Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-10-09, 16:20 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylko

Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Wielokrotnie nominowano go do Oscara, a statuetkę odebrał dwukrotnie: za muzykę do „Bulwaru Zachodzącego Słońca" (1951) i „Miejsca pod słońcem” (1952). Urodził się w 1906 roku w dzisiejszym Chorzowie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola. Franz Waxman, bo o nim mowa, będzie bohaterem koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek (13.10) w Opolu, a dzień później w Chorzowie. Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Spotkanie poprowadzi Jim Parton. Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Kompozytor, dyrygent, autor muzyki filmowej, zdobywca Oscara - Franz Waxman urodził się w 1906 roku w niemiecko-śląskiej rodzinie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola, gdzie przyjmował pierwsze lekcje muzyki. Pracował jako kasjer w jednym z opolskich banków. Jako 17-latek wyjechał na studia muzyczne do Drezna, później do Berlina. W 1933 wyemigrował do Paryża, a w 1935 do USA, gdzie szybko zyskał sławę jednego z najzdolniejszych kompozytorów muzyki filmowej.

W dniu koncertu w Opolu o godz. 11:00 przy ul. 1 Maja 6 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Franzowi Waxmanowi.

Koncert w Opolu odbędzie się w Sali Koncertowej PSM II im. F. Chopina w Opolu w ramach festiwalu Drum Fest. Początek o godz. 19:00. Koncert w Chorzowie rozpocznie się w sobotę (14.10) o godz. 19:30 na Małej Scenie Teatru Rozrywki.

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylkoUroczystość poprowadzi Brytyjczyk związany z Opolem pisarz - Jim Parton. Nie zabraknie anegdot związanych z kompozytorem. Szykowany jest też pokaz filmu, będącego zabawną sumą fragmentów filmów ze ścieżkami muzycznymi autorstwa Waxmana. Motywem przewodnim koncertu będą okulary – znak rozpoznawczy artysty.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami” prezentującego sylwetki ludzi nieprzeciętnych, w których życiorysy w różny sposób wpisał się Śląsk – dla jednych jako miejsce urodzenia, dla innych zaś jako miejsce, w którym odnaleźli swoje życiowe przeznaczenie.


Organizatorem wydarzeń jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, a Radio Opole patronem medialnym.

Zobacz także

2018-09-19, godz. 10:43, Patronaty - polecamy II Bieg Grudzicki już w niedzielę – sprawdź, co czeka zawodników! Stowarzyszenie Przyjaciół Grudzic zaprasza na II Bieg Grudzicki. W zawodach weźmie udział blisko 300 zawodników w różnych grupach wiekowych. » więcej 2018-09-18, godz. 15:22, Patronaty - polecamy „Przyszedł mężczyzna do kobiety” - nowy spektakl w Kochanowskim Kameralna komedia „Przyszedł mężczyzna do kobiety” autorstwa Siemiona Złotnikowa to nowa propozycja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Spektakl prezentowany jest w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. W rolach głównych: Beata Wnęk-Male ... » więcej 2018-09-18, godz. 14:58, Patronaty - polecamy Festiwal „Mamy moc” już w sobotę – sprawdź, co w programie! Harcerze i harcerki z Chorągwi Opolskiej we współpracy z lokalnymi liderami społecznymi, a także działającymi w regionie organizacjami pozarządowymi zapraszają na festyn plenerowy, którego głównym punktem będzie gra „Mamy moc”. Sobotni (2 ... » więcej 2018-09-18, godz. 14:42, Patronaty - polecamy Genealodzy spotkają się w Brzegu Już po raz piąty fascynaci genealogii spotkają się na Zamku Piastów w Brzegu na Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej. Wydarzenie rozpocznie się w piątej (21.09) i potrwa do niedzieli (23.09). Przez trzy dni historycy, archiwiści, bib ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:52, Patronaty - polecamy Rusza Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena – w programie siedem koncertów Pamięć o pobycie Ludwiga van Beethovena w Głogówku w 1806 roku od 26 lat jest inspiracją do organizowania Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. W tym roku wydarzenie potrwa od 21 do 28 września. W programie siedem koncertów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »