Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-02-13, 19:36 Autor: Barbara Więcek

Wystawa prac Zygmunta Moryty w GSW

GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
"Trzech to już tłum" - wystawa pod takim tytułem została otwarta w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Zgromadzone prace pochodzą z różnych okresów twórczości Zygmunta Moryty, który pozostawał aktywny na polu sztuki od końca lat 70. XX wieku, aż do swojej śmierci w 2021 r. Tytuł ekspozycji "Trzech to już tłum" ma swoje źródło w cyklu grafik tworzonym przez artystę w latach 1979 – 1983 (oraz pochodne wariacje na ten temat w późniejszych latach). Stanowi komentarz do wszystkich introwertycznych cech postaci z prac Moryty, niezależnie od medium, którym się posługiwał.
Zygmunt Moryto urodził się w 1954 roku w Kluczborku, zmarł w 2021 roku w Opolu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom wyróżniony medalem ASP w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana oraz dyplom w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego. Po studiach zamieszkał w Opolu, gdzie tworzył aż do śmierci.

Wystawa przedstawia sztukę oraz biografię artysty owianego legendą. Opolanie wspominają Morytę jako twórcę bardzo autentycznego, przyjmującego postawę "outsidera”. Funkcjonował on w swoim domu - pracowni, prywatnej świątyni, w której ukrył przed światem zbiór doświadczeń wrażliwego obserwatora rzeczywistości. Jego mieszkanie to również galeria ze zmienną ekspozycją, rozrastającą się przez lata, którą tylko niewielu mogło zobaczyć w całości. Odbiorcom z zewnątrz dawkował swoją sztukę nieregularnie, obdarowując bliskich lub realizując nieliczne ekspozycje - głównie w Opolu. Kuratorki wystawy przeniosły zbiór prac z dawnej pracowni artysty do Galerii Sztuki Współczesnej, uzupełniając go o artefakty wypożyczone z lokalnych muzeów.

W opowieści o twórczości Zygmunta Moryty współistnieją dwa przenikające się wątki – malarstwa i grafiki warsztatowej. Pierwszą z dziedzin traktował jako szkice do drugiej, innym razem podkreślał, że tylko wtedy, gdy maluje, czuje się szczęśliwy. Ekspozycja w GSW ukazuje tę niezwykłą symbiozę.

W ramach wystawy prezentowany jest film pt. "Trzech to już tłum. P.S. Pies" autorstwa Andrzeja Levego Lewczaka. Fragmenty filmu zostały wplecione w ekspozycję główną. Film - w premierowej odsłonie - przedstawia postawę artystyczną i życiową artysty; dokonane wybory i ich konsekwencje.

Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2023 roku. Radio Opole objęło ekspozycję patronatem medialnym.

Zobacz także

2023-05-22, godz. 18:14, Patronaty - polecamy XVI Spotkanie Znajomych Podróżników od piątku do soboty w Głogówku Szykuje się gratka dla wszystkich kochających nietypowe podróże i opowieści o nich - w najbliższy piątek (26.05) ruszają XVI Spotkania Znajomych Podróżników w Głogówku. Przez dwa dni będzie można uczestniczyć w ciekawych prelekcjach… » więcej 2023-05-22, godz. 14:17, Patronaty - polecamy "Dla Ciebie Mamo…" - koncert i inne atrakcje już w sobotę w Oleśnie Koncerty, występy, niespodzianki, a do tego możliwość wykonania badania piersi w mammobusie - już w najbliższą sobotę (27.05) w Oleśnie po raz 12. odbędzie się inicjatywa pod nazwą „Dla Ciebie Mamo…'. Tradycyjnie na placu przed… » więcej 2023-05-19, godz. 18:27, Patronaty - polecamy „Tramwaj zwany pożądaniem” od poniedziałku w Opolu. Przyszli lekarze będą edukować o HIV Już w poniedziałek (22.05) rozpoczyna się akcja studentów medycyny Uniwersytetu Opolskiego „Tramwaj zwany pożądaniem”. Jej celem jest przybliżenie problematyki zdrowia reprodukcyjnego, a w szczególności szerzenie świadomość… » więcej 2023-05-18, godz. 23:29, Patronaty - polecamy Gratka dla krótkofalowców - ŁOŚ 2023 Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ odbędzie się na górce Papierkowej w Jaworznie, w gminie Rudniki, w powiecie oleskim, czyli na styku 3 województw: łódzkiego, opolskiego i śląskiego, stąd nazwa ŁOŚ. To coroczna integracyjna… » więcej 2023-05-18, godz. 22:13, Patronaty - polecamy Święto weteranów i uczestników misji pokojowych Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 25 w Opolu zaprasza na obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W programie: konkurs plastyczny dla młodzieży… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »