Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-06-26, 15:50 Autor: Agnieszka Lubczańska

Noc jazzu oraz pierwszy z cyklu Letnich Koncertów Rodzinnych – to najnowsze propozycje filharmonii

Zespół AF Jazz Project [fot. materiały organizatora, źródło: http://www.filharmonia.opole.pl/calendar/event/2018-06-29/19:00/884]
Zespół AF Jazz Project [fot. materiały organizatora, źródło: http://www.filharmonia.opole.pl/calendar/event/2018-06-29/19:00/884]
Maria Pomianowska [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Maria Pomianowska [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Filharmonia Opolska zakończyła sezon, ale koncerty odbywają się nadal. W tym tygodniu aż dwa. W piątek (29.06) w ramach Nocy Kultury szykuje się wieczór z jazzem, z kolei w sobotę (30.06) odbędzie się pierwszy koncert z cyklu Letnich Koncertów Rodzinnych. Na oba wstęp wolny.
W piątek noc polskiego jazzu

W piątkowy (29.06) wieczór wystąpi AF Jazz Project z koncertem "100 lat niepodległa - noc polskiego jazzu". Będzie okazja posłuchania standardów kompozytorów, których nazwiska zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii polskiego jazzu. Repertuar to próba panoramicznego uchwycenia zmian zachodzących w polskiej muzyce rozrywkowej. Pojawią się kompozycje: Władysława Szpilmana, Mieczysława Fogga, Bronisława Kapera i Krzysztofa Komedy, a także Włodzimierz Nahorny, Tomasz Stańko i Michał Urbaniak.

Zespół AF Jazz Project wystąpi w składzie: Łukasz Ciesiołkiewicz (wibrafon/MalletKat)
Aleksander Gonsior (perkusja), Szymon Pacholak (gitara basowa).

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona, stąd wymagane są zaproszenia. Te będą do odbioru od godz. 18:30 przy wejściu do Klubu Muzycznego.

W sobotę etniczne, tradycyjne śpiewy połączone z dźwiękami fideli

Maria Pomianowska [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]W sobotę (30.06) z kolei filharmonia zaprasza na pierwszy z cyklu Letnich Koncertów Rodzinnych. To propozycja skierowana do rodzin z dziećmi. Podczas pierwszego z koncertów zaprezentowana zostanie muzyka wykonana na instrumentach zupełnie różnych od tych, które znamy z koncertowych sal. Na koncercie zabrzmią utwory wykonane na tradycyjnych instrumentach pochodzących z Polski oraz z krajów Bliskiego Wschodu.

Fidele kolanowe, flety, ney, daff, duduk i bębny etniczne takie instrumentu zabrzmią podczas koncertu „Jedwabnym Szlakiem do Polski”. Marii Pomianowskiej z zespołem będą towarzyszyć Filharmonicy Opolscy pod batutą Przemysława Neumanna. W repertuarze muzyka ludowa z Mazowsza połączone z brzmieniami dźwięków Indii, Chin, Korei, Japonii i Bliskiego Wschodu.

Maria Pomianowska [fot. materiały organizatora, źródło: http://www.filharmonia.opole.pl/calendar/event/2018-06-29/19:00/884]Maria Pomianowska dokonała rekonstrukcji dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Są to staropolskie instrumenty smyczkowe, które budową przypominają skrzypce. Etniczne, tradycyjne śpiewy, czarujące brzmienie ludzkiego głosu połączone z dźwiękami fideli będą muzyczną atrakcją koncertu.

Oprócz Marii Pomianowskiej, wystąpią Katarzyna Gacek-Duda (flety), Karolina Matuszkiewicz (śpiew, fidele kolanowe), Mohammad Rasouli (ney, daff), Wojciech Lubertowicz (duduk, bębny etniczne).

Koncert rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona, stąd wymagane są zaproszenia. Te będą do odbioru od godz. 16:30 przy wejściu do Klubu Muzycznego.

Radio Opole jest patronem medialnym obu koncertów.

Zobacz także

2018-07-11, godz. 11:45, Patronaty - polecamy Myślisz o nauce za granicą? Zapisz się na warsztaty! Wakacyjne warsztaty w Opolu dotyczące nauki za granicą ruszają 16 lipca w Opolu. To propozycja adresowana do absolwentów gimnazjum oraz uczniów, którzy ukończyli 2 i 3 klasę liceum. Warsztaty są bezpłatne. Wciąż można się na nie zapisywać ... » więcej 2018-07-10, godz. 15:57, Patronaty - polecamy Włącz radio i przenieś się w wyjątkowe miejsce! Czas Owczarni nadchodzi. Też tam będziemy! Muzyczna Owczarnia - co to takiego? To tu swego czasu 50 urodziny obchodził światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, 25-lecie twórczości świętował Marek Raduli. a Wojtek Pilichowski powiedział kiedyś: „Nie zagrać w Muzycznej Owczarni to ob ... » więcej 2018-07-10, godz. 14:43, Patronaty - polecamy IX edycja Piłkarskiego Turnieju Dzikich Drużyn w Toszku już w najbliższy weekend! Klub Sportowy „Zamkowiec” w Toszku już po raz kolejny zaprasza na sportową rywalizację, ale przede wszystkim na dobrą zabawę. W programie nie tylko rozgrywki sportowe, ale także m.in. zabawa taneczna i loteria fantowa. » więcej 2018-07-09, godz. 15:10, Patronaty - polecamy XVIII Piknik na Florydzie już w tym tygodniu! Już po raz osiemnasty dzieci z terenów miejsko-wiejskich województwa opolskiego spotkają się na imprezie rekreacyjno-patriotyczno-edukacyjnej „Piknik na Florydzie”. Wydarzenie przygotowane jest dla grup zorganizowanych po wcześniejszych z ... » więcej 2018-07-09, godz. 08:32, Patronaty - polecamy Przed nami IX Festiwal Ognia i Wody Wyczekiwany przez mieszańców Opolszczyzny i nie tylko festiwal zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższą sobotę (14.07) będziemy świadkami wydarzenia, gdzie dwa żywioły: ogień i woda zderzą się w spektakularnym widowisku nad Jeziorem ... » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »