Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-09-07, 22:28 Autor: Barbara Więcek

Spotkanie z Jankiem Melą na otwarcie projektu "Opole w rytmie działania"

Jan Mela [fot. Mariusz Majeran]
Jan Mela [fot. Mariusz Majeran]
"Opole w rytmie działania" - inicjatywa pod takim hasłem rusza w najbliższy wtorek (11.09) w Opolu. To projekt wspierający działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, który jest skierowany do seniorów i młodzieży z opolskich szkół średnich. W ramach tego przedsięwzięcia będą organizowane spotkania, warsztaty i debaty. Udział w nich jest bezpłatny.
To projekt realizowany w ramach kampanii świadomościowej promującej społeczeństwo obywatelskie i aktywność społeczną ze szczególnym uwzględnieniem grup narażonych na wykluczenie społeczne. Dla seniorów przygotowano cykl moderowanych spotkań poruszających tematykę demokracji lokalnej, możliwości włączenia się w działania na rzecz rozwoju miasta tak, by czerpać satysfakcję i radość z aktywnej społecznie jesieni życia. Drugą grupę stanowi młodzież opolskich szkół średnich, która ma duży potencjał energii i świeżego spojrzenia na problemy miejskie, jednak z drugiej strony jest często skoncentrowana na świecie wirtualnym. To tam kreują się ich opinie, poglądy, sposób postrzegania różnorodnych zjawisk społecznych i tam też skumulowana jest ich aktywność. Ten wirtualny świat jest dla młodych ludzi naturalną pokusą - zawsze dostępny, atrakcyjny i pełen informacji. Niestety na drugiej szali tej wagi jest częste wycofanie z poszczególnych sfer realnego życia – tego które nas otacza. To przekłada się na słabe zaangażowanie młodego pokolenia w życie społeczne. Jednak żeby przełamać tę niekorzystną tendencję, każde z miast aspirujących do rangi miast innowacyjnych społecznie, powinno mieć dla młodych ludzi ofertę - ofertę aktywnego włączenia społecznego. Celem tego projektu jest dążenie do wyposażenia młodych ludzi w praktyczną wiedzę na temat narzędzi partycypacji społecznej: budżetu obywatelskiego, konsultacji społecznych, inicjatywy lokalnej, czy też działalności rad dzielnic. Umiejętność ich zastosowania daje szansę na realną zmianę otaczającej rzeczywistości, na inspirujące kreowanie przestrzeni miejskiej i ciekawą dyskusję o rozwoju miasta właśnie z udziałem młodych.

Projekt startuje we wtorek (11.09) o godz. 9:30 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Pierwsze spotkanie dla młodzieży poprowadzi Jan Mela, podróżnik, działacz społeczny, najmłodszy w historii niepełnosprawny zdobywca obu biegunów w ciągu jednego roku, człowiek którego postawa i aktywność dowodzi, że bariery istnieją tylko w naszych głowach.

Miejsca i terminy spotkań z seniorami:

Dom Dziennego Pobytu „Maria Magdalena” – 14.09.2018 r., godz. 14:00

Centrum Informacyjno – Edukacyjnym „Senior” w Opolu – 19.09.2018 r., godz. 12:00

Dom Dziennego Pobytu „Malinka” – 21.09.2018 r., godz. 10:15

Klub Seniora w Czarnowąsach – 24.09.2018 r., godz. 12:00

Dom Dziennego Pobytu „Złota Jesień” – 26.09.2018 r., godz. 11:00.

W ramach projektu zostanie wydana publikacja pt. „Opole w rytmie działania” - informator dla mieszkańców, przybliżający tematykę narzędzi partycypacji społecznej, m.in.: Budżetu Obywatelskiego, konsultacji społecznych, inicjatywy lokalnej oraz działalności Rad Dzielnic.

Ponadto w programie jest także wystawa fotograficzna zatytułowana "Jest nas 29. Poznaj naszą dzielnicę" przedstawiająca poszczególne dzielnice Opola z ich krótką charakterystyką oraz sukcesami i wyzwaniami jakie stawiają sobie Rady Dzielnic. Ekspozycja będzie prezentowana podczas debaty w CWK oraz na opolskim rynku w terminie 12 – 22.09.2018 r.

Radio Opole objęło projekt "Opole w rytmie działania" patronatem medialnym.Plakat

Zobacz także

2018-10-09, godz. 15:41, Patronaty - polecamy Szkodliwości picia alkoholu w czasie ciąży poświęcona będzie konferencja "Świat bez FASD" Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu pitego w czasie ciąży. Każda jego ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Skutkiem może być nieuleczalna choroba zwana alkoholowym zespołem płodowym (po angielsku: FAS - skrót od angie ... » więcej 2018-10-09, godz. 15:08, Patronaty - polecamy Piosenka religijna zabrzmi w Ochodzach już w sobotę – poznaj program! Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach zaprasza na XX Jubileuszowy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej „Dobrze jest śpiewać naszemu Panu”. Soliści wykonają po jednej piosence, natomiast zespoły po dwie. » więcej 2018-10-09, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Światowa gwiazda skrzypiec zagra w piątek w filharmonii Pierwszy w nowym sezonie koncert w Filharmonii Opolskiej już w najbliższy piątek (12.10). W ramach cyklu Strefa Gwiazd wystąpi szwajcarsko-japońskiego pochodzenia skrzypaczka, młoda wschodząca gwiazda muzyki klasycznej Sumina Studer. Konc ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:10, Patronaty - polecamy I Festiwal Artystyczny „Tobie Polsko” – finał już w piątek! Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów „Akces” zaprasza na uroczystą galę, podczas której poznamy laureatów I Festiwalu Artystycznego „Tobie Polsko”. Organizatorom festiwalu zależało, aby zaszczepić młodym ludziom już od najmłodszych l ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:04, Patronaty - polecamy Zobacz klip "Od urodzenia w sercach #Niepodległa"! 'Od urodzenia w sercach #Niepodległa' - to tytuł najnowszego klipu Dominika „Donia” Grabowskiego, który premierę miał pod koniec września. To pierwszy utwór tego typu w Polsce. Piosenka została skomponowana z okazji 100-lecia odzyskania n ... » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »