Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-28, 11:55 Autor: Paula Hołubowicz

„Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego” - Prudnik zaprasza na konferencję popularnonaukową poświęconą błogosławionemu kardynałowi Wyszyńskiemu

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Konferencja „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego” to kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Wyszyński. Błogosławiony”, które miasto Prudnik zaplanowało na 6 października (środa) na godz. 12:00. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej. O osobistym uczestnictwie w konferencji zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Odbywająca się w 57. rocznicę uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego w Prudniku konferencja to kolejne z wydarzeń kulturalnych, które pozwoli mieszkańcom ziemi prudnickiej przeżyć ten historyczny moment z odpowiednią oprawą artystyczną.

Konferencja rozpocznie się Mszą św. w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku o godz. 09:00, po niej wszyscy chętni będą mogli udać się na zwiedzanie Sanktuarium św. Józefa, w którym to w latach 1954–1955 internowany był prymas Stefan Wyszyński.

Oficjalne rozpoczęcie konferencji zaplanowano na godz. 12:00. w Prudnickim Ośrodku Kultury. Wśród zaproszonych gości będą: ordynariusz Diecezji Opolskiej – bp Andrzej Czaja, Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek oraz Kustosz Sanktuarium św. Józefa – o. Dawid Zmuda. O osobie kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiedzą również:
  • 13:15 s. Damiana ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej - „Dzieciństwo i młodość Stefana Wyszyńskiego w kontekście jego późniejszych wyborów życiowych”.
  • 13:45 ks. Janusz Iwańczuk - „Z pierwszą Mszą pojechałem na Jasną Górę, aby mieć Matkę. Maryjny rys drogi kapłańskiej Prymasa”.
  • 14:15 dr Ewa Czaczkowska - „Osobiste, społeczne i narodowe skutki czasu internowania Prymasa Wyszyńskiego”.

Do udziału w wydarzeniu zaproszona jest młodzież ze szkół ponadpodstawowych województwa opolskiego wraz z opiekunami. Ze względu na obostrzenia sanitarne oraz ograniczoną ilość miejsc należy wypełnić internetowy formularz. Organizatorzy przewidują maksymalnie czteroosobowe zespoły reprezentujące daną szkołę (nauczyciel-opiekun oraz maksymalnie trzech uczniów). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Aby móc uczestniczyć osobiście w konferencji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny tutaj formularz zgłoszeniowy.

6 października o godz. 19:00 odbędzie się również realizacja telewizyjna koncertu słowo-muzycznego, pt. "Polskę w sercu mam Jerzego Zelnika z towarzyszeniem Baltic Neopolis Ensemble. W trakcie programu będzie można usłyszeć fragmenty Zapisków więziennych. Koncert poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Nagranie będzie miało szczególny wymiar, nie tylko ze względu na miejsce realizacji (Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie, będące miejscem internowania Wyszyńskiego), ale także ze względu na planowaną retransmisję telewizyjną na kanałach TVP 3 oraz TVP Polonia. Dzięki retransmisji, pamięć o Błogosławionym już wówczas, Prymasie Wyszyńskim, jego myśli społecznej i narodowej, dotrze do Polaków żyjących poza granicami kraju.

Organizatorami wydarzenia są: Kuratorium Oświaty w Opolu, Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku oraz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

Konferencja Konferencja „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego”

Zobacz także

2021-10-21, godz. 15:37, Patronaty - polecamy „Memento Vitae 2021 - koncert bez bisów i oklasków”. Premiera 1 listopada po 19:00 na antenie Radia Opole! 1 listopada zapraszamy do posłuchania transmisji koncertu „Memento Vitae”. To wydarzenie organizowane jest od kilku lat wieczorem na cmentarzu Rakowickim w Krakowie w Dzień Wszystkich Świętych. W tym roku wystąpi plejada artystów:… » więcej 2021-10-21, godz. 12:06, Patronaty - polecamy "Pielgrzym" - WBP w Opolu zaprasza na wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na wieczór poświęcony pamięci opolskiego poety, działacza kultury i pracownika urzędu marszałkowskiego, Januszowi Ireneuszowi Wójcikowi. Zmarł on w zeszłym roku - 28 sierpnia, w wieku… » więcej 2021-10-21, godz. 11:03, Patronaty - polecamy Klub Jeździecki "Ostroga" zaprasza na "Halowe Zawody Towarzyskie i Regionalne w skokach przez przeszkody" W najbliższy weekend (23-24.10) na terenie Ludowego Klubu Jeździeckiego 'Ostroga' przy ul. Wrocławskiej 172, odbędą się halowe zawody w skokach przez przeszkody. Jeszcze do dziś (21.10) można zapisywać się do uczestnictwa w wydarzeniu… » więcej 2021-10-21, godz. 09:18, Patronaty - polecamy „Barok po opolsku” – zespół Silver Brass zaprasza na trzeci koncert w ramach wyjątkowej trasy koncertowej Przed nami kolejny miesiąc wypełniony muzyką barokową zagraną w nowatorski sposób. W sierpniu ruszył „Barok po opolsku”, czyli autorska trasa koncertowa zespołu Silver Brass we współpracy z Maciejem Lammem, organistą katedry… » więcej 2021-10-20, godz. 12:17, Patronaty - polecamy Klub karate RONIN Głuchołazy zaprasza na otwarte Mistrzostwa Opolszczyzny w Karate Tradycyjnym Zawody odbędą się w sobotę (23.10) w hali GOSiR w Głuchołazach, przy ul Skłodowskiej 32. Mistrzostwa rozpoczną się o godz. 10:00, a swój udział zapowiedziało już 200 zawodników z całego kraju, w wieku od 4 do 60 lat. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »