Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-28, 11:55 Autor: Paula Hołubowicz

„Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego” - Prudnik zaprasza na konferencję popularnonaukową poświęconą błogosławionemu kardynałowi Wyszyńskiemu

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Konferencja „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego” to kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Wyszyński. Błogosławiony”, które miasto Prudnik zaplanowało na 6 października (środa) na godz. 12:00. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej. O osobistym uczestnictwie w konferencji zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Odbywająca się w 57. rocznicę uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego w Prudniku konferencja to kolejne z wydarzeń kulturalnych, które pozwoli mieszkańcom ziemi prudnickiej przeżyć ten historyczny moment z odpowiednią oprawą artystyczną.

Konferencja rozpocznie się Mszą św. w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku o godz. 09:00, po niej wszyscy chętni będą mogli udać się na zwiedzanie Sanktuarium św. Józefa, w którym to w latach 1954–1955 internowany był prymas Stefan Wyszyński.

Oficjalne rozpoczęcie konferencji zaplanowano na godz. 12:00. w Prudnickim Ośrodku Kultury. Wśród zaproszonych gości będą: ordynariusz Diecezji Opolskiej – bp Andrzej Czaja, Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek oraz Kustosz Sanktuarium św. Józefa – o. Dawid Zmuda. O osobie kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiedzą również:
  • 13:15 s. Damiana ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej - „Dzieciństwo i młodość Stefana Wyszyńskiego w kontekście jego późniejszych wyborów życiowych”.
  • 13:45 ks. Janusz Iwańczuk - „Z pierwszą Mszą pojechałem na Jasną Górę, aby mieć Matkę. Maryjny rys drogi kapłańskiej Prymasa”.
  • 14:15 dr Ewa Czaczkowska - „Osobiste, społeczne i narodowe skutki czasu internowania Prymasa Wyszyńskiego”.

Do udziału w wydarzeniu zaproszona jest młodzież ze szkół ponadpodstawowych województwa opolskiego wraz z opiekunami. Ze względu na obostrzenia sanitarne oraz ograniczoną ilość miejsc należy wypełnić internetowy formularz. Organizatorzy przewidują maksymalnie czteroosobowe zespoły reprezentujące daną szkołę (nauczyciel-opiekun oraz maksymalnie trzech uczniów). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Aby móc uczestniczyć osobiście w konferencji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny tutaj formularz zgłoszeniowy.

6 października o godz. 19:00 odbędzie się również realizacja telewizyjna koncertu słowo-muzycznego, pt. "Polskę w sercu mam Jerzego Zelnika z towarzyszeniem Baltic Neopolis Ensemble. W trakcie programu będzie można usłyszeć fragmenty Zapisków więziennych. Koncert poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Nagranie będzie miało szczególny wymiar, nie tylko ze względu na miejsce realizacji (Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie, będące miejscem internowania Wyszyńskiego), ale także ze względu na planowaną retransmisję telewizyjną na kanałach TVP 3 oraz TVP Polonia. Dzięki retransmisji, pamięć o Błogosławionym już wówczas, Prymasie Wyszyńskim, jego myśli społecznej i narodowej, dotrze do Polaków żyjących poza granicami kraju.

Organizatorami wydarzenia są: Kuratorium Oświaty w Opolu, Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku oraz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

Konferencja Konferencja „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego”

Zobacz także

2022-03-24, godz. 14:14, Patronaty - polecamy Koncert finałowy XVII Festiwalu Piosenki DO-RE-MI już w sobotę w Ozimku Festiwalu Piosenki DO-RE-MI to wydarzenie skierowane do wszystkich miłośników śpiewu i muzyki. Koncert finałowy, na którym zaprezentują się wykonawcy wyłonieni z pierwszego etapu, rozpocznie się w najbliższą sobotę (26.03) w sali… » więcej 2022-03-22, godz. 11:45, Patronaty - polecamy Młodzież z Olesna zaprasza na charytatywny koncert "Dla wolności Ukrainy - Last Call for Freedom" Chcąc włączyć się w pomoc dla walczącej Ukrainy młodzież z Młodzieżowego Centrum Kariery i Ośrodek Szkolenia i Wychowania Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Oleśnie pragnie zaprosić wszystkich mieszkańców Opola i okolic na… » więcej 2022-03-22, godz. 11:23, Patronaty - polecamy Wyjątkowy koncert "Opole dla Ukrainy" już w niedzielę „Chcemy w ten muzyczny sposób wesprzeć zbiórkę dla ludności walczącej i cierpiącej na ziemiach ukraińskich. Jesteśmy artystami... to najlepszy sposób, jaki znamy i najlepsze, co możemy dać” - czytamy w zaproszeniu na wyjątkowy… » więcej 2022-03-22, godz. 10:34, Patronaty - polecamy 13-latka z Ukrainy organizuje zbiórkę dla swoich rodaków. Będzie też zbiórka krwi Wojna na Ukrainie dotknęła wszystkich, w tym niestety również dzieci. I to często one, mimo młodego wieku, próbują na wszelkie sposoby wspomóc swoich rodaków, którzy zostali w ojczyźnie. Wśród nich jest Anna Bilovol, trzynastolatka… » więcej 2022-03-22, godz. 08:09, Patronaty - polecamy Trwa nabór do konkursu dla twórców ludowych. Zgłoszenia są przyjmowane do 22 kwietnia! Radio Opole zaprasza do udziału w konkursie „Jawor - u źródeł kultury” 2022. To propozycja dla solistów i zespołów, kapel, śpiewaków i instrumentalistów, a także artystów tworzących sztukę ludową. Zgłoszenia można przesyłać… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »