godz. 12:51, Patronaty - polecamy Zbliżają się Jazzduszki – sprawdź, kto wystąpi na scenie NCPP w Opolu! Opolskie Towarzystwo Jazzowe zaprasza na wyjątkowy koncert artystów jazzowych związanych z Opolszczyzną. Będzie to pierwsze muzyczne spotkanie po niedawnej reaktywizacji. » więcej 2018-11-19, godz. 12:19, Patronaty - polecamy Jubileuszowy Maraton Inspiracji 2 dla Jasia Walosa już w środę – dowiedz się więcej! Stowarzyszenie i fundacja Środowe Inspiracje zaprasza na Jubileuszowy Maraton Inspiracji 2 z okazji 150 Środowych Inspiracji dla Opolan. Całe wydarzenie dedykowane jest Jasiowi Walosowi, który urodził się z wrodzoną wada kończyn dolnych - ... » więcej 2018-11-19, godz. 10:31, Patronaty - polecamy Liczy się każda kropla – zbliża się kolejna edycja „Wampiriady” na Politechnice Opolskiej! Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej zaprasza do włączenia się w kolejną Akcję Studenckiego Honorowego Krwiodawstwa „Wampiriada”. Oddać krew może każdy - nie tylko studenci, ale także mieszkańcy Opola. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »