Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-11-17, 19:47 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” - nowa wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Zdjęcia wystawy z czasu montażu [fot. nadesłane z Muzeum Śląska Opolskiego]
Zdjęcia wystawy z czasu montażu [fot. nadesłane z Muzeum Śląska Opolskiego]
W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni - jaka jest ich historia, jakie znaczenie dla miasta miała ich działalność? O tym można się dowiedzieć na wystawie zatytułowanej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. Ekspozycja jest już otwarta w Muzeum Śląska Opolskiego. Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca przyszłego roku.
Druga połowa XIX wieku w Opolu to wielkie zmiany w krajobrazie przemysłowym miasta. Dzięki bogatym złożom margla kredowego, lokalizacji nad Odrą oraz połączeniu kolejowemu (od 1843 roku z Brzegiem i Wrocławiem) rozpoczyna się tu intensywna produkcja cementu: w 1857 roku katowicki przedsiębiorca Friedrich W. Grundmann stawia tu pierwszą cementownię (do II wojny światowej było ich 9), dając początek zjawisku, które przez kolejne kilkadziesiąt lat będzie determinowało kierunek i dynamikę rozwoju gospodarczego, urbanistycznego, demograficznego, a nawet kulturalnego miasta.

Kuratorką wystawy jest Bogna Szafraniec, autorką koncepcji - Iwona Solisz. Współpraca merytoryczna: Archiwum Państwowe w Opolu. Projekt: Biuro 87a Architekci, Branding Studio Kolorama. Sponsorzy: Cementownia Odra, Cementownia Górażdże.

Radio Opole wystawę „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” objęło patronatem medialnym.
Plakat

Zobacz także

2023-02-07, godz. 16:34, Patronaty - polecamy Muzeum Ceramiki w Tułowicach zaprasza Wyroby nieistniejącej już Fabryki Porcelitu Tułowice S.A. - ceramiczne zastawy stołowe i deserowe, filiżanki, kubki, kufle, patery czy wazony można oglądać w Muzeum Ceramiki pn. „TUŁOWICE poKOLEI”. Uroczyste otwarcie odbyło się… » więcej 2023-02-07, godz. 13:39, Patronaty - polecamy Akcja "Oddaj krew, zostań bohaterem" w Strzeleczkach #ODDAJKREW Zostań Bohaterem - to nazwa akcji, na którą zapraszają w najbliższą sobotę (11.02) Ochotnicza Straż Pożarna Strzeleczki i wójt tej gminy. Akcja odbywa się po raz dziesiąty. Potrwa od godz. 10:00 do 14:00 na parkingu… » więcej 2023-02-06, godz. 10:10, Patronaty - polecamy II Charytatywny Bal Olimpijski już w sobotę Fundacja im. Julki Bonk „Walcz o mnie” zaprasza na II Charytatywny Bal Olimpijski. To wyjątkowa okazja spotkania medalistów Igrzysk Olimpijskich, medalistów Mistrzostw Świata i Europy, a do tego okazja, by wesprzeć podopiecznych fundacji… » więcej 2023-02-06, godz. 09:18, Patronaty - polecamy Walentynkowy Koncert Muzyki Filmowej Od 8 lat miłośnikom kina Filharmonia Opolska proponuje Walentynkowy Koncert Muzyki Filmowej. Nie inaczej będzie w tym roku. Koncerty zaplanowano w trzech do wyborach terminach 10, 11 i 12 lutego. Szykuje się wyprawa do Filmowego Uniwersum… » więcej 2023-01-31, godz. 21:06, Patronaty - polecamy Jesteś fanem Zeppelinów? Nie możesz przegapić tego koncertu! Koncert z muzyką legendarnej grupy Led Zeppelin w wykonaniu zespołu Zeppelinians - to wydarzenie, które odbędzie się w sobotę (11.02) w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Zapowiada się prawie dwugodzinne, pełne pasji… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »