Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-09-15, 10:42 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją już w poniedziałek w namiocie WBP w Opolu

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja podczas V Festiwalu Książki w Opolu [12.06.2021] [fot. Łukasz Fura]
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja podczas V Festiwalu Książki w Opolu [12.06.2021] [fot. Łukasz Fura]
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja [fot. Marcin Boczek]
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja [fot. Marcin Boczek]
Ukazał się osiemnasty tom „Kresowej Atlantydy” prof. Stanisława Sławomira Nicieji. To najbardziej rozbudowana z opublikowanych do tej pory części serii. Spotkanie promujące książkę odbędzie się w najbliższy poniedziałek (19.09) w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej mieszczącym się w ogrodzie przy ul. Piastowskiej. Początek o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi dr Jarosław Wasik.
Bogato ilustrowany XVIII tom „Kresowej Atlantydy”, zawiera odwołanie do 1000 nazwisk osób związanych z Kresami. Portretuje kolejnych siedem miejsc na mapie historycznych Kresów Wschodnich: garnizonowy Włodzimierz Wołyński, Sarny - torfową stolicę, granicę cywilizacji - Uściług, cukrowo-miodowy Mizocz, Zdołbunów - miasteczko na wołyńskim rozdrożu i magnacką stolicę - Ostrów. Ostatnim opisanym miastem jest Berdyczów, kojarzony zwykle z powiedzeniem „pisz na Berdyczów” oraz słynnymi na całą Europę jarmarkami. To tutaj mieściło się trzecie najsłynniejsze sanktuarium maryjne II RP, tu swoją siedzibę mieli konfederaci barscy, stąd pochodził wreszcie Józef Korzeniowski, który pod pseudonimem Joseph Conrad wprowadził aż cztery swoje powieści do rankingów setki najwybitniejszych książek światowej literatury.

Przypomnijmy, że cykl „Kresowa Atlantyda" cały czas powstaje. Ma objąć historię 200 byłych polskich miast pozostałych po II wojnie światowej na Wschodzie. Źródła, do których dotarł autor nie znajdują się w żadnym archiwum państwowym, znajdują się w zbiorach prywatnych, w albumach rodzinnych, w latami zbieranych relacjach rodzin kresowych. To opowieści o ziemiach i majątkach, które - niczym mityczna Atlantyda - pogrążyły się w odmęcie zapomnienia, w wyniku m.in. działającej przez prawie pół wieku cenzury. Profesor odtwarza smak i urodę tamtej epoki. Temat to fascynujący i wielobarwny, a świadkowie wydarzeń cały czas odchodzą...

Radio Opole objęło promocję „Kresowej Atlantydy. Historii i mitologii miast kresowych" patronatem medialnym. Książkę wydała opolska oficyna MS Bogusława Szybkowskiego.
Plakat

Zobacz także

2022-11-23, godz. 14:34, Patronaty - polecamy Recital Edyty Geppert zakończy 29. Dni Xaverianum Po raz 29. Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum w Opolu obchodzi swoje święto patronalne. Z tej okazji w budynku Xaverianum przy ul. Czaplaka 1a do 3 grudnia odbywać będą się liczne wydarzenia religijne i kulturalne. Po raz… » więcej 2022-11-21, godz. 21:02, Patronaty - polecamy Koncert Edwarda Simoni w hołdzie arcybiskupowi Alfonsowi Nossolowi już w czwartek Już w najbliższy czwartek (24.11) w Auli Seminaryjnej przy ul. Drzymały 1 w Opolu odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 90. urodzin arcybiskupa Alfonsa Nossola. Wystąpi grający na fletni pana Edward Simoni. Koncert rozpocznie się… » więcej 2022-11-21, godz. 16:52, Patronaty - polecamy "Siła i Moc Kobiet" - inauguracja projektu Fundacja 'Plan B' zaprasza na konferencję inicjującą dialog społeczny na rzecz wsparcia kobiet powiatu nyskiego. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek (24.11) w samo południe w Nyskim Domu Kultury przy ulicy Wałowej 7 w N… » więcej 2022-11-20, godz. 17:03, Patronaty - polecamy IV Opolskie Forum Zawodowe już w środę - obejrzyj transmisję Przyszłoroczne trendy na rynku pracy oraz wpływ cudzoziemców na te kwestie - to temat przewodni IV Opolskiego Forum Zawodowego, które odbędzie się pod patronatem Radia Opole już w najbliższą środę (23.11) w sali konferencyjnej Hotelu… » więcej 2022-11-17, godz. 19:47, Patronaty - polecamy „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” - nowa wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego [FILM, ZDJĘCIA] W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni - jaka jest ich historia, jakie znaczenie dla miasta miała ich działalność? O tym można się dowiedzieć na wystawie zatytułowanej „Cementownie Opola. Przemysł… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »