Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-28, 11:55 Autor: Paula Hołubowicz

„Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego” - Prudnik zaprasza na konferencję popularnonaukową poświęconą błogosławionemu kardynałowi Wyszyńskiemu

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Konferencja „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego” to kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Wyszyński. Błogosławiony”, które miasto Prudnik zaplanowało na 6 października (środa) na godz. 12:00. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej. O osobistym uczestnictwie w konferencji zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Odbywająca się w 57. rocznicę uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego w Prudniku konferencja to kolejne z wydarzeń kulturalnych, które pozwoli mieszkańcom ziemi prudnickiej przeżyć ten historyczny moment z odpowiednią oprawą artystyczną.

Konferencja rozpocznie się Mszą św. w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku o godz. 09:00, po niej wszyscy chętni będą mogli udać się na zwiedzanie Sanktuarium św. Józefa, w którym to w latach 1954–1955 internowany był prymas Stefan Wyszyński.

Oficjalne rozpoczęcie konferencji zaplanowano na godz. 12:00. w Prudnickim Ośrodku Kultury. Wśród zaproszonych gości będą: ordynariusz Diecezji Opolskiej – bp Andrzej Czaja, Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek oraz Kustosz Sanktuarium św. Józefa – o. Dawid Zmuda. O osobie kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiedzą również:
  • 13:15 s. Damiana ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej - „Dzieciństwo i młodość Stefana Wyszyńskiego w kontekście jego późniejszych wyborów życiowych”.
  • 13:45 ks. Janusz Iwańczuk - „Z pierwszą Mszą pojechałem na Jasną Górę, aby mieć Matkę. Maryjny rys drogi kapłańskiej Prymasa”.
  • 14:15 dr Ewa Czaczkowska - „Osobiste, społeczne i narodowe skutki czasu internowania Prymasa Wyszyńskiego”.

Do udziału w wydarzeniu zaproszona jest młodzież ze szkół ponadpodstawowych województwa opolskiego wraz z opiekunami. Ze względu na obostrzenia sanitarne oraz ograniczoną ilość miejsc należy wypełnić internetowy formularz. Organizatorzy przewidują maksymalnie czteroosobowe zespoły reprezentujące daną szkołę (nauczyciel-opiekun oraz maksymalnie trzech uczniów). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Aby móc uczestniczyć osobiście w konferencji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny tutaj formularz zgłoszeniowy.

6 października o godz. 19:00 odbędzie się również realizacja telewizyjna koncertu słowo-muzycznego, pt. "Polskę w sercu mam Jerzego Zelnika z towarzyszeniem Baltic Neopolis Ensemble. W trakcie programu będzie można usłyszeć fragmenty Zapisków więziennych. Koncert poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Nagranie będzie miało szczególny wymiar, nie tylko ze względu na miejsce realizacji (Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie, będące miejscem internowania Wyszyńskiego), ale także ze względu na planowaną retransmisję telewizyjną na kanałach TVP 3 oraz TVP Polonia. Dzięki retransmisji, pamięć o Błogosławionym już wówczas, Prymasie Wyszyńskim, jego myśli społecznej i narodowej, dotrze do Polaków żyjących poza granicami kraju.

Organizatorami wydarzenia są: Kuratorium Oświaty w Opolu, Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku oraz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

Konferencja Konferencja „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego”

Zobacz także

2021-10-14, godz. 16:17, Patronaty - polecamy "Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było" 'Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było' - to cykl koncertów poświęcony twórczości dwóch gigantów muzyki barokowej: Johannowi Sebastianowi Bachowi i Georgeowi Friedrichowi Händlowi. Drogi twórcze obu kompozytorów-równolatków… » więcej 2021-10-14, godz. 14:44, Patronaty - polecamy Przed nami Wojewódzki Dzień Szefa Kuchni – zapowiada się kolorowo i pysznie! Nauczyciele przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej województwa opolskiego zapraszają na kulinarny tydzień z okazji przypadającego 20 października Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni. » więcej 2021-10-13, godz. 21:06, Patronaty - polecamy V Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie V Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie już w najbliższy poniedziałek (18.10) w Filharmonii Opolskiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00. » więcej 2021-10-13, godz. 19:41, Patronaty - polecamy Grażyna Łobaszewska gwiazdą X Festiwalu w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Promowanie starych, dobrych gatunków muzycznych przez doświadczonych muzyków oraz wychodzenie naprzeciw młodym i ambitnym zespołom poszukującym inspiracji w klasycznych brzmieniach bluesa i rocka - to od lat główne cele tego przedsięwzięcia… » więcej 2021-10-11, godz. 15:13, Patronaty - polecamy Dzień otwarty zajezdni MZK Opole już w sobotę! Zwiedzanie zajezdni, poznanie tajników pracy dyspozytora i kierowcy oraz pierwsze szlify w obsługiwaniu autobusu - przed nami Dzień Otwarty Zajezdni MZK w Opolu. W najbliższą sobotę (16.10) od godz. 12:00 wszyscy opolanie oraz miłośnicy… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »