Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-09-24, 18:40 Autor: Agnieszka Lubczańska

Obchody rocznicy uwięzienia prymasa Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie

Prudnicki pomnik Jana Pawła II i Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnicki pomnik Jana Pawła II i Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Całodobowa obserwacja, parkan, drut kolczasty, kontrola korespondencji, podsłuchy oraz 30 funkcjonariuszy UB w roli ochrony - tak komunistyczne władze więziły Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie. Trudne warunki izolacji nie złamały Prymasa... 6 października minie dokładnie 65 lat od uwięzienia. Z tej okazji powstał specjalny projekt pod nazwą „Soli Deo” – Kardynał Stefan Wyszyński. Pomysłodawczynią i główną organizatorką przedsięwzięcia jest posłanka PiS Katarzyna Czochara.

Na projekt „Soli Deo” składa się m.in.: cykl spotkań, prelekcje, pokaz filmu oraz tematyczne konkursy adresowane do uczniów szkół średnich i podstawowych. Punktem kulminacyjnym będzie Ogólnopolska Konferencja Prymasowska, która odbędzie się 12 października w Prudniku-Lesie, w Klasztorze oo. Franciszkanów.

Tego dnia o godz. 11:00 wystartuje Rodzinny Bieg Prymasowski. O godz. 16:00 odprawiona zostanie msza w intencji kardynała Wyszyńskiego, której przewodniczyć będzie ks. bp ordynariusz z Gliwic Jan Kopiec, a o 18:00 rozpocznie się koncertu-oratorium dedykowany Prymasowi w wykonaniu Piotra Rubika i orkiestry symfonicznej z chórem. Będzie to prapremierowe wykonanie przygotowanych specjalnie na tę okazję utworów.

Wyjątkową oprawą kulminacji obchodów prymasowskich w Prudniku-Lesie będzie video mapping 3D na fasadzie tamtejszego Klasztoru oo. Franciszkanów. Wizualizacja nawiązywać będzie do biografii kardynała.


Dodajmy, że w ramach projektu „Soli Deo” 30 września komisja wybierze laureatów ogłoszonych przez posłankę Katarzynę Czocharę dwóch konkursów: Wojewódzkiego Konkursu Literackiego, adresowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych w województwie opolskim oraz Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Ojczyzna w moim sercu” poświęconego Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, a adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Przewidziano atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe. Laureaci i osoby wyróżnione zostaną zaproszone na darmową wycieczkę do Warszawy połączoną ze zwiedzaniem Sejmu RP.

Przypomnijmy: W Prudniku-Lesie komunistyczne władze więziły kardynała Stefana Wyszyńskiego od 6 października 1954 roku. Izolowano go w klasztorze Franciszkanów skąd usunięto zakonników. Teren ten obsadziło wojsko. Otoczono go parkanem i drutem kolczastym. Ludności zakazano zbliżania się do tego miejsca. Prymas Tysiąclecia przetrzymywany był w Prudniku-Lesie przez ponad rok. Od 1989 roku trwa jego proces beatyfikacyjny, który zainicjował papież Jan Paweł II.

Kilka dni temu posłowie jednogłośnie przyjęli uchwałę upamiętniającą 65. rocznicę uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie. W uchwale podkreślono, że kard. Wyszyński był oparciem moralnym dla milionów rodaków w kraju i zagranicą.


O historii więzienia Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie opowiada przygotowany w 2016 roku reportaż Jana Poniatyszyna. Można go posłuchać na naszej stronie. Posłuchaj reportażu Jana Poniatyszyna (04.11.2016)


Radio Opole rocznicowe obchody upamiętniające Stefana Wyszyńskiego objęło patronatem medialnym.

Harmonogram projektu "Soli Deo" - Kardynał Stefan Wyszyński
12 października w Prudniku-Lesie

11.00-13.00 Rodzinny Bieg Prymasowski
16.00 Msza Święta Koncelebrowana w intencji Kardynała Stefana Wyszyńskiego
18.00 Prapremiera Koncertu-Oratorium dedykowanego Prymasowi w wykonaniu Piotra Rubika i orkiestry symfonicznej z chórem
20.00 Film w technice video mappingu na gmachu Klasztoru oo. Franciszkanów prezentujący życie i wartości, którymi kierował się Kardynał Stefan Wyszyński

Obchody rocznicy uwięzienia prymasa Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie [materiały organizatora]

Zobacz także

2019-10-17, godz. 18:02, Patronaty - polecamy Święto piosenki studenckiej w Krakowie do niedzieli Od soboty (12.10) w Krakowie trwa Studencki Festiwal Piosenki. W tym roku odbywa się jego jubileuszowa, 55. edycja. Koncerty potrwają do niedzieli (20.10). » więcej 2019-10-17, godz. 16:16, Patronaty - polecamy XXIV Seminarium Śląskie od wtorku w Kamieniu Śląskim „Powrót do Europy - 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej” to temat przewodni XXIV Seminarium Śląskiego. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy wtorek (22.10) i potrwa do czwartku (24.10) na Zamku w Kamieniu Śląskim. W poszczególn ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:13, Patronaty - polecamy II Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej "Bajeczne Melodie" Koncert gwiazdy dziecięcej piosenki - zespołu Siostry WAJS & Stonoga, możliwość zaprezentowania się na scenie przed profesjonalnym jury i atrakcyjne nagrody - to wszystko czeka na tych, którzy zgłosili swój udział w Powiatowym Festiwalu P ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:15, Patronaty - polecamy Targi Manufaktur „Wytwórnia” już w niedzielę w CWK Ręcznie wykonane kosmetyki, naturalne produkty, wyroby ekologiczne - będzie w czym wybierać, a to wszystko już w najbliższą niedzielę (20.10) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w ramach Targów Manufaktur „Wytwórnia”. Targi będą czynne o ... » więcej 2019-10-16, godz. 08:08, Patronaty - polecamy VIII Opolski Festiwal Gór do soboty w NCPP „Góry mogą łączyć również na nizinach” piszą do nas organizatorzy, a patrząc na program tego wydarzenia, można być tego spokojnym. Już po raz ósmy w Opolu odbędzie się Opolski Festiwal Gór. Stolica regionu gościć będzie legendy sportu wsp ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »