Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-09-11, 12:30 Autor: Barbara Więcek

"Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera" w Muzeum Wsi Opolskiej

[fot. Fryderyk Kremser]
[fot. Fryderyk Kremser]
W piątek (14.09) w Muzeum Wsi Opolskiej zostanie otwarta wystawa zatytułowana "Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera". Wernisaż połączony z projekcją filmu pt. "Mój śląski węzeł" w reżyserii Leszka Barona rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp wolny.
PlakatW 2018 roku Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu realizuje projekt pod nazwą "Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera", którego celem jest organizacja wystawy fotografii Fryderyka Kremsera, wybitnego, polskiego artysty fotografa, krajoznawcy, regionalisty, poety i dziennikarza. Wybrane tematycznie z bogatej twórczości autora zdjęcia stanowią autorski cykl pt. "Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera" z dopiskiem: "by człowiek wiedział, na co patrzy i rozumiał, gdzie żyje".

Wydarzeniami towarzyszącymi wystawie będą warsztaty fotograficzne, które odbędą się 6 października o godz. 10:00 i spotkania autorskie z fotografikami:
  • spotkanie ze Sławomirem Mielnikiem - 21.09 godz. 17:00
  • spotkanie z Tomaszem Liboską - 5.10 godz. 17:00
  • spotkanie ze Sławojem Dubielem - 26.10 godz. 17:00
Fryderyk Kremser urodził się w 1930 roku w Bytomiu, zmarł w 1995 roku w Opolu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, prezesem opolskiej delegatury Związku Polskich Artystów Fotografików, prezesem Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego, wieloletnim przewodniczącym Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK, założycielem stowarzyszenia Konserwatorium im. Josepha von Eichendorffa, współtwórcą polskiej szkoły fotografii krajoznawczej i animatorem życia kulturalnego.

Wystawa "Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera" ma charakter etnograficzny, poświęcona jest szeroko pojętej kulturze ludowej - materialnej i niematerialnej oraz dziedzictwu krajobrazowemu Śląska Opolskiego. Na ekspozycji prezentowane są portrety (typy ludzkie), zdjęcia przedstawiające ludzką pracę, zwyczaje, obrzędy, krajobrazy. Łącznie prezentowanych jest 100 fotografii o wysokim poziomie artystycznym. Tym samym wystawa, obok charakteru etnograficznego, posiada walory wystawy sztuki, tj. rozpowszechnia i promuje sztukę fotograficzną oraz jej twórcę.

Integralną częścią wystawy jest emisja filmu dokumentalnego "Mój śląski węzeł" w reżyserii Leszka Barona poświęconego Fryderykowi Kremserowi. Treść filmu nawiązuje do tematu ekspozycji i tematów imprez towarzyszących. Dzięki archiwalnym nagraniom zawartym w filmie, sam autor fotografii opowiada o swojej twórczości, a nade wszystko o własnym postrzeganiu świata, świadomości i poczuciu tożsamości. Twórczość fotograficzna Kremsera – fotografie wystawowe oraz treść filmu stają się podstawą do szerszego spojrzenia na złożoną historię Śląska, a tym samym na śląskie dziedzictwo kulturowe - materialne i niematerialne oraz poczucie tożsamości i świadomości kulturowej jego mieszkańców.

Kontynuację wątków poruszanych na wystawie mają na celu działania towarzyszące o charakterze dydaktycznym oraz promującym dziedzictwo kulturowe regionu - spotkanie i rozmowa podczas wernisażu po premierowej emisji filmu z udziałem moderatora - historyka, eksperta tematu oraz zaproszonych gości, a także zaplanowane cyklicznie (w późniejszym terminie) spotkania autorskie z tworzącymi współcześnie śląskimi fotografami pod analogicznym tytułem: "Odkrywanie świata". Zaplanowano również organizację bezpłatnych warsztatów fotograficznych, zajęć o charakterze edukacyjnym, zmierzających do rozbudzenia świadomości kulturowej u młodych adeptów sztuki fotograficznej na Śląsku.

Efektem projektu jest także zabezpieczenie i archiwizacja części zagrożonego dorobku wybitnego opolskiego fotografa Fryderyka Kremsera, zniszczonego w dużej mierze w czasie powodzi w 1997 roku, stanowiącego podstawę wystawy, a będącego cennym dziedzictwem kulturowym regionu. Pierwszy etap prac objął swym zasięgiem rozpoznanie stanu zachowanych po Kremserze materiałów fotograficznych oraz ich wybór. Digitalizacja materiałów wybranych na wystawę pozwoliła na osiągnięcie istotnych celów: archiwizację części zagrożonych obiektów oraz udostępnienie użytkownikom w postaci organizowanej w muzeum wystawy, publikacji w katalogu oraz internecie, na stworzonej w tym celu stronie wystawy pod adresem www.fryderykkremser.pl

Efektem projektu jest 128 stronicowy katalog wystawy, zawierający teksty informacyjne o realizowanym projekcie, artykuły poświęcone Fryderykowi Kremserowi i jego twórczości oraz reprodukcję 100 wystawowych fotografii z opisem.

Mając na uwadze kryterium wysokiej wartości merytorycznej projektu zaproszono do współpracy przy jego realizacji wybitnych ekspertów takich jak: Sławoj Dubiel, Sławomir Mielnik, Waldemar Kremser, którzy byli odpowiedzialni za wybór materiału - fotografii do wystawy oraz ich opracowanie merytoryczne i digitalizację, konsultanci merytoryczni wydarzenia oraz artysta grafik Marek Krajewski odpowiedzialny za całokształt aranżacji wystawy, także za projekty graficzne - wizualne wydarzenia. Do zespołu ekspertów zaproszony został również inicjator ratowania zbiorów po Fryderyku Kremserze, znawca twórczości autora - Joachim Sosnowski, autor tekstu o Fryderyku Kremserze. Rola moderatora spotkania odbywającego się podczas wernisażu została powierzona osobie o wysokich kwalifikacjach i znajomości tematu - dr Mariuszowi Patelskiemu, historykowi, pracownikowi naukowemu Uniwersytetu Opolskiego z Katedry Kultury i Biografistyki Instytutu Historii. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia, autorką scenariusza oraz kuratorem wystawy jest Magdalena Górniak-Bardzik, historyk, pracownik Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2018-11-27, godz. 13:10, Patronaty - polecamy II Wojewódzki Festiwal "Jesteśmy Tacy Sami" Stworzenie przyjaznej i profesjonalnie przygotowanej przestrzeni dla wspólnego spotkania wokalistów amatorów, a także pokazanie, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje utalentowanej młodzieży z możliwości zaprezentowania się na scenie - ... » więcej 2018-11-27, godz. 12:52, Patronaty - polecamy Przed nami II Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa Łączy ich pasja i miłość do judo. W imię tej miłości spotkają się już w najbliższą sobotę (01.12) aby uczcić pamięć o wybitnym trenerze, jakim był Edward Faciejew. Początek zmagań o godz. 9:00 w Hali Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 w ... » więcej 2018-11-27, godz. 11:11, Patronaty - polecamy 10 zwycięzców na 10-lecie Świątecznej Iluminacji w Brzegu! Już po raz 10. Świąteczna Iluminacja w Brzegu rozpocznie sezon bożonarodzeniowy w regionie. Rodzinna Gra Miejska, gwiazdkowa fotobudka czy program artystyczny Brzeskiego Centrum Kultury - to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali o ... » więcej 2018-11-27, godz. 10:01, Patronaty - polecamy Wybitny pianista Neal Larrabee wystąpi w Filharmonii Opolskiej W najbliższą sobotę (1.12) w Filharmonii Opolskiej wystąpi doskonały amerykański pianista Neal Larrabee. Dzięki współpracy z konsulatem USA w Krakowie i Stowarzyszeniem Alumni bilety na ten koncert są w atrakcyjnej cenie 10 zł. Początek k ... » więcej 2018-11-26, godz. 16:05, Patronaty - polecamy Startup Mixer vol. 35 już w czwartek – przyjdź i dowiedz się, co w opolskim biznesie piszczy! Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oraz Inkubatory AIP Opole zapraszają na kolejną edycję spotkania Startup Mixer. Inicjatywa, która odbędzie się już po raz 35. ma na celu integrację oraz wymianę doświadczeń opolskiego środowiska startup ... » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »