Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-05-16, 13:12 Autor: Agnieszka Lubczańska

Opole świętuje. Sprawdź program Dni Opola!

Widok z wieży nadajnika 101.2 FM Radia Opole [fot. Tomasz Turba]
Widok z wieży nadajnika 101.2 FM Radia Opole [fot. Tomasz Turba]
Dni Opola 2017 rozpoczną się w czwartek (18.05) i potrwają do niedzieli (21.05). Program w tym roku jest wyjątkowo bogaty, a to za sprawą obchodów 800-lecia miasta. Szczegóły zamieszczamy poniżej.
Czwartek 18 maja, czyli Fiesta Balonowa

Inauguracja Dni Opola to równocześnie otwarcie Opole Balloon Challenge 2017 połączone z Fiestą Balonową. Kolorowa parada balonów przejedzie ulicami miasta, by o godz. 21:00 na Placu im. Jana Pawła II zainaugurować uroczyście wraz z władzami miasta oba te wydarzenia. Wszystko poprzedzi o 20:00 koncert zespołu Girls On Fire na placu przed Teatrem im. Jana Kochanowskiego. Fiesta Balonowa potrwa do niedzieli (21.05).

Tego dnia o 17:00 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora po raz pierwszy zostaną wręczone Nagrody im. Jana Całki.

Piątek 19 maja, czyli krawaciarze i karaoke

W ramach piątkowych obchodów Dni Opola w samo południe, na Błoniach Politechniki Opolskiej odbędzie się próba pobicia rekordu: „800 krawatów na 800-lecie Opola”. Wszyscy „krawaciarze” mile widziani. Z kolei na Pl. im. Jana Pawła II rozpocznie się zlot food trucków.

Tego dnia odbędą się główne imprezy w ramach Opolskich Dni Seniora. Od godz. 17:00 seniorzy zawładną Placem Wolności (przed pomnikiem). W ramach Karaoke 50+ będą śpiewać największe przeboje opolskich festiwali, a zwycięzca otrzyma z rąk prezydenta kryształowy mikrofon. Będą również zdrowo gotować ze znanym kucharzem oraz w ramach pokazu prezentować najnowsze trendy mody. Okrasi to występ Męskiego Zespołu Estradowego Camerton.

W parku na Placu Wolności (przed Miejską Biblioteką Publiczną) odbędzie się Piknik Rodzinny z mnóstwem atrakcji dla rodzin z dziećmi. W programie gry i zabawy, animacje, spotkanie z dinozaurem, malowanie twarzy, pokazy baniek mydlanych, ściana wspinaczkowa, pokaz chodzenia na szczudłach.

O 20:00 w amfiteatrze rozpocznie się wyjątkowy koncert Wojtek Mazolewski Quintet oraz gości.

O 21.30 rozpocznie się projekcja filmu „Co robimy w ukryciu” (reż. J. Clementa, T. Waititi) w kinie plenerowym przy Galerii Sztuki Współczesnej na pl. Teatralnym.

Sobota 20 maja, czyli Opole – miasto dobrej energii

Opole świętuje. Sprawdź program Dni Opola!W sobotę na opolskim Rynku skumuluje się dobra energia w ramach przygotowanego przez Tauronem multimedialnego wydarzenia pod nazwą „Opole – miasto dobrej energii”. Przez całą sobotę i niedzielę będzie można odwiedzać niezwykły park energii pełen nowoczesnych technologii, a wieczorem przy muzyce na żywo obejrzeć tworzony na żywo mapping.

Tego dnia w Parku na osiedlu Armii Krajowej, od 11.00 do 16.00 odbędą się sportowe atrakcje w ramach III Dnia Sportu.

Wieczorem na tarasie amfiteatru odbędzie się siesta, w trakcie której będzie można również obserwować niezwykłe widowisko: nocny pokaz balonów, które wystartują z polderu w zakolu Odry i zawładną przestrzenią nad całym miastem.

Nocą z soboty na niedzielę nie pozwolą nam zasnąć atrakcje przygotowane w ramach X Nocy Muzeów „Na tropie historii Opola”.

Niedziela 21 maja, czyli potańcówka

Dni Opola zakończą się w niedzielę atrakcjami nad Stawkiem Zamkowym przy ul. Barlickiego. Od godz. 16.00 będzie można wysłuchać koncertu: „Mojemu miastu”, przygotowanego przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu oraz zespoły z miast partnerskich Opola. To swego rodzaju hołd złożony Opolu z okazji jubileuszu 800-lecia istnienia.

Będzie też okazja do tańca! O godz. 18:00 przy stawku odbędzie się Opolska Prywatka. Po zabawie tanecznej będzie można obejrzeć występ Teatru Tańca i Ruchu Mantikora, a następnie wypuścić na wodę płonące lampiony, co w połączeniu z widowiskowym pokazem sztucznych ogni (od godz. 21:30) stanowić będzie uroczyste zakończenie Dni Opola 2017.

To nie wszystko!


To tylko niektóre propozycje z bogatego programu tegorocznych Dni Opola. Warto wspomnieć również o ciekawych spacerach po mieście: w piątek o godz. 16:00 „Szlakiem Karola Musioła” poprowadzi Tadeusz Jacek Rogoża, a w sobotę o godz. 11:00 można pospacerować po Rynku w towarzystwie Andrzeja Hamady.

W obchody Dni Opola włączył się również Młodzieżowy Dom Kultury, który jak co roku zaprasza przez cały weekend do swojego „Ogrodu zabaw”. Również Galeria Sztuki Współczesnej oraz Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały bogatą ofertę wydarzeń artystycznych, warsztatów oraz rodzinnych spotkań. Natomiast Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na dwa wyjątkowe spektakle: w piątek o godz. 18:00 „Szelmostwa Skapena”, a w sobotę, o godz. 16:00 na przedstawienie „Kolorowi ludzie’.

Program Dni Opola 2017:
Czwartek 18 maja

OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA (ul. Kośnego 2a)
17.00 Forum Inicjatyw Pozarządowych – wręczenie Nagrody im. Jana Całki
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA (ul. Minorytów 4)
17.30, Sala Konferencyjna MBP
Tak było w Opolu – miasto w archiwalnych materiałach TVP 3
FIESTA BALONOWA / OPOLE BALLOON CHALLENGE 2017
18.00 Wieczorny lot zawodniczy – start wspólny > szczegóły: www.balonyopole.pl
20.00, Plac im. Jana Pawła II
Koncert inaugurujący Dni Opola – Girls on fire
20.30–21.00 Przejazd ekip balonowych przez miasto > meta na placu im. Jana Pawła II
21.15 – 21.30, Plac im. Jana Pawła II
Inauguracja Dni Opola przez Prezydenta Miasta
(w razie niesprzyjających warunków pogodowych Organizatorzy będą informować o zmianie programu zawodów i fiesty na stronie www.balonyopole.pl)
MAŁY RYNEK
800 lat Opola. Kamienie milowe – wystawa plenerowa

Piątek 19 maja

FIESTA BALONOWA / OPOLE BALLOON CHALLENGE 2017
5:30 Poranny lot zawodniczy – szczegóły: www.balonyopole.pl
Cały dzień:
Plac im. Jana Pawła II
Fiesta balonowa – wzloty na uwięzi;
Food Fest (zlot Food Trucków)
ok. 17:30 Wieczorny lot zawodniczy – planowany wspólny start z polderu nad Odrą
(w razie niesprzyjających warunków pogodowych Organizatorzy będą informować o zmianie programu zawodów i fiesty na stronie www.balonyopole.pl)
BŁONIA POLITECHNIKI OPOLSKIEJ (ul. Mikołajczyka)
12.00–14.00 800 krawatów na 800–lecie Opola – zapraszamy wszystkich krawaciarzy do wspólnego bicia rekordu (wspólna inicjatywa Politechniki Opolskiej i Miasta Opola)
MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY (ul. Strzelców Bytomskich 1)
12.00–19.00 Park zabaw dla dzieci
FILIA MDK W OPOLU (ul. Targowa 12)
19.00 Odkołysanie – spektakl Teatru ZAPADNIA, inspirowany książką Clarissy Pinkoli Estes „Biegnąca z wilkami”; reż. Agnieszka Włoch, wstęp wolny
RYNEK (przed wejściem do Ratusza)
16.00 Szlakiem Karola Musioła – spacer z krajoznawcą Tadeuszem Jackiem Rogożą
PLAC WOLNOŚCI (skwer przed Miejską Biblioteką Publiczną)
16.00–19.00 Piknik Rodzinny:
  • Niewidzialni – warsztaty konstruowania przestrzennych form zachęcających do relaksu i schronienia – przy moście Groszowym, nad Kanałem Młynówka opolanie będą mogli spróbować swoich sił w budowaniu artystycznych konstrukcji z naturalnych materiałów, harmonizujących z zielenią naszego miasta (organizator: Galeria Sztuki Współczesnej)
  • Warsztaty Animacji Teatralnej dla dzieci (organizator: Opolski Teatr Lalki i Aktora)
  • Plenerowa zabawa z historią – zabawy dla dzieci oraz kiermasz książek używanych (organizator: Miejska Biblioteka Publiczna)
  • Spotkaj się z dinozaurem – prezentacja Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie
  • inne atrakcje: gry i zabawy / animacje dla dzieci /malowanie twarzy / pokazy baniek mydlanych / aranżacje balonikowe / żonglerka / diabolo / szczudlarze / ściana wspinaczkowa
PLAC WOLNOŚCI (pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego)
17.00 Seniorzy podczas Dni Opola 50+ czyli śpiew, moda i gotowanie
19.00 Koncert Męskiego Zespołu Estradowego Towarzystwa Przyjaciół Opola CAMERTON
OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA (ul. Kośnego 2a)
18.00 Szelmostwa Skapena – spektakl dla widzów od 10 lat, reż. Paweł Aigner (bilet wstępu 5 zł / sprzedaż biletów tylko w kasie Teatru od 13 maja, bez możliwości rezerwacji miejsc)
TEATR IM. JANA KOCHANOWSKIEGO (pl. Teatralny 12)
19.00 OPOLE/04 – czteroczęściowy spektakl poświęcony miastu Opole, reż. Agnieszka Korytkowska–Mazur, Piotr Ratajczak, Jakub Skrzywanek, Marcin Wierzchowski (bilety w kasie teatru)
NARODOWE CENTRUM POLSKIEJ PIOSENKI (Amfiteatr, ul. Piastowska 14 A)
20.00 Wojtek Mazolewski & Goście na 800–lecie Opola
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ (pl. Teatralny 12)
21.30 Plac przed GSW
Kino plenerowe; "Co Robimy W Ukryciu", reż. Jemaine Clement, Taika Waititi / 2014
Nowozelandzka produkcja w konwencji mockumentary, z licznymi nawiązaniami do popkultury. Bohaterami filmu są osobliwi współlokatorzy: Viago (lat 379), Deacon (lat 183), Vladislav (lat 862) oraz Petyr (lat 8000)...W razie niepogody pokaz odbędzie się we wnętrzach galerii.

Sobota 20 maja
FIESTA BALONOWA / OPOLE BALLOON CHALLENGE 2017
5.30 Poranny lot zawodniczy – szczegóły: www.balonyopole.pl
Cały dzień:
Plac im. Jana Pawła II
Fiesta balonowa – wzloty na uwięzi
Food Fest (zlot Food Trucków)
ok. 18.00, park na osiedlu im. Armii Krajowej
Fiesta oraz wieczorny lot zawodniczy (start wspólny)
20.30, polder w zakolu Odry
Night Glow – nocny pokaz balonów, najbardziej spektakularny punkt programu każdego wydarzenia balonowego!(w razie niesprzyjających warunków pogodowych. Organizatorzy będą informować o zmianie programu zawodów i fiesty na stronie www.balonyopole.pl)
WEEKEND DOBREJ ENERGII Z TAURON DYSTRYBUCJA (Rynek)
10.00–15.00
Zostań agentem dobrej energii – gra miejska dla wszystkich, z nagrodami
szczegóły – formularz zgłoszeniowy i regulamin gry na stronie: www.tauron–dystrybucja.pl
10.00–19.00
Opole – miasto dobrej energii – energetyzujące gry i zabawy
Multimedialna księga życzeń – złóż życzenia miastu
21.00–23.30
Interaktywny mapping i iluminacje świetlne na fasadach kamienic i Ratusza
ULICA KRAKOWSKA
10.00–18.00
Mural na 800–lecie Opola – artystka Olga Kawacińska z pomocą gości będzie tworzyć wielkoformatową grafikę na trzech ścianach budynku przy ul. Krakowskiej (akcja w ramach projektu „Murale przedstawiające 800 lat historii Opola”; pod opieką Opolskiego Projektora Animacji Kulturalnych)
RYNEK (wejście przed Ratuszem)
11.00
Rynek Starego Miasta – Opole – 800 lat - spacer z architektem Andrzejem Hamadą
MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY (ul. Strzelców Bytomskich 1)
11.00–19.00 Park zabaw dla dzieci
14.00–16.00 Występy artystyczne zespołów dziecięcych działających w MDK: ZPiT Opole, ZTN Adena, SingaSong, Sing&Play, Bębny Afykańskie, Break Dance, Grupa Akrobatyki Tanecznej Refleks
14.00–18.00 Opolski Kramik Atrakcji Wszelakich – konkursy i animacje dla dzieci / szczudlarze / warsztaty rękodzieła: ceramika, kowalstwo, malowanie na szkle / zabawy teatralne i plastyczne z Opolem w tle / wielkoformatowa pocztówka z Opola
14.00–17.00 Opole razem zwiedzamy – wycieczka dla dziecka, taty i mamy
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ (pl. Teatralny 12)
12.00 plac przed GSW
Polowanie na wiatr – warsztaty konstruowania latawców, których historia sięga kilkuset lat przed naszą erą. Tradycyjna i prosta zabawka ma szansę stać się elementem dziecięcych wspomnień aktualnych pokoleń, a dorosłym pomoże odnaleźć w sobie dziecko
wejściówki dostępne od 15 maja, od 16:30 w kasie GSW (35 szt.). W razie niepogody warsztaty odbędą się we wnętrzach galerii
18.00–20.00
przestrzeń publiczna miasta
So different – interwencje artystyczne w przestrzeni miejskiej Opola realizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej, Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz międzynarodową grupę studentów
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA (ul. Minorytów 4)
12.00–16.00 Mgła wychodzi z szafy – kilkunastu artystów zaproszonych przez Czytelnię Szkicowników będzie ilustrować wybrane wiersze opolskich poetów pod bacznym okiem publiczności
12.00–17.00 Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek
Sobota z mamą i tatą. Spacerkiem po Opolu – specjalne wydanie „Soboty z mamą i tatą”, którego tematem przewodnim będą legendy o Opolu. Nie zabraknie głośnego czytania i zabaw plastycznych
12.00–17.00 Sala Konferencyjna
Wszystkie drogi prowadzą do Opola – rodzinna strefa gier planszowych
12.00–17.00 Plac przed MBP, Kiermasz książek używanych
OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA (ul. Kośnego 2a)
9.00–14.00 XXI Przegląd Dziecięcych Inscenizacji Teatralnych (współorganizator: MDK)
16.00 Kolorowi Ludzie – spektakl dla widzów od 3 lat, reż. Honorata Mierzejewska–Mikosza (bilety: 5 zł, sprzedaż w kasie teatru od 13 maja, bez możliwości rezerwacji miejsc)
STACJA DWORZEC GŁÓWNY
17.00 Pro forma – uroczysty finisaż Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w ramach cyklu Stacja Opole Główne (organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręg Opole)
NARODOWE CENTRUM POLSKIEJ PIOSENKI (Amfiteatr, ul. Piastowska 14 A)
18.00 Siesta na Tarasie – Pola Rise / support: kaliente ilich oraz Edwin
—————————————————
NOC MUZEÓW – Na tropie historii Opola
szczegóły: www.nocmuzeow.opole.pl

Niedziela 21 maja
FIESTA BALONOWA / OPOLE BALLOON CHALLENGE 2017
5.30 Poranny lot balonów – szczegóły: www.balonyopole.pl
13.00 Rynek
Zakończenie zawodów OBC 2017, z rozdaniem nagród (w razie niesprzyjających warunków pogodowych Organizatorzy będą informować o zmianie programu zawodów i fiesty na stronie www.balonyopole.pl)
ULICA KRAKOWSKA
10.00–18.00 Mural na 800–lecie Opola – artystka Olga Kawacińska z pomocą gości będzie tworzyć wielkoformatową grafikę na trzech ścianach budynku przy ul. Krakowskiej
(akcja w ramach projektu „Murale przedstawiające 800 lat historii Opola”; pod opieką Opolskiego Projektora Animacji Kulturalnych)
WEEKEND DOBREJ ENERGII Z TAURON DYSTRYBUCJA (Rynek)
TAURON Dystrybucja zaprasza na energetyzujący weekend z okazji Święta Miasta pełen niesamowitych przygód oraz niezapomnianych wrażeń
10.00–15.00 Podziel się dobrą energią – gry i zabawy dla wszystkich
10.00–19.00 Opole – miasto dobrej energii – energetyzujące gry i zabawy
Multimedialna księga życzeń – składanie życzeń miastu i ich projekcja na fasadzie Ratusza
21.00–23.30
Interaktywny mapping na ratuszu – iluminacje świetlne i interaktywne zabawy na fasadach kamienic wokół Rynku i Ratusza
RYNEK
11.00–13.00 Podróż w czasie – gra miejska z fabułą i wątkami historycznymi
Ilość uczestników – 80 osób / rejestracja: osobiście lub on–line / szczegóły dot. rekrutacji na FB organizatora: Fundacji Laboratorium Zmiany (finansowanie projektu: UM Opole)
MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY (ul. Strzelców Bytomskich 1)
11.00–19.00 Park zabaw dla dzieci
14.00–16.00 Występy artystyczne zespołów dziecięcych działających w MDK: ZT Pech, Studio Piosenki Debiut, Zespół Gimnastyki Artystycznej
14.00–18.00 Opolski Kramik Atrakcji Wszelakich – konkursy i animacje dla dzieci / szczudlarze / warsztaty rękodzieła: ceramika, kowalstwo, malowanie na szkle, stemple, zdobienie tkanin / zabawy teatralne i plastyczne z Opolem w tle / wielkoformatowe puzzle i rodzinna makieta Opola
STAWEK ZAMKOWY (ul. Barlickiego)
16.00 Mojemu miastu – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu oraz zespołów z miast partnerskich Opola
18.00 Prywatka – zabawa taneczna z muzyką DJ GRAND F / konkursy / quizy i inne atrakcje
21.00 Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora
21.30 Uroczyste zakończenie Dni Opola 2017 oraz pokaz sztucznych ogni

Źródło: http://www.opole.pl/dni-opola-2017/
Opole świętuje. Sprawdź program Dni Opola!
Opole świętuje. Sprawdź program Dni Opola!

Zobacz także

2018-06-22, godz. 21:07, Patronaty - polecamy Dyskusje ponad podziałami na wyznania i ideologie w Opolu Dwa dni potrwa IV Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Psychologii Religii i Duchowości, która odbędzie się w poniedziałek i wtorek (25-26.06) na Uniwersytecie Opolskim w budynku przy ul. Drzymały. Wstęp wolny. » więcej 2018-06-22, godz. 13:53, Patronaty - polecamy Piknik w ramach akcji "Zdrap pomarańczowy znak" W niedzielę (24.06) w parku miejskim w Zdzieszowicach odbędzie się piknik będący elementem kampanii na rzecz ochrony sędziwych drzew w Polsce pod hasłem 'Zdrap pomarańczowy znak'. Początek o godz. 14:00. Wstęp wolny. » więcej 2018-06-21, godz. 17:03, Patronaty - polecamy Krapkowice zapraszają na Piknik Rodzinny Będzie mnóstwo zabawy i atrakcji przez dzień cały, wieczorem wspólne oglądanie meczu Polska-Kolumbia, ale przede wszystkim będzie okazja, by pomóc Marcelowi Kulosie z Żyrowej, który walczy dzielnie ze skutkami wcześniactwa. To wszystko ju ... » więcej 2018-06-21, godz. 14:44, Patronaty - polecamy Piosenki Anny Jantar zabrzmią w sobotę w Komprachcicach „Wciąż blisko nas” po takim tytułem już po raz ósmy w Komprachcicach odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział 21 wykonawców. Zmierzą się w trzech kategoriach. F ... » więcej 2018-06-20, godz. 12:04, Patronaty - polecamy Opolski Jarmark Folkloru w Kluczborku już po raz ósmy Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” zaprasza na VIII Opolski Jarmark Folkloru. W programie m.in. warsztaty z rękodzieła (witraż, rzeźbiarstwo, zdobienie jajek i inne), występy artystyczne, koncerty orkiestr dętych i z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »