Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-10-04, 18:43 Autor: Justyna Krzyżanowska

Koncert z cyklu „Drgnienia lutni – w stronę muzyki baroku” już w niedzielę w Grodkowie!

Zdjęcie ilustracyjne, instrumenty dawne - lutnia [źródło: Image by Talie Scrap from Pixabay ]
Zdjęcie ilustracyjne, instrumenty dawne - lutnia [źródło: Image by Talie Scrap from Pixabay ]
Fundacja Ars Restituta zaprasza na koncert muzyki lutniowej z okazji 334. rocznicy urodzin Mistrza Lutni. Na lutni i organach zabrzmią utwory najwybitniejszego europejskiego mistrza tego instrumentu, urodzonego w Grodkowie Silviusa Leopolda Weissa (1687-1750).
Jak podkreślają organizatorzy, projekt „Drgnienia lutni – w stronę muzyki baroku” ma za zadanie przywrócenie polskiemu społeczeństwu brzmienia wspaniałej muzyki doby baroku i przywrócenia pamięci o najwybitniejszym europejskim kompozytorze doby baroku – lutniście, którym był Sylvius Leopold Weiss. Jego pomysłodawcą jest Daniel Jan Potocki, Prezes Związku Szlachty Rzeczypospolitej a koordynatorem Marcin Lauzer, organista i dyrygent w sanktuarium na Jasnej Górze.

Przypomnijmy, że Silvius Leopold Weiss to śląski muzyk, który dzięki mecenatowi polskiej dynastii królewskiej Sobieskich osiągnął szczyty swojej kariery koncertując na dworach królewskich w Europie. Występował m.in. na dworze królowej Marii Kazimiery Sobieskiej w jej teatrze w Rzymie oraz dla jej synów rezydujących w Oławie: Jakuba, Aleksandra i Konstantego - królewiczów, którzy objęli go swoim mecenatem oraz na dworze króla Polski i elektora saskiego Augusta II Mocnego.

W Grodkowie wystąpi zespół Lute Duo Plus zajmujący się popularyzacją muzyki lutniowej, w składzie: Anna Kowalska, Anton Birula i Alisa Birula. Muzycy specjalizują się w muzyce na instrumenty szarpane z epoki Baroku. Wykonują głównie utwory S.L. Weissa, w tym dzieła na duet lutni, utwory solowe oraz transkrypcje organowe dzieł kompozytora.

Główny program koncertu obejmuje utwory lutniowe Silviusa Leopolda Weissa: 75 minut:

  • Ouverture c-moll (organy) – 8 min
  • Suita a-moll nr 15 „L’Infidele” z Manuskryptu Drezdeńskiego (duet lutni) – 20 min
  • Entree - Courante - Musette - Menuet - Sarabande – Païsanne Ciaccona a-dur (organy) – 5 min
  • Suite g-moll nr 29 z Manuskryptu Drezdeńskiego (duet lutni)
  • Prelude - Allemande - Passepied - Bourée - Sarabande - Gigue Ciaccona g-moll – 33 min (razem ze Suite g-moll)
  • Siciliana Presto c-moll (organy) – 9 min

Koncert zespołu Lute Duo Plus obędzie się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie. Początek o godz. 19:00. Wstęp jest wolny.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora.

Głównym Patronem Honorowym Projektu jest Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Koncert z cyklu „Drgnienia lutni – w stronę muzyki baroku” już w niedzielę w Grodkowie! [fot. materiały organizatora]

Zobacz także

2021-11-03, godz. 14:04, Patronaty - polecamy IX Festiwal Piosenki Jesiennej Przedszkolaka Przedszkolaki z całej gminy Głogówek wezmą udział w Festiwalu Piosenki Jesiennej organizowanym przez Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym w Twardawie. Festiwal odbędzie się w najbliższy czwartek (04.11). Początek o godz… » więcej 2021-11-02, godz. 16:42, Patronaty - polecamy IV Festiwal Artystyczny "Tobie Polsko" - gala finałowa już w niedzielę w Krasiejowie 37 wykonań solistek i jednego solisty oraz 56 prac plastycznych zostało poddanych ocenie przez jury IV Festiwalu Artystycznego 'Tobie Polsko'. Festiwal jest okazją do uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Laureaci zaprezentują… » więcej 2021-11-02, godz. 14:31, Patronaty - polecamy "Opolski cmentarz żydowski w XX wieku" - spotkanie z autorami książki Premiera książki 'Opolski cmentarz żydowski w XX wieku' oraz spotkanie z jej autorami: ks. prof. Stanisławem Rabiejem i Haliną Łabęcką - to wydarzenie, na które zaprasza w najbliższy poniedziałek (08.11) Wojewódzka Biblioteka Publiczna… » więcej 2021-11-02, godz. 13:22, Patronaty - polecamy Początek listopada w filharmonii pełen koncertów Początek listopada w Filharmonii Opolskiej pełen wydarzeń. W repertuarze zaduszki jazzowe, koncert dedykowany dzieciom, a także ciekawie zapowiadający się koncert kameralny, podczas którego wystąpi gitarowy kwartet. Szczegóły wydarzeń… » więcej 2021-11-02, godz. 12:22, Patronaty - polecamy Wieczór z Barbarą Krafftówną w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na niezwykły wieczór z wybitną aktorką teatralną i filmową, artystką kabaretową i piosenkarką - Barbarą Krafftówną, a to za sprawą opolskiej premiery filmu dokumentalnego pt. 'Krafftówna… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »