Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-10-05, 18:02 Autor: Agnieszka Lubczańska

Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na cykl wydarzeń „Nuty dla Ojczyzny 2.0”

Zespół Hańba © (fot. archiwum artysty)
Zespół Hańba © (fot. archiwum artysty)
Niezwykła krakowska orkiestra snująca fikcyjną, muzyczną opowieść, w której punk rock powstał w II Rzeczypospolitej i w której słyszymy teksty Tuwima, Broniewskiego i Jurandota okraszone dźwiękami banjo, akordeonu, tuby i klarnetu. Taki koncert szykuje się w najbliższą niedzielę (07.10) w Muzeum Polskiej Piosenki. Początek o godz. 19:00. Koncert inauguruje cykl wydarzeń w ramach edukacyjno-artystycznego przedsięwzięcia „Nuty dla Ojczyzny 2.0”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasach amfiteatru.

Celem przedsięwzięcia „Nuty dla Ojczyzny 2.0” jest popularyzowanie narodowego dziedzictwa, jakim jest polska piosenka patriotyczna oraz międzypokoleniowa integracja uczestników wydarzenia. W programie spotkania, warsztaty, panel dyskusyjny, koncerty oraz projekcja filmowa związana z tematem piosenki patriotycznej.


Poza koncertem zespołu Hańba! - w sekcji koncertowej projektu usłyszymy też O.S.T.R., czyli jednego z pionierów muzyki hip-hop, wykorzystującego podczas występów sekcje instrumentalistów i klasyczne kompozycje oparte na czarnej muzyce. ‘

Przewidziano także panel dyskusyjny pt. „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” z udziałem Hirka Wrony, Krzysztofa Gajdy i Leszka Gnoińskiego. Będzie to wstęp do warsztatów muzyczno-teatralnych, podczas których będzie okazja poznania współczesnych piosenek o tematyce patriotycznej oraz protest songów, które miały wpływ na polską rzeczywistość. Efektem pracy podczas warsztatów będzie spektakl „Protest songi – piosenki, które zmieniają
rzeczywistość”.


W programie znalazła się także projekcja filmu „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego bardem Solidarności.


Zwieńczeniem będzie publikacja okolicznościowego wydawnictwa „Sto lat Piosenko!” inspirowanego jubileuszem stulecia niepodległości pod redakcją Jana Poprawy. Będzie to zbiór niepublikowanych dotąd artykułów krytyczno-literackich, kulturoznawczych, literaturoznawczych, historyczno-literackich, filozoficznych i dziennikarskich dotyczących tematyki stuletniej tradycji polskiej piosenki popularnej w niepodległej Polsce.


Projekt „Nuty dla Ojczyzny 2.0” wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

PROGRAM:

Niedziela 7 października

19:00 Koncert zespołu Hańba!

Piątek 12 października

12:00 Panel dyskusyjny „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” z udziałem: Hirka Wrony, Krzysztofa Gajdy i Leszek Gnoińskiego. Edukacyjny charakter dyskusji ma na celu zaznajomienie młodzieży z utworami stanowiącymi polskie dziedzictwo kulturowe, a w starszych widzach umocnienie poczucia, iż są oni „nośnikami” tradycji, patriotyzmu i kultury.

Czwartek 18 października

20:00 Koncert O.S.T.R.

Sobota-niedziela 27-28 października

9:00–17:00 Warsztaty muzyczno-teatralne podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać współczesne piosenki o tematyce patriotycznej oraz protest songi, które miały i mają wpływ na polską rzeczywistość. Spróbują również swoich sił w interpretacji tekstów piosenek, wykorzystując do tego różne techniki aktorskie oraz tradycyjne i nowoczesne technologie.

Efektem pracy warsztatowej będzie spektakl zatytułowany „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” (28 października, godz. 18:00).


Czwartek 8 listopada

18:00 Projekcja filmu „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak

Dokument o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego bardem Solidarności. Film jest próbą rekonstrukcji złożonego portretu Kaczmarskiego, a także próbą odpowiedzi na pytania: na ile ukształtowały go czasy, w których żył, jak życiowe doświadczenia zmieniały go jako człowieka, na czym polegał fenomen Kaczmarskiego jako artysty i czym jest on dzisiaj.


Projekt „Nuty dla Ojczyzny 2.0” dofinansowano z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszu promocji kultury.
Hańba! zagra w niedzielę w Muzeum Polskiej Piosenki. Koncert zainauguruje cykl wydarzeń „Nuty dla Ojczyzny 2.0”


Zobacz także

2018-12-12, godz. 17:35, Patronaty - polecamy Stanisław Karpiel-Bułecka gościem Małej Akademii Piosenki Dźwięki 'spod samiuśkich Tater' zabrzmią w najbliższy poniedziałek (17.12) w Muzeum Polskiej Piosenki. Wszystko za sprawą gości specjalnych Małej Akademii Piosenki - Stanisława Karpiela-Bułecki, wokalisty zespołu Future Folk oraz skrzypka ... » więcej 2018-12-12, godz. 16:42, Patronaty - polecamy Andrzej Stasiuk i dwa finały w MBP Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Esej. W tym roku tematem przewodnim była twórczość Andrzeja Stasiuka. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w piątek (14.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Początek o godz. 11:00. ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:10, Patronaty - polecamy Casting Miss i Mister Opolszczyzny 2019 - zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do wtorku Jeszcze tylko do 18 grudnia można wysyłać zgłoszenia chęci udziału w konkursie Miss & Mister Opolszczyzny 2019. Finał konkursu odbędzie się w maju, żeby wziąć w nim udział trzeba przejść casting. Casting odbędzie się już 13 stycznia w Opo ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:04, Patronaty - polecamy Mikołajkowa Ślizgawka dla dzieci i rodzin zastępczych PCPR jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej po raz drugi wspólnie z klubem sportowym PGE Orlik Opole dzięki życzliwości MOSiR Opole organizuje 'Mikołajkową Ślizgawkę' dla dzieci i rodzin zastępczych z powiatu opolskiego. Impreza odb ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:26, Patronaty - polecamy Legendarny dyrygent i francuska pianistka wystąpią w Filharmonii Opolskiej » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »