Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-10-09, 16:20 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylko

Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Podczas koncertu wystąpi Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki [fot. materiały organizatora]
Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Wielokrotnie nominowano go do Oscara, a statuetkę odebrał dwukrotnie: za muzykę do „Bulwaru Zachodzącego Słońca" (1951) i „Miejsca pod słońcem” (1952). Urodził się w 1906 roku w dzisiejszym Chorzowie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola. Franz Waxman, bo o nim mowa, będzie bohaterem koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek (13.10) w Opolu, a dzień później w Chorzowie. Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Spotkanie poprowadzi Jim Parton. Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Kompozytor, dyrygent, autor muzyki filmowej, zdobywca Oscara - Franz Waxman urodził się w 1906 roku w niemiecko-śląskiej rodzinie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola, gdzie przyjmował pierwsze lekcje muzyki. Pracował jako kasjer w jednym z opolskich banków. Jako 17-latek wyjechał na studia muzyczne do Drezna, później do Berlina. W 1933 wyemigrował do Paryża, a w 1935 do USA, gdzie szybko zyskał sławę jednego z najzdolniejszych kompozytorów muzyki filmowej.

W dniu koncertu w Opolu o godz. 11:00 przy ul. 1 Maja 6 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Franzowi Waxmanowi.

Koncert w Opolu odbędzie się w Sali Koncertowej PSM II im. F. Chopina w Opolu w ramach festiwalu Drum Fest. Początek o godz. 19:00. Koncert w Chorzowie rozpocznie się w sobotę (14.10) o godz. 19:30 na Małej Scenie Teatru Rozrywki.

Koncerty muzyki filmowej na podstawie utworów Franza Waxmana i nie tylkoUroczystość poprowadzi Brytyjczyk związany z Opolem pisarz - Jim Parton. Nie zabraknie anegdot związanych z kompozytorem. Szykowany jest też pokaz filmu, będącego zabawną sumą fragmentów filmów ze ścieżkami muzycznymi autorstwa Waxmana. Motywem przewodnim koncertu będą okulary – znak rozpoznawczy artysty.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami” prezentującego sylwetki ludzi nieprzeciętnych, w których życiorysy w różny sposób wpisał się Śląsk – dla jednych jako miejsce urodzenia, dla innych zaś jako miejsce, w którym odnaleźli swoje życiowe przeznaczenie.


Organizatorem wydarzeń jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, a Radio Opole patronem medialnym.

Zobacz także

2018-06-19, godz. 16:59, Patronaty - polecamy X Prószkowska Parada Orkiestr już w sobotę Kilkanaście orkiestr dętych w najbliższą sobotę (23.06) weźmie udział w musztrze paradnej ulicami Prószkowa. X Prószkowska Parda Orkiestr wystartuje o godz. 18:00 z Rynku. Po paradzie od godz. 20:00 w trzech różnych miejscach do późnej no ... » więcej 2018-06-19, godz. 15:50, Patronaty - polecamy 4 tematy w 5 godzin - w sobotę rusza Fotomarat[h]on Z okazji setnej rocznicy wprowadzenia praw wyborczych dla kobiet w Polsce i w Niemczech, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami organizują konkurs fotograficzny pod nazwą Fotomarat[h]on „Równe prawa to podstawa”. Pula nagród ... » więcej 2018-06-19, godz. 12:43, Patronaty - polecamy Grodziec zaprasza na Opolskie Spotkania Kresowe Ocalenie i podtrzymanie kultury kresowej przywiezionej na Śląsk Opolski przez ludność wysiedloną w 1945 roku z Kresów - to główny cel obchodzonych już po raz siódmy Opolskich Spotkań Kresowych organizowanych przez Stowarzyszenie „Nasz Gro ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:39, Patronaty - polecamy Dino Top Festival od piątku do niedzieli Konkurs na interpretację piosenek Zbigniewa Wodeckiego w najbliższy piątek (22.06) w Sędziszowie Małopolskim zainauguruje II Dino Top Festival. Do przesłuchań zakwalifikowanych zostało 10 wykonawców. Do niedzieli na festiwalu będzie okazj ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:45, Patronaty - polecamy Filharmonia kończy sezon koncertem światowej sławy gwiazdy 66. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej zakończy koncert fortepianowy Jana Lisieckiego. Artysta przez krytyków nazywany jest: „arystokratą fortepianu”, „jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów” i chwalony jest za dojrzałe, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »