Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-06-26, 15:50 Autor: Agnieszka Lubczańska

Noc jazzu oraz pierwszy z cyklu Letnich Koncertów Rodzinnych – to najnowsze propozycje filharmonii

Zespół AF Jazz Project [fot. materiały organizatora, źródło: http://www.filharmonia.opole.pl/calendar/event/2018-06-29/19:00/884]
Zespół AF Jazz Project [fot. materiały organizatora, źródło: http://www.filharmonia.opole.pl/calendar/event/2018-06-29/19:00/884]
Maria Pomianowska [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Maria Pomianowska [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Filharmonia Opolska zakończyła sezon, ale koncerty odbywają się nadal. W tym tygodniu aż dwa. W piątek (29.06) w ramach Nocy Kultury szykuje się wieczór z jazzem, z kolei w sobotę (30.06) odbędzie się pierwszy koncert z cyklu Letnich Koncertów Rodzinnych. Na oba wstęp wolny.
W piątek noc polskiego jazzu

W piątkowy (29.06) wieczór wystąpi AF Jazz Project z koncertem "100 lat niepodległa - noc polskiego jazzu". Będzie okazja posłuchania standardów kompozytorów, których nazwiska zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii polskiego jazzu. Repertuar to próba panoramicznego uchwycenia zmian zachodzących w polskiej muzyce rozrywkowej. Pojawią się kompozycje: Władysława Szpilmana, Mieczysława Fogga, Bronisława Kapera i Krzysztofa Komedy, a także Włodzimierz Nahorny, Tomasz Stańko i Michał Urbaniak.

Zespół AF Jazz Project wystąpi w składzie: Łukasz Ciesiołkiewicz (wibrafon/MalletKat)
Aleksander Gonsior (perkusja), Szymon Pacholak (gitara basowa).

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona, stąd wymagane są zaproszenia. Te będą do odbioru od godz. 18:30 przy wejściu do Klubu Muzycznego.

W sobotę etniczne, tradycyjne śpiewy połączone z dźwiękami fideli

Maria Pomianowska [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]W sobotę (30.06) z kolei filharmonia zaprasza na pierwszy z cyklu Letnich Koncertów Rodzinnych. To propozycja skierowana do rodzin z dziećmi. Podczas pierwszego z koncertów zaprezentowana zostanie muzyka wykonana na instrumentach zupełnie różnych od tych, które znamy z koncertowych sal. Na koncercie zabrzmią utwory wykonane na tradycyjnych instrumentach pochodzących z Polski oraz z krajów Bliskiego Wschodu.

Fidele kolanowe, flety, ney, daff, duduk i bębny etniczne takie instrumentu zabrzmią podczas koncertu „Jedwabnym Szlakiem do Polski”. Marii Pomianowskiej z zespołem będą towarzyszyć Filharmonicy Opolscy pod batutą Przemysława Neumanna. W repertuarze muzyka ludowa z Mazowsza połączone z brzmieniami dźwięków Indii, Chin, Korei, Japonii i Bliskiego Wschodu.

Maria Pomianowska [fot. materiały organizatora, źródło: http://www.filharmonia.opole.pl/calendar/event/2018-06-29/19:00/884]Maria Pomianowska dokonała rekonstrukcji dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Są to staropolskie instrumenty smyczkowe, które budową przypominają skrzypce. Etniczne, tradycyjne śpiewy, czarujące brzmienie ludzkiego głosu połączone z dźwiękami fideli będą muzyczną atrakcją koncertu.

Oprócz Marii Pomianowskiej, wystąpią Katarzyna Gacek-Duda (flety), Karolina Matuszkiewicz (śpiew, fidele kolanowe), Mohammad Rasouli (ney, daff), Wojciech Lubertowicz (duduk, bębny etniczne).

Koncert rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona, stąd wymagane są zaproszenia. Te będą do odbioru od godz. 16:30 przy wejściu do Klubu Muzycznego.

Radio Opole jest patronem medialnym obu koncertów.

Zobacz także

2018-10-08, godz. 15:36, Patronaty - polecamy III Forum Ludzi Kultury i Edukacji Które z wydarzeń stanie się Wydarzeniem Muzealnym Roku 2017 oraz jacy animatorzy i twórcy kultury otrzymają Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego? To się oficjalnie okaże już w najbliższy wtorek (09.10) podczas gali na Zamku w Mosznej. ... » więcej 2018-10-08, godz. 15:03, Patronaty - polecamy W doświadczenie i bezpieczeństwo warto inwestować – przekonują organizatorzy konferencji o BHP „BHP - czy to się opłaca?” - pod takim tytułem w najbliższą środę (10.10) w auli Politechniki Opolskiej odbędzie się konferencja, na której zaprezentowane zostaną sposoby nowoczesnego podejścia do organizacji bezpiecznej pracy. Spotkanie ... » więcej 2018-10-08, godz. 13:41, Patronaty - polecamy Koncert Kasai w Studiu M im. SBB 19 października - zaproszenia już można rezerwować Po wakacyjnej przerwie ruszamy z koncertami w legendarnym Studiu M im. SBB. Już 19 października w Radiu Opole wystąpi Kasai. Swoim głosem i grą na fortepianie artystka zabierze słuchaczy w poruszającą wyobraźnię muzyczną podróż, prezentuj ... » więcej 2018-10-08, godz. 12:34, Patronaty - polecamy Podsumowanie 4 lat Programu ,,Opolska Rodzina” Gala na najlepszego Partnera Programu ,,Opolska Rodzina” odbędzie się w najbliższą środę (10.10) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Początek o godz. 17:00. Wydarzenie ma na celu podsumowanie 4 lat funkcjonowania Programu ,,Opol ... » więcej 2018-10-05, godz. 18:02, Patronaty - polecamy Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na cykl wydarzeń „Nuty dla Ojczyzny 2.0” Niezwykła krakowska orkiestra snująca fikcyjną, muzyczną opowieść, w której punk rock powstał w II Rzeczypospolitej i w której słyszymy teksty Tuwima, Broniewskiego i Jurandota okraszone dźwiękami banjo, akordeonu, tuby i klarnetu. Taki k ... » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »