Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-10-09, 16:20 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylko

Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Wielokrotnie nominowano go do Oscara, a statuetkę odebrał dwukrotnie: za muzykę do „Bulwaru Zachodzącego Słońca" (1951) i „Miejsca pod słońcem” (1952). Urodził się w 1906 roku w dzisiejszym Chorzowie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola. Franz Waxman, bo o nim mowa, będzie bohaterem koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek (13.10) w Opolu, a dzień później w Chorzowie. Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Spotkanie poprowadzi Jim Parton. Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Kompozytor, dyrygent, autor muzyki filmowej, zdobywca Oscara - Franz Waxman urodził się w 1906 roku w niemiecko-śląskiej rodzinie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola, gdzie przyjmował pierwsze lekcje muzyki. Pracował jako kasjer w jednym z opolskich banków. Jako 17-latek wyjechał na studia muzyczne do Drezna, później do Berlina. W 1933 wyemigrował do Paryża, a w 1935 do USA, gdzie szybko zyskał sławę jednego z najzdolniejszych kompozytorów muzyki filmowej.

W dniu koncertu w Opolu o godz. 11:00 przy ul. 1 Maja 6 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Franzowi Waxmanowi.

Koncert w Opolu odbędzie się w Sali Koncertowej PSM II im. F. Chopina w Opolu w ramach festiwalu Drum Fest. Początek o godz. 19:00. Koncert w Chorzowie rozpocznie się w sobotę (14.10) o godz. 19:30 na Małej Scenie Teatru Rozrywki.

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylkoUroczystość poprowadzi Brytyjczyk związany z Opolem pisarz - Jim Parton. Nie zabraknie anegdot związanych z kompozytorem. Szykowany jest też pokaz filmu, będącego zabawną sumą fragmentów filmów ze ścieżkami muzycznymi autorstwa Waxmana. Motywem przewodnim koncertu będą okulary – znak rozpoznawczy artysty.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami” prezentującego sylwetki ludzi nieprzeciętnych, w których życiorysy w różny sposób wpisał się Śląsk – dla jednych jako miejsce urodzenia, dla innych zaś jako miejsce, w którym odnaleźli swoje życiowe przeznaczenie.


Organizatorem wydarzeń jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, a Radio Opole patronem medialnym.

Zobacz także

2018-02-23, godz. 16:48, Patronaty - polecamy Rusza XIV Święto Opolskiej Pisanki z Jarmarkiem Wielkanocnym w Tułowicach! Już po raz 14. Tułowicki Ośrodek Kultury zaprasza na Święto Opolskiej Pisanki z Jarmarkiem Wielkanocnym. Celem imprezy jest przypomnienie i promowanie zapomnianych zwyczajów i obrzędów kultywowanych na wsi opolskiej w okresie wielkopostny ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:34, Patronaty - polecamy Work life event już wkrótce w Opolu Energetyzujące spotkania z praktykami work-life balance odbędą się w 3 najbliższe poniedziałki w Opolu. To warsztaty poświęcone życiu i pracy oraz poszukiwaniu równowagi między tymi dwoma światami. Wstęp wolny! » więcej 2018-02-22, godz. 15:53, Patronaty - polecamy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - sprawdź obchody. Radio Opole zaprasza na koncert Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary, wręczenie odznaczeń państwowych, msza święta oraz uroczystości z asystą kompanii honorowej Wojska Polskiego i udziałem orkiestry reprezentacyjnej - to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane na cz ... » więcej 2018-02-21, godz. 20:37, Patronaty - polecamy Opolska Liga Orlika – jeszcze do niedzieli można zapisać drużynę! Rozpoczęły się zapisy nowych drużyn do gry w II lidze XI edycji Opolskiej Ligi Orlika. Zapisy potrwają do niedzieli (25.02). Amatorskie rozgrywki piłkarskie w stolicy regionu odbywać się będą w każdą niedzielę na dwóch boiskach „Orlik” w ... » więcej 2018-02-20, godz. 12:57, Patronaty - polecamy Wieczór autorski z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim Opole żeglarzami stoi, czego dowodem były tłumy na I Opolskim Plebiscycie Żeglarskim Dar Opola, który odbył się 10 lutego w SCK. Tego dnia miała miejsce oficjalna premiera książki 'Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017”. Dla ty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »