Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-02-27, 11:58 Autor: Agnieszka Lubczańska

Dwie wystawy w Kluczborku - jedna z nich poświęcona jest dr Marii Skibniewskiej

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Tradycyjnie na początku marca Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku otwiera wystawę prezentującą twórczość mieszkanek powiatu kluczborskiego "Sercem malowane - twórcze pasje kobiet". W tym roku będzie jej towarzyszyć dodatkowa wystawa poświęcona dr Marii Skibniewskiej - wyjątkowej lekarce, która przez lata kierowała oddziałem wewnętrznym kluczborskiego szpitala i zapisała się w pamięci wielu mieszkańców regionu, jako osoba oddana swojej pasji. Oba wernisaże już w najbliższą niedzielę (03.03) o godz. 12:00. Wstęp wolny. Obie wystawy będą dostępna dla zwiedzających przy ul. Zamkowej do końca marca.
[fot. https://pixabay.com/pl]

Pomysł przywrócenia pamięci o dr Marii Skibniewskiej to inicjatywa grupy kobiet zrzeszonych w aktywnie działającym Stowarzyszeniu Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf". Stowarzyszenie w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Na wystawie zaprezentowane zostaną plansze z archiwalnymi zdjęciami wraz z opisem kolejnych rozdziałów życia lekarki. Nie bez powodu zdecydowano się dać jej podtytuł „Kluczborska Heroska".


– To był „biały anioł”. Swoją pracę traktowała jak służbę. Była autentycznie jej oddana. Nikogo nie zostawiła bez pomocy. To była piękna postać – wspomina lekarkę Ewa Zgadzaj-Martyniuk, prezes Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom-Mammograf", której udało się dotrzeć do osób, które podzieliły się opowieściami o dr Skibniewskiej.


Maria Skibniewska urodziła się w 1900 roku na Kresach Wschodnich. Pochodziła z rodziny o tradycjach lekarskich. Studiowała w Wilnie. Pracując w szpitalu powiatowym w Krzemieńcu na Wołyniu zetknęła się z tamtejszą bohemą artystyczną, do której należał malarz Bronisław Gniazdowski. Malarz po wojnie osiedlił się w Kluczborku i to on sprowadził tu w 1950 roku Marię Skibniewską i jej męża. Przez lata kierowała oddziałem wewnętrznym kluczborskiego szpitala. Do 1978 roku mieszkała w Kluczborku przy ul. Poniatowskiego, potem przygarnęły ją siostry józefinki. Zmarła w 1985 roku. Pochowana jest w Kluczborku. [Źródłem tekstu są artykuły Mileny Zatylnej publikowane w Kulisach Powiatu (2018)].


Z kolei wystawa „Sercem malowane - twórcze pasje kobiet" odbywa się już po raz 17. Dla utalentowanych kobiet powiatu kluczborskiego to okazja do podzielenia się pasją tworzenia. W zeszłym roku swoje prace pokazało tu ponad 80 pań prezentując obrazy, hafty, rzeźby, witraże, rękodzieła oraz twórczość literacką.


Organizatorami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf" wspólnie z Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Radio Opole obie ekspozycje objęło patronatem medialnym.

Zobacz także

2019-03-25, godz. 15:11, Patronaty - polecamy Wiolonczela Bartosza Koziaka i orkiestra filharmonii - koncert już w piątek Jeden z najbardziej ulubionych utworów muzyki klasycznej - „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego - będzie można usłyszeć w najbliższy piątek (29.03) w Filharmonii Opolskiej. Do tego z koncertem wiolonczelowym wystąpi artysta nagradzany ... » więcej 2019-03-22, godz. 11:34, Patronaty - polecamy Mistrzostwa Województwa Młodzików, Kadetów i Juniorów w tenisie stołowym już w weekend – poznaj szczegóły! Opolski Związek Tenisa Stołowego wraz z Urzędem Gminy Cisek zaprasza na Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Województwa Młodzików, Kadetów i Juniorów. Celem wydarzenia jest wyłonienie Mistrza Województwa w Tenisie Stołowym. » więcej 2019-03-19, godz. 15:05, Patronaty - polecamy Zbliża się I Międzyprzedszkolny Turniej Kółko-Krzyżyk – poznaj szczegóły! Przedszkolaki z Opola zagrają w kółko-krzyżyk. Dzieci nie tylko rozwiną zdolności i umiejętności logicznego myślenia, ale także nabędą odporności emocjonalnej na wygraną i przegraną - Przedszkole Publiczne nr 16 w Opolu zaprasza na I Międ ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:01, Patronaty - polecamy Obchody Światowego Dnia Wody w Opolu. Też tam będziemy! W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem „Woda dla wszystkich” i jest poświęcony problemom związanym z kryzysem wodnym i brakiem dostępu miliardów ludzi do bezpiecznej wody. Jak co roku w obchody włącza się Spółka Wodocią ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:10, Patronaty - polecamy Nowy cykl zajęć dla dzieci w Filharmonii Opolskiej Już 27 marca w Filharmonii Opolskiej rusza nowy program zajęć dla najmłodszych. Stacjonarny cykl 10 spotkań oparty na zasadach międzynarodowego programu umuzykalniającego dedykowanego niemowlętom i dzieciom wraz z ich rodzinami - Pomelody. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »