Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-11-09, 16:48 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

"(O)polsko-węgierski event" już 20 listopada - zobacz on-line!

Budapeszt [fot. https://pixabay.com/pl/]
Budapeszt [fot. https://pixabay.com/pl/]
„Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” – to historyczne przysłowie o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego znane jest i w Polsce, i na Węgrzech, ale czy tak naprawdę znamy swoją wzajemną historię, kulturę, mentalność? W czym Węgrzy są bliscy Polakom, a w czym się od nas różnią? Osobom zainteresowanym tematem polecamy spotkanie, które odbędzie się w piątek 20 listopada i zostanie zaprezentowane na profilu facebookowym organizatorów wydarzenia - Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Początek o godz. 16:30.
Pretekstem do spotkania jest fakt, że w tym roku mija 20-lecie nawiązania współpracy między województwem opolskim a węgierskim Komitatem Fejér. Gościem wieczoru będzie mieszkający w Budapeszcie publicysta, reportażysta - Michał Zabłocki. Spotkanie poprowadzą Gáspár Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i dziennikarz Janusz Maćkowiak.


Węgry najczęściej kojarzymy z wypoczynkiem nad Balatonem, zwiedzaniem Budapesztu, specyficzną kuchnią, niezwykle trudnym językiem, muzyką Liszta czy twórczością Sandora Marai, a to także „kawał” wspólnej historii. Przez wieki obydwa narody scalały wspólne wątki historyczne: Węgierska Wiosna Ludów 1848 – z gen. Józefem Bemem jako naczelnym dowódcą, Bitwa Warszawska 1920 – kiedy to węgierskie transporty broni i amunicji miały znaczący wpływ na jej wynik, ponad 100 tys. polskich uchodźców na Węgrzech podczas II wojny światowej, czy Węgierska Rewolucja 1956 – z pomocą humanitarną...

Organizatorem spotkania pod nazwą "(O)polsko-węgierski event" jest Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Plakat 2020

Zobacz także

2024-03-18, godz. 09:53, Patronaty - polecamy Spotkanie z Tomaszem Różyckim - zobacz transmisję z WBP w Opolu Uhonorowany nagrodą literacką Grand Continent za najlepszą prozę europejską za powieść „Złodzieje żarówek” - poeta, prozaik, eseista, tłumacz Tomasz Różycki będzie w najbliższy poniedziałek (18.03) gościem Wojewódzkiej… » więcej 2024-03-15, godz. 17:55, Patronaty - polecamy Koncert Charytatywny "Jedynka dla..." już we wtorek w Opolu Już po raz piąty Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu zaprasza na Koncert Charytatywny „Jedynka dla…”. Jego ideą jest pomoc finansowa na rzecz osoby lub instytucji wymagającej wsparcia. W tym… » więcej 2024-03-15, godz. 15:18, Patronaty - polecamy Rusza Tydzień Europejski w I LO Do 22 marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu pod patronatem Radia Opole potrwa Tydzień Europejski. W programie przewidziano: szkolenia, warsztaty, rozgrywki sportowe oraz Turniej Debat Oksfordzkich. » więcej 2024-03-14, godz. 19:44, Patronaty - polecamy 79. lat temu wyzwolono Stalag 344 Lamsdorf Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do udziału w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf, który był jednym z największych kompleksów obozów jenieckich Wehrmachtu w latach II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną… » więcej 2024-03-14, godz. 16:35, Patronaty - polecamy "Solenie kury" - co kryje się za tytułem nowej wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego? Już w najbliższy wtorek (19.03) o godz. 14:00 w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pod frapującym tytułem „Solenie Kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca”. Na ekspozycji przedstawione zostaną prace… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »