Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-09-07, 22:28 Autor: Barbara Więcek

Spotkanie z Jankiem Melą na otwarcie projektu "Opole w rytmie działania"

Jan Mela [fot. Mariusz Majeran]
Jan Mela [fot. Mariusz Majeran]
"Opole w rytmie działania" - inicjatywa pod takim hasłem rusza w najbliższy wtorek (11.09) w Opolu. To projekt wspierający działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, który jest skierowany do seniorów i młodzieży z opolskich szkół średnich. W ramach tego przedsięwzięcia będą organizowane spotkania, warsztaty i debaty. Udział w nich jest bezpłatny.
To projekt realizowany w ramach kampanii świadomościowej promującej społeczeństwo obywatelskie i aktywność społeczną ze szczególnym uwzględnieniem grup narażonych na wykluczenie społeczne. Dla seniorów przygotowano cykl moderowanych spotkań poruszających tematykę demokracji lokalnej, możliwości włączenia się w działania na rzecz rozwoju miasta tak, by czerpać satysfakcję i radość z aktywnej społecznie jesieni życia. Drugą grupę stanowi młodzież opolskich szkół średnich, która ma duży potencjał energii i świeżego spojrzenia na problemy miejskie, jednak z drugiej strony jest często skoncentrowana na świecie wirtualnym. To tam kreują się ich opinie, poglądy, sposób postrzegania różnorodnych zjawisk społecznych i tam też skumulowana jest ich aktywność. Ten wirtualny świat jest dla młodych ludzi naturalną pokusą - zawsze dostępny, atrakcyjny i pełen informacji. Niestety na drugiej szali tej wagi jest częste wycofanie z poszczególnych sfer realnego życia – tego które nas otacza. To przekłada się na słabe zaangażowanie młodego pokolenia w życie społeczne. Jednak żeby przełamać tę niekorzystną tendencję, każde z miast aspirujących do rangi miast innowacyjnych społecznie, powinno mieć dla młodych ludzi ofertę - ofertę aktywnego włączenia społecznego. Celem tego projektu jest dążenie do wyposażenia młodych ludzi w praktyczną wiedzę na temat narzędzi partycypacji społecznej: budżetu obywatelskiego, konsultacji społecznych, inicjatywy lokalnej, czy też działalności rad dzielnic. Umiejętność ich zastosowania daje szansę na realną zmianę otaczającej rzeczywistości, na inspirujące kreowanie przestrzeni miejskiej i ciekawą dyskusję o rozwoju miasta właśnie z udziałem młodych.

Projekt startuje we wtorek (11.09) o godz. 9:30 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Pierwsze spotkanie dla młodzieży poprowadzi Jan Mela, podróżnik, działacz społeczny, najmłodszy w historii niepełnosprawny zdobywca obu biegunów w ciągu jednego roku, człowiek którego postawa i aktywność dowodzi, że bariery istnieją tylko w naszych głowach.

Miejsca i terminy spotkań z seniorami:

Dom Dziennego Pobytu „Maria Magdalena” – 14.09.2018 r., godz. 14:00

Centrum Informacyjno – Edukacyjnym „Senior” w Opolu – 19.09.2018 r., godz. 12:00

Dom Dziennego Pobytu „Malinka” – 21.09.2018 r., godz. 10:15

Klub Seniora w Czarnowąsach – 24.09.2018 r., godz. 12:00

Dom Dziennego Pobytu „Złota Jesień” – 26.09.2018 r., godz. 11:00.

W ramach projektu zostanie wydana publikacja pt. „Opole w rytmie działania” - informator dla mieszkańców, przybliżający tematykę narzędzi partycypacji społecznej, m.in.: Budżetu Obywatelskiego, konsultacji społecznych, inicjatywy lokalnej oraz działalności Rad Dzielnic.

Ponadto w programie jest także wystawa fotograficzna zatytułowana "Jest nas 29. Poznaj naszą dzielnicę" przedstawiająca poszczególne dzielnice Opola z ich krótką charakterystyką oraz sukcesami i wyzwaniami jakie stawiają sobie Rady Dzielnic. Ekspozycja będzie prezentowana podczas debaty w CWK oraz na opolskim rynku w terminie 12 – 22.09.2018 r.

Radio Opole objęło projekt "Opole w rytmie działania" patronatem medialnym.Plakat

Zobacz także

2018-11-27, godz. 13:10, Patronaty - polecamy II Wojewódzki Festiwal "Jesteśmy Tacy Sami" Stworzenie przyjaznej i profesjonalnie przygotowanej przestrzeni dla wspólnego spotkania wokalistów amatorów, a także pokazanie, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje utalentowanej młodzieży z możliwości zaprezentowania się na scenie - ... » więcej 2018-11-27, godz. 12:52, Patronaty - polecamy Przed nami II Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa Łączy ich pasja i miłość do judo. W imię tej miłości spotkają się już w najbliższą sobotę (01.12) aby uczcić pamięć o wybitnym trenerze, jakim był Edward Faciejew. Początek zmagań o godz. 9:00 w Hali Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 w ... » więcej 2018-11-27, godz. 11:11, Patronaty - polecamy 10 zwycięzców na 10-lecie Świątecznej Iluminacji w Brzegu! Już po raz 10. Świąteczna Iluminacja w Brzegu rozpocznie sezon bożonarodzeniowy w regionie. Rodzinna Gra Miejska, gwiazdkowa fotobudka czy program artystyczny Brzeskiego Centrum Kultury - to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali o ... » więcej 2018-11-27, godz. 10:01, Patronaty - polecamy Wybitny pianista Neal Larrabee wystąpi w Filharmonii Opolskiej W najbliższą sobotę (1.12) w Filharmonii Opolskiej wystąpi doskonały amerykański pianista Neal Larrabee. Dzięki współpracy z konsulatem USA w Krakowie i Stowarzyszeniem Alumni bilety na ten koncert są w atrakcyjnej cenie 10 zł. Początek k ... » więcej 2018-11-26, godz. 16:05, Patronaty - polecamy Startup Mixer vol. 35 już w czwartek – przyjdź i dowiedz się, co w opolskim biznesie piszczy! Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oraz Inkubatory AIP Opole zapraszają na kolejną edycję spotkania Startup Mixer. Inicjatywa, która odbędzie się już po raz 35. ma na celu integrację oraz wymianę doświadczeń opolskiego środowiska startup ... » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »