Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-02-13, 19:36 Autor: Barbara Więcek

Wystawa prac Zygmunta Moryty w GSW

GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
"Trzech to już tłum" - wystawa pod takim tytułem została otwarta w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Zgromadzone prace pochodzą z różnych okresów twórczości Zygmunta Moryty, który pozostawał aktywny na polu sztuki od końca lat 70. XX wieku, aż do swojej śmierci w 2021 r. Tytuł ekspozycji "Trzech to już tłum" ma swoje źródło w cyklu grafik tworzonym przez artystę w latach 1979 – 1983 (oraz pochodne wariacje na ten temat w późniejszych latach). Stanowi komentarz do wszystkich introwertycznych cech postaci z prac Moryty, niezależnie od medium, którym się posługiwał.
Zygmunt Moryto urodził się w 1954 roku w Kluczborku, zmarł w 2021 roku w Opolu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom wyróżniony medalem ASP w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana oraz dyplom w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego. Po studiach zamieszkał w Opolu, gdzie tworzył aż do śmierci.

Wystawa przedstawia sztukę oraz biografię artysty owianego legendą. Opolanie wspominają Morytę jako twórcę bardzo autentycznego, przyjmującego postawę "outsidera”. Funkcjonował on w swoim domu - pracowni, prywatnej świątyni, w której ukrył przed światem zbiór doświadczeń wrażliwego obserwatora rzeczywistości. Jego mieszkanie to również galeria ze zmienną ekspozycją, rozrastającą się przez lata, którą tylko niewielu mogło zobaczyć w całości. Odbiorcom z zewnątrz dawkował swoją sztukę nieregularnie, obdarowując bliskich lub realizując nieliczne ekspozycje - głównie w Opolu. Kuratorki wystawy przeniosły zbiór prac z dawnej pracowni artysty do Galerii Sztuki Współczesnej, uzupełniając go o artefakty wypożyczone z lokalnych muzeów.

W opowieści o twórczości Zygmunta Moryty współistnieją dwa przenikające się wątki – malarstwa i grafiki warsztatowej. Pierwszą z dziedzin traktował jako szkice do drugiej, innym razem podkreślał, że tylko wtedy, gdy maluje, czuje się szczęśliwy. Ekspozycja w GSW ukazuje tę niezwykłą symbiozę.

W ramach wystawy prezentowany jest film pt. "Trzech to już tłum. P.S. Pies" autorstwa Andrzeja Levego Lewczaka. Fragmenty filmu zostały wplecione w ekspozycję główną. Film - w premierowej odsłonie - przedstawia postawę artystyczną i życiową artysty; dokonane wybory i ich konsekwencje.

Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2023 roku. Radio Opole objęło ekspozycję patronatem medialnym.

Zobacz także

2023-05-23, godz. 10:08, Patronaty - polecamy XIII Bieg Koziołków ulicami Kędzierzyna-Koźla już w sobotę Już po raz 13. w Kędzierzynie-Koźlu wystartuje Bieg Koziołków. Uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania dystans 10 km. Start w sobotę (27.05) o godz. 18:00 z ul. Żeromskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Tego dnia zamknięte… » więcej 2023-05-23, godz. 09:26, Patronaty - polecamy Gratka dla pasjonatów historii regionu „W kręgu najstarszych miast Śląska - lokacje na prawie niemieckim” - to tytuł konferencji, która odbędzie się już w najbliższą środę (24.05) w Białej. Wydarzenie to kolejny etap przygotowań tego miasta do obchodów 800-lecia… » więcej 2023-05-22, godz. 22:21, Patronaty - polecamy Boks białych kołnierzyków już w sobotę w Opolu! Biznes Boxing Polska czyli boks 'białych kołnierzyków' odbędzie się w sobotę (27.05) w DomExpo w Opolu. Start o godz. 20:00. Na ringu krzyżować będą rękawice zawodnicy ze świata biznesu po 8-tygodniowych przygotowaniach z najlepszymi… » więcej 2023-05-22, godz. 21:53, Patronaty - polecamy VII Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych Uczniowie diecezjalnych i zakonnych szkół organistowskich oraz uczniowie szkół muzycznych o profilu muzyka kościelna wezmą udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych, który odbędzie… » więcej 2023-05-22, godz. 20:30, Patronaty - polecamy O edukacji na łonie natury na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Łubnianach Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Edukacja Alternatywna już po raz drugi odbędzie się w Łubnianach. Tym razem motywem przewodnim jest ekologia życia. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »