Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-05-09, 16:06 Autor: Agnieszka Lubczańska

Ludzie teatru z całej Europy zawitają do Opola

Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. materiały organizatora]
Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. materiały organizatora]
Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dzień później (11.05) po raz pierwszy w Polsce - i to w opolskim teatrze - rozpocznie się II Europejskie Forum Teatralne. Potrwa do niedzieli (14.05). Uczestnicy będą dyskutować o przyszłości europejskiego teatru w kontekście istotnych, współczesnych zagadnień. Skala wydarzenia jest ogromna: oprócz 100 członków Europejskiej Konwencji Teatralnej, Opole będzie gościć ok. 250 ważnych dla branży gości z 54 krajów.
Konferencja organizowana jest pod egidą ETC, czyli Europejskiej Konwencji Teatralnej – stowarzyszenia założonego w 1988 r. w Berlinie. Jako sieć teatrów publicznych w Europie zrzesza 50 teatrów z 30 krajów europejskich. Jako jedyny teatr z Polski do stowarzyszenia należy Teatr im. Jana Kochanowskiego. ETC realizuje projekty promujące teatr europejski jako „platformę dialogu, demokracji i interakcji”.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie teatru w zakładce Europejska Konferencja Teatralna (ETC).

Równocześnie Departament Kultury UE organizuje w Opolu II Europejskie Forum Teatralne. To wydarzenie, które jest kontynuacją forum teatralnego zorganizowanego w 2020 r. w Dreźnie. Uczestnicy pochylą się nad problemami zrównoważonego rozwoju i problemami przed jakimi stoją współcześni twórcy i instytucje kultury. Będą poruszane tematy m.in. ekologii teatru i jej wpływu na kryzys klimatyczny, digitalizacja i nowe technologie, międzynarodowe współprace jako siła, która jednoczy społeczności w obliczu kryzysu ekonomicznego i geopolitycznego czy wzmacniająca rola kultury oraz teatru.

Dyskusje zaplanowano w wielu grupach na kilku scenach, a po sympozjach zaprezentowane zostaną też spektakle z angielskimi napisami - zobacz harmonogram spektakli.

Teatr im. Jana Kochanowskiego o bycie gospodarzem tak prestiżowych w branży teatralnej wydarzeń starał się kilka lat. Doceniono go za konsekwentną realizację jego misji, jako „miejsca wielu głosów, różnych spojrzeń”. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.
Plakat

Zobacz także

2023-08-24, godz. 13:26, Patronaty - polecamy Dożynki Gminne w Pokoju już w sobotę 'Wspomnień czar' pod takim hasłem w najbliższą sobotę (26.08) w Pokoju odbędą się dożynki gminne. Impreza stylizowana będzie w całość na lata 70 i 80. W programie przewidziano zlot samochodów z PRL oraz stylizowaną na minione… » więcej 2023-08-22, godz. 12:51, Patronaty - polecamy Piknik promujący program "Rodzina 800+" już w niedzielę w Oleśnie Konkursy i zabawy dla dzieci czekają na rodzinnym pikniku promującym program 'Rodzina 800+' już w najbliższą niedzielę (27.08) w Oleśnie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00 na Promenadzie Oleskiej przy ulicy Murka. » więcej 2023-08-22, godz. 11:15, Patronaty - polecamy Zakończenie wakacji w Muzeum Śląska Opolskiego. Warsztaty, zajęcia terenowe i bezpłatne zwiedzanie Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza w najbliższa sobote (26.08) do swojego głównego gmachu przy „Kościele na Górce” na bezpłatne zwiedzanie i zajęcia dla najmłodszych. Tego dnia będzie można także odwiedzić muzealny taras… » więcej 2023-08-22, godz. 10:11, Patronaty - polecamy XIV Festiwal Opolskich Smaków od piątku do niedzieli - zobacz program! Szykuje się weekend pełen pyszności i muzyki. Miłośnicy kuchni regionalnej już po raz 14. spotkają się na pl. Kopernika w Opolu. Przed Centrum Handlowym „Solaris” pojawi się 20 drewnianych domków z pysznościami lokalnych producentów… » więcej 2023-08-21, godz. 12:21, Patronaty - polecamy Koncert z okazji jubileuszu 50-lecia partnerstwa Opola i Poczdamu już w piątek Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu zaprasza w najbliższy piątek (25.08) na koncert z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 50-lecia partnerstwa miast Opola i Poczdamu. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00 w sali koncertowej PSM… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »