Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-08, 20:01 Autor: Agnieszka Lubczańska

Za życia autora sztuki tej nie chciał wystawić żaden austriacki teatr. „Prezydentki” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Plakat spektaklu "Prezydentki"
Plakat spektaklu "Prezydentki"
Był nałogowym alkoholikiem, o którym mówiono, że pisze swe sztuki jedynie późno w nocy, słuchając głośnej muzyki – kontrowersyjny austriacki dramatopisarz Werner Schwab jest autorem sztuki „Prezydentki”. Spektakl w reżyserii Giovanniego Castellanosa od piątku (11.10) w repertuarze Teatru im. Jana Kochanowskiego! W rolach głównych: Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska i Judyta Paradzińska. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire. Kolejne najbliższe spektakle: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.
Werner Schwab to, obok Elfriede Jelinek, jeden z najbardziej kultowych austriackich dramatopisarzy XX wieku. Jego twórczość przełamywała tabu i konwenanse europejskiego mieszczaństwa. Pisał o najbardziej obrzydliwych aspekty życia, ujawniał najwstydliwsze ludzkie słabości. Nic więc dziwnego, że jego twórczość i sama osoba budziły skrajne uczucia… Zmarł w 1994 roku z powodu przedawkowania alkoholu.

Bohaterkami „Prezydentek” są trzy stare kobiety: Ema, Greta oraz Maryjka. Rzecz dzieje się w kuchni jednej z bohaterek dramatu - Erny. Bieda, wulgarny język, drobnomieszczańska rutyna, pełne zawiści relacje, okrucieństwo, a do tego samotność zawieszona pomiędzy brudną rzeczywistością a kolorowym ekranem telewizora. „Dramat austriackiego dramatopisarza przybliża nam nędzę współczesnego świata. Nie tę materialną, a mentalną, duchową” – czytamy na stronie teatru.

Światowa prapremiera „Prezydentek” odbyła się w 1990 roku na eksperymentalnej scenie wiedeńskiego teatru Künstlerhaus. Polska premiera miała miejsce w 1997 roku w Olsztynie. Reżyserem był Tomasz Dudkiewicz. Rzecz na swój warsztat wziął później m.in. Krystian Lupa z ekipą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Widzowie być może mają jeszcze w pamięci znakomite role Bożeny Baranowskiej, Haliny Rasiakówny i Ewy Skibińskiej…

Jak wypadnie opolski spektakl? Będzie okazja przekonania się już w najbliższy piątek (11.10) na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Kolejne przedstawienia tej sztuki: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.

Reżyserem przedstawienia jest Giovanny Castellanos, który opolskiej publiczności dał się poznać 2 lata temu reżyserując "Moralności Pani Dulskiej". W spektaklu zobaczymy: Arletę Los-Pławszewską, dawno nie widzianą na deskach opolskiego dramatu - Grażynę Misiorowska oraz Judytę Paradzińską. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire.

Więcej tu: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Zobacz także

2019-11-07, godz. 13:21, Patronaty - polecamy Fani hip-hopu, zmierzajcie w niedzielę do Nysy To największy festiwal hip-hopowy w regionie - Nysa Południe Hip-Hop Festiwal już w niedzielę (10.11). Na scenie pojawią się m.in. Sokół, PRO8L3M, Żabson, Young Igi, Kartky, Przyłu & VBS. Festiwal rozpocznie się o godz. 18:00 w Hali Nysa przy… » więcej 2019-11-06, godz. 15:25, Patronaty - polecamy Koncert charytatywny „Po prostu miłość” już w sobotę – poznaj szczegóły i przyjdź! Młodzież oleskich szkół średnich zaprasza na koncert charytatywny, podczas będą zbierane datki właśnie na rzecz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Wierzbicach. » więcej 2019-11-06, godz. 15:12, Patronaty - polecamy Opolskie środowisko ZHR zaprasza na grę terenową w ramach obchodów rocznicy powstań śląskich. » więcej 2019-11-06, godz. 14:47, Patronaty - polecamy III Turniej Badmintona w Chrząstowicach już w sobotę – trwają zapisy! Stowarzyszenie „Przyszłość Chrząstowic” zaprasza na III Turniej Badmintona w Chrząstowicach. Jak podkreślają organizatorzy, jest to cykliczny turniej dla amatorów badmintona, który po raz pierwszy zostanie zaliczony do rankingu Polskich Amatorów… » więcej 2019-11-06, godz. 14:47, Patronaty - polecamy XV Sejmik Szkolnej Kultury Fizycznej już w piątek – poznaj szczegóły! Szkolny Związek Sportowy „Opolskie” zaprasza na konferencję naukowo-edukacyjną. Jak podkreślają organizatorzy, Sejmik Szkolnej Kultury Fizycznej to najważniejsze wydarzenie o charakterze naukowo-edukacyjnym, na którym podejmowane są tematy… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »