Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-17, 16:16 Autor: Agnieszka Lubczańska

XXIV Seminarium Śląskie od wtorku w Kamieniu Śląskim

XXIV Seminarium Śląskie odbędzie się od wtorku (22.10) do czwartku (24.10) na Zamku w Kamieniu Śląskim [fot. Piotr Wrona]
XXIV Seminarium Śląskie odbędzie się od wtorku (22.10) do czwartku (24.10) na Zamku w Kamieniu Śląskim [fot. Piotr Wrona]
„Powrót do Europy – 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej” to temat przewodni XXIV Seminarium Śląskiego. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy wtorek (22.10) i potrwa do czwartku (24.10) na Zamku w Kamieniu Śląskim. W poszczególnych panelach wezmą udział znane w świecie nauki i publicystyki osoby. Uroczysta inauguracja wydarzenia o godz. 10:00. Radio Opole będzie na miejscu m.in. we wtorek (22.10) z audycją Loża Radiowa.

Do dyskusji na temat integracji europejskiej z polskiej, niemieckiej oraz śląskiej perspektywy zaproszono przedstawicieli różnych środowisk naukowych z Polski, Czech i Niemiec. Ponadto w tym roku, w ramach zmienionej formuły, prelegentami będą też przedstawiciele opinii publicznej, m.in. dziennikarze i publicyści. Ma to pozwolić na szeroką wymianę myśli.

Na bogaty program wydarzenia składają się sesje plenarne oraz spotkania wieczorne. Szczegóły można znaleźć w zamieszczonym poniżej załączniku.

Seminarium zainauguruje we wtorek 0 10:45 debata w ramach cyklu spotkań „Rozmowy o Europie”. Jej tytuł to„15 lat Polski w Unii Europejskiej. Nowe wyzwania dla Polski, Niemiec i Europy”. Debata organizowana wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera będzie preludium do tematu Polski w Unii Europejskiej, uwzględniając kwestię stosunków polsko-niemieckich oraz temat wyzwań przed jakimi stoi obecnie Wspólnota.

Dodajmy, że pierwszego dnia wieczorem zaplanowano m.in. spotkanie „Chrześcijańskie korzenie Europy” z udziałem m.in. ks. abp. Alfonsa Nossola oraz ks. Kazimierza Sowy.

Do czwartku (24.10) w poszczególnych panelach wezmą udział znane w świecie nauki i publicystyki osoby m.in.: red. Marcin Antosiewicz (Newsweek.pl, korespondent TVP w Berlinie w latach 2009–2016), Piotr Buras - dyrektor Oddziału European Council on Foreign Relations (ECFR) w Polsce, dr Kai-Olaf Lang (Stiftung Wissenschaft und Politik w Berlinie), dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus - prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych UO, prof. dr hab. Krzysztof Zuba, dr Barbara Curyło i dr Błażej Choroś (Instytut Politologii, Uniwersytet Opolski), dr hab. Anna Pacześniak, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, red. Marek Twaróg (redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”) czy dr hab. Zbigniew Kadłubek - prof. Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach.


Głównym organizatorem 24. Seminarium Śląskiego jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2019-11-14, godz. 12:59, Patronaty - polecamy I Regionalna Konferencja Edukacyjna dla pracowników samorządowych już w środę – poznaj szczegóły! Edukacja ekologiczna w gminach z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, to hasło przewodnie zbliżającej się konferencji skierowanej do przedstawicieli organów administracji samorządowej zajmujących się problematyką gospodarki odpadami. » więcej 2019-11-13, godz. 20:10, Patronaty - polecamy RetroSfera, czyli poznaj komputery i konsole minionej epoki RetroSfera to festiwal komputerów, gier i konsol minionych lat. Na ponad 70 stanowiskach multimedialnych będzie można usiąść i przypomnieć sobie, jakie emocje wzbudzały kiedyś ówczesne wynalazki techniki, dziś - relikty przeszłości… To już… » więcej 2019-11-13, godz. 15:48, Patronaty - polecamy Rusza cykl koncertów kameralnych w Filharmonii Opolskiej - pierwszy już w piątek. Wystąpi Kwartet Camerata Wieczór z muzyką kameralną to propozycja Filharmonii Opolskiej na najbliższy piątek (15.11). W programie muzyka delikatna, subtelna, ale potrafiąca poruszyć w zupełnie nowy sposób. Koncert ten to propozycja dla osób poszukujących spokoju i… » więcej 2019-11-13, godz. 12:34, Patronaty - polecamy Dzień Ubogich w Opolu już w niedzielę Ubodzy, bezdomni, samotni są wśród nas. Na spotkanie w ramach diecezjalnych obchodów Dnia Ubogich w Opolu zaprasza w najbliższą niedzielę (17.11) biskup opolski Andrzej Czaja. Wydarzenie rozpocznie w samo południe eucharystia w Katedrze Opolskiej… » więcej 2019-11-12, godz. 16:20, Patronaty - polecamy "W krainie Gabriela Garcí Márqueza" - nowa wystawa w Loft Gallery. Wernisaż już w piątek Loft Gallery w Opolu oraz Szkoła Filmowa w Łodzi zapraszają na wystawę fotografii Marka Poźniaka i Janusza M. Tylmana pt. 'W krainie Gabriela Garcí Márqueza'. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek (15.11) od godz. 18:00 w Loft Gallery… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »