Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-10-09, 16:20 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylko

Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Wielokrotnie nominowano go do Oscara, a statuetkę odebrał dwukrotnie: za muzykę do „Bulwaru Zachodzącego Słońca" (1951) i „Miejsca pod słońcem” (1952). Urodził się w 1906 roku w dzisiejszym Chorzowie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola. Franz Waxman, bo o nim mowa, będzie bohaterem koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek (13.10) w Opolu, a dzień później w Chorzowie. Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Spotkanie poprowadzi Jim Parton. Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Kompozytor, dyrygent, autor muzyki filmowej, zdobywca Oscara - Franz Waxman urodził się w 1906 roku w niemiecko-śląskiej rodzinie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola, gdzie przyjmował pierwsze lekcje muzyki. Pracował jako kasjer w jednym z opolskich banków. Jako 17-latek wyjechał na studia muzyczne do Drezna, później do Berlina. W 1933 wyemigrował do Paryża, a w 1935 do USA, gdzie szybko zyskał sławę jednego z najzdolniejszych kompozytorów muzyki filmowej.

W dniu koncertu w Opolu o godz. 11:00 przy ul. 1 Maja 6 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Franzowi Waxmanowi.

Koncert w Opolu odbędzie się w Sali Koncertowej PSM II im. F. Chopina w Opolu w ramach festiwalu Drum Fest. Początek o godz. 19:00. Koncert w Chorzowie rozpocznie się w sobotę (14.10) o godz. 19:30 na Małej Scenie Teatru Rozrywki.

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylkoUroczystość poprowadzi Brytyjczyk związany z Opolem pisarz - Jim Parton. Nie zabraknie anegdot związanych z kompozytorem. Szykowany jest też pokaz filmu, będącego zabawną sumą fragmentów filmów ze ścieżkami muzycznymi autorstwa Waxmana. Motywem przewodnim koncertu będą okulary – znak rozpoznawczy artysty.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami” prezentującego sylwetki ludzi nieprzeciętnych, w których życiorysy w różny sposób wpisał się Śląsk – dla jednych jako miejsce urodzenia, dla innych zaś jako miejsce, w którym odnaleźli swoje życiowe przeznaczenie.


Organizatorem wydarzeń jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, a Radio Opole patronem medialnym.

Zobacz także

2017-10-19, godz. 16:47, Patronaty - polecamy Akustyczne przy kominku, czyli Czarny Miś w Krapkowicach W jesienne piątkowe wieczory Zamkowy Młyn w Krapkowicach zaprasza na kolejne koncerty akustyczne przy kominku. Tym razem będzie okazja posłuchania zespołu Czarny Miś, który tworzą Janusz Starczynowski i Wojciech Nędza. Koncert rozpocznie ... » więcej 2017-10-19, godz. 14:59, Patronaty - polecamy Amatorskie chóry senioralne zaprezentują się w piątek w SCK Osiem zespołów zaprezentuje się w najbliższy piątek (20.10) w Studenckim Centrum Kultury w ramach II Przeglądu Amatorskich Chórów Senioralnych „Od seniora do Opola”. Przegląd rozpocznie się o godz. 10:00. Wstęp wolny. » więcej 2017-10-19, godz. 13:33, Patronaty - polecamy W "Ostrodze" będą "gonić lisa" Gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. 'lisa', czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do ramienia - to główny punkt Hubertusa, który już po raz 42. odbędzie się w Ludowym Klubie Jeździeckim „Ostroga”. Sama gonitwa rozpocznie się w najbli ... » więcej 2017-10-19, godz. 12:23, Patronaty - polecamy Przysieczański Hubertus Kawaleryjski już w sobotę Stowarzyszenie to powstało, by kultywować tradycje kawaleryjskie oraz popularyzować wiedzę o polskiej historii i jeździectwie. Mowa o Stowarzyszeniu Szwadron Przysiecz. Stowarzyszenie w najbliższą sobotę (21.10) zaprasza na III Przysiecza ... » więcej 2017-10-18, godz. 13:00, Patronaty - polecamy Szpadziści zmierzą się w turnieju z okazji 800-lecia Opola już w sobotę! Klub szermierczy UKS Start Opole wraz z prezydentem Opola zaprasza na Ogólnopolskie Zawody Szermiercze Młodzików „Złoty Ryngraf Księcia Kazimierza z okazji 800-lecia Miasta Opola”. Turniej szpadzistów jest połączony z obchodami 15-lecia K ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »