Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-11-16, 15:11 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Wieczór z muzyką organową w Filharmonii Opolskiej

Karol Mossakowski powraca na opolską scenę [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Karol Mossakowski powraca na opolską scenę [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Karol Mossakowski powraca na opolską scenę. Artysta jest uważany za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. W najbliższy piątek (19.11) wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza podczas koncertu pt. „Pewnego razu w Paryżu”. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Są jeszcze bilety!

Mieszkającego na stałe we Francji mistrza organów publiczność z Opola może kojarzyć z cyklem „W starym kinie”, podczas którego improwizował ścieżkę dźwiękową do klasyków kina niemego. Mossakowski jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián, organistą tytularnym katedry w Lille we Francji oraz artystą-rezydentem Radia Francuskiego w Paryżu.


W programie koncertu „Pewnego razu w Paryżu” jako pierwsza zabrzmi "Uwertura" Antoniego Szałowskiego. Kompozycja nagrodzona Złotym Medalem na Światowej Wystawie w Paryżu, uznana została przez wybitnego krytyka Florenta Schmitta za najciekawsze wydarzenie sezonu 1936/37. Następnie będzie można usłyszeć "Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll" Francisa Poulenca, a po przerwie zabrzmi "Sinfonia rustica" Andrzeja Panufnika.


Bilety na koncert dostępne są w kasie i na stronie Filharmonii Opolskiej. Radio Opole jest patronem medialnym trwającego sezonu artystycznego filharmonii.


Program:
  • Antoni Szałowski – Uwertura (8’)
  • Francis Poulenc – Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll (23’)
  • Andrzej Panufnik – Sinfonia rustica (29’)
O repertuarze:
Karol Mossakowski [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]Lata trzydzieste i czterdzieste dwudziestego wieku. Dwóch Polaków i Francuz. Prawdopodobnie obaj polscy kompozytorzy – Antoni Szałowski i Andrzej Panufnik – spotkali w Paryżu Francisa Poulenca. Zadziwiające są niewidzialne nici łączące ludzi sztuki i sprawiające, że świat staje się tak mały. Szałowski jeszcze przed II wojną światową wyjechał na studia do słynnej Nadii Boulanger. W stolicy Francji pozostał już do końca życia, a neoklasyczna, brawurowa i przyjemna w odbiorze Uwertura była kompozycją wieńczącą edukację pod kuratelą wielkiej profesorki. Koncert na organy, kotły i smyczki paryżanina z urodzenia – Francisa Poulenca – jest dziełem dwa lata młodszym i w nim znaleźć można nawiązania do epoki baroku. Składa się z siedmiu fragmentów, które następują po sobie w sposób przypominający filmowe cięcia – płynnie, ale wyraziście. W roku 1938, gdy Poulenc komponował swój Koncert organowy, studia dyrygenckie w tym samym mieście odbywał Andrzej Panufnik. Młody artysta niedługo później wrócił jednak do Polski, gdzie spędził okrutny czas II wojny światowej. W powstającej z gruzów ojczyźnie, wspominającej stulecie śmierci Chopina, napisał Sinfonię rusticę inspirowaną folklorem kurpiowskim. Symetryczność kurpiowskich wycinanek odzwierciedlił niespotykanym ustawieniem orkiestry na scenie – ów niestandardowy pomysł gwarantuje nie tylko niecodzienny widok, ale także interesujące doznania akustyczne.

[źródło tekstu: Filharmonia Opolska]

Zobacz także

2021-11-30, godz. 15:06, Patronaty - polecamy Akcja "Zostań Świętym Mikołajem - oddaj krew" już w niedzielę w Opolu Rusza akcja 'Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew'. Wydarzenie rozpocznie się spotkaniem mikołajkowym w najbliższą niedzielę (05.12) w samo południe przy zachodniej pierzei Rynku w Opolu, gdzie stanie krwiobus Regionalnego Centrum… » więcej 2021-11-30, godz. 14:31, Patronaty - polecamy Recital fortepianowy Mateusza Maciołka W najbliższy piątek (3.12) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu będzie okazja posłuchania recitalu fortepianowego pochodzącego z Opolszczyzny pianisty, który aktualnie kształci się na Akademii Muzycznej im. Stanisława… » więcej 2021-11-30, godz. 13:06, Patronaty - polecamy Pobiegną przez rozświetloną świątecznie Nysę Już 4 grudnia odbędzie się I Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski. Przed uczestnikami dystans 5,5 km. Start o godz. 19:00 przy Hali Nysa na ul. Sudeckiej. » więcej 2021-11-30, godz. 11:29, Patronaty - polecamy Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu od 3 do 24 grudnia Tradycyjnie w grudniu w centrum Opola odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Będzie można skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez kilkudziesięciu wystawców z rękodziełem i ozdobami świątecznymi, zakupić świąteczne przysmaki… » więcej 2021-11-30, godz. 10:46, Patronaty - polecamy V Festiwal Artystyczny "Jesteśmy tacy sami" - finał już w środę To wyjątkowy konkurs wokalny integrujący środowiska młodych wokalistów - w pełni sprawnych i tych z dysfunkcjami. Organizatorem przedsięwzięcia - już po raz piąty - jest Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Talentów 'AKCES' z Ozimka… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »