Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-10-09, 16:20 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylko

Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Wielokrotnie nominowano go do Oscara, a statuetkę odebrał dwukrotnie: za muzykę do „Bulwaru Zachodzącego Słońca" (1951) i „Miejsca pod słońcem” (1952). Urodził się w 1906 roku w dzisiejszym Chorzowie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola. Franz Waxman, bo o nim mowa, będzie bohaterem koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek (13.10) w Opolu, a dzień później w Chorzowie. Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Spotkanie poprowadzi Jim Parton. Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Kompozytor, dyrygent, autor muzyki filmowej, zdobywca Oscara - Franz Waxman urodził się w 1906 roku w niemiecko-śląskiej rodzinie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola, gdzie przyjmował pierwsze lekcje muzyki. Pracował jako kasjer w jednym z opolskich banków. Jako 17-latek wyjechał na studia muzyczne do Drezna, później do Berlina. W 1933 wyemigrował do Paryża, a w 1935 do USA, gdzie szybko zyskał sławę jednego z najzdolniejszych kompozytorów muzyki filmowej.

W dniu koncertu w Opolu o godz. 11:00 przy ul. 1 Maja 6 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Franzowi Waxmanowi.

Koncert w Opolu odbędzie się w Sali Koncertowej PSM II im. F. Chopina w Opolu w ramach festiwalu Drum Fest. Początek o godz. 19:00. Koncert w Chorzowie rozpocznie się w sobotę (14.10) o godz. 19:30 na Małej Scenie Teatru Rozrywki.

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylkoUroczystość poprowadzi Brytyjczyk związany z Opolem pisarz - Jim Parton. Nie zabraknie anegdot związanych z kompozytorem. Szykowany jest też pokaz filmu, będącego zabawną sumą fragmentów filmów ze ścieżkami muzycznymi autorstwa Waxmana. Motywem przewodnim koncertu będą okulary – znak rozpoznawczy artysty.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami” prezentującego sylwetki ludzi nieprzeciętnych, w których życiorysy w różny sposób wpisał się Śląsk – dla jednych jako miejsce urodzenia, dla innych zaś jako miejsce, w którym odnaleźli swoje życiowe przeznaczenie.


Organizatorem wydarzeń jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, a Radio Opole patronem medialnym.

Zobacz także

2017-12-12, godz. 14:55, Patronaty - polecamy Silesian Model United Nations od środy do piątku w Opolu Wcielą się w role delegatów ONZ i będą dyskutować o problemach świata. Mowa o Śląskich Modelowych Obradach Organizacji Narodów Zjednoczonych, które od środy (13.12) do piątku (15.12) potrwają w Opolu. To okazja nie tylko do sprawdzenia sw ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:54, Patronaty - polecamy Barbara Kurdej-Szatan jedną z gwiazd koncertu "W tonacji Śląska" 'W tonacji Śląska' - koncert pod takim tytułem już w najbliższą sobotę (16.12) odbędzie się w Filharmonii Opolskiej. Gośćmi specjalnymi będą Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan. Oprócz tej muzykalnej pary swoje umiejętności zaprezentuje ... » więcej 2017-12-12, godz. 13:12, Patronaty - polecamy W 10-lecie istnienia OCRG zaprasza na wyjątkową galę podsumowującą rok To jedna z większych instytucji otoczenia biznesu w województwie opolskim. W czerwcu tego roku podsumowało 10 lat swojej działalności, a w najbliższy piątek (15.12) organizuje coroczną Świąteczną Galę Podsumowującą. Mowa o Opolskim Centru ... » więcej 2017-12-11, godz. 18:55, Patronaty - polecamy Przyjdź w środę do SCK-u i się zainspiruj Dobrze opowiedziana historia o pokonywaniu problemów życiowych, może dać innym niesamowity impuls do działania. To idea spotkań, które odbywają się w ramach Środowych Inspiracji w Opolu. Jak twierdzi ich pomysłodawca Rafał Tańczak: „To tu ... » więcej 2017-12-11, godz. 17:54, Patronaty - polecamy Strzelecki Bieg Uliczny w Strzelcach Opolskich już w sobotę. Zapisy jeszcze do wtorku! Jeszcze do 12 grudnia można zgłaszać swój udział w 28. Strzeleckim Biegu Ulicznym im. Euzebiusza Ferta w Strzelcach Opolskich. Przed uczestnikami 15-kilometrowa trasa. Bieg wystartuje w sobotę 16 grudnia o godz. 11:00. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »