Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-11-05, 18:04 Autor: Agnieszka Lubczańska (na podstawie materiałów nadesłanych przez FO)

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Na uroczysty koncert w 100-rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości zaprasza w najbliższą niedzielę (11.11) Filharmonia Opolska. To okazja posłuchania Krzysztofa Książka - pianisty nagrodzonego w tym roku na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Po przerwie opolscy filharmonicy pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentują premierę - IV Symfonię D-dur Witolda Maliszewskiego, która do niedawna istniała tylko w rękopisach. Początek koncertu o godz. 18:00. Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Koncert rozpocznie uwertura do oratorium "Powrót syna marnotrawnego" Feliksa Nowowiejskiego. To monumentalne oratorium. Uwertura (nagrana przez Opolskich Filharmoników we wrześniu ubiegłego roku i wydana przez wytwórnię DUX na płycie Nowowiejski "Dzieła symfoniczne") rozpocznie koncert opowiadający o drodze do wolności, o powrocie Polski na mapy Europy i świata.

Niepodległej nie byłoby prawdopodobnie bez zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego. Swój "Koncert fortepianowy a-moll" ukończył w roku 1888, rok później zinstrumentował dzieło i wtedy też doszło do jego premierowego wykonania. W Opolu koncert ten zaprezentuje Krzysztof Książek, laureat III Nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Po przerwie zaprezentowana zostanie IV Symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego o znamiennym tytule: "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie". Dwa przymiotniki łączą tu dwie rzeczywistości – globalną (w której nasz kraj znajdował się w 1923 roku) oraz tę osobistą Maliszewskiego, twórcy z pogranicza kilku kultur i światów. Dzieło przez prawie sto lat pozostawało jedynie w rękopisie. Dzięki staraniom Filharmonii Opolskiej utwór ten został w ciągu ostatniego roku wydany i nagrany, a publiczność uczestnicząca w koncercie w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świadkami jego premierowego wykonania.

Więcej informacji i bilety tu: Filharmonia Opolska.

Zobacz także

2018-11-27, godz. 13:10, Patronaty - polecamy II Wojewódzki Festiwal "Jesteśmy Tacy Sami" Stworzenie przyjaznej i profesjonalnie przygotowanej przestrzeni dla wspólnego spotkania wokalistów amatorów, a także pokazanie, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje utalentowanej młodzieży z możliwości zaprezentowania się na scenie - ... » więcej 2018-11-27, godz. 12:52, Patronaty - polecamy Przed nami II Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa Łączy ich pasja i miłość do judo. W imię tej miłości spotkają się już w najbliższą sobotę (01.12) aby uczcić pamięć o wybitnym trenerze, jakim był Edward Faciejew. Początek zmagań o godz. 9:00 w Hali Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 w ... » więcej 2018-11-27, godz. 11:11, Patronaty - polecamy 10 zwycięzców na 10-lecie Świątecznej Iluminacji w Brzegu! Już po raz 10. Świąteczna Iluminacja w Brzegu rozpocznie sezon bożonarodzeniowy w regionie. Rodzinna Gra Miejska, gwiazdkowa fotobudka czy program artystyczny Brzeskiego Centrum Kultury - to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali o ... » więcej 2018-11-27, godz. 10:01, Patronaty - polecamy Wybitny pianista Neal Larrabee wystąpi w Filharmonii Opolskiej W najbliższą sobotę (1.12) w Filharmonii Opolskiej wystąpi doskonały amerykański pianista Neal Larrabee. Dzięki współpracy z konsulatem USA w Krakowie i Stowarzyszeniem Alumni bilety na ten koncert są w atrakcyjnej cenie 10 zł. Początek k ... » więcej 2018-11-26, godz. 16:05, Patronaty - polecamy Startup Mixer vol. 35 już w czwartek – przyjdź i dowiedz się, co w opolskim biznesie piszczy! Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oraz Inkubatory AIP Opole zapraszają na kolejną edycję spotkania Startup Mixer. Inicjatywa, która odbędzie się już po raz 35. ma na celu integrację oraz wymianę doświadczeń opolskiego środowiska startup ... » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »