Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-06-07, 14:54 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały MBP w Opolu

Spotkanie z Maciejem Siembiedą – zobacz transmisję!

Maciej Siembieda [fot. Barbara Więcek]
Maciej Siembieda [fot. Barbara Więcek]
W 2017 roku wydał powieść „444”, potem było „Miejsce i imię” (2018), w ubiegłym roku na półki księgarskie trafił „Gambit”, a w tym - „Wotum”. Autorem wszystkich tych powieści jest dziennikarz, były redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej”, trzykrotny laureat „polskiego Pulitzera” i pięciu nagród Media Trend, doktor nauk społecznych, prezes zarządu Media Support Group – Maciej Siembieda. W najbliższy wtorek (09.06) spotkanie z pisarzem organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

Spotkanie poprowadzi Adam Szaja. Wszystko będzie można obejrzeć bez wychodzenia z domu dzięki transmisji wydarzenia na profilu facebookowym MBP. Początek o godz. 18:00. Autor będzie też we wtorek (09.06) gościem audycji Na Afiszu Mariusza Majerana.

Zobacz transmisję (09.06), godz. 18:00


W najnowszej powieści, Maciej Siembieda przeprowadza nas przez prawdziwy labirynt historii. Zarówno tej lokalnej, bo akcja rozgrywa się w Głogówku na Opolszczyźnie, jak i światowej, bo trafiamy też do Paryża, a konkretnie do opactwa Saint-Germain-des-Prés. Przewodnikiem w powieści jest detektyw IPN – Jakub Kania. Punktem wyjścia do rozpoczęcia nowego śledztwa jest zamach na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Za kontrowersyjną sprawą stać mogą przedstawiciele religijnej sekty, której korzenie sięgają czasów króla Jana Kazimierza.

Mało kto potrafi napisać rasowy, trzymający w napięciu thriller, a przy tym pokazać kawał współczesnej Polski – zarówno tej prowincjonalnej, jak i widzianej ze szczytów władzy. Ta umiejętność obserwacji czyni Macieja Siembiedę pisarzem wnikliwym i wyjątkowym, zaś „Wotum” – powieścią zabójczo dobrą – Mariusz Czubaj [źródło cytatu: MBP w Opolu].

Maciej Siembieda zanim dał się poznać, jako pisarz, znany był jako wnikliwy reportażysta, czego dowodem są zbiory: „Gwiazdozbiór odmieńców” (1994), „Pośmiertny zjazd absolwentów” (1995), „Piąta pora roku” (1998) i „Podwieczorek oprawców (2003), a także poradnik ich pisania - „Reportaż po polsku” (2003). Publikował m.in. w paryskiej "Kulturze", "Polityce", "Odrze" i "Tygodniku Kulturalnym".

Debiutanckiej powieści "444" w 2017 roku można było posłuchać na antenie Radia Opole - 44 odcinki wciąż są do odsłuchania na naszej stronie tu: Posłuchaj.

Powieści "Gambit" poświęcony był jeden z odcinków cyklu Czytasie

Poniżej o najnowszej książce opowiada Bartosz Suwiński:

Spotkanie z Maciejem Siembiedą – zobacz transmisję!

Zobacz także

2020-08-11, godz. 15:42, Patronaty - polecamy Uzależnienie od cukru tematem "Środy z profilaktyką" - akcji NFZ Każda środa w 2020 r. jest w Narodowym Funduszu Zdrowia dniem edukacji zdrowotnej pacjenta. Z uwagi na epidemię, działania Opolskiego Oddziału NFZ w ramach akcji „Środy z profilaktyką”, ograniczają się do edukacji w opolskich… » więcej 2020-08-11, godz. 14:36, Patronaty - polecamy Gitariada 40 już wkrótce - zobacz, kto wystąpi! Już po raz 9. w Kędzierzynie-Koźlu spotkają się wykonawcy, którzy przed 40 laty i później tworzyli w mieście big-beatową scenę muzyczną. Tegoroczna Gitariada 40 potrwa dwa dni. Rozpocznie się w piątek 28 sierpnia i potrwa do… » więcej 2020-08-05, godz. 15:01, Patronaty - polecamy Wystawa „Plakat i książka” w MBP w Opolu – poznaj szczegóły! W Galerii Zamostek MBP w Opolu można oglądać wystawę „Plakat i książka”. Jest to zbiór plakatów reklamujących wydarzenia literackie, targi książki. Zobaczymy także plakaty, na których to właśnie książka jest głównym… » więcej 2020-08-05, godz. 14:44, Patronaty - polecamy Trwają wakacje – zaplanuj je razem z GSW w Opolu! Wystawy, warsztaty, kursy, a także inne spotkania ze sztuką. Poniżej przedstawiamy propozycję Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na tegoroczne wakacje. » więcej 2020-08-03, godz. 14:15, Patronaty - polecamy Sprawdź, co WBP proponuje w sierpniu! Spotkania autorskie, niemieckie konwersacje online, a także wernisaże i inne spotkania czy wystawy - to tylko niektóre z propozycji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na sierpień! Szczegóły poniżej. » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***