Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-10-05, 18:02 Autor: Agnieszka Lubczańska

Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na cykl wydarzeń „Nuty dla Ojczyzny 2.0”

Zespół Hańba © (fot. archiwum artysty)
Zespół Hańba © (fot. archiwum artysty)
Niezwykła krakowska orkiestra snująca fikcyjną, muzyczną opowieść, w której punk rock powstał w II Rzeczypospolitej i w której słyszymy teksty Tuwima, Broniewskiego i Jurandota okraszone dźwiękami banjo, akordeonu, tuby i klarnetu. Taki koncert szykuje się w najbliższą niedzielę (07.10) w Muzeum Polskiej Piosenki. Początek o godz. 19:00. Koncert inauguruje cykl wydarzeń w ramach edukacyjno-artystycznego przedsięwzięcia „Nuty dla Ojczyzny 2.0”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasach amfiteatru.

Celem przedsięwzięcia „Nuty dla Ojczyzny 2.0” jest popularyzowanie narodowego dziedzictwa, jakim jest polska piosenka patriotyczna oraz międzypokoleniowa integracja uczestników wydarzenia. W programie spotkania, warsztaty, panel dyskusyjny, koncerty oraz projekcja filmowa związana z tematem piosenki patriotycznej.


Poza koncertem zespołu Hańba! - w sekcji koncertowej projektu usłyszymy też O.S.T.R., czyli jednego z pionierów muzyki hip-hop, wykorzystującego podczas występów sekcje instrumentalistów i klasyczne kompozycje oparte na czarnej muzyce. ‘

Przewidziano także panel dyskusyjny pt. „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” z udziałem Hirka Wrony, Krzysztofa Gajdy i Leszka Gnoińskiego. Będzie to wstęp do warsztatów muzyczno-teatralnych, podczas których będzie okazja poznania współczesnych piosenek o tematyce patriotycznej oraz protest songów, które miały wpływ na polską rzeczywistość. Efektem pracy podczas warsztatów będzie spektakl „Protest songi – piosenki, które zmieniają
rzeczywistość”.


W programie znalazła się także projekcja filmu „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego bardem Solidarności.


Zwieńczeniem będzie publikacja okolicznościowego wydawnictwa „Sto lat Piosenko!” inspirowanego jubileuszem stulecia niepodległości pod redakcją Jana Poprawy. Będzie to zbiór niepublikowanych dotąd artykułów krytyczno-literackich, kulturoznawczych, literaturoznawczych, historyczno-literackich, filozoficznych i dziennikarskich dotyczących tematyki stuletniej tradycji polskiej piosenki popularnej w niepodległej Polsce.


Projekt „Nuty dla Ojczyzny 2.0” wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

PROGRAM:

Niedziela 7 października

19:00 Koncert zespołu Hańba!

Piątek 12 października

12:00 Panel dyskusyjny „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” z udziałem: Hirka Wrony, Krzysztofa Gajdy i Leszek Gnoińskiego. Edukacyjny charakter dyskusji ma na celu zaznajomienie młodzieży z utworami stanowiącymi polskie dziedzictwo kulturowe, a w starszych widzach umocnienie poczucia, iż są oni „nośnikami” tradycji, patriotyzmu i kultury.

Czwartek 18 października

20:00 Koncert O.S.T.R.

Sobota-niedziela 27-28 października

9:00–17:00 Warsztaty muzyczno-teatralne podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać współczesne piosenki o tematyce patriotycznej oraz protest songi, które miały i mają wpływ na polską rzeczywistość. Spróbują również swoich sił w interpretacji tekstów piosenek, wykorzystując do tego różne techniki aktorskie oraz tradycyjne i nowoczesne technologie.

Efektem pracy warsztatowej będzie spektakl zatytułowany „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” (28 października, godz. 18:00).


Czwartek 8 listopada

18:00 Projekcja filmu „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak

Dokument o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego bardem Solidarności. Film jest próbą rekonstrukcji złożonego portretu Kaczmarskiego, a także próbą odpowiedzi na pytania: na ile ukształtowały go czasy, w których żył, jak życiowe doświadczenia zmieniały go jako człowieka, na czym polegał fenomen Kaczmarskiego jako artysty i czym jest on dzisiaj.


Projekt „Nuty dla Ojczyzny 2.0” dofinansowano z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszu promocji kultury.
Hańba! zagra w niedzielę w Muzeum Polskiej Piosenki. Koncert zainauguruje cykl wydarzeń „Nuty dla Ojczyzny 2.0”


Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:50, Patronaty - polecamy Gratka dla miłośników dogów niemieckich w niedzielę na Zamku w Niemodlinie Barokowe stroje, peruki i makijaże z epoki, piętnaście wielkich dogów, cztery konie, scenografia Zamku Książęcego w Niemodlinie, a do tego profesjonalni fotografowie i filmowcy. Tak wyglądała 'Barokowa Sesja Dogowa' na Zamku w Niemodlinie ... » więcej 2018-10-19, godz. 13:01, Patronaty - polecamy Zbliża się VII Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka – poznaj szczegóły! Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach zaprasza na muzyczny akcent z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Przed nami VII Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka - festiwal, który nie ma formuły konkursowej. » więcej 2018-10-19, godz. 08:40, Patronaty - polecamy Koncert Kasai w Studiu M im. SBB już dziś - transmisja od 20:05 Po wakacyjnej przerwie ruszamy z koncertami w legendarnym Studiu M im. SBB. Już 19 października w Radiu Opole wystąpi Kasai. Swoim głosem i grą na fortepianie artystka zabierze słuchaczy w poruszającą wyobraźnię muzyczną podróż, prezentuj ... » więcej 2018-10-18, godz. 15:41, Patronaty - polecamy Piosenka turystyczna zabrzmi na Stobrawskim Zielonym Szlaku – poznaj szczegóły! Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak w Pokoju zaprasza na IX Stobrawski Festiwal Piosenki Turystycznej pt.: „Z piosenką na Stobrawskim Zielonym Szlaku”. » więcej 2018-10-18, godz. 11:02, Patronaty - polecamy 70. urodziny szkoły rolniczej w Bogdańczowicach Jubileusz 70-lecia obchodzi w tym roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. ks. dr Jana Dzierżona w Bogdańczowicach. W programie obchodów, które odbędą się w piątek (26.10), jest m.in. msza święta, uroczysta akademia i bal abso ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »